Esime sinirlenmekte haklimiyim

EvluBayan000

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2018
943
368
28
Konuya maddiyatci bir insan olmadigimi belirterek baslamak istiyorum. Biz esimle evlenmeden once esimin ailesi dugun icin 100 bin tlmiz var ogluma borc birakmicam dedi ailem de karismadi zaten. Neyse evlendik 100 bine yakin dugun borcu var onu oducex dediler neyse bunlar baba ogul calisiyorlar aylik 20 bine yakin para kaxaniyorlardi bizede bin tl veriyorlardi borclaro bitirmek icin bu 1 sene kadar devam etti. Keseler ayrildi herkes kendi kazandigini alicakti kış oldugu icin esimin isleri iyi gitmedi kayinbabam bu sefer geline aldgmz altinlarin borcunu oduyelim dedi ben sok oldum borcla aldiklarina. Esimin maasinin yulsek miktarini veriyordu cok zor zamanlar gecirdik ozamanlar. Tabi ben hic sesimi cikarmadm. Bu seferde kayinbabam oglum evin kredi borcu var aylik 400 bize vericeksin dedi montolama parasi cikardi 180 tl de oyle odedik. Bu arada esimin ailesi 5 daire yakin evi var kira aliyor 3 maas giriyor evine fakat asiri ac gozluler oglunun butun paralarina goz dikiyor. Artik iyice sinirlerm bozuldu esim her defasinda babamla konusam diyor ama konusmuyor cunku babasi asiri duygusal baski yapiyor ve sozunu geciren birisi. Bugun esim 600 tl almis kayinbabam oglum ev kredisi icin 300 ver para yetmedi demis. Esim de vermis. Eve geldi kiyameti kopardim yeter artik onlarin evine 4 5 maas giriyor hala ev kredisini senden istiyorlar 2 senedir odeyecgni odedin artik evinin gecimine bak ddm esimde sesini cikarmadi konuscam diyor ama konusamiyor bir turlu. Babasinin ihtiyaci olsa inanin sesimi cikarmam. Ki ihtiyaci olmadigi halde milyar milyar borc odedik yine gıkım cikmadi ama. Kaynanam evine 800 liralik alisveris yaptigi gun bana 2 tane makarna getirmis cam sakizi coban armagani diye getiriyor. Getirmek zorunda degil beklentimde yok ama. Bizim basimiz skissa bize asla yardimci olmazlar millete gelin tutumli degil gecinemiyorlar diye konusurlar. Evliligm boyunca ailesinden cok sıkınti cektgm icin artik esimin babasinin evinin kredisini odemesini istemiyorum. Yanlismi dusunuyorum

Eşinin bir maaşı var mı

600 almış babası 300 istemiş de o 600 ile ne kadar geçinecektiniz

Eşin başka bir işe girsin, az kazansın ama sizin olsun, yoksa ömür boyu bu iş böyle devam eder, olan sizin evliliğinize olur.

Eşinin bir maaşı var mı

600 almış babası 300 istemiş de o 600 ile ne kadar geçinecektiniz
Esim serbest meslek. Isi geregi ornek veriyorm maasini 1 sene sonrada alabiliyor 1 gun sonrada. Yeri geliyor aylik 600le gecinmek zorunda kaliyoruz yeri geliyor 2binle. Maasinin düzeni yok aylik da almiyor

Esim serbest meslek. Isi geregi ornek veriyorm maasini 1 sene sonrada alabiliyor 1 gun sonrada. Yeri geliyor aylik 600le gecinmek zorunda kaliyoruz yeri geliyor 2binle. Maasinin düzeni yok aylik da almiyor

O zaman zaten önden biriktirmek lazım

Yani benim işimde de maaş yok ve hesaptaki para azaldığında bile stres artıyor

Eşin işi ayıracak parasını biriktirecek

Ortak iş her zaman böyle oluyor.
Ayırın işinizi.
Kendi yağınızda kavrulun.
Kendi evine bakamayacak adam da evlenmesin ya.
Durduk yere sinir oluyoruz başkası için

Eşiniz bu durumda çok pısırık davranıyor anladığım kadarıyla. Acilen konuşması gerekiyor babasıyla. Kesesini ayırsın artık.
Vermesin para filan.
Siz sonuna kadar haklısınız..

Eşin saf mı ?
Artık bir evi
Bir geçimi olduğunun
Farkında mı acaba ?
Allah sabır versin.

Henüz bağımsız bir birey olamamış, babasıyla konuşmaktan bile çekinen ve baba parasıyla kurulmuş bir işten para kazanan bir adamla evlenmeden önce konuşmalıydınız bu ayrıntıları.
Sinirlenmekte haklısınız kim olsa kızar ama yapabileceğiniz bir şey var mı?
Eşinize sürekli dırdır ederseniz evinizin huzurunu kaçırma pahasına belki biraz ilerleme kaydedersiniz.
Bunca yıldır görüp yaşadıklarımdan hareketle bu devran böyle dönmeye siz de şikayet edip sinirlenmeye devam edersiniz.
Ortak işten geçinen ailelerdeki kadınların gerçeği bu ne yazık ki...

En başından göbek bağı kesilmemiş ki.
Sizi tenzih ediyorum ama benim etrafımda da (her sene on arkadasimin evlendiği bir yaş donemindeyim) gözlem yapıyorum. 'Düğünü en iyi şekilde yapacam' diyen, 'şuyunuzu da biz alacağız, evinizi de biz alacagiz' diyen aileler gelinlere ilk başta pek güzel geliyor. Ama aile o kadar masraf yapıyor ki evde - evliliklerinde herşeye karışmayı hak olarak görüyor. KK'da bile iki haftada bir aynı konuyu açıyorlar. 'kaynanam benim evime misafir getiriyor , biktim' sonra sorular soruluyor , öğreniyoruz ki tüm evi eşinin ailesi döşemiş. Kv da onca masraf yapınca kendi ikinci evi gibi benimsemiş.
Ben buna yoruyorum.
Sizin eş ailesi de aynı şekilde. Hesapta düğün yapmışlar anlı şanlı ama sizi bu kadar zora soktuktan sonra gerçekten onlar mı yapmış oluyor?
Ya da en başından size sorsalardi evliliğin ilk yıllarını borçla geçirmek zorunda kalacağınız bir düğünü tercih eder miydiniz?
Hiç sanmıyorum..
Hatayı en başından yapmışsınız yani...
Eşinizin ailesiyle olan göbek bağını artık kesip bir iş yerinin falan bahçesine gömmesi gerekir.
Bunun yolu da önce ekonomik özgürlükten geçiyor. Yani kendi işini kurması,ya da bir yerde ise girmesi.
Bu olmadığı sürece bir ömür babasından harçlık almaya devam eder.

Gayet dogru düşünüyorsun. Böyle para vericez yardım edicez diyenden korkucaksın. En yakınlarını sömüre sömüre eşek yüküyle mal yapar bu tipler. Ama suç eşinde. Çok pasif. Yumruğunu masaya vurmadikca bu devran böyle sürer. Ailesinde vicdan yok. Hiçbir evlat gidip de kolayca ailesinden para isteyemez aile kendi düşünüp yardım etmeli. Ama yardımı bırak bir de yük yüklüyolar omzunuza. Karı koca girin bi yerde işe, hiç bunlarla muhatap olmayın. Kv nin makarna getirmesine uyuz oldum ya ne biçim ana bu. Pis

Terapist şey demişti aynı sizin durumu anlatıyor. Bir bizde var böyle birey olamayan, senin annen benim babam bizim elti görümce kaynana çevre müdahalesi ile çekirdek ailesine hayatı zehir ederler. Biz Türk milleti haala belli kesimlerde bu hayat standardını yakalayamadık

Tepki vermekte çok haklısınız ama eşinizin el atması lazım bu duruma. Ne demek gel kredi borcumu öde? Eşinizi gerekli dozda uyarın ve elini verenin kolunu kaptırdığını anlatın. Bu böyle sürmez eşinizle aranız bozulur olan evliliğinize mutluluğunuza olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…