Eşim...

okeanoss00

Kedileri severim :)
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2012
8.286
9.878
Buraya yazdıktan ve yorumlarınızı okuduktan sonra durumumun düşündüğümden daha vahim olduğunu anlayıp psikolojik olarak daha da çökeceğim muhtemelen. Kendi kendime debelenip duruyorum. Beni anlamayan, bencil bir eşim var. Oğlum 17. ayını tamamladı. Çok zor bir çocuk. Emziriyorum ve sabaha kadar sayısız kez uyanıyor, beraber yatıyoruz, sabaha kadar koala gibi üzerimde. Ağrı ve kramplarla uyanıyorum. Bunun yanı sıra çalışıyorum. Kendim için yaptığım en iyi şey işe geri dönmek oldu. Oğlum 11 buçuk aylık olduğundan beri çalışıyorum. Oğlum diyordum, yemek yemeyi sevmez, uyumayı sevmez, banyo yapmayı sevmez. Sevdiği ne var derseniz asla karşı çıkmadığı tek şey zeytin :)

Eşimle 7 buçuk yıl flörtten sonra evlendik. Kimseden destek almadan. Görevi gereği evlendikten sonra 1.5 yıl ayrı yaşadık. Kopuşlar o zaman başladı aslında ama toparladık bir şekil. Sonra oğlum düştü karnıma. Hamilelikle bizim kabuslar başladı. Aslında ne kadar bencil bir adamla evli olduğumu o zaman anladım. Çok zor bir hamilelik geçirdim, yatarak ve erken doğum oldu zaten. O dönem beni ailemin yanına bırakıp hep ailesine gitmek istedi ben sancı çekerken. Aileme kulp buldu, titiz olmadıklarından tutun, yemek yeme şekillerine kadar eleştirdi. Sürekli yatmak durumunda olduğumdan annem bana baktı ailemin evinde, bu huylarını da o zaman gördüm. Şuan evliliğin 4. yılını bitiriyoruz. Ailesi problemli annesi ve babasının ilişkisi yok gibi. Adam cimri eve para bırakmaz, karıyla kızla gezer. Kayınvalide her şeyi bilir, sürekli onu takip halinde ama çaresizlikten boşanamayan biri. Ama onun da kalbi kötü. Oğlunun evliliği umurunda değil. Eşimden kocasının yapması gerekenleri bekliyor. 3 ay öncesine kadar görüşüyordum. Artık görüşmek istemiyorum ve görüşmüyorum onlarla. Çok uzun olur o yüzden o kısıma değinmek istemiyorum. Sadece gururumu çok kırdıklarını ve beni oturduğum apartmana rezil ettiklerini söyleyebilirim.

Haklı olduğumu bildiği, çoğu zaman haklı olduğumu dile getirdiği halde sürekli görüşmem için beni zorluyor, çocuk gibi sürekli konuyu önüme getiriyor. Keşke tek sorun bu olsa, sürekli söylenme halinde bir yapısı var. Oğlumla ilgili konularda emir vermeye bayılıyor. Örnek verecek olursam, hadi git oğlanı uyut, mamasını yap, altını kirletti temizle. He derseniz o hiç mi yapmıyor, yapıyor hepsini de ama o çenesi hiç susmuyor ya. Ben hep hazırolda olayım, elimden süpürge eksik olmasın, ev düzenli olsun, ev dört dörtlük olsun oğlana bakılsın he tabi kadınlık asla eksik olmamalı. Eve haftada bir yardımcı geliyor. Ama çocukla o düzeni kuramıyorum, koltuk tepelerinde gezen, her şeyi dağıtan yaramaz bir oğlum var. Yani adam beni hem ailesinden yana eziyor, hem de psikolojik şiddet uyguluyor.

Son konu ise hafta sonu misafir geldi. Her yer kırıntı olmuş çocuklar sebebiyle. Pazar sabahı kalkmış, evi süpürecekmiş. Oğlanın mamasını yap dedi yine, ben annesi değilim çocuğun acıkmış olacağını düşünemiyorum tabi! Ama ses etmedim gittim yaptım. Bu sıra ev süpürüyor. Oğlum da süpürge sesini duysun başından ayrılmaz, mamayı yaptım tezgaha koyup balkona çıktım. Süpürge bitsin, yediririm dedim. Birden bir gürültü balkonun camını yumrukluyor güm güm. O iş yaparken ben nasıl otururmuşum? Ve ben gece sayısız kez oğlan için kalktım. 17 aydır da böyleyim. Bir dakika dinlenmeye hakkım yok. Bu olanlar olurken de saat 10 buarada. Sonrası konuşmuyoruz. Ve pazar akşamından beri salonda yatıyor. Haklı olan benken gördüğüm muamele? Annesine gitmek de istedi o sabah yine beni yokladı gitmek istemediğimi oğlumla kendisinin gidebileceğini söyledim. Muhtemelen onun acısını çıkarıyor.

Huzur yok, cinsellik bitti gibi bir şey. Çok mutsuzum. Nereye kadar dayanacağım bilmiyorum. İç döküş gibi işte. Canım acıyor.

Edit:
Herkesi tek tek alıntılayamıyorum. İşteyim bir yandan da çalışıyorum. Önce biraz oğlumla ilgili sorulara cevap vererek bahsedeyim. Oğlumun büyüyen beşiği var. Söktük onu aynı montessori gibi yerden bir karış yükseklikte oradan düşmesi mümkün değil. Ama yatıramıyorum. Yarım saatte bir uyandığını düşünün gidip gelmekten helak oluyorum. Uyuyor odadan çıktığım anda bas bas bağırıyor. Sabah 6 da gidip akşam eve 7 7 buçuk civarı geldiğimden sürekli git gele dayanamadım. Yanıma almakta buldum çareyi böyle de çok uyanıyor ama en azından yatıp kalkmıyorum. Eşimle ayrı yatmıyoruz birlikte yatıyoruz 3müz. Benimle küseli yani 3 gündür ayrı yatıyor. İnek sütü alerjisi ve bir kaç şeye daha alerjisi var oğlumun. Formül mama, inek sütü veremiyorum. Biberon tutmuyor, keçi sütlü mama vermeyi denedim kabul etmedi. akşam eve gelince de yapışık geziyoruz, kendime ayırabildiğim hiç vaktim yok. Bu durum da beni çok bunaltıyor haliyle.

Eşimin ailesine gelince. Ufak olarak bahsedeyim. Kız kardeşi eşimin problemli. Damak yarıklığı ve çene kemiği bozukluğundan bir çok defa ameliyat olmuş. Şuan 21 yaşında, bu yaşa dek hastalıklarından dolayı her dediği yapılmış, poh pohlanmış. Ailesinde yaptığı her terbiyesizlik tölere edilmiş. Benden de bu bekleniyor. Bana laflar söylüyor, abisiyle küsüp bana da küsüyor. Abisiyle barışıp benimle konuşmamaya devam ediyor. Yine bir böyle laf söyleme sonrası kayınvalideme bakıp artık ona karşı iyi olmak istemediğimi, benim kızı değil gelini olacağımı bundan sonra, çünkü kızı olsaydım adil olacağını söyledim. Bu lafı söylemem üzerine eşimin ablası benim evimde üzerime yürüdü, eşim ayırdı ve anneme nasıl öyle laf söylersin diyerek valizini toplamaya kalkıp, benden boşanacağını söyledi. kayınvalidem evime aldığı çer çöp ne varsa yiyecek toplayıp gitti. Ben de babamı aradım beni gelip almasını söyledim. Duymadığım laf kalmadı. Bu sebeple görüşmüyorum onlarla. Eşim babamın evine geldi sonra ağladı zırladı benim elimde değil kardeşim problemli dedi. Uzak duracağız dedi eve döndüm. Ama barış diye baskı yapıyor şimdi de.

Buarada bebeği de eşim çok istedi. Onun baskılarına dayanamayıp ben de istedim sonrasında. Ben oğlumu çok seviyorum onun için ölürüm ama sanırım anneliği beceremiyorum. Hamileliğim yatarak geçti. Aylarca dışarı çıkamadım kaybetme korkusuyla yaşadım. Oğlum doğdu küvez yolu gözledim, aylarca diyet yaptım aç kaldım o iyi olsun diye. Şimdi emzirebilmek için uyuyamıyorum. Ama beni anlayan kimse yok. Hep bir yetersizlik hissi. Çok mutsuzum ben. Bazen diyorum ki şu dünyada boşa nefes alıyorum. Ama oğlum hiçbir yere sığamaz ki yaramaz diye itelerler:KK61:Dur durak bilmeyen çok hareketli bir çocuk. Ama çok da akıllı ve becerikli. İyi ki var...

Son düzenleme:
O kadar çok konuştum ki. Duvara konuşuyor gibiyim. Bir sabah artık yorgunluktan tutulmuş her yerim. Oğlan uyandı. Nolur dedim biraz bak. Her hafta sonu aynı şey diye bağırıp uyudu. Bu adama daha ne yapılır?

eşiniz fazla titiz sanırım. benim eşimde temizlik konusunda hassas ve bende çocuk iş ev derken (yardımcı da yok) herşeye hemen yetişemiyorum. arada bizde bu konuda geriliriz.

ama nolursa olsun şiddetin her türlüsü zarar.. çekilir yanı yok..

üzücü bir durumdasınız. kvalideniz ile görüşmek zorunda değilsiniz elbette ama size karşı gerçekten saygısızlığı yoksa eşinizi de annesiyle bu konuda zor durumda bırakıyor olabilirsiniz bunun gerginliği de olabilir.

ama en önemlisi sakince kendinizi ifade edebilmeniz.. eşinize asla hak vermedim yanlış anlamayın..

O kadar çok konuştum ki. Duvara konuşuyor gibiyim. Bir sabah artık yorgunluktan tutulmuş her yerim. Oğlan uyandı. Nolur dedim biraz bak. Her hafta sonu aynı şey diye bağırıp uyudu. Bu adama daha ne yapılır?

Bu adama bir cinnet geçirip gerçekleri görmesi sağlanır.

Eşinizde biliyormu kv nizin yasadıklarını? kp in yaşattıklarını? belki de ondan annesine kıyamıyodur babam cektırdı bende cektırmıyım dıyodur?:KK47:

eşiniz fazla titiz sanırım. benim eşimde temizlik konusunda hassas ve bende çocuk iş ev derken (yardımcı da yok) herşeye hemen yetişemiyorum. arada bizde bu konuda geriliriz.

ama nolursa olsun şiddetin her türlüsü zarar.. çekilir yanı yok..

üzücü bir durumdasınız. kvalideniz ile görüşmek zorunda değilsiniz elbette ama size karşı gerçekten saygısızlığı yoksa eşinizi de annesiyle bu konuda zor durumda bırakıyor olabilirsiniz bunun gerginliği de olabilir.

ama en önemlisi sakince kendinizi ifade edebilmeniz.. eşinize asla hak vermedim yanlış anlamayın..
Benim varlığıma saygı duymuyorlar. Ben işteyken evimde bana danışmadan misafir ağırlıyorlar mesela. Bu saygısızlık sayılır mı?

Cok iyi bir evlilik terapistine gidin son çare olarak. Psikolog olmasina dikkat edin.

Ve oğlunuzun acilen uyku eğitime ihtiyaci var. Kendi odasina ihtiyaci var. Bu konuda bir yandan kitap okuyup, bir yandan pedagog ve çocuk doktoru ile görüş. Uykusuzluk çok şeyi mahv eden birşey, üstelik oğlun için zararli gelişimi için.

Kıyamam...
Şu sıralar hiç kıyamıyorum annelerin bebek sonrası zorluklarına.
Kolay bir durum değil elbet de eşin desteği olmaması daha büyük yanlışlar doğurmuş.
Yardımcı al bence haftada 2 olur,3 olur yeter ki sen ev için yorulma,bebeğine bakan birinden ayrı olsun ayrıca.
Allahım sana güç kuvvet,eşine de merhamet versin inşallah.

Eşinizde biliyormu kv nizin yasadıklarını? kp in yaşattıklarını? belki de ondan annesine kıyamıyodur babam cektırdı bende cektırmıyım dıyodur?:KK47:
Biliyor bilmez olur mu? Kayınvalidemin 2 kızı ve eşim var. Ama kocasıyla alakalı sadece eşime dert yanıyor. Günde belki 5 kez telefonla konuşuyorlar. Bir de whatsaap gurupları var. Orada da aktifler sürekli.

bana eşiniz fazla titiz geldi

o üstten talimat verme durumu can sıkıcı

ama ona cevap vermeyip her seferinde yaptı iseniz alışmıştır

kalk altını değiştir derse sen değiştir demeliydiniz örneğin

ailesi ile olan olaydan dolayı da muhtemelen sizin alttan almanızı onun için barışmanızı istiyor

buralarda bir titizlik konusu var mesela çoğu kadın hak vermiş orada konu sahibine ve yorumcular birbirine

eşiniz de öyle işte

ailenizi temiz düzenli bulmaması da bu sebeple

kadınlar kv yi bu yönü ile eleştirebiliyor ama erkek eleştirince çekilmez diye nitelendiriliyor oysa aynı şey

öfke kontrol tahammül gibi sıkıntıları var eşinizin

sakinleşince oturup konuşup ikiniz de kendinizi ifade edin

yani ev kırıntılı olsa ne olur pazar sabahı ev mi süpürülür daha kahvaltı bile etmeden

mesela bunun altında yatan hislerini anlatsın

siz de gece kalkmanın emzirmenin işe gitmenin çocuğun peşinde dolanmanın sizi yorduğunu bir de bu sürekli gözetlenme temizlik titizlik durumunun da size psikolojik olarak baskı olduğunu, bu yöndeki hislerinizi anlatın

bu arada eşiniz ile daha çok işi paylaşın

haftada bir yardımcı da geliyorsa eviniz zaten kirli değildir en fazla dağınık olabilir bırakın o da kalsın

çocuklu ev biblo gibi olmaz yaşanmışlık içerir

Benim varlığıma saygı duymuyorlar. Ben işteyken evimde bana danışmadan misafir ağırlıyorlar mesela. Bu saygısızlık sayılır mı?
bu konuları bilmiyordum elbette ben sadece tahmini yorumlar yaptım size.

bnlar elbette büyük saygısızlık. dediğim gibi şiddetin her türlüsü zarar, psikolojik olanı da fiziksel olanı da.. ama eşinizin psikolojik anlamda destek alması şart bence. hatta birlikte alabilirsiniz destek . kabul ederse tabi..

Cok iyi bir evlilik terapistine gidin son çare olarak. Psikolog olmasina dikkat edin.

Ve oğlunuzun acilen uyku eğitime ihtiyaci var. Kendi odasina ihtiyaci var. Bu konuda bir yandan kitap okuyup, bir yandan pedagog ve çocuk doktoru ile görüş. Uykusuzluk çok şeyi mahv eden birşey, üstelik oğlun için zararli gelişimi için.
1 seans gittik güç bela. Terapist beni haklı bulunca bir daha gitmek istemedi. Oğlum alerjik bir bebek, uyku eğitimini de denedim beceremedim. 7 aylıkken odasını ayırmıştım. 10 aylık olana kadar gece 7-8 kez giderek idare ettim çoğu zaman yanında sızdım ama dayanamadım yanıma aldım.

mesela sizin evinizde nasıl misafir ağırlıyor

akşama bizim oğlana oturmaya gelin mi diyor

gündüz sizin evde çocuk bakarken birileri mi geliyor

yoksa kendi evi dağılmasın diye sizin eve davet edip siz de yokken kendi misafirini mi ağırlıyor

bana tahammül düştüğü için rahatsızlık oranınız da artmış gibi geldi de

1 seans gittik güç bela. Terapist beni haklı bulunca bir daha gitmek istemedi. Oğlum alerjik bir bebek, uyku eğitimini de denedim beceremedim. 7 aylıkken odasını ayırmıştım. 10 aylık olana kadar gece 7-8 kez giderek idare ettim çoğu zaman yanında sızdım ama dayanamadım yanıma aldım.

evliliğimiz sıkıntılı diyen birine tavsiyem ters olabilir belki ama bence oğlanı odanıza almayın siz gidin yine

yani o beşiğinde yatsın fiziksel temas her an olmasın

onun yanında bir yatak olsun siz de orada yatın gerekirse

böylelikle odada eşinizle başbaşa zaman geçirme imkanı da olur

buralarda cinsellik yazmayı konuşmayı sevmem ama çocuk hep o odada olunca eş ilişkisi göçebe ya da planlı bir hale gelir o da ister istemez soğumayı getirir

oğlunuzu uyutun gece birlikte yatın mesela sonra uyanınca gidersiniz yanına gerekirse orada uyursunuz sonra ama hem çocuk da odasına ayrı yatmaya alışır

bana eşiniz fazla titiz geldi

o üstten talimat verme durumu can sıkıcı

ama ona cevap vermeyip her seferinde yaptı iseniz alışmıştır

kalk altını değiştir derse sen değiştir demeliydiniz örneğin

ailesi ile olan olaydan dolayı da muhtemelen sizin alttan almanızı onun için barışmanızı istiyor

buralarda bir titizlik konusu var mesela çoğu kadın hak vermiş orada konu sahibine ve yorumcular birbirine

eşiniz de öyle işte

ailenizi temiz düzenli bulmaması da bu sebeple

kadınlar kv yi bu yönü ile eleştirebiliyor ama erkek eleştirince çekilmez diye nitelendiriliyor oysa aynı şey

öfke kontrol tahammül gibi sıkıntıları var eşinizin

sakinleşince oturup konuşup ikiniz de kendinizi ifade edin

yani ev kırıntılı olsa ne olur pazar sabahı ev mi süpürülür daha kahvaltı bile etmeden

mesela bunun altında yatan hislerini anlatsın

siz de gece kalkmanın emzirmenin işe gitmenin çocuğun peşinde dolanmanın sizi yorduğunu bir de bu sürekli gözetlenme temizlik titizlik durumunun da size psikolojik olarak baskı olduğunu, bu yöndeki hislerinizi anlatın

bu arada eşiniz ile daha çok işi paylaşın

haftada bir yardımcı da geliyorsa eviniz zaten kirli değildir en fazla dağınık olabilir bırakın o da kalsın

çocuklu ev biblo gibi olmaz yaşanmışlık içerir

Ben her dediğini yapan bir insan değilim. Sen de yapabilirsin, çok yoruldum şimdi sen ilgilen gibi sözlerim fazlasıyla oluyor. Çoğu zaman da sert söylüyorum. Bu emrivaki tavırları başkalarının yanında da yapıyor. En çok da ona üzülüyorum. Ev işlerinde de çok paylaşımcı, mutfağı da temizler, çamaşır asar katlar yerleştirir amanasıl anlatsam kendi yaptığı gibi sürekli benim de aktif olmamı istiyor. Bu söylemden benim tembel olduğum çıkmasın gece 1 de filan yatıyorum sürekli, sabah 6 da işe gitmek için kalkıyorum ve bu saat aralığında oğlumla uğraşıyorum bir de.

mesela sizin evinizde nasıl misafir ağırlıyor

akşama bizim oğlana oturmaya gelin mi diyor

gündüz sizin evde çocuk bakarken birileri mi geliyor

yoksa kendi evi dağılmasın diye sizin eve davet edip siz de yokken kendi misafirini mi ağırlıyor

bana tahammül düştüğü için rahatsızlık oranınız da artmış gibi geldi de

Çocuğa beni annem bakıyor. Kayınaile uzaktalar ama aynı şehirdeyiz.. Evimde misafir ağırlama mevzusu, büyük grümcem yurt dışında yaşıyor. Babasıyla görüşmek istemediği için gelip benim evimde kaldılar. O zaman da sana gelelim diye sormamışlardı. Sonuçta eşimin de evi bir şey demedim. Kaldığı dönem bana sormadan hiç evime gelmemiş bir aileyi ben işteyken çağırıp ağırlamışlar evimde.

evliliğimiz sıkıntılı diyen birine tavsiyem ters olabilir belki ama bence oğlanı odanıza almayın siz gidin yine

yani o beşiğinde yatsın fiziksel temas her an olmasın

onun yanında bir yatak olsun siz de orada yatın gerekirse

böylelikle odada eşinizle başbaşa zaman geçirme imkanı da olur

buralarda cinsellik yazmayı konuşmayı sevmem ama çocuk hep o odada olunca eş ilişkisi göçebe ya da planlı bir hale gelir o da ister istemez soğumayı getirir

oğlunuzu uyutun gece birlikte yatın mesela sonra uyanınca gidersiniz yanına gerekirse orada uyursunuz sonra ama hem çocuk da odasına ayrı yatmaya alışır

Yere düşüyor diye yatağı bazadan indirdik. Bazaya da oğlanın küçük yatağını koyduk. Yatıramıyorum hiçbir şekilde. Beşikte hiç yatıramadım. Bazaya koyduğumuz yatakta da yatmıyor. Sürekli üzerimde. Gidip gelmeye dayanamıyorum :KK43: Ağrılardan yorgunluktan ağlıyorum artık.

bu konuları bilmiyordum elbette ben sadece tahmini yorumlar yaptım size.

bnlar elbette büyük saygısızlık. dediğim gibi şiddetin her türlüsü zarar, psikolojik olanı da fiziksel olanı da.. ama eşinizin psikolojik anlamda destek alması şart bence. hatta birlikte alabilirsiniz destek . kabul ederse tabi..
Ben sizi suçlamak adına öyle yazmadım yanlış anlaşıldım. Sormak istedim sadece. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Sana hak veren terapist, iyi bir terapist değil. Terapist hakem değildir. Çözüm "x hakli, özür dile" değil. Iletişim tikanikliği var. Önemli olan hak sahibi olmak değil, karşindakini anlamak, nedrn birşeyi yaptiğini anlamak ve iletişimi güclendirmek.

Ben eşimden boşancaktim sonr o yalvardi psikologa gidelim diye ve hayatimda aldiğim en iyi karar diyebilirim. Önümüzde daha uzun bir yol var ama en azindan artik birbirimizi daha iyi anliyoruz.

Yani başka bir psikolog ara, pahali olsa dahi. Size yardimci olabilir.

Ve tekrar uyku eğitimi dene, kendi odasina alişsin. Evet zor ve yorucu ama ondan sonra ikinizde rahatlarsaniz. Sadece eş ile uyumak bile ilişkiye iyi gelebilir.

Kıyamam...
Şu sıralar hiç kıyamıyorum annelerin bebek sonrası zorluklarına.
Kolay bir durum değil elbet de eşin desteği olmaması daha büyük yanlışlar doğurmuş.
Yardımcı al bence haftada 2 olur,3 olur yeter ki sen ev için yorulma,bebeğine bakan birinden ayrı olsun ayrıca.
Allahım sana güç kuvvet,eşine de merhamet versin inşallah.
Eve haftada bir yardımcı geliyor. ev hep temiz zaten ama dağınık :KK43: Yetişemiyorum.

X