Eşim Yurt Dışına Gidiyor

4 yıl sonra eğer eşinizin yanına giderseniz aşırı mutsuz olursunuz. Ben yurtdışında yaşıyorum burda doğdum büyüdüm ama 4 yıl aşırı uzun bir süreç ya hep ya hiç.. çünkü aile bağlarınız kopacak eş hayatı sıfır olucak , çocuklar baba ilişkisinden uzak kalacak ve hiç bi şey eskisi gibi olmayacak eşinizin 4 yılda yep yeni ortamları arkadaşlıkları olucak bence çok riskli. Ya beraber gidilmeli yada bilemiyorum bekleyin beraber 4 yıl daha. Ayrıca şuanki rahatlığınızı Avrupa da sağlayabileceğinizi sanmıyorum dil sorunu olucaksa eğer o ülke de bir hiç olursunuz. Dilin olmadığı yer insana zulüm olur. Aşırı sıkıntılı bir durum bu arada Almanya da yaşayan biri olarak söylüyorum hiç bir şey sandığınız gibi değil inşallah gelir sizlerde görürsünüz çünkü yaşanarak görülüyor bazı şeyler.

4 sene sonrası, eğitim acisindan cocuklar icin çok zor bir donem olacak.. 10'lu yaslar hem on ergenlik, hem orta okul seneleri olacak ve cocuklar yepyeni bir ülke, her ne kadar oncesinde o dilin grammar kismini su gibi öğrenmiş olsalar da ana dili konusurlarina aşina olmadıkları icin zorlanacakları bir dil ile basbasa olacaklar.

bizim de ayni sizin gibi 1 sene ayriliktan sonra babanın Yanina yurt disina gelme durumumuz oldu ama o 1 seneyi bir de bana sorun. cocuk yolda gördüğü adamların bacaklarına baba diye sarılıyordu. tek başına yetememe, çocuğun ailece olunan her ortamda mahsun kalması vs.. sayılmayacak kadar çok olumsuzluk yaşandı..

ayrıca biz, cocugun ana okulu caginda bu ülkede olmamıza rağmen, 1.sinifa basladiginda okuma yazmayı ogrenmede çok güçlük cekti, çünkü diğer cocuklar kreş yaşından itibaren harfleri vs öğrenmeye okuma yazmaya hazırlık yapmaya zaten basliyorlarmis..
bir çocuğun dili net bir sekilde ana dili konuşuruna denk sekilde konuşabilmesi icin en az 5 sene gerekir buradaki dil uzmanı bize Boyle söyledi, bazen turklerden duyuyorum , geldik bir ay sonra bizim cocuk sakidi vs diyenleri.. ama bu dil karmaşası yüzünden kekeme olan, okuma yazma öğrenemeyen, diğer akademik derslerden geri kalan da bir çok cocuk oluyor maalesef..
dolayisiyla ayni yollardan gecmis bir anne olarak sunu söyleyebilirim ki kesinlikle dil ve eğitim sandiginizin aksine 4 sene sonra en büyük sorununuz olabilir. onlar icin o ulkenin okul ortamına girmeleri ne kadar erken o kadar iyi..

Almanayada öyle birşeyi hiç duymadım
Köy yerlerinde okul olmuyor zaten, çocuklar köylerin bağlı bulunduğu şehirde okula gidiyor
Otobüs vs ile ulaşıyorlar
Birkere müfredat ve kitaplar çok farklı
1 ile 2. Sınıf aynı olamaz
3. İle 4 de olmaz
Çıkış saatleri bile uymaz
Hangi eyalettesiniz bilmiyorum ama 4ü sınıf zaten çok önemli ve yoğun geçen bir sınıf, 3 ile birleşmesi mümkün değil
Ama bazı dersleri birleştiriyorlar, örnek Spor, din, ethik gibi dersleri o oluyor ama matematik, almanca gibi derslerde hiç duymadım

Plan çocukların geleceği üzerine kurulup çocukların dahil olmaması tuhaf değilmi?
Gidilcekse nekadar erken gidilip başlanırsa okula okadar iyi. Hadi bu sene geçti ama madem öyle bir niyet var ozaman çocuklar küçük yaşta giderse daha az zorlanırlar.
Bunu yazarken öyle kafadan atmıyorum, ben bundan 3 sene önce dönüş yaptığımda büyüğü 12 küçüğü 8 yalındaydı. Büyük kızımın alışması adapte olması ergenliğinde getirdiği zorluklar ile daha zor oldu.

Tamam şimdi duymuş oldunuz. 1 ve 2de aynı sınıfta 2 kardeş okuyan arkadaşımın çocukları var, kulaktan dolma bir sey degil. 1ler 7 kişi 2ler 8 kişi. Çoğu okulda dil bilmeyen Ukraynali göçmenler var burada yok, çocuklar da yeni geldikleri için daha rahat dil öğreniyorlar. O konuda memnunlar.

Bayağı mahrumiyet bölgesi gibi
Öyle biryerde çocuğumun okula gitmesini istemezdim

Bayağı mahrumiyet bölgesi gibi
Öyle biryerde çocuğumun okula gitmesini istemezdim
Ya onlar çok memnu kaldı çünkü gerçekten çocuklar dilde çok geri kalacaklardi başka yer olsa. Şimdi sınıfta ikisi dışında hepsi alman ve dilleri açıldı. Mesela başka şehirde arkadaşım söylüyor bir sınıfın tamamına yakını ukraynaliymis, öyle olsa iki kardeş aralarında da Türkçe konuşuyor zaten iyice kötü bir geçiş senesi olacaktı. Normal şartlarda evet kötü bence de, hiçbir beyaz yakaliya kabul ettirilemeyecek bir şeyi almanya diye kabul ediyorlar zaten egitim daha iyi diye kim çıkardı bilmiyorum benim anlayışıma çok uzak bir eğitim tarzları var ama göreceli tabi.

Eğitim daha iymi değilmi orası tartışılır fakat aldıklafı eğitim sonucunda işsiz kalmayacaklar, emeklerinin karşılığını alacakları önemli bir gerçek.
Üni mezunu ama iş bulamadığı için marketde kasada çalışmak zorunda kalmayacak gibi gibi

Bence eğitim tartışmalı, Fransa’da ilkokulda ödev vermek yasak. Okul haftada 4 gün. Müfredat zaten geriden geliyo bence ve mesela Matematik öğretmede gerçekten sıkıntılı bu sistem. Sağlık zaten bitmiş. Ama hak hukuk saygı var. Teraziye iyi koymak lazım.

Konunun çocuklar boyutu ayrı. Onlar için ülke değiştirmeyi düşünüyorsunuz ama 4 yıl babalarından uzak kalacaklar, tam ergenlik öncesi düzenleri değişecek.

Eşiniz ve sizin açınızdan bakarsak yeni bir ülke, iş sosyal ortamı 4 yıl tek başına deneyimleyip yaşayan eşinizle ilişkinizin normal devam etmesi çok olur siz yanına gittiğinizde.
Ayrıca tek başına 2 çocukla 4 yılı geçirecek olan sizin içinde yıpratıcı bir süreç olacak her açıdan.
Nereden baksam doğru bir karar gibi gelmedi bana.

türkiye'deki emekli maaşının kur karşısında eriyeceği zaten belli ama onu daha çok şundan dolayı düşünüyor gibime geldi benim: eğer yurt dışında yapamaz da ülkesine geri dönmek isterse ülkesinde en azından emekliliği olsun
yani emekli maaşını yurt dışında kullanmaktan ziyade ters bi durum karşısında bi nevi güvence olarak görüyor
ayrıca parası pula dönse bile senelerini yakmak istememesi, emekli olmasına 4 sene kalmışken bunu tamamen çöpe atmak istememesi çok normal değil mi?
ha burada çalışarak elde ettiği hakları (sigorta primi, emeklilik hakkını ne kadar doldurduğu gibi) başka ülkelerde de değerlendirme imkanı varsa süper
ama gideceği ülke hangisi ve bu konuyu çok net öğrenmesi lazım konu sahibinin

4 yil benim icin cok uzun sure. Esimden ayri kalmak istemezdim. Uzerine 2 cocugun sorumlulugu tek basina sizde.
Ya ben de giderim ya da esim yanimda kalir.

Maddi durumunuz genele gore bence gayet iyi.

Sizin yerinizde olsam ,iyi bir semte tasinir(belki oturuyorsunuz)cocuklari kurslarla desteklerdim. Ozel okula bile vermez ,o parayi cocuklara yatirim yapardim.lise ve uni de erasmus vs yurt disini destekler karari cocuga bırakirdim.

ulkemiz cok karisik,adalet hakgetire. Ben de suan cok mutsuzum. Bu konuyu da cok dusunuyoruz. Cocuklarla bazi seylere karar vermek zor.

Bu arada arkadasim gocmen. Akrabasinin yanina Almanya ya gitti. 3 ay kaldi ve denedi, yapamadi geri geldi. Beklentiler ve sartlar onemli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…