Eşim Yurt Dışına Gidiyor

Mevcut durumda her yer sıkıntılı ama 3. Dünya ulkeleri maalesef daha çok etkileniyor ve zor toparlıyor. Türkiye'de bir noktada bir tık toparlayacak ama artan nüfus, milyonlarca göçmen vs düşünürsek Avrupa yine hala bir seçenek bence...
Türkiye bu kadar mülteciyle biraz zor toparlar

Kanada için şu an söyleyeyim: böyle işler yok. Barista pozisyonları bile dolu. Hani yani diyoruz ya hiç olmadı girer starbucksta kahve yaparım diye. Dolu işte o pozisyonlar. Eskiden amazonda warehouseda yükleme/paketleme işi her daim aktif olurdu. Çünkü hem dil/eğitim gerekmiyor, hem çok yorucu bir iş hem de maaşı az, o yüzden insanlar kısa süre çalılır bırakırlardı. Şimdi iş yokluğundan kimse işini bırakmıyor. Heryer dolu. Avrupada aşağı yukarı aynı durumdadır diye düşünüyorum çünkü çok göç oldu. Nüfus çok arttı.
Aynı Türkiye desenize

Mevcut durumda her yer sıkıntılı ama 3. Dünya ulkeleri maalesef daha çok etkileniyor ve zor toparlıyor. Türkiye'de bir noktada bir tık toparlayacak ama artan nüfus, milyonlarca göçmen vs düşünürsek Avrupa yine hala bir seçenek bence...
Valla amerikaya tatile gidiyoruz, hiç sıkıntı yok gibi. Ekonomik olarak. Yani ekonomideki canlılık ve piyasanın dönüyor oluşu günlük hayatta, tatil için dahi gidildiğinde hissediliyor. Yani tüm dünyada hayat kalitesi düştü ama amerika yine başı çekiyor diye gözlemledim kendi adıma.

Çok zor bir karar. Özlem çok zor gelmeyecekse gitsin derim. Ama şöyle bir durum var artık avrupada da büyük bir barınma sorunu var, tek yaşayan maaşlı kişinin parası kiraya gidince birikime çok yetmeyebilir. Yani gitmesinin bir anlamı kalmayabilir. Bunun hesabını yaptınız mı?

Valla amerikaya tatile gidiyoruz, hiç sıkıntı yok gibi. Ekonomik olarak. Yani ekonomideki canlılık ve piyasanın dönüyor oluşu günlük hayatta, tatil için dahi gidildiğinde hissediliyor. Yani tüm dünyada hayat kalitesi düştü ama amerika yine başı çekiyor diye gözlemledim kendi adıma.
Proje bazlı Chicagoda kaldım, merkezi noktalarda dilenen baya insan vardı, zenciler para için sıkıştırıyordu. Yine de hiç bir yerde olmayan bir bolluk olduğu doğru. Gözüm kesse Amerika'da yaşamak isterdim

Inşallah Lübnan'dan gelmeye baslamazlar, göç eden 100K olmuş şu ana kadar, Suriye'ye geçmişler.
Suriye’den buraya gelecek hepsi, çünkü niye Suriye’de kalsın Suriyeli bile kalmıyoken, o da bize patlar, bu ekonomi düzelmez, demografik yapıdan bahsetmiyorum bile

Herkese merhaba. Biz orta halli bir aileyiz. Evim arabam eşimin de benim de istediğimiz gibi yaşayıp üstüne tasarruf edebildiğimiz gelirimiz var. Yaş olmuş 40, konfor alanımdan çıkacak, her şeye yeniden başlayacak ne enerjim var ne de mecburiyetim. Ancak 2 küçük çocuğum var. Onların geleceğinden endişeliyim. Eğitim her geçen gün kötüye gidiyor. Özel, kamu fark etmeksizin çok kurumda torpil dönüyor, adaletsizlik ayyuka çıktı, mültecilerle güvenlik sorunu katlandı vs vs Sırf çocuklarım için yeni bir ülkede şansımı denemek istiyorum. Eşim Avrupada şartlarının ülkemizden iyi olduğunu düşündüğümüz bir ülkeden iş teklifi aldı. Ancak benim çalıştığım kurumda emekliliğimi hak etmem için 4 yıl daha çalışmam gerekiyor. Sgk değil daha avantajlı bir özel sandığa bağlıyız. üstelik 15 yıldır burada çalışıyorum tazminatım da var. Bu nedenle ben çocuklarımla birlikte 4 yıl sonra eşimin yanına gitmek istiyorum. Bu süre zarfında izinlerimizde burada ya da orada buluşarak idare edelim diyorum. Benzer süreçlerden geçen var mı? Olumlu olumsuz tecrübelerinizi, varsa tavsiyelerinizi dinlemek isterim.
Araya sogukluk girer 4 yil cok uzun tatillerde buluscaz demeyin bi aile sicakligi icin yetmez tatil suresi

Ben olsam gitmezdim herhalde.evet bir sürü olumsuzluk var ülkede ama maddi durum iyi olunca hepsi hallolur bir şekilde.bu devran bir gün dönecek ayrıca ben inaniyorum

Herkese merhaba. Biz orta halli bir aileyiz. Evim arabam eşimin de benim de istediğimiz gibi yaşayıp üstüne tasarruf edebildiğimiz gelirimiz var. Yaş olmuş 40, konfor alanımdan çıkacak, her şeye yeniden başlayacak ne enerjim var ne de mecburiyetim. Ancak 2 küçük çocuğum var. Onların geleceğinden endişeliyim. Eğitim her geçen gün kötüye gidiyor. Özel, kamu fark etmeksizin çok kurumda torpil dönüyor, adaletsizlik ayyuka çıktı, mültecilerle güvenlik sorunu katlandı vs vs Sırf çocuklarım için yeni bir ülkede şansımı denemek istiyorum. Eşim Avrupada şartlarının ülkemizden iyi olduğunu düşündüğümüz bir ülkeden iş teklifi aldı. Ancak benim çalıştığım kurumda emekliliğimi hak etmem için 4 yıl daha çalışmam gerekiyor. Sgk değil daha avantajlı bir özel sandığa bağlıyız. üstelik 15 yıldır burada çalışıyorum tazminatım da var. Bu nedenle ben çocuklarımla birlikte 4 yıl sonra eşimin yanına gitmek istiyorum. Bu süre zarfında izinlerimizde burada ya da orada buluşarak idare edelim diyorum. Benzer süreçlerden geçen var mı? Olumlu olumsuz tecrübelerinizi, varsa tavsiyelerinizi dinlemek isterim.
Bu sekılde dört yıl gecerken ya evlılıgınız ellerinizden kayıp gıderse

4 yıl sonra ortaokulda olacaklar. Hemen götürmek isterim ama şartlar.. çok küçükler babası hem çalışıp hem tek başına bakamaz. Ben de burada birikmiş tazminatımı ve özel sandık emekliliğimi yakamam. Olur da işler ters gider ve dönersek tutunacağım bir şey olmalı. burasayken dil öğrenmeleri için kurslara göndermeyi düşünüyorum.
Ortaokuldan sonra cocuklarin alisma sureci cok zor oluyor.Biz Almanya‘ya geldigimizde cocugumuz 5 yasindaydi.tam zamaninda geldiniz dendi bize hakikaten de oyle oldu.Tanidigimiz arkadaslardan bir aile cocuklar yuzunden donduler.Cunku cocuklar buyuktu.Bu yaslar biraz riskli olur sizin icin. Daha erken bir yolumu bulsaniz diyecegim ama sizin emekliliginiz de cok onemli ..Benim bir arkdasim daha var .onlar da ingiltereye gittiler..ucretsiz izin gel git derken doldurdular bu sureyyi.Kizlari iyi toparladi..
hayirlisi olsun sizin icin. cok iyi dusunun.Fedakarlik size de dusebilir.

Ben iyi eğitimi de geçtim.Cocugum sokağa çıkınca saçma sapan insanlarla karşılaşsin istemiyorum.Ve yerlerin çöp dolu olmadigi bir ülke olsun.Ama fırsatım yok.

Size gelince çocuklar dört sene sizinle kalacaksa ben bunun mantığını anlayamadım.Hadi bir sene olsa en azından düzen kuracak dersiniz.Ama 4 fazla.Bence ertelenebilir bir karar.

Ben olsam gitmezdim herhalde.evet bir sürü olumsuzluk var ülkede ama maddi durum iyi olunca hepsi hallolur bir şekilde.bu devran bir gün dönecek ayrıca ben inaniyorum
devran dönerse ben de dönerim:) en azından çocuklar ve ben dil öğrenmiş oluruz. eşimin de turt dışı iş tecrübesine +1 eklenmiş olur.

X