Eşim ve Kuzenimden Şüpheleniyorum... Acaba?

E

EU1

Ziyaretçi
Kızlar Merhaba,

Geçtiğimiz haftasonu kayınvalidemlere gittik. Orada eşimin amcasının eşi ve çocukları da vardı. Eşimin amcası yurt dışında çalışıyor ve eşiyle çocukları başka bir şehirden birkaç ay önce bizim ve kayınvalidemin bulunduğu şehre taşındılar... Eşimin amcasının üç çocuğu var. Biri 20 yaşlarında erkek, biri 16-17 yaşlarında lise öğrencisi kız, en küçüğü de 10-12 yaşlarında kız... Çocuklar büyürken babaları burada olmadığı için bazı konularda pek eğitimli değiller...

Haftasonu kayınvalideme gittiğimizde, ben ve kayınvalidem üçlü bir kanepenin iki köşesine oturup konuşmaya başladık. Karşı kanepede de eşimin amcasının oğlu ve büyük kızı vardı. O kanepede üçlüydü ve ortaları boştu. Kız ayaklarını koltuğa almış, dizlerini de kırmıştı, ama bacaklarını birleştirmemişti. Kısaca bacakları ayrık yatar gibi gözküyordu.

Eşim odaya girip amcasının kızıyla oğlunun arasına oturdu. Ama bu arada kız ne ayaklarını topladı, ne bacaklarını kapadı, gerçi eşofmanı vardı ama yine de ben rahatsız oldum. Odadan çıktım. Derken kayınpederim geldi, o da benim kalktığım yere oturdu. Sonra kayınvalidem de tekli bir koltuğa geçti. Eşimin kız kardeşiyle onun eşi de gelip kayınvalidemin kalktığı yere oturdular...

Ben odaya tekrar girdim, ne eşim ortadan kalkmıştı, ne de kız toplanmıştı. Ve kızın ayakları neredeyse eşimin poposunun altına girecekti... İnanılmaz sinir oldum. Gittim bir sandalye getirdim ve köşeye çekip sandalyeye oturdum.

Akşam eve dönüşte eşime: "ben sana çok alındım. Kız zaten cahil. Cahil olmasa orada amcası, erkek kuzeni, eniştesi varken öyle oturmaz ama sen niye oradan kalkmadın" dedim. Bana: "Nasıl yani ben ona ümit mi veriyorum" dedi. Böyle deyince biraz düşündüm ve şunu hatırladım. Birkaç ay önce biz nişanlıyken o aile yine kayınvalidemlerde kalıyordu ve o kız geceleri eşimin (o zaman nişanlıydık) odasına girip bilgisayar oynuyordu. Hatta eşim bana bir kere herkes yatarken o hale bilgisayarda olduğu için, ışıktan uyuyamadığını ve kıza: "git yat artık" diye bağırdığını söylemişti...

Eşim bana "ben ona ümit mi veriyorum" deyince, eşime "belki çok samimisiniz, geceleri herkes yatınca o senin odanda bilgisayar oynuyordu ama bugünkü görüntü hiç hoş değildi, ben çok rahatsız oldum. Kız cahil, bari sen haline tavrına dikkat et!" dedim...

Sonra düşününce de rahatsız oldum. Biz ne zaman bu aile ile karşılaşsak, bu kız eşime hep "Beni özledin mi" diyor. Hatta bir keresinde annesi o senin abin tabi özler falan dedi...

Bu arada kızın psikolojisi çok bozuk... Hafif uçuk... Eşimle ben 30 yaşlarındayız... Kız lise öğrencisi ve eşimle ben masterları bitirdik şimdi eşim doktora yapıyor... Yani oldukça farklıyız...

Öteki yandan eşimin tarafında önceki nesilde kuzen evliliği çok yaygın... Bir yandan da acaba bu kızı eşime mi ayarlamaya kalktılar diye düşünüyorum. Çünkü ailesi acayip rahat bir aile. O kadar ki eşimin evli kardeşinin arkadaşı, benim ailem onların ailesiyle tanışmaya geldiğinde oradaydı. Sonradan o kızı eşime ayarlamaya çalıştıklarını öğrendim... Yani inanılmaz rahatlar... Böyle birşey olmaz...

Sonuçta bir yandan da acaba ben ve ailem mi çok tutucu diye düşünüyorum. Sonuçta ben abim odaya girince bile toplanırım... Ne bileyim bizde kuzenlere falan asla ama asla cinsiyeti erkek olan kimseye "Beni özledin mi?" denmez...

Lütfen kızlar yorumlarınızı bekliyorum. Ben mi tutucuyum? Bu aileye nasıl davranmam lazım? Bazen bu rahatlıkları beni kudurtacak hale geliyor... Ne yapmalıyım? Nasıl davranmalıyım? Yorum ve görüşlerinize çok ihtiyacım var...

Son düzenleyen: Moderatör:
Kız daha lise öğrencisi ise oldukça küçük...
Bu şekilde düşüneceğini hiç zannetmiyorum..
Sadece bazı şeyleri tam öğrenmemiş yada öğretilmemiş..
Büyüklerinin yanında nasıl oturacağını bilmesi lazım..
Bence bunda çokta abartılacak birşey yok...
Kızın böyle hareketleri olduğunuda uyarabilrsin çünkü o küçük daha sen öğret büyüklerinin yanında nasıl oturması nasıl davranması gerektiğini..
Ve eşinde de hata var madem kız öyle oturuyor başka bir yere oturamadı mı ...

Valla arkadaşım ne diyim, diyecek birşey bulamıyorum. Resmen öküz altında buzağı aramışsın.:kahve:

sizinkisi eşşegin aklına karpuz kabugu düşürmek olmus be kardeşceyzim...
belli ki kız terbiyesiz, nerde nasıl davranması gerektigini bilmeyecek kadar cahil...
sizin yerinizde olsam eşim gelip odaya girdiginde o velede "hayatım sen kalk bakiyim surdan şakkıdı" der şutlardım onu geçer kurulurdum eşimin yanına
o bacaklarını ayirip camış gibi yatmaya utanmıyo da ben kaldırmaya mı utanıcam?
pehhh... :smiley-cool:

surat asıp eşime trip atip huzursuzluk çıkarıcagıma hiç iplemiyo gibi davranmayi yeğlerim ama çaktırmadan gözlemlemeyi de ihmal etmem...

eşin seni sevip seninle birleştirmiş hayatını
o velette gözü olsaydı seninle işi olur muydu?
bak zaten yaygınmış kuzen evliliği cekinmesi gereken bi durum da yokmuş yani...

bu arada benim de benden 3 yaş kucuk bi kuzenim var
sarilirim operim beraber çok eğleniriz dışarı çıkarız falan filan...
onun hayatını birleştirecegi insan yanlış yorumlarsa bu durumu üzülürüm
zira bizde kuzen= kardeş demektir... :1closedeyes:

yani bana kızın davranışlarından çok eşinizin direk "ne yani ben ona ümit mi veriyorum"demesi tuhaf geldi. eşinizin "sözlerine dikkat et o benim kardeşim"demesini beklerdim
16 yaş daha çocuk sayılır yaa kendimi düşündümdee...ben o yaşta bebeklerime elbise dikmeye çalışıyodum...bi ard niyet olacağı bilmem zor bi ihtimal..
eğer gerçektende eşinizin hissettiği böle bişi varsa kıza kardeş sayıldığınızı abisi olduğunu sık sık hatırlatması gerekir die düşündüm

Kiz kücükmüs...o yaslarda olgun erkeklere bir hayranlik besliyor olabilir...
Belki esinede öyle bir hayranligi vardir...:nazar:

Burda kizdan ve ailesinden cok esinin tavri önemli bence...:nazar:

asla ama asla boyle kuruntulara kapılma şekercim .kocanın aklınada boyle seyler sokma.bellıkı kız oturmasını kalkmasını bilmiyor.seninkıde abartıdan başka hiçbirsey değil .akıllı ol boyle polemıklere girme annem..

arkadaşım seninki biraz kurgu olmuş..insanlar bi odaya girip çıkarken,muhabbet ederken sen resmen dedektif gibi kim nereye oturmuş,yönü nereye dönmüş,nasıl oturmuş,hangi koordinatlara göre yön değiştirmiş filan bunları kurgulamışsın..eşinin aklına yok yere böyle bişeyi düşürmüşsün hatta bunun bide deyimi vardır bilirsin....gençler böyle artık yani oturmayı kalkmayı pek bilmiyolar eskiler kadar..uyarsaydın kuzeni uslubunca sende.eşim ve kuzeni şeklinde yakıştırma yapman hiç hoş değil.eşine olan güvenin 15 yaşındaki kuzeniyle bunu düşündürücek kadar azsa bilemem..adamın günahını alma bence

a.s Haklısınız.. Sonuçta kuzen...

Ama kayınvalidem, kayınpederim ve kızın annesinin bulunduğu bir ortamda ben uyarmayı uygun bulmadım... Başka birisi uyarsın diye üç saat bekledim...

Genel olarak bu tarz davranışlar bende hep sorun oluyor... Eşimin ailesi çok rahatlar... Ama benim yetişme tarzımda biz evde büyük varken bacak bacak üstüne bile atamayız... Annem erkek kuzenlerime sarılmamıza bile izin vermezdi... Babam erkeklere karşı, kim olursa olsun, ağır ol, ağır taşı kimse yerinden kaldıramaz derdi... Çocukluğumdan beri ben böyle yetiştim... Şu anda da kayınvalidemler inanılmaz rahat insanlarmış gibi geliyor gözüme....benneyaptımki

Kiz daha cahil ve kendin soylemissin psikolojisi bozuk
Birde anlattigina gore aile baya serbest o yuzden nerde kiminle nasi oturacagini, konusacagini bilmiyordur. ve onlara gore gayet normal bu.
Kotu dusuncesinin olduguna inanmiyorum ben
Esinin tavri onemli yanliz. o biraz daha dikkatli davranmali

cok fazla abartmıssın
hem kuzen hemde 15 yas küçük
böyle bir yakıstırmayı kocanıza nasıl yapıyorsunuz onu anlamadım
kii siz okumus kültürlü bi insan olarak böyle seyler düşünmemelisiniz kanımca :kahve:

][/COLOR]yani bana kızın davranışlarından çok eşinizin direk "ne yani ben ona ümit mi veriyorum"demesi tuhaf geldi. eşinizin "sözlerine dikkat et o benim kardeşim"demesini beklerdim
16 yaş daha çocuk sayılır yaa kendimi düşündümdee...ben o yaşta bebeklerime elbise dikmeye çalışıyodum...bi ard niyet olacağı bilmem zor bi ihtimal..
eğer gerçektende eşinizin hissettiği böle bişi varsa kıza kardeş sayıldığınızı abisi olduğunu sık sık hatırlatması gerekir die düşündüm

süper bi noktaya parmak basmiş kaavem

yok daha neler. ben kuzenlerimle boğuşurum ya,
bence de biraz abartılı düşünmüşsün.
eşini çok mu kıskanıyorsun ne CADIARZU

a.s Haklısınız.. Sonuçta kuzen...

Ama kayınvalidem, kayınpederim ve kızın annesinin bulunduğu bir ortamda ben uyarmayı uygun bulmadım... Başka birisi uyarsın diye üç saat bekledim...

Genel olarak bu tarz davranışlar bende hep sorun oluyor... Eşimin ailesi çok rahatlar... Ama benim yetişme tarzımda biz evde büyük varken bacak bacak üstüne bile atamayız... Annem erkek kuzenlerime sarılmamıza bile izin vermezdi... Babam erkeklere karşı, kim olursa olsun, ağır ol, ağır taşı kimse yerinden kaldıramaz derdi... Çocukluğumdan beri ben böyle yetiştim... Şu anda da kayınvalidemler inanılmaz rahat insanlarmış gibi geliyor gözüme....benneyaptımki

Belkide bu yüzden öyle kuruntulara kapildim arkadasim...insanin yetistirme tarzi cok önemlidir....

Otoriter bir babam var benimde...esimin babasi cok daha rahattir...eglenceli sen sakrark bir insandir...3 geliniz gelir sarilir öper bize...birazda cakir keyfi oldugmu baslar evin icinde kaynanamla zorla dans etmeye falan..benneyaptımki
Ilk baslarda tuhafima giderdi...ama sonra sonra alistim...bence sende kendine bos yere kuruntu yapma...ne kendini nede esini huzursuz etme:nazar:

Valla arkadaşım ne diyim, diyecek birşey bulamıyorum. Resmen öküz altında buzağı aramışsın.:kahve:

ben pek guzuya katılmam ama bu konuda hak verdim kendilerine.....
:dilcikar:

yani eşinizin aklında olmayan birşeyi,
resmen aklına sokmuşsunuz...
onlar akraba,abi kardeş gibi...
bence kızın rahatlığı bundandır...
herkesin gördüğü terbiye farklıdır,
herkesin ayıbı da farklıdır...size ayıp gelen oturuş şekli,
onlar için normal ki,salonda oturan onca kişi arasından biri ikaz etmemiş bu kızı...
sizde kafaya takınca her hareketi gözünüze batmış...
bu tür kuruntularla huzurunuzu bozmayın derim ve
bir abla gibi bence öğrenmesi gerekenleri anlatın o kıza...
sevgiler...

kız terbiyesiz anam ......kocan onunla bir işi olsa seninle değil onunla evlenirdi.. bence ocanın bir günahı yok ama kız masum olmayabilir birde 16 yaşı ..işte çocuk diyoruz ama bize göre çocuk...ona göre kimbilir içinde ne fırtınalar kopuyordur...kendi 16 yaşında olduğumuz zamanları hatırlarsak anlarız ama sen kocanı sık boğaz edip, belki aklına bile getirmediği şeyleri......ima etme ......etkisi feci olabilir

bence sen kıza ablalık yapıp onu kırmadan uyarabilirsin. erkelrin yanında bu şekilde oturmanın ayıp olduğunu bunu alışkanlık haline getirirse ileride bunun kendisi için eksi olacağını anlatabilirsin. eşin ne kadar kuzen de olsa abi de olsa büyüklerin yanında böyle oturulmaz diye anlatabilirsin. ha baktın yine aynı şeyi yapıyor eşinin yanına oturduğu zaman onu kaldır yada sen eşini kendi yanına çağır. şimdiki gençlik böyle nasıl oturup kalkıcağını bilmiyor. ama çok da kafaya takma eşini de bu yüzden üzme.

16 yaşında ,daha çocuk. oturmasını kalkmasını bilemeyebilir....ben,biraz abarttığınızı düşünüyorum...
pardon,düşündüm de biraz yerine bayağı kelimesi daha iyi olabilirdi.. bayağı abartmışsınız...

Son düzenleyen: Moderatör:
yorumları okudum tek tek.herkesin kendi düşüncesi tabi ama.ben de olsam tepki gösterirdim ama kıza .kızı çekip söylerdim madem kız cahil vs. güzelce söylerdim.rahat insanlar çevremizde çok arkadaşım.eşin de biter olay.eğer eşin böyle şeylere müsade ederse o zaman onunla da konuşmalısın.ben de evliyim ama bu konularda rahat değilimdir.ben de böyle yetiştim.eşim de bu şekilde davranır.yani benim dışımda herkese mesafelidir. :))

X