Eşim ve ailem arasında kaldım. Çok üzülüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hanımlar, herkese selamlar. Sizinle son günlerde canımı sıkan ve beni çok üzen bir olayı paylaşmak istiyorum. 13 yıllık evliyim. Evliliğimin ilk yıllarında hem benim hem de eşimin ailesiyle ilgili bazı sorunlar yaşadık. Eşimin ailesi ısrarla işimi bırakıp onların yaşadığı ilçeye yerleşmemizi istiyorlardı. Ben işimi sevdiğim için istemedim. Kendi ailem de borç adı altında tüm altınlarımı aldı ve geri vermedi. Eşim ailemle yaşadıklarımızı da fırsata çevirerek ailesinin yaşadığı ilçeye gitmemiz konusunda bana uzun yıllar baskı yaptı. Çok direndim. Neticede yaşadığımız yeri değiştirmedik. Eşim bu olaylardan sonra bir daha ailemle görüşmedi. Beni de kendi ailesiyle görüşmem için zorlamadı ama annesi yılda bir iki kez gelip bir haftayı geçmeyecek kadar kalıyor. Bu bayram eşim yıllar sonra ilk kez onunla birlikte ailesini görmeye gitmemi istedi. Normalde ailelerimizin yanına ayrı ayrı gidiyoruz. Annesi de bir kaç kez beni evlerinde görmek istediğini söylemişti. Neticede ölümlü dünya, onlar ısrar edince bir günlüğüne evlerine gidip ailemin yanına döndüm. Son günlerdeki sorunumuz ise şu; benim ailem eşim memlekete gittiğinde bize gelir, birlikte vakit geçiririz. Eşimin gelmesine yakın da dönerler. Bu yıl annem ve kardeşlerim eşim evdeyken gelmek istediler. Yıllardır hiç bir araya gelmediler. Birbirlerinden hiç hoşlanmıyorlar. Bir araya gelseler durum ne olur bilmiyorum. Anneme çok düşkünümdür olur da eşim bir aksilik yaparsa bunu kaldıramayabilirim. Ayrıca bu aralar mesleki olarak da çok yoğun bir dönem geçiriyorum. Bu sebeplerden iki hafta sonra gelmelerini istedim. Ama annem ve kardeşlerim eşim evdeyken gelme konusunda ısrar ettiler. Başta durumu izah etmeye çalıştım ama anlamak istemiyorlar. Son konuşmamızda anneme sesimi yükseltmek zorunda kaldım çünkü ısrarcı davranıyor. Bilmiyorum belki de yanlış düşünüyorumdur. Telefonu kapattık ve bir kaç gündür konuşmuyoruz. Çok üzgünüm. Hatalı mıyım sizce? Benim yerimde olsanız ne yapardınız? Okuyan ve cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Aileniz altınlarınızı verdiği zaman eşiniz ile araları düzelecektir. Çok ayıp ailenizin yaptığı

Ödemediler. Verdim ama fayda etmedi. Tüm yaşananlara rağmen anneme çok düşkünüm. Üstüne birde her ay bir miktar para gönderdim uzun süre. Yani dışarıdan bakınca çok saf görünüyorum şimdi fark ettim.
Bence annenizle aranızda sağlıklı bir bağ yok. Muhtememelen hayatınız boyu ciddi biçimde manipüle edildiniz ve bunun ayrımında değilsiniz.
Eşim haklıydı ama bir de beni düşünün. En güvendiğim insanlardan darbe yedim eşim de hiç destek olmadı. O dönem o kadar yalnız kaldım ki bir annem vardı sığınacağım. Annemden geçemedim.
Böyle bir durumda herkesten anlayış bekleyemezsiniz. Eşiniz gösterememiş, göstermek zorunda da değil. Yapılan yağmalamadan farksız. İş ortağısınızdır keseniz birdir o zaman belki görmezden gelirsiniz altınları ama her şey ayrıyken olmaz bu. Bu insanlar sizin ev ya da araba peşinatınızı yediler. Annenizle bağınız konusunda uzman yardımına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Niyeyse masum gariban bir ladından bahsettiğinizi hissedemiyorum. Kadın sizi değersizleştirerek kendine esir almış gibi

Peki ben? El evinde bir evlat, sürekli sitem işiten bir eş, çok sevdiği ailesi tarafından hiç beklemediği muameleler gören bir insan... Benim durumum? 😞
Ama siz tüm bu durumlara rağmen ailenize sınır cizemiyorsunuz. Hala eşiniz evdeyken gelmeye ısrar edecek yüzü veriyorsunuz. Altınların alınıp verilmemesi eşinize yapılan bir terbiyesizlik değil eşiniz hırsızlıkla karsilaşmiş bu size yapılan bir eylem . Sizi önemsememişler. İnsan evladını dolandirir mi dolandirmislar.

Belki size acımasız gelecek ama şunu bilin siz eşinizden bosansaniz da yalnizsiniz. Ailenize kesinlikle güvenmeyin. Toplu parayı da kardesinize vermişler . Ayrıca parama konan insanlara evet laf ederim ve sürekli ederim . Mesela ben altinlarimla araba aldım . Siz hiçbir şey yapamadiniz. İnsan otuz yıl geçse yüz lira dolandırıldığını hatırlıyor adamın düğün birikimi gitmiş

Yanlış anlamayın ama büyükte konuşmamak lazım. İnsan şaşabilir. Annemin gözyaşlarına kıyamadım. Sonrasında eşim bütün öfkesini bana kustu. Ailesi bile bazı şeyleri kendinde hak gördü. Ben size katılmıyorum. Ben aileme güvendim, bu bir hata değildi çünkü daha önce böyle birşey tecrübe etmemiştim. Bilmiyordum. Başıma iş geldi. Olamaz mı? Yani insanın elinde olmayan bir hatadan ötürü ömür boyu bedel ödemesi reva mıdır? Üstelik çalışıyorsa ve bu hasarın maddi boyutunu onarmak için gereken herşeyi yaptıysa. Niyeti iyiyse, eşini seviyorsa... Hak mıdır?
Ama siz hala ailenizi savunuyorsunuz. Yalnız kalma korkusuyla eşinize karşı cephe alıyorsunuz . Büyük ihtimal ana gibi yar olmaz onlar da benim ailem gibi düşünüp . Ama aileniz evliliğinizin altına mayın dösemisler hala da zorluyor. Sizin de yuvanizi korumanız lazım siz niyetinizin iyiliğini biraz eşinizden yana kullanmalısınız yoksa sonunda inanın yalnız kalacaksınız.

Ailenizin evine giderseniz de artık sizi ömür boyu kullanır kardeşinizi beslerler. Ne yazık ki bu sonu da haketmis olursunuz . Burda ailem diye tutturup ayrılan erkeklerin sonu hep böyle oldu .

E sadece sizin aileniz altinlara cokmemiș, eşinizin annesi de altinlara çökmüş.
Eşiniz o annesine de aynı tavrı gosterdi mi?
Bunlar iki aile resmen, cocujlarini sermaye olarak kullanip evlendirmiș, altinlara el koymuş, genclerin evliligine kabus olmuşlar.
Öyle oldu maalesef ve eşim bunun lafını bile ettirmedi.

Ama siz hala ailenizi savunuyorsunuz. Yalnız kalma korkusuyla eşinize karşı cephe alıyorsunuz . Büyük ihtimal ana gibi yar olmaz onlar da benim ailem gibi düşünüp . Ama aileniz evliliğinizin altına mayın dösemisler hala da zorluyor. Sizin de yuvanizi korumanız lazım siz niyetinizin iyiliğini biraz eşinizden yana kullanmalısınız yoksa sonunda inanın yalnız kalacaksınız.

Ailenizin evine giderseniz de artık sizi ömür boyu kullanır kardeşinizi beslerler. Ne yazık ki bu sonu da haketmis olursunuz . Burda ailem diye tutturup ayrılan erkeklerin sonu hep böyle oldu .
Benim ki savunmak değil aslında. Her ne olursa olsun benim ailem bu insanlar. Sadece yanımda kötü sözler söylemesini istemiyorum. Neticede onlara değil bana geliyor söyledikleri.

Ben sizin diğer yorumlarınıza da göz gezdirdim .
Annenizle aranızda sağlıklı bir bağ olduğunu düşünmüyorum .
Destek alın ve ailenizle aranıza sınır çizin yoksa evliliğiniz bitebilir.

Bu arada annenize altınları istediğinizi söyleyin, uzun bir süre size gelmekten vazgeçerler emin olun .

El üstünde tutmadıkları kesin. Farkındayım. Kullanılmak derken sevgisizliği kastettim aslında. Bundan emin değilim sadece.

Seven insan sizin paranıza el koyar mı? Hiç mi düşünmüyorlar yaşayacağınız ve yaşadığınız sıkıntıları. Aileinz sizi sevmiyor ve sadece kullanıyor.
Takılarınızı isteyin ailenizden. Neden istemiyorsunuz?

Benim ki savunmak değil aslında. Her ne olursa olsun benim ailem bu insanlar. Sadece yanımda kötü sözler söylemesini istemiyorum. Neticede onlara değil bana geliyor söyledikleri.
O zaman eşinize bu durumu böyle açıklayın . Ben sana inan ki çok hak veriyorum . Ama bu dünyada herkesin ailesine ihtiyacı vardır bende onlardan vazgeçmem deyin bende senin kadar sinirliyim deyin .
Burada yazdiklarinizdan anladığım kadarıyla siz içsel olarak onları affetmek haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz. Evet başka insanlardan ailemizin bizi yeterince onemsemedigini duymak ağır gelir . İnanin ki kendinizi kandirmankz daha büyük sorun . Haklı olan eşiniz siz zaten eşinize ve ailesine söylediklerinin bedelini odetmissiniz. Ama aileniz hala çok zorluyorlar sınırları . Ben tüm bunları gerçekten iyiliginiz için yazıyorum . Ailenize sınırınızi net çekin eşimle sizi bir araya getirmeyeceğim istediğiniz kadar kusun deyin .

O zaman eşinize bu durumu böyle açıklayın . Ben sana inan ki çok hak veriyorum . Ama bu dünyada herkesin ailesine ihtiyacı vardır bende onlardan vazgeçmem deyin bende senin kadar sinirliyim deyin .
Burada yazdiklarinizdan anladığım kadarıyla siz içsel olarak onları affetmek haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz. Evet başka insanlardan ailemizin bizi yeterince onemsemedigini duymak ağır gelir . İnanin ki kendinizi kandirmankz daha büyük sorun . Haklı olan eşiniz siz zaten eşinize ve ailesine söylediklerinin bedelini odetmissiniz. Ama aileniz hala çok zorluyorlar sınırları . Ben tüm bunları gerçekten iyiliginiz için yazıyorum . Ailenize sınırınızi net çekin eşimle sizi bir araya getirmeyeceğim istediğiniz kadar kusun deyin .
Sağolun. Niyetinizin farkındayım. Bana iyi geldi burada yazılanlar. Yanlış anlamam rahat olun. Eşime aynen böyle defalarca söyledim. İyi niyetimi anlar umarım.

İstedim, istemez olur muyum? Vermediler.
Altınlarım iade edilene kadar eşimle bir araya gelmenin lafını bile açmayın demelisiniz açık açık. Şu ekonomide büyük ihtimalle artık asla ödeyemezler zaten. En azından eşinizi tahrik etmemiş olursunuz.

Kayın ailenin altınları kısmı iyice karışık. Bütün masrafları onlar yaptığı için mi aldılar takıları. Ne kadarını aldılar. Size taktıkları bilezik set gibi şeyleri de mi aldılar yoksa onlar da sizin ailenize mi gitti.

Eksik anlattığınız şeyler sağlıklı yorum yapmayı engelliyor aslında. Herkes kendi tarafının taktıklarını almış olsa bu durumda olmazdınız sanki.

Altınlarım iade edilene kadar eşimle bir araya gelmenin lafını bile açmayın demelisiniz açık açık. Şu ekonomide büyük ihtimalle artık asla ödeyemezler zaten. En azından eşinizi tahrik etmemiş olursunuz.

Kayın ailenin altınları kısmı iyice karışık. Bütün masrafları onlar yaptığı için mi aldılar takıları. Ne kadarını aldılar. Size taktıkları bilezik set gibi şeyleri de mi aldılar yoksa onlar da sizin ailenize mi gitti.

Eksik anlattığınız şeyler sağlıklı yorum yapmayı engelliyor aslında. Herkes kendi tarafının taktıklarını almış olsa bu durumda olmazdınız sanki.
Haklısınız ama konu uzun olsun, insanlar okumadan geçsin istemediğim için detay vermedim. Düğünü eşim yaptı sayılır. Ailesi hiç yardım etmedi. Benim ailem çok masraf yaptı ama. Altınların çoğunu da babam taktı. Düğünden hemen sonra da annesi eşimin üzerindeki tüm para ve altınları aldı. Zaten ev için aldıklarını da beraber ödedik. Ailesi hiç yardım etmedi. Yıllarca da para gönderdi ailesine. Ben kendi ailemle bu tür sorunlar yaşadığım için laf da edemedim haliyle.

Haklısınız ama konu uzun olsun, insanlar okumadan geçsin istemediğim için detay vermedim. Düğünü eşim yaptı sayılır. Ailesi hiç yardım etmedi. Benim ailem çok masraf yaptı ama. Altınların çoğunu da babam taktı. Düğünden hemen sonra da annesi eşimin üzerindeki tüm para ve altınları aldı. Zaten ev için aldıklarını da beraber ödedik. Ailesi hiç yardım etmedi. Yıllarca da para gönderdi ailesine. Ben kendi ailemle bu tür sorunlar yaşadığım için laf da edemedim haliyle.

Peki bu durum ailenizin takıların üzerine yatması için bir sebep mi?
Ailenizi bu kadar korumaktan vazgeçin

Ama ben ailem haklı, takıları almaları lazımdı demedim ki. Bakın 9 sayfadır yazıyorum/yazıyoruz. Bu anlamda tek bir mesajım var mı benim?

Davranışlarınızla onları haklı görüyorsunuz. Bu yaptıklarından sonra görüşmemeniz tavrınızı koymanız lazımdı. Ama siz hala görüşmeye devam ediyor üstüne bir de nerdeyse eşinizi haksız görüyorsunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X