Erken yaşta evlenmek , erken yaşta boşanmak

hayır parasızlık değil , sorumsuz ve güven vermeyen biri olması, iş beğenmemesi vs vs. Biz 3 senedir evliyiz eşim 2 senedir parasız. Bu 2 senedir ben kira da ödedim çalıştım da. Ama artık görüyorum ki bu geçici bir süreç değil , bu onun karakteri. Ve sorumluluk taşıyamayan erkek istemiyorum.
Gözünü babasının yanında açan biri işler ters gittiğinde dümeni döndüremez bunu hesaplamış olman lazımdı.

Konuyu okumaya başlarken okulu bıraktığını düşündüm ve çok korktum neyseki tamamlamışsın.

Eşinin tek artısı baba olmak istememesi,iyiki böyle bir hata yaparak yenisi eklenmemiş.

Asıl konuya gelirsek yazdığınız sebepler eski toprak dediğimiz insanların düşüncesi.İnsan yol arkadaşlığı yapamadığını ve huzursuz hissettiği an gitmeli. Çok küçük evlenmişsiniz eş yaşça büyük ama sorumsuz.Ve sen daha hayatında bir çok deneyimi yaşamamış,muhtemelen birçok hayali olan genç bir kadınsın.

İnsanlar hoşlanır,sever anlaşamaz arada uyum biter ayrılır.Boşanamayan kesim ya ayrılıktan,yalnızlıktan korkanlar,ya çocuğu olup babasız büyümesin düşüncesine sahip olanlar,ya maddi yetersizlik ya da en son saydığınız toplumun dayattığı şeyler.Herkesin yaşamı farklı şiddet görüp ama iyi baba diyen dahi var.

Sana önerim kafanda sorgulama başlamış ve soğumuşsun.Net olup bitirip önüne bakman.Karar verirken hep bir defa geliyorum hayata ve yaşamak istediğim hayat bu mu diye düşünüyorum.
Yaşamak istediğin hayat ve sana yoldaşlık edecek eş bu mu sence? Bunu sor bence kendine.

Ama eşinin eşek kadar sorumsuz biri olduğunu da unutup içinde aklamaya çalışma derim.
Öncelikle çok güzel yazmışsınız teşekkürler. Ben de sizin gibi düşünüp kararımı verdim ancak burada kendisini aldatan eşleri için bile çabalayan kadınlar gördüm ve şımarık z kuşağı gibi hissettim kendimi. Biraz içimi dökmek istedim. Eğer ailem destek olmasaydı belki yürütmeye çalışırdım ama herkes arkamda tam destekler. Yoluma bakacağım , umarum tek celsede kurtulurum

sence takıldığım yer takılar mı gerçekten ?

Nişanımda bir küpe takmadılar , düğünümde bir kolyem olmadı hatta kayınvalidenin emanet inci küpelerini taktım , sabahında geri verdim.. böyle yaz yaz bitmez.

Babasına dedim ki sizin bize ev sözünüz vardı en azından evimiz olursa ve ben atanırsam idare ederiz yolumuzu çizeriz vs..

Takıya ve ev konusuna takılmışsın. Ev alsalar evliliğe devam edecektin büyük ihtimal. Hala eşim yazıp duruyorsun.

En mantıklısı kafanı topla, boşan, bir daha bunlarla muhattap olma.

Takıya ve ev konusuna takılmışsın. Ev alsalar evliliğe devam edecektin büyük ihtimal. Hala eşim yazıp duruyorsun.

En mantıklısı kafanı topla, boşan, bir daha bunlarla muhattap olma.
takıya takılma sebebim kendilerinin kızlarına talep etmeleri idi kaç kez söyledim. Ev olsaydı daha rahat geçinirdik ve belki eşim iş bulur ben atanırım umuduyla devam ettirirdim. İyi ki almamışlar diyorum şimdi. Eşim olduğu için eşim yazıyorum ayrıca ? Başka nasıl tanımlayabilirim ?

32 yaşında koooskoca adam şu kooskoca 3 senede iş düzenini çoktan oturtmalıydı ama yapmamış ve yapmıyor.

Bak sen o 3 senede 2 üniversite okumuşsun bir de okurken çalışmışsın. Evi resmen sen geçindirmişsin. Ama kocan " erkek" haliyle 2 kişilik aileyi geçindirememiş. Şimdi bu kocalık mı oluyor?

( Bu arada bana göre karı koca ikisi de çalışmalı. Ama toplumda özellikle işsiz erkekler pek hoş karşılanmiyor diye öyle yazdım)

Mesela sen çalışmıyor olsan eşin çalışıyor olsa ama senin maddi hiçbir ihtiyacını karsilamasa bu bir " ekonomik şiddet" tir ve boşanma sebebidir. Senin ev geçindirmeyi tek başına üstlenmen şiddete girer mi bilemem ama boşanmak için yeterli bir sebep bence.

Ayrıca kocan seni sözde seviyor. Gerçekten seviyor olsa çoktan bir iş bulup veya iş kurup düzene girmişti. Sen evin ihtiyacını sevgiyle, öpücükle ödemedin di mi? Ee sevgi karın doyurmuyor işte.

Ayrıca burada açılan çoğu konu bana çok uç geliyor. Yani boşanman için o konulardaki gibi kafanın yarılması, gözünün morarması, kocanın seni boğazlaması mı gerekiyor?

Sen o konulara aldanma. Çok aklı başında birisin. Boşanmakta sonuna kadar haklısın. Ne güzel 2 bölüm bitirmişsin. Geleceğini düşünüyorsun. Böyle devam et.
hislerimin tercümanı olmuşsunuz , çok teşekkür ederim.

Öncelikle çok güzel yazmışsınız teşekkürler. Ben de sizin gibi düşünüp kararımı verdim ancak burada kendisini aldatan eşleri için bile çabalayan kadınlar gördüm ve şımarık z kuşağı gibi hissettim kendimi. Biraz içimi dökmek istedim. Eğer ailem destek olmasaydı belki yürütmeye çalışırdım ama herkes arkamda tam destekler. Yoluma bakacağım , umarum tek celsede kurtulurum
Ya burada adamın karısını sadece öldürmediği kalıyor ama kadın yine de boşanmıyor. Başkasına bakma.

çok genç ve cahildim işte :KK43:
Aileyle iş yapılınca illa ki sorun çıkıyor, hiç şaşmıyor. Bunu hem kendi çevremde hem bu forumda çok gördüm.

Mesela iş arayan kişiye " aile şirketinden uzak dur" denir. Aile şirketlerinin bile adı çıkmış düşün. Çünkü profesyonellik olmuyor. Fazla yüz göz olunuyor.

Tembel adamdan bir cacık olmaz her şeyden önemlidir çalışkan bir adamla evlenmek. Bir de yani kızlar eşin veya eş ailesinin durumu olmaz zorlamazsın ama durumu varken istemezseniz değersiz olursunuz ne yazıkki bu böyle. Bu hayatta açıkça isteyenler hep en değerli.
ya bunu söylemek çok istedim ama burada linç edilmekten korktum. Kimse takdir etmedi beni tokgözlü davrandığım onları maddi olarak yormadığım için , aksine normalde yapmaları gerekeni de yapmadılar. Ne de olsa kız istemiyor diye. Şimdi kendi kızları evleniyor , her şeyi istiyor ve her şey alınıyor ve çok çok el üstünde tutuluyor. Hatta aferin kızım iste , böyle ol diyorlar :)

Kendisini aldatan veya şiddet uygulayan eşe katlanan insanları bende anlamlandıramıyorum.Güven en önemli şey.
Sizde de güven yok aslında bu adam ev geçindirmez,baba olamaz,anca kağıt üstünde evli görünsün evde yatağında karısı olsun ana babasının ağzına bakıp onların sırtında yaşam sürüp dursun asalak gibi.Neyine güveneceksin ki?

Ninemin zihniyetinde kaldı o artık dövmüyorsa iyi adam bakış açışı.Çocuk olunca insan bir duraksıyor ama şanslısın ki hamile kalmak gibi bir hata eklenmemiş yoksa emin ol okulun da bitmezdi kolay kolay.Belki on sene sonra eyvah ne yaptım derdin.
Bir süre boşanmayacağım diyebilir bu tipler,ben davayı açıyorum diye kesin ve net olup avukatla ilerletmeni tavsiye ederim süreci.Ailen destek ise onlarla birlikte gidip gerekli şeylerini alıp aile evine dön ve uzun uzun ikna edebilirim konuşmalarına hiç girme derim.
Umarım süreç kolay geçer senin için,lütfen burdaki birçok kişi gibi boşanmadan kısa sürede hemen doğru insan deyip yeniden evlenme hatası yapma uzun bir süre yalnızlığın ve kariyerinin hayallerinin tadını çıkartmaya bak :)

Kendisini aldatan veya şiddet uygulayan eşe katlanan insanları bende anlamlandıramıyorum.Güven en önemli şey.
Sizde de güven yok aslında bu adam ev geçindirmez,baba olamaz,anca kağıt üstünde evli görünsün evde yatağında karısı olsun ana babasının ağzına bakıp onların sırtında yaşam sürüp dursun asalak gibi.Neyine güveneceksin ki?

Ninemin zihniyetinde kaldı o artık dövmüyorsa iyi adam bakış açışı.Çocuk olunca insan bir duraksıyor ama şanslısın ki hamile kalmak gibi bir hata eklenmemiş yoksa emin ol okulun da bitmezdi kolay kolay.Belki on sene sonra eyvah ne yaptım derdin.
Bir süre boşanmayacağım diyebilir bu tipler,ben davayı açıyorum diye kesin ve net olup avukatla ilerletmeni tavsiye ederim süreci.Ailen destek ise onlarla birlikte gidip gerekli şeylerini alıp aile evine dön ve uzun uzun ikna edebilirim konuşmalarına hiç girme derim.
Umarım süreç kolay geçer senin için,lütfen burdaki birçok kişi gibi boşanmadan kısa sürede hemen doğru insan deyip yeniden evlenme hatası yapma uzun bir süre yalnızlığın ve kariyerinin hayallerinin tadını çıkartmaya bak :)
evlendiğimde ilk pişman olduğum şey gençliğimi yaşayamamış olmaktı , şimdi ise 24 yaşında bekar biri olacağım ayrıca okullarım da bitti. Hayatta bana 2. bir şans verilmiş gibi hissediyorum ama evlenmek için değil bekar hayatın tadını çıkarmak için :) teşekkür ederim

ya bunu söylemek çok istedim ama burada linç edilmekten korktum. Kimse takdir etmedi beni tokgözlü davrandığım onları maddi olarak yormadığım için , aksine normalde yapmaları gerekeni de yapmadılar. Ne de olsa kız istemiyor diye. Şimdi kendi kızları evleniyor , her şeyi istiyor ve her şey alınıyor ve çok çok el üstünde tutuluyor. Hatta aferin kızım iste , böyle ol diyorlar :)
Aynen öyle linçlencek bir şey yok zaten artık bunu herkes biliyordur diye düşünüyorum istemeyene madalya takmıyorlar. Durumu varsa yok şunu alma bunu istemem yok şunu ortak alalım yapmayın valla fedakarlıktan anlamaz bu insanoğlu

X