erkek kardeşlerimizin eşleri YENGELERİMİZ

Çok güzel bir konu olmuş. Farklı yönden konulara bakabilmemiz açısından. Yengem yok ancak okurken aklıma takıldı genelde görümce denilince bir çok kişi esip gürlerdi, yenge denilince bu esip gürlemeler çok fazla olmamış. Aslında aynı kişilerin karşılıklı durumlarından bahsediyoruz. Okurken aklıma şu takıldı acaba gelinler mi biraz daha kıskandıkları için eşlerinin kardeşlerini pek sevmiyorlar. Yada şöyle bir şey var sorun yaşayan bikaç kişi olmuş yengeleri ile ama öyle esip gürlememişler. Bu durumda acaba yaşanan sorunları yengelermi çok kinle karşılıyorlar, unutamıyorlar...
yoksa görümce dediğimiz kişiler yaptıkları hatalarımı çok gözlerinde büyültmüyorlar.
Enteresan.

genelde görümce denilince bir çok kişi esip gürlerdi, yenge denilince bu esip gürlemeler çok fazla olmamış. Aslında aynı kişilerin karşılıklı durumlarından bahsediyoruz. Okurken aklıma şu takıldı acaba gelinler mi biraz daha kıskandıkları için eşlerinin kardeşlerini pek sevmiyorlar. Yada şöyle bir şey var sorun yaşayan bikaç kişi olmuş yengeleri ile ama öyle esip gürlememişler. Bu durumda acaba yaşanan sorunları yengelermi çok kinle karşılıyorlar, unutamıyorlar...
yoksa görümce dediğimiz kişiler yaptıkları hatalarımı çok gözlerinde büyültmüyorlar.
Enteresan.

Bence bunu belirleyen tamamen tarafların niyetleri :nazar:

Gelin karakterine yersiz görevler,sorumluluklar yükleyen sürekli beklenti halinde olan

zihniyet çoğunlukta ne yazık ki.

Farklı bir boyuttan yaklaşacak olursak ; bu nahoş tutumlara maruz kalan gelinler belki de

çok daha özenli davranıyordur yengelere a.s

Abimin eşi öz ablam gibidir. En zor anımda yanımda olduğu zamanlar çok olmuştur.. yenge, arkadaş gibi görmem asla kendisini.. tek kelimeyle ablamdır.

benim bir erkek kardeşim var,3 yıl önce evlendi ve gelinimiz benden 5 yaş küçük ve ben onu gelimiz olarak değil kızkardeşim olarak görüyorum,o da beni kendi ablalarından ayırmıyor,bugüne kadar birbirimize ne bağırdık ne arkadan konuştuk yani hiç kalbimizi kırmadık,çok şükür çok iyi anlaşıyoruz sanırım bu karşılıklı saygıdan ve sevgiden geçiyor fakat ne yazık ki keşke eşimin ablalarıyla da aynı şeyleri yaşabilseydik,laf sokmalar,surat asmalar olmasaydı keşke herşey daha güzel olurdu...

laf sokmalarr ahhhh ahhhhhhhhh ne eksigim varsa her zaman onlari ustun goruyorum kendimden yaaa :KK43: :KK43: :KK43: cok gucsuzummmm sankiiiii benn :KK43:(

1 tane yengem var 8 senedir bizimle ve şekermi şeker çok seviyorum ben onu...

o da bizlere hiç gelin gibi yenge gibi yaklaşmadı arkadaş gibiyiz Allah bozmasın...

erkek kardeşim 5 yıdır evli.eşi 4 yaş benden küçük çok şükür şimdiye kadar en ufak bir problemimiz bile olmadı.çok temiz kalpli bir insan laf sokmayı kıskanmayı arkadan konuşmayı hiç bimez.bende arkasından onu hep överim.kardeşimle sıkıntısı olsun bana anlatır demekki o da beni kendine yakın görüyoki anlatıyo
ayrı şehirlerdeeyiz zaten öyle sık görüşemiyoruz sonuçta niye kötü olalımki:1hug:

Bence bunu belirleyen tamamen tarafların niyetleri :nazar:

Gelin karakterine yersiz görevler,sorumluluklar yükleyen sürekli beklenti halinde olan

zihniyet çoğunlukta ne yazık ki.

Farklı bir boyuttan yaklaşacak olursak ; bu nahoş tutumlara maruz kalan gelinler belki de

çok daha özenli davranıyordur yengelere a.s

Aslında katılıyorum size beni şaşırtanda bu!
Görümcelere karşı genelde toplumumuzda pek sevgi beslenmez, ben önceden görümcelerinde yengelerini sevmediğini düşünürdüm, herşey karşılıklıdır mantığından fakat bakıyorum görümcelerin yengelerine karşı öyle büyük kızgınlıkları yok...
ya gerçekten yengeler haksızlığa uğruyor can acıları çok oluyor, yada yengeler kardeşlerinin eşlerini biraz daha kıskanıyorlar. Bu iki ihtimalden biri..
tam ters açıdan bakarsak ya görümceler gerçekten iyi niyetli kin tutmuyorlar, yada görümceler can yakan olduğu için, pek fazla zarar görmediklerinden herşeyi güllük gülüstanlık zannediyorlar...

Bu arada yazılanları ve yengemle aramız çok iyi diyenleri okuyunca şunu sormaktan kendimi alamadım, acaba yengeleri böyle düşünüyormu?

biz kızımıza kaynana görümce olmadık, oda bize gelin olmadı...nasıl bakarsanız öyle görürsünüz..

bir ağabeyim var. evli. başka şehirdeyiz. bu yüzden çok sık görüşemiyoruz zaten. ama ben fazla samimi değilim. ne çok nede az. dozajın da. mesafe olduğundan da bu doğal olarak oluyor..........

erkek kardeşim yok e dolayısıyla yengemde böyle iyi bence
çünkü annemi kırsa onu asla affetmezdim herhalde

abimin eşi benden 1 yaş büyük yengem olmadan önce zaten benim arkadaşımdı kendisi.. allahıma şükürler olsun ne bi tartışma ne bir ters laf.. hiç birşey olmadı aramızda 1,5 senelik evliler....her konuda birbirimize danışır yardım alırız...tecrübelerimizi birbirimizşle paylaşırız... aman nazar değmesin çevremizdeki herkes şaşıp kalıyor ilişkimize..yan yana geldiğimizde ortalık kıpır kıpır oluyor..kahkahalar havada oluyor...tütütü maşallah

:nazar: Haklısınız tabii birde o boyutu var işin :1rolleyes:

benim kendi kayınvaldemle nasıl sorunlarım varsa onunda benim annemle yani kayınvalidesiyle sorunları oluyor.. her zaman dinlerim objektif yaklaşırım annem değilde sanki komşuymuş gibi düşünürüm...inşallahta hep böyle kalırım.. sırrını taşırım...olur olmadık yerde söylemem... zaten zevklerimiz ve huylarımız çok benziyor birbirine.. :nazar:

bütün bunları yazmamın sebebi kendisi hep söyler objektif olduğum için sırrını taşıdığım için beni kendisine çok yakın gördüğünü ..böyle bi görümcesi olduğu için çok şanslı olduğunu...şakalarımızı kaldırırz ve hemen maşallah böyle ilişkisi olan gelin görümce varmıdır diyede düşünürüz:nazar:

bende hep söylerim iyiki abimi almışsın valla diye..:nazar:

yengem yok,ama 2 tane görümcem var ve ikisinide çok severim,ikiside benden büyük,bir sıkıntım olduğunda kendi ablalarım gibi onlarla paylaşırım.aslında bana hiç görümcelik yapmadılar,hatta abileriyle bir sorunum olduğunda bana yol gösterici bile oldular,onları gerçekten çok seviyorum,ama benimde hiç onlara karşı bir kötü davranışım olmadı,kendi ablamlara nasıl saygı gösteriyorsam,onlarada aynı şekilde,bence bu tamamen iki tarafın birbirine karşı anlayışıyla ilgili bişey!zaten uzaktayız birbirimizden,yakın olmayı isterdim ama! :))

Merhaba arkadaşlar
benim merak ettiğim evli erkek kardeşiniz,abiniz varsa eşleriyle nasıl geçiniyosunuz?
aranızda sorun olduğu zaman sorunu gidermek için neler yapıyosunuz?
aranızda tartışma oluyomu? sizmi onu o mu sizi alttan alıp idare ediyo?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

evin en büyüğü benim....
daha yengemde yok...
erkek kardeşimi bu yakında nişanlandırdık...
umarım evlenince karısıylan iyi anlaşırız...
ben görümcelerimden çektiğim için,bende ona aynısını yapmam...
yerimseniben

X