Erkek kardeşimle başım dertte

Kardeşinizin bipolar veya ona benzer bir problemi olabilir. Hediye yüzünden sizi engellemesi falan pek normal davranışlar değil. Okula gitmezse üstelemeyin, değişen bişey olmaz çünkü

Yanlış anlamazsanız kardeşiniz de bipolar olabilir, benim konularımı bir okuyun bence müsait olursanız kardeşimin ilk dönemi sizin kardeşinizinki gibiydi sonra önlem almadığımız alamadığımız için çok fazla çığırından çıktı
Benim babam da bipolar ama kardeşimde tanı konması çok uzun sürdü yani genetik geçişli sonuçta
Benim erkek kardeşimin de eve kapanma ve okula gütmeme ile başladı sonra şiddete kadar geldi, biz zorla hastaneye götürdük, daha doğrusu ben ya kendi isteğinle gidersin ya da polis zoruyla tehdidimle gitti

Bu arada yanlış anlamayın polis vs demek çok sonraya kalsın, biz çok zor günler yaşdık kardeşim benim evime gelip eşyalarımı kırdı tehditler etti yüne de tehdit etmemiştm tatlı dille ikna etmeye çalışmıştım, öfkesini kontrol edemeyip annemle babama tokatlar atmaya başlayınca her şeyi göze aldım tehdit etmeyi de, ama önlem almazsanız bu işin sonu çok zor anneniz için

Ahh ahhh o kadar tanıdık ki

Teşekkür ederim bu ihtimalin üzerinde duracağım..

Üç çeşit bipolar tipi var anneniz sakinse onunla kıyaslamayın elbette bu olmayabilir başka bir sorunu da olabilir, Allah yardımcınız olsun, abla ve enişte olarak elinizden geldiğince ilgilenmişsiniz, ben size gelecekten yazıyorum gibi düşünün ve kardeşinizin her istediğini yapmaya çalışmayın çok pişman olursunuz ilk hedefiniz tedavi olsun

anneniz bipolarsa kardeşinizde de olma olasılığı yüksek. bipolar kişiler herkeyi erteler ve hiçbir şeyin sonunu getirmez hep yarıda bırakır. doktora götürülmesinde fayda var bence bir şekilde ikna edin. bipolar demiyorum ama bu tarz hastalıklar genetik oluyor.

Annemin atak dönemleri oldu 2 kere hastaneye girdi maalesef ama son yıllarda çok sakin şükür. bir yandan ona da çok üzülüyorum kardeşimin bu halleri annemi de tetikler mi diye çok endişeliyim

Annemin atak dönemleri oldu 2 kere hastaneye girdi maalesef ama son yıllarda çok sakin şükür. bir yandan ona da çok üzülüyorum kardeşimin bu halleri annemi de tetikler mi diye çok endişeliyim
İlaçlara düzenli devam ediyorsa atakları daha hafif geçirir, benim babam bipolar kanser atlattı ve üzerine kardeşimin atakları ve öfkesiyle uğraşıyor, ama yaş ilerledikçe sakinleşiyorlar zaten

İlaçlara düzenli devam ediyorsa atakları daha hafif geçirir, benim babam bipolar kanser atlattı ve üzerine kardeşimin atakları ve öfkesiyle uğraşıyor, ama yaş ilerledikçe sakinleşiyorlar zaten
Peki ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Terapi gibi mi yoksa direkt psikiyatriste mi götürmeye çalışmalıyım

Peki ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Terapi gibi mi yoksa direkt psikiyatriste mi götürmeye çalışmalıyım
Psikiyatriste götürmelisiniz, o zaten gerek görürse aynı anda bir psikologla da görüşün diyecek
Hatta biz ilk psikoloğa gittik ben kardeşimden ayrı olarak onunla görüşüp yaptıklarını anlattım, burda zaman kaybetmeyin hekim görsün ben daha sonraki süreçte yardımcı olabiliirim dedi

Hemen hemen ayni problemleri yasadim. Özel okul ücretini biz de ödedik. okula hemen hemen hic gitmedi. Durumunda degisiklik olmazsa bizim gibi salaklik edip 2. yili ödemeyin bari. Bir tesekkür bile duymadik. Dünyanin parasini cöpe atmis olduk. Psikolog, dershane, okul vs ücretleri hep bosa gitti. Gidecekmis gibi yapip gitmedi hep. Kac tane tanidik ona is vermeyi teklif etti, kabul etmedi. Isleri ya kücümsüyor ya da zor buluyor. Biz yillardir hicbir cözüm bulamadik.

Sizin kardesiniz daha genc, umarim düzelir, hayatini kurar. Verebilecegim tek tavsiye, onun iyiligi icin evden cikmaya zorlayin. Ya tedavi ya okul ya is vs mutlaka bir seye zorunlu kalsin. Kendi iyiligi icin. Bu durum uzadikca icinden cikilmaz hale geliyor. Benimkinin gencligi tamamen bosa gecti gitti mesela. Benimkinde asil problem ailemin kiyamiyoruz diyerek herseye göz yummalari.

Allah yardımcınız olsun öncelikle. Bence kaydını sildirmeyin ama kendinizi biraz geri çekin. O kadar zorluklar içinde elinden tutmuşsunuz kıymetinizi anlamalı ve yaşadığı hayatın kıymetini bilmeli. Allah anneciğinize de acil şifalar versin

Çok üzüldüm inanın neden böyle yaparlar anlayamıyorum.. teşekkürler tavsiyenizi için

Kardeşinizin ebeveyni siz değilsiniz. Kendi hayatınızı mahvedeceksiniz ve eşiniz sonsuza kadar bu şekilde susup oturmayacak. Yapacağınız tek şey doktora götürmek. Eğer doktor annenizdeki gibi bir sağlık sorunu olduğunu tespit ederse tedavisine yardımcı olmak. Baktınız doktor kardeşiniz için bir sorun yok dedi o zaman alıp karşınıza konuşacaksınız. Kendisini düzeltmiyorsa kazık kadar adama maddi destek olmak zorunda değilsiniz. Okumayacaksa girip bir işe çalışacak. Sizde kendimi görüyorum. Annenizin hastalığı dışında (ki benim ki de depresyondaydı) her şeyimiz aynı. Kardeşim üniversiteyi kazanamadı bilgisayar oynamaktan. Şimdi de işe girip çalışmak zor geliyor. Kusura bakmasın ona her imkan sunuldu. Kendi tercihi bu. Bu saatten sonra da kimseye ebeveynlik yapamam kendi çocuğum dışında. Yeter artık yani. Çocukluğumdan beri annemi idare et, babamı idare et, kardeşimi idare et. Çocukluğumu yaşayamadım. Onun çektiği sıkıntıları siz de çektiniz unutmayın. O zaman yanınızda kim vardı?

Okul kaydını dondurun. Beyfendi gitmek isterse çalışıp kendi ödesin. Bu devirde özel okul ücretinin burslu olsa dahi parasını karşılamak isteyen eş-enişte zor bulunur. Yarın bebeğiniz olur yatırım yaparsınız. Gitmeyeceği yere para saçmaya gerek yok
Kardeşiniz de belli ki rahatsız annede bi polar teşhisi varmış belki de kardeşiniz de olabilir yeni çıkmaya başlamıştır.
Bence sizin rolünüz ablalık, hem anne hem baba hem abla derken dağılırsınız. Biraz kendi haline bırakın bakalım ne yapacak.
Çok isterse okumak kendi çalışsın hem çalışıp hem okuyabilir. Gene destek olursunuz. 18 yaşında böyle rest çekiyorsa kendi ekmeğini de kazanacak madem. Biraz akıllanması lazım

Evet ben de böyle düşünüyorum ama herkesin iyiliğini fazlasıyla dert ettiğim için bana da sürekli dert oluyor ne yaptı gitti mi, gidecek mi, okuyacak mı ne olacak.. bir de annemle yaşadıkları için biraz da annemi düşünüyorum sonuçta evde kalıp bu ruh halinde yaşadığı sürece anneme de çok zarar veriyor. Bilemiyorum gerçekten çok zor bir durum

Aynı sizin gibiydim. Ama baktım ki ben aileme ebeveynlik yapmaktan kendimi kaybetmişim. Onlar da alışmış sırtlarını bana yaslamaya, Vignette'e bişey olmaz demeye. Lütfen artık kendini düşün. Dediğim gibi kardeşinin rahatsızlığı varsa tabi ki destek ol ama yoksa artık bırak. Eşinle aran bozulunca ne yapacaksın?

Evet çok haklısınız. Zaten şu anda çocuğum yok ama aklımda sürekli çocuğum olduğunda ne yapacağım, böyle mi devam edecek çünkü dediğiniz gibi kendi çocuğumdan başka kaç kişiye ebeveynlik yapabilirim ki? Eşim de zaten gereğinden fazla sabır gösterdi onun yerinde başkası olsaydı çoktan resti çekmişti. Şimdi sizin durumlar nasıl peki? Kafanız biraz rahatladı mı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…