Erkek kardeşimle başım dertte

velvetrose

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2024
42
67
32
Selam kızlar, kardeşim konusunda çok dertliyim sizlerle paylaşıp hem rahatlamak hem de akıl almak istiyorum.
Kardeşim ve ben babasız büyüdük, çok da zor zamanlar geçirdik. Annemin sağlık sorunları olsun, parasızlık olsun yani gerçekten zor bir çocukluğumuz oldu. Kardeşim benden 8 yaş küçük, bu yıl üniversiteyi kazandı özel bir üniversitede %50 burslu.
Ben de 1 sene önce evlendim. Tabii bu süreçlerde sağolsun aile büyüklerimiz pek kol kanat germediler biz bize başımızın çaresine baktık. Ben de okudum şu anda çalışıyorum, kardeşim de üniversite kazanınca eşim de sağolsun beraber okul ödemelerini hallederiz yeter ki okusun dedik. Benim derdim kardeşimin öfke problemleri, yaşadığı özgüvensizlikler ve ne yapacağımı bilememem. Daha önce bir çok kez psikiyatriste götürdük çünkü zorbalık yaşamıştı okulda. Üniversiteye kaydını yaptırdığımızda çok hevesliydi neredeyse bin kere teşekkür etti ama bu günlerde daha hala okula gitmedi. Türlü türlü bahaneler üretiyor ve gitmeyi reddediyor. Ruh halini de anlayamıyorum mesela yurt dışına gitmiştim ben oradan bir şey istedi, ben de aldım ama döndüğümde aldığım şeyi beğenmedi hiç benim için uğraşmamışsın özen göstermemişsin diye küstü her yerden engelledi beni. Sabır gösterdim her seferinde, yeter ki okuluna gitsin bi yerden tutunsun istedim ama en ufacık bir şeyde beni suçlayan bir tutuma bürünüyor beni hiç umursamıyorsun diye halbuki onun için yaptıklarım ortada. Eşim de çok sabır gösterdi, hatta yakın zamanda konuştu onunla okuluna git yeni ortam yeni insanlar sana iyi gelicek vs diye, tamam dedi ama bugün yine türlü bahaneler… çok şükür uyuşturucu, sigara alkol vs böyle alışkanlıkları yok sadece asosyal ve öfke problemi var. Psikolojik destek görmesi gerektiğini çok iyi biliyorum ama istemiyor, istemeyen insanı da zorla kolundan tutup götüremiyorsunuz..
Son günlerde eşimin de artık biraz sabrı taşmaya, söylenmeye başladı haklı olarak. Ben de farkındayım yeni bir aile kurdum, kök ailemin sorunlarını bu kadar yansıtmamalıyım ama gerçekten üzülüyorum. Açıkçası biraz daha bu şekilde gitmemeye devam ederse okul kaydını sildirmeyi düşünüyorum ama ya sonrası daha kötü olursa diye kararsızlıklar içindeyim. Bu arada annem bipolar hastası babamın ani ölümünden sonra, düzenli ilaç kullanan biri onun için de çok endişeleniyorum. Ne yapsam, nasıl bir yol izlesem akıl verin lütfen..

Anneniz,kardeşiniz sizin himayeniz altında siz en büyük destekçi olmuşsunuz belli ki… Eşinizide tebrik ederim bu devirde ekonomik anlamda kimse kimse el uzatmıyor maalesef. Kardeşinize bol sabırlı davranmanız lazım. Belki psikolojik belki şımarıklık bilemeyiz. Sık boğaz etmemeye çalışın elinizden geldiğince belki ergenlikten daha çıkamamıştır.

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Bazen gerçekten yeter artık benim de hayatım var diyerek bir set çekmeyi düşünüyorum ama bir yandan düşünüyorum okul kaydını sildirsem ya daha kötü olursa diye. Biraz geçmişten yaşadığı şeyler biraz da hala ergenlik dediğiniz gibi..

Babasız büyümenin verdiği zararı belki sizin gibi içine atarak değilde dışa vurduğu öfkeyle göstermeye çalışıyordur. Size tek diyeceğim bol sabır.

Neden okula gitmiyor peki? Çok mu şımartıldı acaba?
Şımartılmaktan kastınız bilmiyorum zaten çok varlıklı insanlar değildik. Belki babasızlıktan ötürü gereğinden fazla hassasiyet gösterilmiş olabilir. Okula gitmeme sebebi sürekli bahaneler. Giyicek fazla kıyafetim yok dedi, tamam dedim alışverişe gittik bir kaç parça bir şey aldık. Bu sefer çok kilo aldım utanıyorum demeye başladı. Sanırım bazı özgüvensizlik problemleri içinde, bunun için de terapi önerdim ama istemedi

Haklısınız. Zaten sabırlı davranmakla da ona çok iyilik yapıyormuş gibi hissetmiyorum sanki ne yaparsa yapsın biz sesimizi çıkartmayacakmışız gibi.

Depresyonda sanırım. Siz bir şey yapamazsınız, terapi alması gerekiyor

Eşiniz konuşsun kardeşinizle, belki o zaman işin ciddi olduğunu anlar.
Konuştu ama öyle sert bir şekilde değil nasihat verir gibi konuştu. Zaten etrafımızda böyle bir aile büyüğü, konuşabilecek bir erkek yok eşimden başka.
Depresyonda sanırım. Siz bir şey yapamazsınız, terapi alması gerekiyor
evet ben de öyle düşünüyorum. Terapiye gitmesi için elimden geleni yapmam gerek

Allah yardımcınız olsun. Kardeşinize çok üzüldüm ben ne yazık ki. Ergenlik zamanı zorbalanan çocuklar kilo alıyor kilo aldıkça daha fazla zorbalanıyor. Özgüven eksikliği ordan kaynaklanıyordur ve babasız büyüdüğü için bir kanadı kırık hissediyor olabilir. Çok öznel bir düşüncem var erkek çocuğu kız çocuğuna göre daha fazla gücü hissederek büyümek istiyor bence. Ciddi ciddi konuşup çözemezseniz artık olayı çok büyütmeden ufak ufak okuldan almak orunda kalıcam şeklinde tehdit yoluna gitmeye çalışın. Özel okulunu karşılayabiliyorsanız lütfen terapilerini de karşılayın. Bence ikna edebilirsiniz. Kardeşiniz kötü biri değil sadece özgüven eksikliği ve öfke sorunu var dediğiniz gibi.

özel üniversite olayın asıl nedeni, orada özgüvensiz hissetmesi normal çoğu paralı okuyan üst gelir seviyesinde ailelerin çocukları onun gibi yokluk görmemişler ve onların yanında kendini yetersiz hissediyor olabilir ve bu nedenle bahaneler üretip okula gitmiyordur. Diğer açıdan annede psikolojik rahatsızlık var, kardeşinize de genetik olan geçmiş olabilir. Baba aniden kaybedilmiş bunlarda onu psikolojik olarak etkiliyordur. Fazla zorlamayın ama fazla da şımartmayın derim bu dönem gözlemleyin olmazsa kaydını sildirin.

Teşekkür ederim. Ben de çok üzülüyorum bütün derdim tasam onun iyi olması. Onun yaşadığı zorlukları ben de yaşadım ama benim yanımda bana destek olan bir ablam yoktu aslında o kadar şanslı ki keşke bunu görebilse.. en iyi çözüm terapi bence de, sadece ikna etmem gerek.

Kardeşinizin psikolojik sorunları yerine tembellik sorunu olabilir mi? Kırmak için asla demiyorum, yanlış anlamayın. Çünkü benim kuzenim de istediği bölümü kazanamadı. Gitti öğretmenlik okudu, atanamadı. Özel okulda iş bulduk, adresi bulamadım dedi görüşmeye bile gitmedi(adresi bulamaması mümkün değil). Halk eğitimde iş bulundu, 2 gün gitti 3. gün işte orada yeni mezunlar var benim onların üstü olmam lazım dedi. Başka sektörde 60 bine iş bulundu ki onun için çok büyük bir şans ona da uzak dedi (servis var). Bu kuzenimin hiçbir psikolojik sorunu yok tamamen çalışmak istemiyor. Çünkü teyzem zaten her istediğini yapıyor, harçlığını veriyor. Paşam giyinip süslenip geziyor sadece, çalışmaya g*tü yok. Belki biraz da bu açıdan bakmanız gerekir?

Tembellik var mı bilmiyorum aslında gönüllü arama kurtarma ekiplerine kayıtlıydı, deprem zamanı hatay’a vs gitti görev aldı böyle şeyleri severdi. Dediğiniz gibi çalışmak, çabalamak istemiyorsa bile nereye kadar? Bu durumda ne yapmam gerekir hiç bilmiyorum.

Şu an için terapi dışında pek bir şansınız yok. Annenizin rahatsızlığı genetik etkiliyor olabilir, babasız büyümüşsünüz, koşullanırız zormuş ama sonuçta siz başarmışsınız. Kardeşinizin destekçisi ekstra ablası ve eniştesi de var üstelik. Yaşı da çok küçük değildir aslında bunları algılayabilecek yaşta. Belki terapiye başlamazsa desteğinizi çekeceğinizi söyleyip biraz gözdağı verebilirsiniz.

Daha okula hiç gitmedi açılalı 1 hafta kadar oldu ama daha görmedi bile keşke bi gidip görseydi insanları öyle değerlendirseydi.

Önemliden ziyade istediği bir bölümdü. Evden falan çıkmadığı için ben de bir an önce hayata atılmasını istediğim için destekledim bu okula gitmesini

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…