Endometriosis (Çikolata kisti)

Kızlar ben subatta ameliyat oldum ve amelıyat videom var . Rahim filmi de çekilmiş normal görünüyor . Dün tup bebek merkezine gittim rahim filmi cekilmesi lazım dedi ee de ameliyat cd m var orda görünüyor yok yenilememiz lazim dedi. 3 ayda gerek var mı böyle birşeye

Kızlar ben subatta ameliyat oldum ve amelıyat videom var . Rahim filmi de çekilmiş normal görünüyor . Dün tup bebek merkezine gittim rahim filmi cekilmesi lazım dedi ee de ameliyat cd m var orda görünüyor yok yenilememiz lazim dedi. 3 ayda gerek var mı böyle birşeye
Canım kaç ay geçmiş olması gerek bilmiyorum ama bence çektir bişey kaybetmezsin. Çünkü ameliyattan sonra tüplerde yapisiklik olabilirmiş diye duymuştum. O yüzden bence istemeleri mantıklı. Madem.tup.bebege karar verdin olmuşken tüm ihtimaller göz önünde bulundurulsun nolur nolmaz. Belki 3 ayda tikanmaz ama bilemeyiz. En azından önlemler alınır.

Canım kaç ay geçmiş olması gerek bilmiyorum ama bence çektir bişey kaybetmezsin. Çünkü ameliyattan sonra tüplerde yapisiklik olabilirmiş diye duymuştum. O yüzden bence istemeleri mantıklı. Madem.tup.bebege karar verdin olmuşken tüm ihtimaller göz önünde bulundurulsun nolur nolmaz. Belki 3 ayda tikanmaz ama bilemeyiz. En azından önlemler alınır.
Ameliyatımı yapan doktor gerek yok diyor . Kafam karisti

Merhaba yaşım 23 ve 9 cm bir kistim var. İlk öğrendiğim Zaman 4 cm şi ve umursamadım bir sene içinde 9 cm oldu ancak bende hiç ağrı,adet gecikmesi falan olmadı.hala da öyle adetlerim düzenli ara sıra batma gibi bir şeyler oluyor ama saniye sürüyor. Neyse ben 3 aydır düzenli doktora gidiyorum mr ultrason herşeyimi çektirdim farklı farklı bir sürü doktora gittim yumurtalık kisti olduğunu söylediler Ca 125 değerim de 15 çıktı ancak geçen ay gittiğim doktor bana endometriozis teşhisi koydu ve beni ameliyata bekliyor okulum bitince ama ben çok korkuyorum ameliyat olanları okudum tekrar ediyormuş 1.5 sene içinde evliliği düşünüyorum şu an cyclo prognova ilacını kullanıyorum kisti bekletip evlenmeyi mi beklesem karar veremedim sizce ne yapmalıyım

benim durumuma benzio seninkisi bende bekarım bkaç yıl içinde evlenmeyi planlıorum benimde 5cmden 8 cm e çıkmıştı o dönem ilaç kullanmamaştm. 8 cm e çıkınca dr ameliyat yapmmak yerine ilaçla kisti baskılamayı tercih etti benimde ağrım yoktu..en son baktırdığımda 4.5 cm ye kadar inmiş.ben beklemeni öneririm

Sen tüp bebek merkezindekini dinle her alanın bi uzmanı var. Bi arkadaşın ameliyat öncesi tüpleri acıkmış ameliyattan sonra sıvı birikmesi oluşmuş rahim filminde çıkmış. Şimdi hamile o arkadaş
Benim ameliyatı yapan doktor yucel karaman bruksel tup bebek merkezi . Ne bilim canım kafam karıştı bahçeci erbil bey rahim filmi diyor yucel bey gerek yok diyor

Sen tüp bebek merkezindekini dinle her alanın bi uzmanı var. Bi arkadaşın ameliyat öncesi tüpleri acıkmış ameliyattan sonra sıvı birikmesi oluşmuş rahim filminde çıkmış. Şimdi hamile o arkadaş
peki ne yaptılar ameliyat mı oldu o birikinti için tüpünü mü aldılar nasıl oldu tedaviyle mi hamile kaldı bide kahverengi akıntıları var mıydı :KK43:

peki ne yaptılar ameliyat mı oldu o birikinti için tüpünü mü aldılar nasıl oldu tedaviyle mi hamile kaldı bide kahverengi akıntıları var mıydı :KK43:
Nasıl bir tedavi uyguladılar bilmiyorum ama tüpü alınmadi sanırım. Zaten msji görürse o daha ayrıntılı yazar. Ben tam hatırlayamadım ama ameliyattan sonra tüpüm de sıvı birikmesi olmuş dediğini hatırlıyorum. Bir de onun uyguladığı kurler var umarım bu aralar girer sizlere de yardımcı olur.

Nasıl bir tedavi uyguladılar bilmiyorum ama tüpü alınmadi sanırım. Zaten msji görürse o daha ayrıntılı yazar. Ben tam hatırlayamadım ama ameliyattan sonra tüpüm de sıvı birikmesi olmuş dediğini hatırlıyorum. Bir de onun uyguladığı kurler var umarım bu aralar girer sizlere de yardımcı olur.
inş iyi olur :KK43:

Canım ben daha önce apandisit ameliyatı oldum açık. Ama bence o endometriosiz ağrısiydi zaten genellikle apandisit le karıştırılıyor muş. O zaman henüz kist olusmamisti ama aslında başlangıçmis demekki. Çünkü apandisitim alındıktan sonra da aynı ağrılar devam etti bu zamana kadar geldi. Canım beni korkutan ameliyat agrilari degil çünkü alt tarafı bir gün sürüyor. Ben anestezi almak istemiyorum çünkü uzun yıllardır sigara kullanıyorum. Yani lokal anestezi olsa ya da epidural olsa bu ameliyat yaptırırım ama.uyutulmak istemiyorum
Anladm canm amelyt ağrılarindan korkmuynda benm anlamadgm sigara kullananlra narkoz verilnce uyutlnca bi zararimi oluyo

Hiç bi bilgim yok ama tüp bebege baslicaksan baştan herseyin önlemini al okadr zor bi süreç ki manevi yönden inşallah hersey yolunda gider hayrlisyla güzel haberlrni alirz

Yok cnm kapalı olcak
O zaman sana bir kac tavsiye verebilirim. Ilk olarak pantalon degil elbise turu gecelik al karnina lastik falan hic bisey gelmicek sekilde.
Ondan sonra, ameliyata girmeden once pipi yap. Benim pipim vardi ama banyo yaptikdan sonra yapmayim mikrop falan olur dedim ( salak kafam) ve sonra cikar cikmaz cok sikistim ve hemen kalkip gidemedim oyle agridi. Altima legen gibi bisey koydular yapim diye yatarkende yapamadim. Sen pipini onceden yap yani cunku bide serumle hemen geri pipin geliyo.
Bide ameliyattan sonra oksuruk tutuyo, bazi kisilerde olmuyomus. Ama istersen doktoruna sor oksuruk surubu yazsin.
Ameliyattan sonra bok bol yuru. Ben uc gunde gazi atlattim. O gaz omuzlarinida agritiyo, omuzlarin agrirsa ondan yani korkma. Ne kadar cok yurursen o kadar hizli gecer. Korkucak bisey yok, simdiye kadar cektigin acilarin yaninda hic bisey:super::KK66:.
Sadece ameliyat oldugun aksam biraz uyosun. Kalkarken falan agriyi biraz bir kac gun. Bir hafta sonra okula gittim dusun yani hic bisey degil.
Bir tavsiye daha, hastanede sadece bi iki gun durcaktan, evde kolay pisen seyler olsun, isitip isitip yicek. Uc dort gun durucaksan, ciktiginde zaten cok iyi olursun her isini yaparsin insAllah canim. Benim aklima bunlar geldi

Benim ameliyatı yapan doktor yucel karaman bruksel tup bebek merkezi . Ne bilim canım kafam karıştı bahçeci erbil bey rahim filmi diyor yucel bey gerek yok diyor

Nilaycım sanırım S Sariucurtma arkadaşım benden bahsediyor sana :) doğru da diyor benim de ameliyat esnasında tüplerim açıktı sıkıntı yoktu, ameliyattan 2ay sonra tüp bebek için gittiğim doktor rahim filmi istedi ben ve ameliyat yapan doktor ne gerek var açık tüpler dedik ama doktor kabul etmedi sonuç olarak çekildi ki tüpün birinde sıvı birikimi yani hidrosalpinks oluşmuş.
Sana tavsiyem rahim filmini mutlaka çekil yeniden.

Nilaycım sanırım S Sariucurtma arkadaşım benden bahsediyor sana :) doğru da diyor benim de ameliyat esnasında tüplerim açıktı sıkıntı yoktu, ameliyattan 2ay sonra tüp bebek için gittiğim doktor rahim filmi istedi ben ve ameliyat yapan doktor ne gerek var açık tüpler dedik ama doktor kabul etmedi sonuç olarak çekildi ki tüpün birinde sıvı birikimi yani hidrosalpinks oluşmuş.
Peki sen hidrosalpinksle hamile kaldım di mi canim

Evet canım senden bahsediyordum :))

yaaa ne güzel doktor bana ameliyat olursun dedi peki benim öyle bir durumum varsa hemen ameliyat olup aldırmayımmj bilemedim ki xaten bir tane kaldı peki kahverengi akıntıların var mıydı tedaviyle mi hamile kaldın yoksa normal mi cnm cok soru sordum ama kusura bakma çünkü ne yapcağımı bilmiyorum

yaaa ne güzel doktor bana ameliyat olursun dedi peki benim öyle bir durumum varsa hemen ameliyat olup aldırmayımmj bilemedim ki xaten bir tane kaldı peki kahverengi akıntıların var mıydı tedaviyle mi hamile kaldın yoksa normal mi cnm cok soru sordum ama kusura bakma çünkü ne yapcağımı bilmiyorum
Bece k.rengi akıntı sadece hidrosalpinks belirtisi olamaz . Ablamda da geliyor ama ne kisti var ne de hidrosalpinksi maşallah. T öğretmen doğal hamile kaldı canım bu arada. Hidrosalpenks durumunda doktorlar tupun rahimle bağlantısıni kesiyor ya da tüpü alıyorlar malasef . Ne kadar acayip ben hidrosalpinks şüphesiyle ameliyat oluyorum ama ameliyat sonrası hidrosalpinks olusabiliyor bu nasıl bir çelişki kısır döngü anlayamadım . Rabbim yardımcımız olsun

X