Endometriosis (Çikolata kisti)

Benmde 4.5 ve 7 cm bu görünen bide ameliyat ta dha görünmeyenlr oluyo heralde :-(
Birazdan Dr a gidicem canım bakalım. Ameliyat olmak istemiyorum yıllar önce apandisit ten olmuştum nasıl bişey olduğunu biliyorum. Her bünye farklı tabi ama ben zorlanmistim ameliyattan sonraki ilk gün.

Birazdan Dr a gidicem canım bakalım. Ameliyat olmak istemiyorum yıllar önce apandisit ten olmuştum nasıl bişey olduğunu biliyorum. Her bünye farklı tabi ama ben zorlanmistim ameliyattan sonraki ilk gün.
İnşallah gerk kalmaz cnm iyi haberlrni bekliyorum. Bende senelrce agrilara katlandm ignelerle sermlrla sirf amelyt olmaym rezervm dusmesin cocgm olsn dye olmadı malesf agrilarm dayanlmz ve dinmz hale gelince doktr amelyta karar verdi ve benm bünyem çok zayf 43 kiloyum hic bişe yiyemiyrm amelyttanda cooook korkuyorum

İnşallah gerk kalmaz cnm iyi haberlrni bekliyorum. Bende senelrce agrilara katlandm ignelerle sermlrla sirf amelyt olmaym rezervm dusmesin cocgm olsn dye olmadı malesf agrilarm dayanlmz ve dinmz hale gelince doktr amelyta karar verdi ve benm bünyem çok zayf 43 kiloyum hic bişe yiyemiyrm amelyttanda cooook korkuyorum
Ben de 48 kiloyum canım. Zaten bu hastalık kilo ile de ilgili olabilir vücut direncimiz zayıf. İnsallah Rabbim tez vakitte şifamizi verir.

Kızlar acil yardım lütfen. Adetim bitmiyor ve kasigimda batma var diye Dr a geldim sol tarafımda ki 1.5cm likit kist 5cm olmuş 3 ayda bu kadar büyümesi normal mi çok evham yaptım. Tahlil istedi hormon onları bekliyorum. Bu kadar sürede buyur mu bu kistler

evet normal benimde 3 ayda 5cm den 8cm e çıkmıştı çok evham olmuştum,6 ay ginera kullandım yeni baktırdım 4.5 a inmiş çok sevndim,ağrınız çok olmadıkça ameliyat olmayın kızlar..sağlıklı günler herkese

Herkese merhabalar benim kader arkadaşlarım. Uzun zamandır yazamadım ama inanın buradaki herkes benim hep dualarımda. Çünkü biz endo hastası olarak kaderdaşız.
Öncelikle Rabbim hepinize şafi ismini tecelli ettirip hayırlı evlât nasip eylesin.
Size güzel bi haberim var, beni çoğu arkadaş bilir çok çektim çikolata kistinden ameliyat oldum ve sonrası benim için çok çok zordu her geçen gün yeni bir sorunla karşılaşıyordum ve artık doktorlar kesinlikle tüp bebek yapmamız gerektiğini bu durumda çocuk sahibi olmanın çok çok zor olduğunu söyledi ben de çaresiz kabul ettim ve ilaçları aldım, önce yumurta toplama işlemi yapılacak ardından bir ameliyat daha yapılacak (çikolata kistinden ameliyat olunca açık olan tüpün biri hidrosalpinksle tıkandı bunun için önce tüp bağlama ya da alınma operasyonu şart demişti tüp bebek doktoru) ardından iyi olunca transfer işlemi yapılacaktı. Neyse ben o bir çanta dolusu ilacı görünce o kadar üzüldüm ki gece gündüz ağlayarak dualar ettim o ilaçları kullanmadan evlât sahibi olayım diye.
Mevlâ o kadar büyük o kadar lütufkâr ki dualarıma tecelli etti ve ilaç tedavisine başlamak için regl olmayı beklerken hamile olduğumu öğrendik.
Çok şükür bin şükür Yaradana.

Neler yaptığımı şöyle özet geçeyim,

Öncelikle gerçekten bol bol dua etmek var ki Rabbim vesile kılsın ve vesilesini nasip etsin.
Bilenler bilir karbonatlı su içiyordum aylardır, bunun yanı sıra omega3 kullandım yaklaşık 6 ay ve 1 kutu yani 40 gün de betaglukan kullandım. Sonrasında hormon değerlerim çok kötü olduğu için testere dişli aslanpençesi içtim iki aya yakın ve onun ardından 1 aya yakın da hayıt tohumu çayı içtim,o ara tedaviye başlayacağımiz için ve benim de yumurta rezervim düşük olduğu için arı sütü bal polen karışımı aldım yumurtalarımı geliştirsin de yumurta toplanırken çok yumurtam olsun diye (bu bilgiyi bu sitede okumuştum tüp tedavisi bölümünde) neyse işte hayıt tohumu ve bal polen karışımını kullanmadığım ay hamile kaldım.
Veren tabi ki Rabbim ama onları vesile kıldı bana diye düşünüyorum çok şükür bin şükür.
Her şey herkese iyi gelecek diye bir kural yoktur, illa kullanın da diyemem bunları ama ben kendim araştırdım buldum kullandım ve çok şükür fayda gördüm onun içinde paylaşmak istedim.
Olumlu örnekleri okuyunca birgün ben de yazacak mıyım acaba derdim ve şuan tıpkı sizlerin bu yazdıklarımı okuyunca "acaba bana da nasip olacak mı birgün böyle bir mutluluk "diye düşündüğünüz gibi düşünürdüm hep ve çok imkânsız gelirdi ama bir kere daha gördüm ki imkânsız diye bir şey yok
İMAN var ise İMKÂN her zaman var.

Pes etmeyin lütfen asla umutsuz olmayın sabır ve dua ile devam edin yolunuza.
Rabbim hepinizin yardımcısı olsun ve tez vakitte tecelli etsin dualarınıza.

Bize de bir MaşAllah eklemeyi unutmayın lütfen yavrumun manevi teyzeleri ablaları.:KK39:
Cok sevindim ablaa yaaa, bin kere masAllah Allah kucagina almayi nasip etsin. Bence simdilik kimseye soyleme nazar degmesin

evet normal benimde 3 ayda 5cm den 8cm e çıkmıştı çok evham olmuştum,6 ay ginera kullandım yeni baktırdım 4.5 a inmiş çok sevndim,ağrınız çok olmadıkça ameliyat olmayın kızlar..sağlıklı günler herkese
MaşAllah canım çok sevindim boyutunun küçülmesine. Ben ilaç kullanmıyorum o yüzden kendi halindeler ama ameliyat olmakta istemiyorum. 10 gün sonra tahlillerim yapılacak sonra da rahim filmi çekilecek bakalım hamilelik için uğraşacaz inşallah allahım hayırlısıyla nasip eder

Kizlar, ben Fransada yasiyorum. Burdaki doktorlar hic bir sekilde ostrojen iceren dogum kontrol hapi onermiyorlar cunku ostrojen bu kistleri buyutuyo. Ama burda hep okuyorum, yasmin yaz kullananlari. Bana doktor visane gibi sadece projesteron iceren bi hap yazdi ve ameliyat oldugum halde hamile kalmak isteyene kadar icmem lazim hergun, kistler geri gelmesin diye.
Bence yasmin falan icmeyin hele bide 7 gun ara verim adet gorerek, geri gelme riski cok artiyo

Kızlar acil yardım lütfen. Adetim bitmiyor ve kasigimda batma var diye Dr a geldim sol tarafımda ki 1.5cm likit kist 5cm olmuş 3 ayda bu kadar büyümesi normal mi çok evham yaptım. Tahlil istedi hormon onları bekliyorum. Bu kadar sürede buyur mu bu kistler
Canim benim eylul ayinda hic biseyim yokken ocak ayinda 5cm kistim cikti, dort ayda bu boyuta ulasti yani. Simdi ameliyat oldum, ve cok iyim Allaha sukur

Kizlar, ben Fransada yasiyorum. Burdaki doktorlar hic bir sekilde ostrojen iceren dogum kontrol hapi onermiyorlar cunku ostrojen bu kistleri buyutuyo. Ama burda hep okuyorum, yasmin yaz kullananlari. Bana doktor visane gibi sadece projesteron iceren bi hap yazdi ve ameliyat oldugum halde hamile kalmak isteyene kadar icmem lazim hergun, kistler geri gelmesin diye.
Bence yasmin falan icmeyin hele bide 7 gun ara verim adet gorerek, geri gelme riski cok artiyo
benim doktorum ginerayı ara vermeden kullandırttı 6 aydır adet olmuyorum ve kistim 8 cm den 4.5 a kadar indir,ara verdirmemesinin etkisimi bilmiyorum,bekarım ben o sebeple doğum kontrol hapı kullandım.evlenene kadar şu kisti kontrol altına alabilirz umarım:KK66:

benim doktorum ginerayı ara vermeden kullandırttı 6 aydır adet olmuyorum ve kistim 8 cm den 4.5 a kadar indir,ara verdirmemesinin etkisimi bilmiyorum,bekarım ben o sebeple doğum kontrol hapı kullandım.evlenene kadar şu kisti kontrol altına alabilirz umarım:KK66:
InsAllah, bende bekarim, yoksa hemen cocuk dusunurdum heralde. Benim kistim cok agridigi icin ameliyat olmak zorunda kaldim malesef. Ama o zamandan beri hic agrim yok, geri gelmesin diye dua ediyorum hep

Canim benim eylul ayinda hic biseyim yokken ocak ayinda 5cm kistim cikti, dort ayda bu boyuta ulasti yani. Simdi ameliyat oldum, ve cok iyim Allaha sukur
Cok şükür vlla sevinym böyle güzel haberlr duyunca bende ameliyat olcm her iki yumurtalklrmda var ve siddetli agri cekiyorm ama amelyt korkumu bi türlü yenemiyorm ya napmm lazm

Cok şükür vlla sevinym böyle güzel haberlr duyunca bende ameliyat olcm her iki yumurtalklrmda var ve siddetli agri cekiyorm ama amelyt korkumu bi türlü yenemiyorm ya napmm lazm
Ben ameliyat olmak hic istemiyordum ama o kadar agriyoduki mecbur kaldim, artik ilaclar agrilarimi gecirmiyodu ve hergun agriodu sadece adet doneminde degil. Doktor acilen ameliyat etti. Acik ameliyat degildi, korkacak bisey yokmus. Ben 12 de ameliyat oldum, aksamina ayaga kalktim. Iki uc gun sonra kolayca yuruyodum. Ilac falan icmedim, bir aydirda iyim. Dogum kontrol hapi kullaniyorum araliksiz.

Canım ben daha önce ameliyat geçirmeme hatta açık ameliyat geçirmeme rağmen hala korkuyorum. Aslında korkulacak bi durum olmadığını biliyorum ama o insanın elinde değil. Benim açık ameliyatla apandisitim alındığı için ilk gün çok ağrı çektim ama beni korkutan ağrı değil. Aslında sezaryandan bile daha kolay.

Merhaba yaşım 23 ve 9 cm bir kistim var. İlk öğrendiğim Zaman 4 cm şi ve umursamadım bir sene içinde 9 cm oldu ancak bende hiç ağrı,adet gecikmesi falan olmadı.hala da öyle adetlerim düzenli ara sıra batma gibi bir şeyler oluyor ama saniye sürüyor. Neyse ben 3 aydır düzenli doktora gidiyorum mr ultrason herşeyimi çektirdim farklı farklı bir sürü doktora gittim yumurtalık kisti olduğunu söylediler Ca 125 değerim de 15 çıktı ancak geçen ay gittiğim doktor bana endometriozis teşhisi koydu ve beni ameliyata bekliyor okulum bitince ama ben çok korkuyorum ameliyat olanları okudum tekrar ediyormuş 1.5 sene içinde evliliği düşünüyorum şu an cyclo prognova ilacını kullanıyorum kisti bekletip evlenmeyi mi beklesem karar veremedim sizce ne yapmalıyım

Merhaba yaşım 23 ve 9 cm bir kistim var. İlk öğrendiğim Zaman 4 cm şi ve umursamadım bir sene içinde 9 cm oldu ancak bende hiç ağrı,adet gecikmesi falan olmadı.hala da öyle adetlerim düzenli ara sıra batma gibi bir şeyler oluyor ama saniye sürüyor. Neyse ben 3 aydır düzenli doktora gidiyorum mr ultrason herşeyimi çektirdim farklı farklı bir sürü doktora gittim yumurtalık kisti olduğunu söylediler Ca 125 değerim de 15 çıktı ancak geçen ay gittiğim doktor bana endometriozis teşhisi koydu ve beni ameliyata bekliyor okulum bitince ama ben çok korkuyorum ameliyat olanları okudum tekrar ediyormuş 1.5 sene içinde evliliği düşünüyorum şu an cyclo prognova ilacını kullanıyorum kisti bekletip evlenmeyi mi beklesem karar veremedim sizce ne yapmalıyım

Merhaba..

Geçmiş olsun..

15 cm ve 5 cm olmak üzere 2 kistim vardı.Hemen ameliyat dediler 4. doktor da ameliyat oldum. c 125 iyi normal değerler seyrinde. Sol yumurtalığım alındı . Nişanlıydım. doktor uzatmayın evlenin dedi tüpler yapışıyormuş.Evlendim tedavisiz hamd olsun 4. ayımda hamile kaldım.Doktor çok önemli ama araştırmadan ameliyat olma.Şuan yine tekrarladı 5 sene sonra 1,5cm buna şükür
Tekrar çok geçmiş olsun..

Ben ameliyat olmak hic istemiyordum ama o kadar agriyoduki mecbur kaldim, artik ilaclar agrilarimi gecirmiyodu ve hergun agriodu sadece adet doneminde degil. Doktor acilen ameliyat etti. Acik ameliyat degildi, korkacak bisey yokmus. Ben 12 de ameliyat oldum, aksamina ayaga kalktim. Iki uc gun sonra kolayca yuruyodum. Ilac falan icmedim, bir aydirda iyim. Dogum kontrol hapi kullaniyorum araliksiz.
Ayni beni anlattn cnm hep sabrettim cocgm olsn dye ama agrilarm adet dışında hergun agrmaya ve dayanlmz hale gelince mecbr amelyt olmk zorundaym. İnşallah bnde senin gbi sorunsz ve kolay atlatrm tavsiye etmen gerekn bişey varmi amelyttan snra bilmem gerekn ? Bu arada agrilarin geçmesine cok cok sevindm.

Canım ben daha önce ameliyat geçirmeme hatta açık ameliyat geçirmeme rağmen hala korkuyorum. Aslında korkulacak bi durum olmadığını biliyorum ama o insanın elinde değil. Benim açık ameliyatla apandisitim alındığı için ilk gün çok ağrı çektim ama beni korkutan ağrı değil. Aslında sezaryandan bile daha kolay.
Ameliyat oldunmu cnm seni korkutan ne peki

Ayni beni anlattn cnm hep sabrettim cocgm olsn dye ama agrilarm adet dışında hergun agrmaya ve dayanlmz hale gelince mecbr amelyt olmk zorundaym. İnşallah bnde senin gbi sorunsz ve kolay atlatrm tavsiye etmen gerekn bişey varmi amelyttan snra bilmem gerekn ? Bu arada agrilarin geçmesine cok cok sevindm.
Seninki acik ameliyatmi olucak canim?

Ameliyat oldunmu cnm seni korkutan ne peki
Canım ben daha önce apandisit ameliyatı oldum açık. Ama bence o endometriosiz ağrısiydi zaten genellikle apandisit le karıştırılıyor muş. O zaman henüz kist olusmamisti ama aslında başlangıçmis demekki. Çünkü apandisitim alındıktan sonra da aynı ağrılar devam etti bu zamana kadar geldi. Canım beni korkutan ameliyat agrilari degil çünkü alt tarafı bir gün sürüyor. Ben anestezi almak istemiyorum çünkü uzun yıllardır sigara kullanıyorum. Yani lokal anestezi olsa ya da epidural olsa bu ameliyat yaptırırım ama.uyutulmak istemiyorum

X