Endometriosis (Çikolata kisti)

sekiz kez falan yazdım:) yine yazayım :) Prof Fatih Şendağ 300 tl canım.Arayıp sekreterinden her türlü bilgi alabiliyorsun da.İyi biri sekreteri.

Prof Dr Gürkan Arıkan nın sitesinden bir takım güzel bilgiler.
2) Operatif tedavi (nedene yönelik tedavi)

Cerrahi tedavinin cerrahın tecrübesi ve hastanın ihtiyaclarına göre şekillenir.

Tedavinin gerekli olduğu genç hastada modern operatif konsept, doğurganlık isteğine bağlı olarak, endometriozu çevreleyen sağlıklı dokulara zarar vermeden tedavidir.

Endometriozun etkin tedavisinde aşağıdaki adımlar uygulanabilir:

· Endometrioz odaklarının koterizasyon veya vaporizasyon ile tedavisi

· Kist alınması (Kistektomi)

· Yapışıklıkların açılması (Adezyoliz)

· Yüzeyel ve derin endometrioz odaklarının çıkarılması (Eksizyon)

· Karın içi normal anatominin tesis edilmesi

· Organların korunması (Yumurtalık ve döl yolları)

· İhtiyaca göre organların alınması

· Ağrıyı ileten sinir ağlarının kesilmesi (presakral nörektomi)

· Barsak endometriozunun tedavisi

Çok ilerlemiş vakalarda ve doğurganlık arzusu mevcut değilse, daha kesin müdahale gerekebilir. Endometrioz tekrar etmiş ise, yumurtalıklar ciddi hasar görmüşse, histerektomi (rahimin ameliyatla alınması) ve yumurtalıkların alınması bir tedavi yöntemi olabilir.

Kronik ağrının tedavi edilemediği ve psikolojik danışmanlık dahil tüm yöntemlerin faydasız kaldığı duırumlarda ağrı hissinden sorumlu sinir ağlarının (plexus) kapalı ameliyat (laparoskopi) ile bulunup kesilmesi (presakral nörektomi) de bir tedavi yöntemidir.

endometriozis tedavi edilebilir mi?

Evet.

Endometriozis ilaçla iyileştirilemez. Ancak cerrahi yolla odakların alınması veya menapoz ile ortadan kalkar.

Tedavinin amaçları

· Ağrının tedavisi

· Yapışıklıkların engellenmesi

· Yaşam kalitesinin tesisi

· Doğurganlığın (fertilite) korunması

Tedavi opsiyonları

1) Semptomatik tedavi ve hormon tedavisi

2) Operatif tedavi (nedene yönelik tedavi)

3) Kombine tedaviler

Hangi yöntemin seçileceği, cerrahın tecrübesi, tıp dünyasında yeni değerlendirmeler ve hastanın tercihleri ile şekillenebilir. Endometrioz tedavisi hastanın şikayetlerine ve amacına göre şekillenir..

Sağda, 8 cm civarı. MR'da ve 3 ultrasonda böyle göründü; ama 2 ay önceki ultrasonda iki tarafta da benzer boyutta çıktı.

Sağda, 8 cm civarı. MR'da ve 3 ultrasonda böyle göründü; ama 2 ay önceki ultrasonda iki tarafta da benzer boyutta çıktı.
Cok gecmis olsun . Benimde 3 tane kistim var ayrıca nodullerim var rahimede girilemiyor malasef . Laparoskopi ve histeroskopi olmam gerek suan araştırma içindeyim önceleri laparoskopi olmadan tup bebek denemek.istedim ama tup bebek ilaçları kistleri buyutebiliyormus o yüzden korkuyorum

Teşekkür ederim size de geçmiş olsun, Allah şifa versin. Kistlerin boyutu nedir?

Doğum kontrol hapı değilde visanne ise yariyormus sanirim

İşe yarayan hapları hastaya göre doktor bilir ve doktor karar vermeli bence, doğum kontrol hapı işe yarıyor, ben evlenmeden önce 3 yıl kullandım, kistlerim yok olmadı ama hiç büyümedi, bir nevi hormonları düzenliyor, arkadaşımız bekar, henüz çocuk olmayacak, doktor bunları düşünerek değerlendirmiştir, herkesin kullandığı işe yaracak diye düşünmemek lazım, herkes derdini paylaşıyor, işe yaramaması başka sebeplerden olabilir, aman dikkat yanlış değerlendirip yanlış yönlendirmeyelim birbirimizi Allah tez zamanda cümlemize şifa versin..@Kumral-ada

Doğum kontrol hapını, en azından kistin büyümesini engellemek ve ca-125'in düşüp düşmeyeceğini, en azından sabitleniyor mu ona bakmak için verdi. Bu yüzden de 6 ay sonra bunlara bakacağını söyledi. Benim araştırdığıma göre, bazıları doğum kontrol hapı ile kistlerinin küçüldüğünü dahi söylemiş. Ben de bekleyip göreceğim. Şimdilik ca-125'im düşüyor, onu biliyorum. Ancak bu ikinci kist çıkmamış olsaydı, ilk başta varlığından haberdar olduğum sağ kistim bir miktar küçüldüğü için seviniyor olacaktım. Önümüzdeki günlerde tekrar ultrasona gireceğim, sonuçları mutlaka yazarım.

Amin . Canım bende bildiğimi söylüyorum zaten doktorların bana söylediğini benim lafımla gidip visanne kullanacak değil heralde . O zaman susalim bişey yazmayalim. Ben de araştırıyorum soruyorum burdakileri dikkate alıyorum doktoruma soruyorum .

Arkadaşlar benim sol overde 11 mm çikolata kisti var tesadüfen mr da
Çıktı doktora nezaman gitmeliyim şimdi mi yoksa bir haftaya kadar adet olucam o zaman mı gitmeliyim bu boyutlarda olması ne anlama geliyor sizcee

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…