Endometriosis (Çikolata kisti)

Kimseye icimi dokup birsey diyemiyorum esimi cok seviyorum onu uzmek istemiyorum esimin ailesi cok iyi ama ben bebekten bahsedince kayinvaliden uzulme kizim daha erken olur diyo eltimin bebegi var severken icim diyo uyurken bile bas ucuna gidip agliyorum gercenten cikmaza girdim bu hastalik yuzunden hepimiz ugrasiyoruz ama ne diyelim halimize sukur hersey Alkahtan

şu sıra sıra yazdıklarınızın hepsini bende yaşıyorum :KK43:
gerçekten çok zor.
bende düşündüm keşke olmasaydım acaba ne olurdu diye ameliyat.
bekarken oldu.
etrafımdaki herkes olur diyor ama ben aylardır hasret çekiyorum. her ay kalmışım gibi göbeğimi seviyorum.
eczaneden test almaktan yoruldum. adetimin gelmesine inanamıyorum tekrar tekrar yapıyorum test. :KK43:
birbirimizi sanırım en iyi biz anlarız gerçekten.
eşimi çok seviyorum bende.

ve kızlar ben ev hanımıydım. 5 aydır denedim olmadı. evde kendimi yemek istemediğimden işe girdim. iyi mi yaptım bilmiyorum.
sadece sıkıntı değil aslında. korkuyorum tüp bebek derlerse para olsun diye de.
ve algıda seçicilik oldu

bebek ürünleri satan mağazaya girdim iyi mi

BİR DE BENİ DÜŞÜNÜN HER GÜN O MİNİŞ MİNİŞ GİYSİLER,HAMİLELER.

Kimseye icimi dokup birsey diyemiyorum esimi cok seviyorum onu uzmek istemiyorum esimin ailesi cok iyi ama ben bebekten bahsedince kayinvaliden uzulme kizim daha erken olur diyo eltimin bebegi var severken icim diyo uyurken bile bas ucuna gidip agliyorum gercenten cikmaza girdim bu hastalik yuzunden hepimiz ugrasiyoruz ama ne diyelim halimize sukur hersey Alkahtan

RABBİM ÖNCE SAĞLIK SONRA SAĞLIKLI VE HAYIRLI EVLATLAR NASİP ETSİN İNŞALLAH.
HAYIRLI CUMALAR.

gerçekten çok zor.
bekarken oldu.
etrafımdaki herkes olur diyor ama ben aylardır hasret çekiyorum. her ay kalmışım gibi göbeğimi seviyorum.
eczaneden test almaktan yoruldum. adetimin gelmesine inanamıyorum tekrar tekrar yapıyorum test. :KK43:

ve kızlar ben ev hanımıydım. 5 aydır denedim olmadı. evde kendimi yemek istemediğimden işe girdim. iyi mi yaptım bilmiyorum.
ve algıda seçicilik oldu

3 hafta kadar önce ben de bir bebek mağazasına iş görüşmesine gittim. Bir ara şöyle kafamı yukarı kaldırdım ve "Neredeyim ben dedim? Bu nasıl bir mesaj?" :) Şu anda bekarım sizler gibi bir çaba içinde değilim; ancak buradan sizleri dinliyorum ve belki de ilerde ben de zorluk çekeceğim, diyorum. (Aradığım iş olmadığı için orada çalışmaya başlamadım.)

Son düzenleme:
Arkadaşlar birşey sormak istiyorum,çikolata kistinin sizdeki belirtileri nedir,vücudunuzda ne gibi değişiklikler oldu,cevaplarsanız sevinirim,daha öncede sormuştum sanırım ama net cevap alamamıştım diye hatırlıyorum.Ben tüp bebek tedavisi gördüm,doktorum çikolata kistine benziyor dedi ama emin değilim dedi,nasıl emin olunmuyor onu da anlamadım.:KK43:
Canım tüpe başlamadan önce MR isteniyor. MR da kesin anlaşılıyor

çokmu soru sordum arkadaşlar,hakkınızı helal edin ne diyeyim,5 yıldır yaşadıklarımı bir bilseniz hak verirsiniz bana,ama artık herşeyi yeniden anlatmaktan,sürekli kısır döngü gibi aynı şeyleri yaşayıp başa dönmekten yoruldum,Allah herkese önce sağlık sonrada isteyen herkese evlat versin.

Estağfurullah, ancak sorarak öğreniyoruz. Doktorlar da detaylı bir şey anlatmıyor. Ben kistimi tesadüfen öğrendim. Hatta öğrenme şeklim de o kadar saçma ve çetrefilli bir yoldan oldu ki o uzun hikayeye hiç girmeyeyim.

Ancak öğrendikten sonra düşündüm hiç mi belirtisi yok diye. Şöyle ki 4-5 yıl önce adetimin ilk gününde birkaç kez kasıklarımda ani kramp oluyordu. Büyük tuvalete çıkarken batma hissediyordum. Ama dediğim gibi bu 4-5 yıl önce ve sadece adetin ilk günü oldu. Son 2 yıldır böyle bir şikayetim yoktu. Bir de çok stresli olduğum dönemin sonundaki adetimde garip bir karın ağrım oluyordu. Yalnız bunu kiste bağlamak gerekir mi bilemiyorum. Son 1-2 yıldır da bir ay adetim çok oluyor, 1 ay az oluyor. Benim bildiğime göre her ay bir yumurtalığımızdan adet oluyoruz.

Bu arada kahverengi olmasından bahsetmişsiniz. Ancak bu kahverengi olma durumunu araştırdığımda doğrudan kistler ile ilgili olabilecek net bir kanıt olmadığını gördüm Togretmen Togretmen . Eğer kahverengi kanamalar olsaydı belki de kistimiz çoktan akıp gitmiş olurdu diye düşünüyorum. Zaten yaptığı birikimden dolayı çikolata kisti diyoruz. Benim adetlerim akışkandı. Bir tek ilk başlangıç saatleri ya da biterken olan durumda kahverengiye dönüşüyordu. 5 aydır d. kontrol hapı kullanıyorum. Asıl şimdi kahverengi olmaya başladı ve azaldı tabi ki.

ben birçok doktora gittim ama hiçbirisi çikolata kistin var demedi son tüp bebek doktoruma kadar .fakat ben laparoskopi ve histereskopi ameliyatı oldum,o ameliyatlardan sonra regli kanamam azaldı,birde öyle yoğun gelmiyor artık,birde son zamanlarda regli bitimine doğru kahverengileşmeye başladı,akışkan değil derken nasıl,yani dolu dolu yoğun değil mi demek istiyorsunuz,mesela sadece lavobaya gidip oturduğunuzdamı geliyor?
Canım çikolata kistinin en belirgin özelliği adet Döneminde ağırdır. Adet öncesi ve sonrası kahverengi akıntı olur, bazı kişilerde adet dışında bel ve sırta vuran Ağrı olabiliyor. Bu arada çikolata kistinin varsa adet gecikmesi yaşamıyorsunuz. Adetler zamanında gelir , Ağrılı olur. Zamanında adet olamayanlarınki büyük ihtimalle pko oluyor. Yinede şikayetler kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Ben bildiğim kadarıyla anlattım. Umarım yararı olmuştur

Merhaba herkese.kac gundur yorumlari okuyorum.dönüp dolasip tekrar okuyorum,, bu illet cikolata kistinden gebe kalmak bu kadar mi zor arkadaslar.hic mi umut yok¿

GuZEL ARKADASLARİM SİZE Bİ HABERİM VAR... KİST AMELİYATİMDAN SONRA VE TAM TAMİNA 3 AY SONRA YANİ BUGUN HAMİLE OLDİGUMU OGRENDİM... TUP BEBEK SURECİMİZ SİKİNTİLİ GECMİSTİ VE COK KORKUYİRdUM AMA SUKUR... BU ARKADASLARİM.İCİN DE DUALARİMA DEVAM EDECEGİM... SİZ DE BEBEGİM YA DA BEBEKLERİM İCİN DUA EDİN SAGLİKLİ OLAARAK DUNYAYA GELSİNLER HAYİRLİ EVLAT OLSUNLAR...
Hayırlı olsun canım. Allah hayırlısı ile kucağına almayıda nasip etsin inş. Tüp bebekmi normalmi oldu?

Merhaba herkese.kac gundur yorumlari okuyorum.dönüp dolasip tekrar okuyorum,, bu illet cikolata kistinden gebe kalmak bu kadar mi zor arkadaslar.hic mi umut yok¿
Umut var canım. Iki tarafında da büyük kisti olup hamile kalanlar var. Onlar bize umut oluyor. Bizim şuanda yapmamız gereken SOĞAN kürü ve bikarbonat kullanmak. Eğer yinede çocuk olmuyorsa tüp bebek bence

11 ay oldu korunmuyorum.2 yillik evliyim .5 ay once dr a gitmistm tek tarafta 3cm cikolata kisti dedi bi suru test yapti hepsi normal dedi bana .rahim filmi cektir ama 1 yil bekle once dedi bende bekledm ama hala hamilelik yok ortada bu ay artk ne gerekiyosa dr.a gidecegm tekrar hic de sevmem dr.falan ps.bozuyo surekli atlattim insallah buyumemistr.cok korkuyorum

gerçekten çok zor.
bekarken oldu.

ve algıda seçicilik oldu

Bu ay daha adetim gelmeden beş kere test yaptım bunu esime bile diyemedim gerçekten doğru diyorsun bizi sadece biz anlıyoruz ve Allahimin bize imtihanı inşallah hepimizin yüzü güler gerçekten hep sizleri içimden geçirerek dua ediyorum isine gelince gerçektende çok zor ben yapamam ve bende çalışıyordum ama ramazandan isten çıktım ve o ay meğer hamileymisim düşük yapınca sahada çalışmadır Allah yardımcımız olsun arkadaşım

11 ay oldu korunmuyorum.2 yillik evliyim .5 ay once dr a gitmistm tek tarafta 3cm cikolata kisti dedi bi suru test yapti hepsi normal dedi bana .rahim filmi cektir ama 1 yil bekle once dedi bende bekledm ama hala hamilelik yok ortada bu ay artk ne gerekiyosa dr.a gidecegm tekrar hic de sevmem dr.falan ps.bozuyo surekli atlattim insallah buyumemistr.cok korkuyorum
İnşallah buyumemistir hayırli ve güzel haberlerinin bekliyoruz

Hayırlı olsun canım. Allah hayırlısı ile kucağına almayıda nasip etsin inş. Tüp bebekmi normalmi oldu?
Arkadaslarim bugun uine kontrole gityim ev degeelerim 3 katina cikmis ameliyatimi yapan doktor cok iyi tutunmus ve insallah devam eder dedi. Arkadaslarim ben de cok cektim ama gidin bi tup bebek doktoruna horusun diyorum...

Arkadaslarim bugun uine kontrole gityim ev degeelerim 3 katina cikmis ameliyatimi yapan doktor cok iyi tutunmus ve insallah devam eder dedi. Arkadaslarim ben de cok cektim ama gidin bi tup bebek doktoruna horusun diyorum...
Maşallah. Sağlıkla kucağına alırsın biran önce inşallah. Âmiiiiiiinnnnn

Arkadaşlar birşey sormak istiyorum,çikolata kistinin sizdeki belirtileri nedir,vücudunuzda ne gibi değişiklikler oldu,cevaplarsanız sevinirim,daha öncede sormuştum sanırım ama net cevap alamamıştım diye hatırlıyorum.Ben tüp bebek tedavisi gördüm,doktorum çikolata kistine benziyor dedi ama emin değilim dedi,nasıl emin olunmuyor onu da anlamadım.:KK43:
Ben bir yıl gebe kalamayınca doktora gitmiştim o zaman öğrendim. Adet duzensizligim hic olmazdı ama korunmayi biraktigim aydandan itibaren hep adetime on gun kala ara ara adet sancisi gibi bir agri olurdu kasiklarimda.bir defasindada adetim 12 gun sürmüştü. Kahverengi leke seklindeydi.zaten o ay doktora gitmeye karar vermistim.birde belim bazen cok ağrıyordu.ameliyat oldum.simdide adetimde farkedilir derecede azalma var.doktorum normal dedi.bendeki belirtiler bunlardı umarım yardımcı olabilmisimdir.

X