Empati kurarak cevap verecek arkadaşlar

Bahsettiğiniz ile benimmdurumum aynı diil maalesef. Bende eşimin ailesinde olan bir kronük eahatsızlığı incelemeye almam. Bahsettiğim rahatsızlık bizzqt karşımdaki insanda ve haliyle çocuğa geçme ihtimali yüksek/ bana göre yüksek en azından . Bahsettiğim şey anneannesinde şeker var çoxuğuma geçer mi değil/ çocuğum 50 yaşına gelince ya böbrek şeker tansiyon gibi rahatsızlıkları olur mu değil/ 6 aylık bebeğimde günde on kez iğne yiceği bir hastalık/ . Oturup üzülmem gayet normal. %5-8 demek 15 diyabetliden 1 inin çocuğu da diyabetli demek oluyor . Sizce bu abartı ve küçük ihtimal mi?

Bütün samimiyetimle söylüyorum evet bence küçük bir ihtimal :) Bu benim için şu demek: 15 diyabetliden 14 ünün çocuğu sağlıklı dünyaya geliyor. Neden olumsuzu düşünüp kendimi üzeyim ki değiştiremeyeceğim bir şey için?

Anlamadım %5 yüksek bir ihtimal mi oluyor?
Ailenizde kalp ya da kronik rahatsızlığı olan biri var mı? Eğer varsa aynı şekilde sizin genlerinizden dolayı da çocuğunuz rahatsızlıkla doğabilir.
Her konudan aradığım biri diyorsunuz şimdi sırf bu konu yüzünden ayrılıp başka biriyle evlenseniz,evlendiğiniz kişide bir hastalık olmayacağının garantisi var mı? Ya da ailesinde?
Bence böyle bir şey yüzünden ilişki bitirilmez.

:) belki aşırı şanssız olduğundandır bilemedim. En küçük ihtimller bile beni bulur genelde o yüzden 15de 14 sağlıklı diye bakmamıştım hiç sağolunn

Tüp bebek ile çocuk sahibi olabilirsiniz. Sağlıklı olan embriyo transferi olur ve sağlıklı bir çocuğunuz olur.

Eğer tek sorun buysa ve gerçekten seviyorsanız çözüm her zaman vardır. Umarım sizin için en güzeli olur.

Çok yanlış bir düşünce.Başka biriyle evlenirsin bebeğin otizm olur, down sendromlu, kalp hastası vs vs...Bunu bilemezsin, kimse bilemez.Bu beyle çocukların sapasağlam olur.Yani bu çok saçma.Hepimiz birer engelli adayı olarak yaşıyoruz.Bu tür hesaplar çok yanlış bence.

Aniden olacak bir şey e önceden üzülmeyebiliriz ama önceden bildiğimiz bir durum için üzüleniliriz ihtimal dahi olsa

Aniden olacak bir şey e önceden üzülmeyebiliriz ama önceden bildiğimiz bir durum için üzüleniliriz ihtimal dahi olsa
Canım bende genetik bozukluk var.Yani pıhtılaşma bozukluğu.Gebe kaldığımda pıhtı bebeğe atabilir ve ölebilir.Bu ihtimal hep vardı.Eşim bunu biliyordu ve bir kere bile düşünmedi.2 tane çok normal gebeliğim oldu.Kan sulandırıcı dahi kullanmadım.Ama 3. gebeliğimde yani 4 ay önce abprin kullandığım halde bebeğin kalbi durdu.Doktorlara bu yüzden mi diye sordum çok düşük ihtimalle olabilir dediler.Eşim hiç sen sıkıntılısın senin yüzünden demedi.Hep zaten ilk 3 ay çoğu kişinin böyle oluyor herşeyde bir hayır vardır üzülme dedi hep.İnsan hiçbir şeyi ihtimallere göre yaşayamaz.Seviyorsan bence takılma, annem babannem şeker hastası bana geçme ihtimali kim bilir ne kadar, bende yıllardır hiçbir şey yok.Kardeşlerimdede öyle.

Geçmiş olsun size de.. bahsettiğiniz anneniz ve babaannenizdeki şeker tip2 oluyor. O size geçse bile ileriki yaşlarda çıkar ce insülin kullanmanızı gerektirmez. Maalesef babsettiğim tip1 , anne ve babaannenizdeki gibi değil. 6 aylık bebekte bile çıkıyor ve ömür boyu insüliniğnesi kullanıyor. Yemeği iki lokmq fazla yese şekeri yükselebilir ya da düşebilir hep risk altında yani/ her saniye kontrol altında olması gerekşyor. Burdaki arkadaşlwr çevrelerindeki şeker hasyalığı ile kıyaslayıp böyle rahat konuşuyoe ama maalesef öyle değil. Yoksa benre biliyorum herkesin ailesinde şeker var tansiyon var böbrek var kolestrol var. Ama bahsettiğim şey çok farklı

Mesela şöyle örnek vereyim, geçen ay erkek arkadaşım ya insülin miktarını ayarlayamamıştı ya fazla ya da az yemişti bir anda neredeyse bilinç kaybı yaşicaktı da meyvesuyu ile kendine getirebildik dakikalarca. O an birimiz olmasak belki kendi başına meyvesuyuna uzanacak hali bile olmayacaktı/ o an yaşadığımız korkuyu stresi düşünebiliyor musunuz? Ve bu risk her an her zaman var. Ve bunu küçük bebeğinizde düşünün.

Amcam, halam, rahmetli babaannem, dayılarım, teyzelerim (aklıma gelenler) komple şeker hastası ben ve kardeşler, kuzenler sağlamız çok şükür. Yani bizim sulalede grip gibi yaygın bir durum ama biz de çıkmadı Allah'a şükür.

Bir kendi beslenmeme bakıyorum bir de onlarınkine ama, onlar cok sağlıklı besleniyor ve buna alışmışlar gayette normal yaşam sürüyorlar.

Ben sene 2014 de kadar hic bir alerjisi olmayan birisiydim. Defalarca narkoz vb. Anastezim maddelerle op. Geçirmiş olmama rağmen bir endoskopi anına kullanılan anastezi maddesi ile anafilaktik şok geçirdim ölüyordum.

Yani sonradanda bir seyler çıkabiliyor bu sebepten bence dert etmeyin. Allah muhafaza daha büyük sıkıntılarla doğan bebekler var.

Merhaba geçmiş olsun size de.. ama bahsettiğiniz amca teyze vs tip 1 diyabet mi? Çocuk uaşta olup çocuklen bebekken günde 4 kez insülin mi kullandı? Bahsettiğiniz belli bir yaştan sonra çıkan şeker hastalığı ile henim bahsettiğim çok çok farklı

aynı hastalık erkek kuzenim de var evlendi
5 cocuk yaptı bunun 3 ü şeker hastası maalesef (
ama cocuk yapmaya karar vermeden önce dr gidip
kontrollü hamile kalsaydı olmazdı, sizde böyle bir yöntem deneyebilrisiniz
artık tıp bu konuda cok iyi

Konunun sonu nereye bağlandı bilmiyorum, başını görmüştüm şimdi yeniden karşıma çıktı. Cevap yazayım bari %6 8 dediğiniz rakam çok komik bir sayı bence. Ben olsam üzerinde düşünmezdim bile. Sizin zaten 30 yaş üzeri hamileliğe bağlı riskleriniz var bu saatten sonra. Ayrıca sebebi hala bulunamamış olan otizmin oranı bile buna Yakın. Bu kadar endişeliyseniz bu adamla değil kimseyle evlenmeyin.

İki yaşında okumayı öğrenen bıcır bıcır konuşan çocuk sonradan mı otizm oldu? Bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın, yani genelde konuşmama, göz teması kuramama gibi belirtiler hep ilk zamanlardan kendini belli eder deniliyor. Doktorlar ne dedi bu durum için?

Teşekkürler yorum için yalnız 15 kişiden 1 inin çocuğu otizm mioluyor? Oranına hiç bakmadığım için soruyorum. Çevremde çoğu insanın çoxupu sağlıklı yani otizmi çevremde hiç denk gelmedim. Ywni o yüzden oranın %6 olduğunu ğek sanmıyoım

Geçmiş olsun. Maalesef henüz tip1 in nedeni bilinmediği için öncesinde kontrollü hamilelikte sağlanamıyor . Kalıtsal olmadığı döyleniyor o uüzden tüp bebekte işe yaramıyor. Hem kalıtsal olmadığı söyleniyor hemde bahsettiğiniz gibi çocuklarında da görülüyor

10 sayfadir ama bu tip 1 , sonradan olunan diyabet degil diye aciklama yapiyorsunuz ve sonuca varamiyorsunuz(varilamaz da).Yani sonuc olarak evlenip dogum yapip gerekli tetkikleri yaptirana kadar bekleyeceksiniz.Bu surecte de ya kendinizi yiyip bitirecek ya da her seyi oluruna birakacaksiniz.Baska cozum yolu yok.

Rabbim hayırlısını versin, zor bi karar
eleştiremem de olumlu bir şey de diyemem
ama ihtimaller üzerine sürekli düşünmek hayatı zindane cevirir

Malesef öyle oldu. Otizm bir spektrum olduğu için çok farklı durumlar var. Biz en tepeden yuvarlanmış gibi olduk

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…