Empati kurarak cevap verecek arkadaşlar

Iyi geceler sevgili konu sahibi.Üzülmeniz insanca bunu anlıyorum.Ben size kendimden bahsetmek istiyorum.Ben 46 yaşında emekli hemşire bir annenin kızıyım.30 yıllık da tip 1 diyabetim.(Dm.tip 1 diyabetin kısaltması)Benim dm teşhisim konduğunda ne annem ne abim ne babam.dm degildi.Babada dm varsa yüzde 5 deniliyor dr.lar tarafından ve olanlarda var bu da dogru.Ama bu konuda bilmediginiz ve yanlış bildikleriniz var .Artık sensörlü insülin pompaları var ve bu yenidogana bile takılabiliyor.Yani devletde bir kısım ödemesini yapıyor.Çocuk ne ölçüm için parmak deliyor,ne insülin almak için iğne oluyor.Ve karbonhidrat sayarak çatır çatır pastasını da tatlısınıda yiyor.Sizin saydığınız dm tedavi sekli artık.malesef maddi gücü olmayan ailelerin mecburi yaşam şekli.Ki onlarda karbonhidrat sayarak daha esnek yaşayabiliyorlar.
Bana gelince :tek çocuğum var cok şükür Rabbime dm degil.Ama olmayacağının garantisi yok.Kimse veremez bu garantiyi.Sadece eşim ve ben ikinci cocukta çıkabilme olasılığına karşı tek çocukta kalma kararı aldık ve yapmadık.Arkadaşlarımızın yazdıklarına da sonuna kadar katılmakla beraber bunları da eklemek istedim.
Bu arada evet çok zor bir yaşam şekli.Ama imtihan olarak bakınca sabrını veriyor yaradan.Size diyabetimben bloğunu baştan sona incelemenizi öneririm.Düsmanı tanıyınca savaşmak daha kolay.
Ayrica bunların hepsi ihtimal.Yani iyi ihtimal de var unutmayın.Çok tanıdıgım var anne de baba da dm iki,üç çocuklu ve çocuklar sağlam.
Size kolaylıklar ve mutluluklar dilerim.

Herkes ayni seyi yazmis sende ilerde hasta olsan soyle olsa boyle olsa. Yahu kiz kendini yada sevgilisini demiyor. Dogacak bebekten bahsediyor. Surda atesi 37 yi gecince sabahlara kadar cocugunun basinda bekleyen insanlar vay ask varsa ben gozumu karartirim vay ben bakmam hastaliga diyor. Bekara kari bosamak kolay tabi. Minicik bebege hergun igne ilac bir insan sirf asik oldu diyede hastalikli olma ihtimali yuzde 5 6 larda ( ki yuksek ihtimal bence) bir canliyi nasil dunyaya getirsin bu bencillik degilmi o yavru aci cekicek. Sonradan olan hastaliklara allahin takdiri tabiki ama bilim diyede birsey var bile bilede olma ihtimali yuksek ise evlenenlere degil dogacak o cana yazik. Arkadasim sen burdakilere bakma ne guzel sevdigin anlastigin birini bulmussun bir uzmana gidin doktora konusun ne ne degil ogrenin. Bunu sevgilinle tabiki konusabilirsin dogacak cocuk sizin ikinizde istermisiniz aci cekmesini. Ayip birsey degil cogu insanda genetik hastalik var. Doktorla konusun bir kisinin bahsettigi gibi tup bebek yontemi falan vardir belki biz konunun uzmani degiliz. Ona gore birlikte karar alirsiniz. Sevgilininde sanmiyorum bu konuda kirilcagini dogacak cocuk onunda cocugu zaten ilk once o arastirmali. Sahsen bende olsa ben kendim arastirirdim bizzat.

Teşekkür ederim empati yaparak cevap verdiğiniz için. Evet herkes sende de çıkanilir demeye getirmiş ama dediğiniz gibi öocukları aşı olunca bile oturup ağlarlar. Üzüntümü gereksiz abartı bulmaları epey zoruma gitti. Evet daha olmamış bir şey ama o ihtimal her zaman için var ve küçük bir ihtimal de değil. Evet dediğiniz gibi araştıracağız ama bildiğim kadaroyla bi çözümğ yok tüp vs gibi çünkü kalıtsal olmadığı söylenen bir hastalık . Çol enteressn hem %5 deniyor hem kalıtssl değil deniyor. O yüzden bildiğim kadaroyla bir yöntemi yok

Teşekkür ederim yorumunuz için. Evet bahsettiğiniz yöntemleri biliyorum çünkü erkek arkadaşım da kullanoyor ama yine bahsettiğiniz gibi zor. Belki yaşı büyük bilinçli insanlar bir şekilde halledebiliyor da çocıklar için çok çok zor çevremde bildiğim var çünkü. Bakın sizde sırf bu ihtimal için bir çocuk doğurmuşsunuz yalnızca.çünkğ yaşadığınız için kolay olmadığını biliyorsunuz. Burda yorum yapan arkadaşlar yaşamamış ya da çevrelerndr dahi denk gelmemiş insanlar sanırım. Şekeri, 60 yaşınfaki babaannelerinde görmüş ve öyle sanıp küçümsüyorlar. Keşke bizim çocuğumuzda 60 yaşında şeker hastası olma ihtimsli olsaydı da abartı olarak bakabilseydik söylediklerime . Siz nasılsınız herhsngi bir komplikasyonunuz oldu mu ya da çok zorlandığınız zamanlar

Eğer sizin için tek sorun bu ise tüp bebek yaptırabilirsiniz. Hastalıklı genler ayrıştırılıp sağlıklı genleri dölleyerek ihtimal neredeyse sıfıra indirilebiliyor
Tip 1 kalıtaalolmadığı için bu ihtimal yok sanırım

Benim diyabete bağlı komplikasyonum yok cok şükür.Ama onun getirisi yandaşı otoimmün başka kronik hastalıklarım var.Eşim dm degil .Tam nişanımıza 2 ay varken tanı aldım ben.Ama o dönem zaten 5 yıldır birlikteydik.Çocuğunuz olmayabilir,ölü yada engelli doğabilir vs...bisürü şey söyledi dr.lar .Eşim ne olacaksa Allahtan gelir birlikte gögüsleyeceğiz dedi ve evlendik.22.yılımizdayız.Hala biraz sekerim yükselsin hemen yat der su şisesini ölçum cihazımı yanıma koyar gelir gider kontrol eder falan.Zor bir hastalik ve evet çok yürekten sevgi ve emek istiyor.

Yanlış anlamayın ama %5 ihtimal çocukta olur diyorsunuz

Yani başka sağlıklı biriyle evlenip engelli çocuk doğurmayacağınızın da garantisi yok hatta herkes icin yüzde elli yüzde elli ya olur ya olmaz bu mantık…

Üzüldüm erkek arkadaşınıza , sizinle birlikte olduğu icin :/

Maşallah. Hep böyle güzel yaşamanızı diliyorum:)

Maşallah. Hep böyle güzel yaşamo
maalesef başka hastalık oranı %5 değil. Çevremde bir çok insan var hepsini çocuğu da sağlıklı. Demek ki kıyaslayamayız %5 ile

Konu sahibi bence siz gözünüzdeki perde kalkınca düsünün evliligi. Sevdiginizi sanıyosunuz sadece. Bu benim düsüncem.

Hayatın kime ne getireceği bilinmiyor. Anne-babada hiç bir sorun olmayıp otizm teşhisi alan çocuklar var. Veya Allah korusun ama sağlıklı gelişen çocukta bir anda kötü bir hastalık çıkma durumu olabiliyor. Diyeceğim o ki hayat hiçbirimize hiçbir şeyin garantisini vermiyor maalesef. Benim oğlumun babasında FMF var, doktor %25 olasılık çıkabilir demişti ama çocuğum çok şükür sağlıklı. Evliliğin temelinde uyum yatar ve uyumu yakaladığın adamı bulduysan çekinme.

Ahhh gelişimi normal olup da bir anda gelişimi gerileyen çok çocuk var maalesef (

kimin ne olacağı belli değil. o ihtimaller herkesde var. siz sadece görüyorsunuz. ben görmeden ettim, ediyoruz, edeceğizde.. siz görerek kabul edeceksiniz bu kadar basit.

Sağlık diliyorum çocuğunuza . Mutlu olun çok. Teşekkğr ederim yorumunuz için yeni gördğm kusuea bakmayın

Bence siz erkek arkadaşınızı sevmiyorsunuz. Zaten ondan bahsederken tüm kriterlerime uyuyor diye bahsetmişsiniz. Bilmiyorum her konuda böyle ince ince hesap kitap mi yaparsınız? Bana çok ilginç geldiniz. Yeterince duygu yoğunluğu hissetseydiniz bence bu olayı böyle matematik hesabına indirgeyemezdiniz.

Bahsettiğiniz gibi olda ben onunla rvlenmeli miyim diye konu açardım. Yalnız siz yazdığımı iyi okumadınız sanırım . Sadexe öyle bir ihtimalin olduğunu ve bunun beni üzdüğünden bahsettim. Gayrt insanca diye düşünüyorum: sizlerin çocuğunun parmağına iğne batsa içiniz giderde böyleciddi bir hasyalığa üzülmem neden şaşkınlık yaratoypr

Ben evli değilim çocuğum yok. Sevdiğim adamın ailesinde ilerde çocuğuma taşınabilecek çok daha ciddi bir psikiyatr hastalığı olan var. Yine de kararımı buna göre vermiyorum. O yüzden bana ilginç geldi sizin yaklaşımınız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…