Yöresel Tarif Ekşili Patlıcan Doğrama

Yöresel Yemekler

sualp27

OGLUMA KAVUSTUM (COK SÜKÜR RABBİM)
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2013
6.283
2.955
33
Gaziantep'e özgü olan normal patlıcan yemeğindn biraz daha farklı olan bir yemek olan doğrama yemeğini paylaşacağım sizlerle arkadaşlar iddialı bir yemek değil farkındayım ama rahatsız olduğumdan dolayı kolay ve pratik bir yemek olsun istedim

malzemeler

normal patlıcanlada yapılabilir ama ben 3 tane büyük kemer patlıcan kullandımm

200 gr kadar et

3 tane orta boy domates

2 tane orta boy soğan

1 baş sarımsak

1 tatlı kaşığının yarısı sıvı sumak ekşisi (sıvı sumak ekşisi olmayanlar limon veya limontuzu kullanabilr)

tuz

pulbiber

karabiber

1 yemek kaşığı biber salçası

1 kase kadar haşlanmış nohut

1 yemek kaşığı nane

4 yemek kaşığı sıvı yağ

göz kararı kaynamış su

öncelikle etleri çok az yağda kısık ateşte biraz kavuruyoruz

sonra doğramış olduğumuz domates soğan ve sarımsağı pişmiş olan etin üzerine ekliyoruz

çok az kavuruyoruz salçasını ve baharatlarını ekliyoruz zaten yemeğin özelliği kavrularak değil kaynayarak pişmesi

salçası biraz ezildikten sonra kaynar suyu ekliyoruz

biraz kaynadıktan sonra patılacanları ekliyoruz

sonra ekşisini ekliyoruz ardından nohutu ekliyoruzz

pişmeye bırakıyoruz yemek pişdikten sonra üzerine yağ ve nane yakıyoruz

yemeğimiz hazır

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerinize sağlık.Tam benim ağzıma layık bir yemek olmuş.Başarılar dilerim.

Ellerine sağlık canım.Bu tarifi gördüğüme çok sevindim.Bir keresinde Antep'te yemiştim ve çok sevmiştim.
Birkaç defa da denemiştim yapmak için ama şimdi tarife bakınca farklı yaptığımı anladım.
İlk fırsatta bu tarife göre yeniden yapacağım.

teşekkür ederim canım evet çok lezzetli normal patlıcan yemeğinden farklı bir tad oluyorr

eti haşlayıp etin suyu ve haşlanmış etle yapanda var ama ben böyle yapmayı tercih ediyorum iki türlüde güzel oluyr oşekildede yapabilirsin canım

Aaaaa canim benim yeni gordum 2 gundur telden giriyorum.basrilar bitanem sen ne yapsan lezzetli olur antebin yemekleri harika.ellerine saglik harika duruyorrr immmmmmm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…