Eğitim eksikliği

+1 de benden
Eşim tusa hazırlandi arada bakiyordum ne calisiyor bu adam diye sirf ezber
Ben hakimlik sinavina calisiyorum o da sirf ezber gram yorum yok. Kanun maddesini birebir ezberleyen geciyor sinav sistemi böyle yapacak bir sey yok malesef.

Konu sahibi bence bol bol kitap oku kurtulus savasi tarihimizi yapilan savaslari oku benim bos vaktim olunca kutuphaneme bol bol kitap alacagim
Hep soyluyorun bir tanidigim abla evli ve 2 cocuk annesi universite okudu sinif ogretmenligi
Video derslerden calisiyordu sen neden yapamayasin kendine güven
Azminden dolayi kutluyorum insallah ogrenmeye olan bu askiniz hep devam eder:)

Öyle. demek istediğim örgünlerde eğitim mükemmel de aöf de ezberci sistem mi değil

Tabiki bir Örgünün verdiği bakış açısı sosyallik iletişim vs veremez aöf

Ama burada tartıştığımız eğitim ise genelde ezberci sistem üzerine kurulu malesef

Öncelikle sizi ezmek isteyen, hakaret eden insanları hayatınızdan çıkarın.
Siz bunu eksiklik görüyorsunuz, ne yapsanız yine göreceksiniz. O yüzden mutlaka bir diploma almaya çalışın. Açık öğretim belki şu anki durumunuzda daha kolay olur. Şart değil ama özgüveni buna bağladığınız için size şart olmuş diye söyledim.
Bir yandan kendinizi geliştirip dışarı açılmaya çalışın. Diploma sahibi olsanız, evinizden mahallenizden çıkmıyor olsanız yine kendinizi geliştirmiş olmazsınız. Yaşam standartım iyi demişsiniz, Ankara'da yaşıyormuşsunuz. Kurslara yazılabilir, etkinliklere katılabilirsiniz. Çocukları bırakabileceğiniz birisi varsa eşinizle tiyatro ve konserlere gidebilirsiniz. Çocuklar okuldayken tek başınıza spora, sinemaya gidebilirsiniz.
Kitap okumak için 1 klasik, 1 liste başı güncel kitap sıralaması olabilir. Kişisel gelişim kitaplarının da sizi motive edeceğini düşünüyorum. Gazete okuyun, ilgilendiğiniz alanda dergi alın, uzak yakın demeden seyahat edin. Hem eşinizle de paylaşımınız olur. Mesela Abant, Safranbolu, Kapadokya, Eskişehir bile size yakın, hiç gittiniz mi ?

Uni okumamaniz sizi cahil yapmaz.. lise mezunu ev hanımı olup entellektüel birikim yapmış uni mezunu gençlerin çoğunun sahip olmadığı donanıma sahip kadınlar var.. Açıköğretim uni. tabiki okursunuz size iyi gelebilir.. 7 yıl önce ortaokul mezunu olan arkadaşım bu haziran 4 yıllık uni mezunu olacak.. 42 yaşında.. yapamam diye birşey yok..

Maalesef hiçbirine gitmedim bende eşimde asosyal çok defa söyledim Abant yakın bi gidelim Kapadokya memleketimin yol üstü uğrayalım bunları yapsam Eminim bana da iyi gelecek .hayatımda konsere gitmedim ,ne zaman sinemaya gittiğimi unuttum çünkü 2 yaşındaki oğlumu bırakacak kimse Yok !ailem başka şehirde yaşıyor ,tam anlamı ile kabuğumda yaşamaya devam ediyorum ve açılmak istiyorum biliyorum ki ben bu değilim olmak istediğim eş anne kadın modeli bu değil o yüzden tüm bu arayışlarım .üniversiteyi istememin sebebi acaba bana birşeyler katar mı ?onuda birçok kişi yorumlamış ki aslında olay üniversite de değil okumak kendini geliştirmekte başlıyor ve ben bunu aklıma mıh gibi yazdım yarın tatil ilk işim deterjana dekorasyona harcadığım paraları kitaba yatırmak olacak :) kendim için !beni olumsuz etkileyecek insanları da bir kalemde sildim zaten üç senedir bu bahsettiğim şahıslarla görüşmüyorum selamlaşıyorum tamam

Anlamıyorum lise mezunusunuz diye sizinle muhatap olmayan insanlarla siz neden olmak istersiniz sizi seven konuşmak isteyen bu halinizle de sever konuşur ayrıca köy hanimlarida bence üniversite bitirmiş kadar becerikliler ev hanımlarını söylemiyorum bile kendinizi gelistirebilirsiniz benimde arkadaşlarım var ilk okul mezunu çok iyi anlaşıyoruz illa üniversiteye gerek yok bence siz çevrenizi değiştirin

Ben 2 üni bitirdim bende evdeyim şuan :) iş bulamadıktan sonra bi önemi yok açıkcası.. kendimi ezmekten vazgeç okumak istedikten sonra yine okuyabilirsin..

Kendinizi degil cevrenizdekileri degistirin ne demek lise mezunu diye ezmek. Ben uni okuyorum ve size okulda gordugum bazi tiplerden bahsedeyim. Gecen gun fakulteden bi cocuk otobua soforune gec durdugu icin gerizekali diye otobusun icinde bagirdi. Tepki gostermeyi anlarimki bizim soforler gercekten tuhaf arada ben de atisiyorum ama bu sekilde bagirmak okuyan bi insana guya iste medeni dersiniz hicc yakismiyor hiccc.. Insanin kendisinde bitiyo malesef hersey. Universiteler filmlerde anlatilan gibi degil bunu hepimiz biliyoruz ama sosyallige katkisi yadsinamaz. Ayni sekilde ozguvene etkisi de. Hele bir de sehir disinda aileden ayriysaniz her isinizi kendiniz goruyosaniz insani bi kac yas buyutuyor. Ama vizyonu dar insana sihirli degnek de degmiyo hala kizlarin okumasini tartisan vizyonsuz beyin yerine ne tasidigini tanimlayamadigim bir kesim var.

İşte okumayıp evlenen kızlara bu yüzden kızıyorum.. sen bile ezik görüyorsun kendini.. üniversite okumak bile ayrıcalık değil artık. Lise okumak gibi.. herkes üniversite mezunu.. sen başka ne kattın kendine? Kaç dilin var? Bla bla bla. Bunlara bakıyor artık insanlar..
arkadaşımın kızı annesine" anne sen neden mühendissin,ne iş yaptığın belli bile değil. Keşke öğretmen,avukat fln olsaydın"diye kızıyormuş.. çocuklar okulda konuşuyor,anne babayı örnek alıyor.. istiyorum ki kızım benimle gurur duysun..
geç değil,okuyun..

İşte okumayıp evlenen kızlara bu yüzden kızıyorum.. sen bile ezik görüyorsun kendini.. üniversite okumak bile ayrıcalık değil artık. Lise okumak gibi.. herkes üniversite mezunu.. sen başka ne kattın kendine? Kaç dilin var? Bla bla bla. Bunlara bakıyor artık insanlar..
arkadaşımın kızı annesine" anne sen neden mühendissin,ne iş yaptığın belli bile değil. Keşke öğretmen,avukat fln olsaydın"diye kızıyormuş.. çocuklar okulda konuşuyor,anne babayı örnek alıyor.. istiyorum ki kızım benimle gurur duysun..
geç değil,okuyun..

Benim yengem liseden mezun evlendi amcamla. Ünv. okudu azımetti mali müşavir olup kendi yerini açtı ve hiç bir destek almadan suan amcamdan daha cok kazanıyor. Bunun yanı sıra 2 cocuk büyüttü biri problemliydi üstelik. Yani yapılıyor. Fakat benim takıldığım konu bayanın size cahil ve köylü demesi. Ne olursa olsun kimse böyle bir yakıstırmayı haketmıyor kaldıki köylü demek ne demek. Bende köyde doğdum cogu zamanım köyde gecti , bende köylüyüm. Saçmalık. Ayrıca ne lise mezunları var ünv mezunlarına besbın basar , cahiliyeyinizi nasıl ölçmüş! Benım patronum lise mezunu ama adam koca alman firmasının türkiye şubesinin başında...

hepinizin yorumlarını okudum ve karar verdim ben asosyalim başta ,sosyalleşirsem sorunum çözülecek gibi .çünkü sosyalleşmek bana kitap okuma ,sinemaya gitme .hobi edinme, araştırma öğrenme ,aktif olma ,farklı insanları ,çevreleri kültürleri tanıma fırsatı verecek .sosyalleştikçe kendi halime şükrettiğimde ,kendimi eleştirdiğimde olacaktır ve bunların bana hep bir artı katacağını düşünüyorum .yazdıklarınıza bakarak şuan üniversite okumam zor gibi .iki yaşında oğlum var ve ailem başka şehirde yardımcım Yok .en azından oğlum kreşe başlayana kadar

Çevrenizden neden bu kadar etkileniyorsunuz? Okumak istiyorsanız elbette okuyun, benim ailemde çoluk çocuğa karıştıktan sonra 2 üniversite bitiren var ama insan önce kendini olduğu gibi sevmeli, çevresi yüzünden özgüven eksikliği yaşamamalı.
Okumak güzel ve mühim evet ama kendini geliştirmek için illa ki üniversite okumak gerekmiyor, üniversite okumadım, yabancı dilimde yok, ev kadınıyım ama öğrenme meraklısıyım, gayette güzel bir evlat yetiştirdim, bilmediklerimi öğrenmeye çalışırım, bilmiyorsam da bilmiyorum derim asla bilmezliğimden gocunmam.
Kendinizden utanmayın lütfen.

Kendinizi kötü hissetmeniz çok yanlış bence. Benim erkek arkadaşım lise mezunu,ben üni mezunuyum ama hangi ortama girersek girelim o benden daha bilgilidir her konuda. İlk başta önyargısı olanlar zamanla yanıldıklarını anlıyorlar böylece.
Kişinin birikimi, görgüsü vs ne okulla oluyor ne başka birşeyle. Tamamen ilgi alanları dahilinde kendini olabildiğince geliştirmekle alakalı birşey bu.

Çevrenizde gerçekten de sizi aşağı gören insanlar varsa bu konu yüzünden (eğer alınganlık yapmıyorsanız) bu insanlarla aranıza mesafe koymalısınız bence. Çünkü bu düşünce gerçekten de çok sığ. Benim kendi annem babam lise mezunu bir insanın cahil olduğuna inanan insanlar, kısa süre sonra istemeselerde bu kişi damatları olacak o ayrı... Bu sığ düşünceli insanlar malesef her konuda böyle. Tamamen kafamıza sokulmuş kurallara göre, at gözlüğüyle olayları yorumlayan insanlar ve can sıkmaktan öteye gitmiyorlar bence.

Ayrıca bence kendinizi iyi hissetmek için illa üniye çalışıp okumanıza gerek yok. Tabi çok istiyorsanız azim edip okuyun ama ben sizin yerinizde olsam şehrimde bulunan kursalara bir göz atardım. Biz kendimizi şartlamışız, meslek dediğin illa öğretmenlik, doktorluk veya düz memur olabilmektir gibi. İnternete bir göz gezdirin, başkalarının hobi gözüyle baktığı işlerde kendini geliştirip bunu mesleği haline getiren, hem yaparken zevk alan hem de parasını kazanan insanlar var. İlla ki sizin de ilginizi çekebilecek bir dal vardır. Maddi açıdan yük olmasın derseniz önce halk eğitimin ücretsiz kurslarına başlayabilirsiniz, sonrasında daha da uzmanlaşmak için daha profesyonel eğitim veren kurslara gidersiniz. Sonra bir bakmışsınız ki yaptığınız işler beğeniliyor ve satılıyor.

Çevremden etkilenmemem mümkün mü kimle bir tartışma bir münakaşaya girecek olsam cahil deyip başlıyor örneğin burda konu açtım okulda akran zorlabalığına uğruyor oğlum diye zorba çoçuğun annesi ile iletişime geçtiğimde oda bana cahil cahil konuşma diye hakaret etti dediğim şeyde oğlun oğlumdan uzak dursun yaklaşmasın demiştim neresi cahillik bunun ?tabiki ben öyle bir çocuk yetiştirmiş kadının sözünü kendime dert etmedim üzülmedim yada kendimi cahil hissetmedim !insanlar neden bu kadar kendini beğeniyor mükemmel sanıyor anlamıyorum !

Okuyabilirsiniz basarabilirsiniz kuzenimn esi 38 yasinda ogretmen oldu.
Fakat birileri sizi elestiriyor diye degil kendi istediginiz icin yapin bunu kimseye de o hakki vermeyin ne demek asagilamak kimin haddine.

Benim kendimi ezmem kendime kızmam şundan kaynaklanıyor çok başarılı bir öğrenci idim birçoğuna zor gelecek bir liseyi (Anadolu meslek lisesini)bitirdim .hem İngilizce hem bilgisayar eğitimi aldım bursla okudum !hayatımın en parlak başarılı dönemimde herşeyi bıraktım evlendim üstelikte görücü usülü .yıllar geçse de neden diye soruyorum hep keşke devam etse idim en azından iki yıllık direk geçiş hakkım vardı kullanmadım İngilizcem gayet iyiydi onun üstüne katmadım .yabancı olduğum bir şehire geldim ve öylece kaldım .kişisel gelişim ve annelik üzerine kitaplar dışında hiç kitap okumadım .evet şaşkoloz bir insanda değilim,gündemi takip ederim insanları dinlerim ,ama hep eksik bıraktım kendimi daha donanımlı olabilirdim .hep evdeydim evde kalmak istemiyorum artık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…