Düşüncelerinizi merak ediyorum..

salihae

Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2023
518
339
31
28 haftalık hamileyim. Annem biraz rahatsız doktor işleri oluyor sıklıkla sürekli hastaneye gidip geliyor. 2 kız kardeşim var ikiside çalışıyor. Henüz evime gelip yardımcı olan ya da destek olan olmadı ailemden. Günlük temizlik işlerimi yapıyorum tabii ki ama detaylı yapamıyorum. Eşimde destek oluyor ama ne yazık ki içime sinmiyor. Bi beklentilere girerek annemin kız kardeşlerimin destek olmasını beklemiştim ama nafile :) Çok defa hastaneye kontrollere gittim ki kardeşlerimin de izinli olduğu günlerdi bunlar ama kimsede asla yanımda gelmedi ailede ilk torun olacak sanırım biraz hevesli olmalarını beklemiştim.

Kız kardeşimin uzun yıllardır süren bir ilişkisi var oda şimdi aileleri tanıştırıp nişan yapmak istiyor. 2 aydan biraz fazla zaman var doğuma o süreye nişanı da sıkıştıracaklar. Böyle olunca da zaten annem ve diğer kardeşimde tabii ki bu süreçte ona da yardımcı olmak zorundalar. Ve benim daha hiç bişeyim hazır değil. Böyle olunca da yine yalnız başıma halletmek zorunda kalıcam bişeyleri. Ben mi bencillik yapıyorum sizce böyle düşünerek? Yani bu süreçte benimde anneme kardeşlerime ihtiyacım var ama yanımda kimse yokmuş gibi hissediyorum. Ben mi abartıyorum?

8 haftalık hamilesiniz yanlış mı anladım? Riskli gebelik değilseniz neden insanlardan bu kadar beklentiye girdiniz ki şu an? Eşiniz pekala yardımcı tutabilir yapamıyorsanız da.
tabii ki tutucaz zaten son zamanlarda artık mecbur. Ama insan kardeşlerinden de böyle bişeyi beklememeli İNSANLAR değil yani kardeş ya sonuçta böyle günlerde destek olmayacaklar da ne zaman olacaklar mesela. Onların olsa ben koşa koşa giderdim. O yüzden böyle düşünüyorum belki de.

28 düzelttim yanlış yazmışımm
Yine de hala aşırı ağırlaşmamışsınızdır, günlük işlerinizi yaparsınız. Ağır işler için de henüz erken bence zaten. Bebek kıyafetleri yıkanması vs en az 30 32 haftada başlanır. Ki zaten bir gün sürüyor. Nişana nasıl bir hazırlık yapacaklar ki 1 2 gün yardım edebilirler bence. Ama siz etmek zorunda olmadıkları için beklentiye girmeyin hiç üzülmeyin böylece.

Ben böyle bir durumun içinde olsam çok üzülürdüm hem kardeşlerimin yanımda olmamasına hem annemin umursamazlığına madem onlar size karşı böyle sende ona göre davranırsın bundan sonra sakın ha yardım etmeyin nişan hazırlıklarına falan boşverin hatta sormayın bile

Yine de hala aşırı ağırlaşmamışsınızdır, günlük işlerinizi yaparsınız. Ağır işler için de henüz erken bence zaten. Bebek kıyafetleri yıkanması vs en az 30 32 haftada başlanır. Ki zaten bir gün sürüyor. Nişana nasıl bir hazırlık yapacaklar ki 1 2 gün yardım edebilirler bence. Ama siz etmek zorunda olmadıkları için beklentiye girmeyin hiç üzülmeyin böylece.
Odasını yapmak istiyorum hastane çantası alışveriş konularında hiç bir konuda destek ya da bir heves göremedim kimseden. İnsanlardan çevremden de duyuyorum işte teyzeleri şunu yapmış bunu yapmış vs. İlk defa tadıcaz hepimiz bu duyguyu. Ama kimsenin umrunda değiliz gibi :) Yani arkadaşlarımın kardeşleri hastaneye giderken bile bizde gelelim görelim merak ediyoruz diye hep yanlarındalar. Bizimkiler ruhsuz çıktı galiba

28 haftalık hamileyim. Annem biraz rahatsız doktor işleri oluyor sıklıkla sürekli hastaneye gidip geliyor. 2 kız kardeşim var ikiside çalışıyor. Henüz evime gelip yardımcı olan ya da destek olan olmadı ailemden. Günlük temizlik işlerimi yapıyorum tabii ki ama detaylı yapamıyorum. Eşimde destek oluyor ama ne yazık ki içime sinmiyor. Bi beklentilere girerek annemin kız kardeşlerimin destek olmasını beklemiştim ama nafile :) Çok defa hastaneye kontrollere gittim ki kardeşlerimin de izinli olduğu günlerdi bunlar ama kimsede asla yanımda gelmedi ailede ilk torun olacak sanırım biraz hevesli olmalarını beklemiştim.

Kız kardeşimin uzun yıllardır süren bir ilişkisi var oda şimdi aileleri tanıştırıp nişan yapmak istiyor. 2 aydan biraz fazla zaman var doğuma o süreye nişanı da sıkıştıracaklar. Böyle olunca da zaten annem ve diğer kardeşimde tabii ki bu süreçte ona da yardımcı olmak zorundalar. Ve benim daha hiç bişeyim hazır değil. Böyle olunca da yine yalnız başıma halletmek zorunda kalıcam bişeyleri. Ben mi bencillik yapıyorum sizce böyle düşünerek? Yani bu süreçte benimde anneme kardeşlerime ihtiyacım var ama yanımda kimse yokmuş gibi hissediyorum. Ben mi abartıyorum?

Evin temizliğini kocan yapsın, gerekirse biraz uykusuz kalsın. Kimse 1 saat az uyuyunca çatlamıyor. Zaten evde iki kişisiniz, öyle eviniz çok dökülmüyordur. Temizliğe yardıma akraba üyesinin gelmesine gerek yokki.

Kardeşin yapsın nişanı, annen onun 7/24 süs köpeği yanında dolaşmayacak haliyle. Elbet sana zaman ayırabilir.

Benim annemler doğulu böyle aile ilişkileri vıcık vıcık yağlıdır, hatta biz anneannem-bekar teyzemle aynı binada oturduk benim ve kardeşimin doğduğu zamanlarda, hiç bizim böyle temizliğe ev işine yardıma gelindiği olmadı. Kardeşimi mesela akşam gelince babam yıkardı. Teyzelerim doğurdu, annem gidip evlerinin işini mi yapacaktı.

Burada ev işleri, çocuk bakımı konusunda çocuğun babasından değil de eş ya da kendi anasından kardeşinden beklentiye girildiğini okudukça çok şaşırıyorum.

Ben böyle bir durumun içinde olsam çok üzülürdüm hem kardeşlerimin yanımda olmamasına hem annemin umursamazlığına madem onlar size karşı böyle sende ona göre davranırsın bundan sonra sakın ha yardım etmeyin nişan hazırlıklarına falan boşverin hatta sormayın bile
İşte durumun böyle olmasına aşırı üzülüyorum. Kardeşlerimi çok seviyorum yanlarında olmayı çok isterdim böyle bi zamanda ama beni kimse düşünmüyormuş gibi geliyor. Kendimi tutmak zorunda hissediyorum :KK43:

Evin temizliğini kocan yapsın, gerekirse biraz uykusuz kalsın. Kimse 1 saat az uyuyunca çatlamıyor. Zaten evde iki kişisiniz, öyle eviniz çok dökülmüyordur. Temizliğe yardıma akraba üyesinin gelmesine gerek yokki.

Kardeşin yapsın nişanı, annen onun 7/24 süs köpeği yanında dolaşmayacak haliyle. Elbet sana zaman ayırabilir.

Benim annemler doğulu böyle aile ilişkileri vıcık vıcık yağlıdır, hatta biz anneannem-bekar teyzemle aynı binada oturduk benim ve kardeşimin doğduğu zamanlarda, hiç bizim böyle temizliğe ev işine yardıma gelindiği olmadı. Kardeşimi mesela akşam gelince babam yıkardı. Teyzelerim doğurdu, annem gidip evlerinin işini mi yapacaktı.

Burada ev işleri, çocuk bakımı konusunda çocuğun babasından değil de eş ya da kendi anasından kardeşinden beklentiye girildiğini okudukça çok şaşırıyorum.
Eşim zaten her konuda yanımda ama sonuçta ağaç kovuğundan çıkmadık. İnsan kardeşlerinin de annesinin de bir şekilde yanında olmasını bi sormasını hevesli olmasını vs bekliyor.. Çünkü ben her konuda hep onların yanındaydım.

Yav arkadaşlar haklısınız beklenti olmamalı doğru ama insan hamileyken destek bekliyor ister istemez ya ben sana hak verdim konu sahibi😪

Ben anneme gelme dedi dün çıktı geldi, seninkisi hamileliği çok normal mi görüyor anlamadım 28 tam ağrısı sızısı korkusu başladığı bir dönem…
Hadi anneni geçtim kardeşler hiç mi uğramaz pes ya😪

Demekki bazen kocadan sonra diğerleri de el olabiliyor…

tabii ki tutucaz zaten son zamanlarda artık mecbur. Ama insan kardeşlerinden de böyle bişeyi beklememeli İNSANLAR değil yani kardeş ya sonuçta böyle günlerde destek olmayacaklar da ne zaman olacaklar mesela. Onların olsa ben koşa koşa giderdim. O yüzden böyle düşünüyorum belki de.
İnanın kimse destek olmaz benim de 2 kız kardeşim var benden küçük ikisi de çocuk altı bile temizlemezler geçen ameliyat oldum altını değiştirememiş 25 yaşında kardeşim babasını beklediler annem desen ilgilenir ama ilgilendiğinden çok laflar.
Mesela laf arası bırakın bana tatile gidin der ama geçen yıl deprem olduğunda kaçıp annemlere geldik ama evi boşaltmak için deprem bölgesine dönmemiz lazımdı çocukları onda bıraktım işim bitmeyince de o gece orada kaldık yani kaldık derken arabada yattık evde yatacak bi durum bile yok. Ertesi gün geldim bi şikayet bi şikayet çocuklar durmamış uyumamış ben nasıl rahat bi insanmışım sanki tatile gittim evi toparlarken ha çöktü ha çökecek ha tekrar deprem olacak diye üç bucuk atarken sanki keyfime kaldım. O oldu şimdi işim olur sürekli bırak çocukları der yok biz hallettik derim, kendi başıma halledecek çözümler bulurum. Kısacası artık aileden kopun siz çekirdek ailesiniz ve başka kimseniz yok gibi davranın. Her koyun kendi bacağından.

İyi de çalışıyorlar onlara da yazık. Mesela eşiniz izinli olduğu gün detaylı temizliği yapsın o zaman? Neden ondan aynı şeyi beklemiyorsunuz? Haftalık bir yardımcı tutun düzenli gelsin.

Eşim zaten her konuda yanımda ama sonuçta ağaç kovuğundan çıkmadık. İnsan kardeşlerinin de annesinin de bir şekilde yanında olmasını bi sormasını hevesli olmasını vs bekliyor.. Çünkü ben her konuda hep onların yanındaydım.

Kocan çalışıyor kardeşlerin çalışıyor, annenin belli bir yaşı var. Ama kocam iş yapmasın onlar mesailerinden çıkıp gelip temizlik yapsınlar diye bekliyorsun bu çok bencilce bir şey. Kocan belliki düzgün iş yapmıyor, bebek hazırlıklarına yardım etmiyor. Bu beklentilerinin hepsini kocan yapacak. Çocuğun babası o. Doğum başladığında hazırladığın hastane çantasını annen değil kocan açıp, hemşirelere bebek kıyafetlerini verecek.

Kontrollere teyze/hala vs götürülmez zaten.

Yav arkadaşlar haklısınız beklenti olmamalı doğru ama insan hamileyken destek bekliyor ister istemez ya ben sana hak verdim konu sahibi😪

Ben anneme gelme dedi dün çıktı geldi, seninkisi hamileliği çok normal mi görüyor anlamadım 28 tam ağrısı sızısı korkusu başladığı bir dönem…

Hayır bence bilmiyorlar. Kişi kendisi söylemeli. Ben rahatlıkla ablamı annemi çağırıp destek istiyorum. Konu sahibi söylemeden hiç evlenmemiş kardeşler nasıl anlayacak ki? Bazen insan akledemiyor.

Hayır bence bilmiyorlar. Kişi kendisi söylemeli. Ben rahatlıkla ablamı annemi çağırıp destek istiyorum. Konu sahibi söylemeden hiç evlenmemiş kardeşler nasıl anlayacak ki? Bazen insan akledemiyor.

O doğru mesela eltim annesini yönlendirmedikçe kadıj bilmiyor yapmıyor…

Konu sahibi bence yardım istemelisin sen konuş…

Eveeet minnoşum bebiş hayırlı olsun.
Böyle düşünmek yerine aksiyon alıyorsun alınacakları çat çat ağırlaşmadan iyice kocanla geze geze al. İnternetten pat pat sipariş ver. Buraya da hemen sor kafanı karıştıran bir şey olursa yardım eden olur. Kimse yazmazsa kız bana yaz söz tek tek yardım ederim😁

Annenin bir ayağı iki üç papuca girmiş annen kaça bölünsün, evet sen de anneni yanında görmek istersin ama işte şartlar.
İleride sen de ona göre davranırsın gene de kızma. Söyle annene, anne bie hafta gelin bana şunu şunu alalım, yaptırmam almam gereken ne bana bir destek olun de açık açık. Baktın olmuyor yok dediler veya diyemedin üstte dediklerimi yap. Kv varsa iyiyse aran onu çağır. ( genelde olmuyor ama belki iyidir 😁)

Temizlik olayına gelince evi kocan da süpürsün son zamanlarda yollarsın halı yıkamaya çağır bir de temizlikçi, beğenirsen bebek doğunca devamlı al. Kimseden temizlik bekleme gücün parana yeter derler.
Bırak gerekiyorsa evi b.k götürsün sen önce bebekle iyi ol.
Kocan yapacak biraz da, yemek de öyle gerekiyorsa o yapıp gidecek yapamıyorsa dışardan hazır yemek sulu yemek alıp getirecek. Hiç kasma kendini no panik.

Sen bu süreçte tek olacakmış gibi hazırlan destek olurlarsa sağolsunlar olmazlarsa da yapacak bir şey yok

Maddi bir beklentim zaten yok kimseden ama işte en azından ne biliyim bi gelinmesi yardım edilmek istenmesi ne biliyim işte yanımda olunması çok mutlu ederdi beni. Hadi bu zamana kadar yapılmadı ama şimdi asıl hazırlıklara başlayacağım bende odası kurulacak alışverişler yapılacak tam yanımda birileri olması gereken zamanda nişana yoğunlaşılacak çünkü daha tanışma bile olmadı. 2 ayda anca tanışılacak hazırlıklar tamamlanacak nişan olcak sonra zaten benim doğum.

Kardeşime sitem ettim sende yaşayacaksın bu zamanları 28 haftada bir gününü ayırıp bi yanıma bile gelmedim sürekli biz geliyoruz dedim. Sende hamile olunca çok beklersin gelmemi dedim. Sen gelirsin dayanamazsın ki dedi bana :KK70:

Üzgünüm ancak sizin yerinizde olup çalışan bayanlardan 37. haftaya kadar işe devam edenleri biliyorum ben. Hem işi hem ev işi yapıyorlar eşleri yardımcı oluyor. Kendilerinin de çalıştığını söylediniz onların da ayrı kendi hayatları var ve bu çocuğu onlar için yapmadınız siz. Şu an size destek olması gereken ana karakter eşiniz, ondan bekleyin her şeyi.
Kırılmanızı anlıyorum ancak kendi çocuğum diye düşünüp öyle beklentiye girerseniz yardım edilen veya teklif edilen her şey ekstra hoş gelir ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

Çalıştıkları için ve daha çok ağırlaşmadığınız için şu anlık kendi işlerini hallediyor olabilirler ilerleyen süreçte tatlı jestler yaparlar illa ki. Bir de galiba kardeşiniz nişanlanıyor. O dönemlerinizi hatırlayın o da size belki içten içe gocunuyordur tam doğurcak zamanı buldun diye :KK70: O da ayrı ayrı çok heyecanlıdır bir sürü ilgilenmesi gereken konu vardır.

X