Popüler Konu Dukan Diyeti Deneyimlerimiz

Bütün bu tarifleri tarifler linkimizede eklesene lütfen:-). burada kayboluyor sonra bulamıyoruz
yeni başlayanlara benden bi kaç tarif.........

EKŞİLİ KÖFTE
yarım kg yağsız kıymaya 4 kaşık yulaf 1 soğan rendesi kimyon tuz karabiber eklenir yoğurulur...top top yapılan köfteler kaynayan suya atılır...piştikten sonra yarım limon ve 1 yumurta sarılı terbiye yavaş yavaş eklenir...2 dakka sonra şahane çorbanız veya yemeğiniz hazır:) tabi miktarı azaltabilirsiniz çünkü baya çıkıyo bundan

kabak patlıcan yemeği

MALZEMELER:
1 büyük kabak
1 büyük patlıcan
5 diş sarımsak
1 küçük hatta küçücük soğan
domates rendesi / rüresi
Tuz
Karabiber
Kimyon
Kekik
HAZIRLANIŞI:
Soğanları küp küp doğrayın. Kabak ve patlıcanları küp küp doğrayın. Patlıcanları tuzlu suda bekletin. Dahasonra yıkayıp süzün. Soğanı ve sarımsağı kaynar suda öldürün. Daha sonra kabakları ve patlıcanları ekleyip az daha kaynar su ekleyip koyup pişirin. 10 dakika sonra domates rendesini ve bütün bütün baharatları ekleyip pişirin. Piştikten sonra et yemeklerinin yanına ya da sadece yoğurtla sıcak veya soğuk servis yapın. Afiyet olsun.. :))
Bu tarif Dukan diyetinin seyir evresinden sonraki evrelerine uygundur.

MANTI......

Malzemeler
2 yumurta
1 çay bardağı süt
4 kaşık yulaf kepeği
Kıyma
Soğan
Yoğurt
Suyla seyreltilmiş salça
Tuz
Hazırlanışı
Bir kapta yumurta, süt, tuz ve yulaf kepeği çırpılarak krep hamuru elde edilir. Hamurun şişmesi beklenirken bir tavada soğan biraz suyla kavrulup, kıyma ve tuz ilave edilir. Ayrı bir tavada krep hamurundan 2 adet krep yapılıp, ilki tepsiye konup kıymalı harç üzerine yayılır, ikincisi üzerine kapatılıp fırına verilir. 10 dakika kadar fırında tutulduktan sonra üzerine yoğurt ve salça eklenerek servis edilir.

Dukan usulü Pizza
Eskiler bilir,bunu da 1 ay kadar önce yazmıştım...Eşim çok beğendiğinden ben 3-4 kere yaptım...
Benim nefsimi çok köreltmişti,acaip canım pizza çekiyordu ve resmen kesti beni...
Afiyet şeker olsun

Önce hamuru (yine bilenler vardır,kahverenginin ekmek tarifinnin bolca ilaveler yapılmış hali):
bir kapta 2 yumurta ,2-3 kaşık lor ya da b.peynir,2 kaşık yoğurt,3 kaşık süt,kabartma tozu,tuz,istediğin baharat,çörekotu ve diğer yeşilliklerden istediğin (nane,taze soğan,dereotu,maydanoz,reyhan,fesleğen vs.vs.) ,alabildine yulaf+buğday kepeği (aşağı yukarı 5-6 kaşık y.kepeği + 2-3 kaşık buğday kepeği,krep kıvamından daha koyu bir kıvamı olacak ona dikkat edin,sıvı olduysa daha ekleyin
(kek kıvamından biraz daha koyu,hamur kıvamı kadar da sert değil,koyu bir kek gibi)
İyice karıştırın tavaya yayın,kapağını kapatın(cam kapaklı olursa iyi olur,görürsünüz içini)Büyüğe yakın bir tavaydı benimkisi,yaydığınızda yüksekliği 1 cm filan olacak sanırım,kalın hamurlu bir pizza gibi.
Bunu ister fırında yapın,ama ben ocakta daha çok sevdim..iyice kısık ateşte yavaş yavaş pişrirseniz güzel kabarıyor.

10-15 dk sonra kapağını açıp üzerine biraz rendelenmiş light kaşar serptim,ara ara yerlerine az ketçap (ya da domatesli acılı bir sos olabilir) döktüm,üzerine de 2-3 adet jambon ve 1-2 dilim çemensiz pastırmayı parçalaıp koydum,bir de yarım kırmızı biberi ince ince kesmiştim,onları koydum,üzerine tekrar az kaşar rendeledim,kapağını kapattım ve 15-20 dk da o şekilde kısık ateşte pişirdim..
Önemli olan gerçekten kısık ateş,tavanın kapağının kapalı olması.yumuşacık enfes birşey oldu..bayıldık..şiddetle tavsiye ederim...

TAVUK KÖFTESİ MALZEMELER:
500 gram tavuk göğsü
1 soğan
bolca nane
bolca karabiber
tuz
kimyon (ben bolca seviyorum, amlum gaz problemim)
yarım çay kaşığı kadar tarçın
2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
1 yemek kaşığı yulaf kepeği
yarım yemek kaşığı buğday kepeği
Dereotu, maydanoz
Reyhan
1 Yumurta
1 Yemek kaşığı light süt
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber & 2 tatlı kaşığı salça (Bu iki malzeme olmadan da çok güzel, böyle de denemelisiniz.)
HAZIRLANIŞI:
Soğanı orta büyüklükte doğrayın. Daha sonra tavukları soğanla birlikte rondodan geçirin. Bütün malzemeyi bir kapta yoğurun. Bu yoğurduğunuz malzemeden parçadan koparıp yassı köfteler oluşturun ve bunları yağsız yapışmaz tavada pişirin. Sıcak servis yapın. Afiyet şifa olsun.. :)
Bu tarif dukan diyetinin her aşamasına uygundur.
Gerçekten çok lezzetli bir tarif olduğunu belirtmek isterim. Evdeki diyet yapan, yapmayan herkes beğenecektir. Dukan diyeti uygulamayanlar, diyette olmayanlar yulaf ezmesi kullanabilrler. O zaman yarım saat yoğurduğunuz karışımı bekletin ve öyle pişirin.
KATEGORI: ET-YEMEKLERI , YEMEK | YORUM (0) YORUM YAZ! | KALICI BAĞLANTI
ETIKETLER : TAVUK,KÖFTESI

TEPSİ KÖFTESİ

Köfte için:
Yarım kilo yağsız dana kıyması
1 yumurta
1,5 kaşık yulaf kepeği
Tuz
Kekik
Kimyon
Karabiber
Kırmızı pul biber
Nane
Sosu için:
1 yemek kaşığı salça
2 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
6 diş sarımsak
1 bardak kaynar su
HAZIRLANIŞI:
Köfte için olan bütün malzemeyi yoğurun ve yarım saat dinlenmeye bırakın.
Bu arada salça, toz biber ve ezilmiş ya da rendelenmiş sarımsak ve kaynar suyu bir kapta iyice karıştırın.
Bir borcama ya da tepsiye iyice bastırarak, sıkıştırarak tepsiye köfteyi yerleştirin. Üstüne hazırladığınız sosu döküp önceden ısıtılmış 175 derecede fırında 30-35 dakika pişirin.
Tepsiye yapışmaması için yağlı kağıt kullanabilirsiniz. Altına pide ya da benim gibi tuzlu yulaf galetası koyup üstüne ister sarımsaklı ister normal yoğurt koyup servis yapabilirsiniz. Afiyet olsunnn... :)
Bu tarif Dukan Diyetinin her aşamasına uygundur.
Diyette olmayanlara da bu köfteyi gönül rahatlığıyla servis yapabilirsiniz, çok lezzetli bir tarif. Ama yağsız olmaz derseniz, biraz zeytinyağı ya da tereyağı eritip içinde kekik, nane ve pul biber öldürüp köftenin üstüne dökebilirsiniz.
Bu tariften 6 tane köfte çıktı.

Lorlu, Peynirli Puffin :)

MALZEMELER:
5 kaşık tepeleme lor
2 yumurta
3 kaşık light yoğurt
Kibrit kutusu kadar light beyaz peynir
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı pul biber
İstenildiği kadar tuz (ben 1 çay kaşığı kadar bile koymadım.)
1 tatlı kaşığı kadar nane
1-2 çay kaşığı karabiber
1 kaşık yulaf ezmesi
1 kaşık buğday kepeği
HAZIRLANIŞI:
Hepsini bir kaba koyun ve iyice karıştırın ya da yoğurun. Ben yemek kaşığı ile iyice karıştırıyorum. Daha sonra muffin kalıplarına paylaştırın. Ben 4 kalıba paylaştırdım. Üstlerine çörek otu ya da (diyette olduğum için) yulaf ezmesi serpin. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin (üzerine kızarana kadar).
Soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra kalıbından çıkarıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsuuuunnn. :)
Dukan diyetinin her evresine uygundur. İçine ayrıca maydanoz, dereotu da konulabilir.

Tavuklu Mantar Dolması

MALZEMELER:
Büyük mantarlar (9 adet)
2 adet orta boy tavuk göğsü
1 yemek kaşığı labne
2-3 yemek kaşığı kadar light süt
2 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
İnce light kaşar dilimleri (9 adet)
HAZIRLANIŞI:
Mantarları yıkadıktan sonra saplarını çıkarın. 2 adet tavuk göğüs etini yapışmaz bir tavada kısık ateşte pişirin. Tavuklar pişerken yağsız pişireceğiniz için zorlanırsanız, göz kararı azıcık kaynar su ekleyin. Üstleri tam kızarmadan tavadan alıp tavukları küçük küçük ve küp küp doğrayın. Labne ile sütü çırpıp tuzu ve karabiberi de ekleyip azıcık kaynamış su ile hepsini biraz daha çırpın. Küçük küpler halindeki tavukları aynı tavaya geri alın ve üzerlerine bu labneli, sütlü karışımı (krema yerine) dökün. Suyunu çekince tavalnın altını kapatın. Mantarların içlerine bu tavuklardan sıkıştırarak doldurun ve aynı tavaya dizin ve üstünü kapatın. Kısık ateşte mantarlar suyunu salıp tekrar çekene kadar pişirin. Suyunu çekmek üzereyken kaşarları üzerlerine koyup kapağını kapatıp kaşarlar eriyene kadar pişirin. Kaşarlar eridikten sonra sıcak servis yapın. Afiyet olsun. :)
Bu tarif Dukan diyetin atak evresi hariç bütün evrelerine uygundur.
Not: Kabak yemeği tarifimi Sebze Yemekleri kategorisinde bulabilirsiniz.

DÜKAN HAMBURGER MENÜ

Ekmegi icin;

Bir yumurta, biraz yağsız yoğurt, biraz yağsız süt, az tuz(hic konmasa daha iyi) ve yulaf kepegi
(istenirse rondodan geçirilebilir) bir güzel karıştırıp yağsız tavada hamburger ekmegi seklinde pişirin. Yuvarlak yuvarlak.
Sonra bunların arasına köfte, az hardal, az turşu ve cok az soğan koyabilirsiniz.
Yanına da cola zero ya da light cola. Alin size hamburger menü :KK66:

HEPİNİZE ŞİMDİDEN AFİYET OLSUN İNŞALLAH BİRAZDA OLSA YARDIM EDEBİLMİŞİMDİR...

Benim bugün 4. günün Atack evresinde. Fakat Yulaf kepeği bulamadım hiçbir yerde onun yerine bu 4günde tahıllı ekmek tükettim sizce boşa gitmişmidir 4 günüm :KK43: ..

Benim bugün 4. günün Atack evresinde. Fakat Yulaf kepeği bulamadım hiçbir yerde onun yerine bu 4günde tahıllı ekmek tükettim sizce boşa gitmişmidir 4 günüm :KK43: ..

yanlış yapmışsınız. kepek bulamazsanız yerine tam tahıllıda olsa başka bir şey yemeyecektiniz. kitabı okumadan mı başlıyorsunuz bu diyete.Karbonhidrat kesinlikle yasak. gurmenetten sipariş verebilirsiniz .hemen hemen tüm migroslarda var . sizin alışveriş yaptıgınızda yoksa taleb ettiğinizde hemen getiriyorlar.

Selam kızlar bugün ilk kez dayanamadım evet dayanamadım ve coca cola zero içtim bi bardak :KK43: Çok pişmanım. Keşke içmeseydim. Şeker istedi canım. En iyisi bi bardak içiyim de dizginlesin dedim :18:

kızlar bugün tartıldım sabah. 700 gr daha vermişim 3 günde. 57.3 kg çıktım tartıda :))))) çok mutluyum inşallah boyle devam eder. yarın bir hafta oluyor başalayalı toplam 1.7 kg gitmiş oldu.

yani anlamam insanlar destek olacağına neden böyle yapıyorlar..

hehehe sonra kitabi aldi okudu kavga iyi geldi yani :KK1: Canim bir de uzun süre nasil saklayacaksin ki, aylar sürecek bu diyet, yine cagiracak yemege, yine masayi donatacak sonrasi fena yani :)

Kola selülitler için çok kötü. Selülitlerimden kurtulmak istiyorum. O nedenle kola ve benzer hazır içecekler kaçınıyorum. Ondan pişman oldum. Selülitlere ölüm :KK19:

Bi de ekici marka ricotta peyniri yiyebilir miyiz acaba kızlar, yiyen var mı. İtalyan loru biliyorum ama değerlerine baktım bişi anlamadım. Zararı olur mu sizce?:26:

iyi pazarlar diliyorum. atak dönemindeki arkadaslara biraz sabır diliyorum cok kısa bir süre yakında sebzelere kavuşup tariflerinizi çeşitlendireceksiniz. umutsuzluğa kapılmayın nolurr. ben haftada bir ancak giriyorum maalesef. işlerin yogunlugu nedeniyle. hepinizi cok özledim ve kilo verenleri tebrik ediyorum.

haftada 500 gr gidiyor son dönemde bir porsiyon meyve ekledim cunku diyetime. bugun itibariyle 64.2 oldum. istediğimiz kiloya gelene kadar yılmak yokkk sonuna kadar savasıcaz:) bu diyetle selülitlerimde gözle görülür azalma var. bacaklarım kilo verdikçe pürüzsüzleşiyor hatta. diyetimin 3. ayı bitti. bu surede ancak 1 lt kola tuketmişimdir. kola selulit yapıyor ve sabah kahvaltılarında tuketilen yaglı peynirler selulit yapıyor. neyseki yağlı peynirlerden kurtulduk:KK70: kolayı da azaltın kızlar benden size tavsiye

Kola selülitler için çok kötü. Selülitlerimden kurtulmak istiyorum. O nedenle kola ve benzer hazır içecekler kaçınıyorum. Ondan pişman oldum. Selülitlere ölüm :KK19:

Bi de ekici marka ricotta peyniri yiyebilir miyiz acaba kızlar, yiyen var mı. İtalyan loru biliyorum ama değerlerine baktım bişi anlamadım. Zararı olur mu sizce?:26:
bu peynirler hakkında bir bilgim yok fakat uzerinde light yazmak kaydıyla alabilirsin. eğer yediginde yaglı oldugunu hissedersen gunde 2 çatalı geçmemek kosuluyla ye bence. çeşitlilik olmus olur. protein sonucta:)
selam arkadaslar, nasilsiniz?? bugün üzerimde bi durgunluk var, nedendir bilmiyorum.

atak doneminde biraz halsızlık yasayacaksınız. korkmayın. bir iki gun surecek. sebzeye baslayınca cok zinde hhisseders,niz.

hehehe sonra kitabi aldi okudu kavga iyi geldi yani :KK1: Canim bir de uzun süre nasil saklayacaksin ki, aylar sürecek bu diyet, yine cagiracak yemege, yine masayi donatacak sonrasi fena yani :)

bugune dek o kadar çok diyete başlayıp bıraktım ki..en son diyetisyen kontrolünde 3 ayda 9 kilo verdim..ama istedigim kiloya ulşana dek hiç devam edemedim
bu nedenle de biraz kimse duysun istemiyorum..istikrarsız halim bilinmesin :KK70:
birazdan gideceğiz kayınvalideme bakalım..umarım diyette oldugumu soylemek zorunda kalmam..cunku cidden psikolojik baskı hissediyorum ve bu stres yapıyor.doktorumun soyledigine gore de stres bir hormonun salgılanmasına sebep oluyormuş ve o hormon kilo almamıza sebep oluyormuş
ayy bir patates püresi ne kadar büyük sorun oldu benim için:KK9:

dün yulaf kepeğini yoğurda karıştırıp yedim ama mide yanması yaptı
böyle bir şey yaşayan var mı acaba?

bugune dek o kadar çok diyete başlayıp bıraktım ki..en son diyetisyen kontrolünde 3 ayda 9 kilo verdim..ama istedigim kiloya ulşana dek hiç devam edemedim
bu nedenle de biraz kimse duysun istemiyorum..istikrarsız halim bilinmesin :KK70:
birazdan gideceğiz kayınvalideme bakalım..umarım diyette oldugumu soylemek zorunda kalmam..cunku cidden psikolojik baskı hissediyorum ve bu stres yapıyor.doktorumun soyledigine gore de stres bir hormonun salgılanmasına sebep oluyormuş ve o hormon kilo almamıza sebep oluyormuş
ayy bir patates püresi ne kadar büyük sorun oldu benim için:KK9:

bu konuda haklısınız. hayatını diyet yaparak geçiriyorsun gibi laflar duymak hiç kolay değil. psikolojik baskı hissediyor insan. özellikle yine başarısız olursam ne düşünürler ne derler duygularıyla stres yaşamamak mumkun değil. ben de kimseye soylemiyim dedim ilk basladıgımda. ama o kadar hızlı kilo verdim ki soranlara mecburen soylemek zorunda kaldım hatta diyetteyim demek ilk baslarda zulum gibi gelirken simdi cok eğlendiriyor beni. wooouuwww ne cok kilo vermişsin dicekler 1 ay sonra. hazırlıklı ol:)))

dukan yapan herkese selamlarr..

ben 3 aydır karatay diyeti yapıyorum.. ve 13 kilo kadar verdim yarından itibarende dukana başlıcam tecrübeli arkadaşlara sorum şu: 3 aydır zaten diyetteyim atak döneminde sizler gibi kilo verebilirmiyim acaba ?? yani beklentim sizlerin verdiği kadar olmalı mı? bu arada şimdiki kilom 96

Karatay daha iyi değil mi ?
dukan yapan herkese selamlarr..

ben 3 aydır karatay diyeti yapıyorum.. ve 13 kilo kadar verdim yarından itibarende dukana başlıcam tecrübeli arkadaşlara sorum şu: 3 aydır zaten diyetteyim atak döneminde sizler gibi kilo verebilirmiyim acaba ?? yani beklentim sizlerin verdiği kadar olmalı mı? bu arada şimdiki kilom 96

Tombis hafta sonlari durgun oluyor biraz. Bir de son dönemde hamile kalanlar oldu, sonra facedeki takip artinca bana da burasi durulmaya basladi gibi geliyordu ki yeni baslayanlar oldu :KK1: Ben face de paylasim yapmiyorum listemdekiler diyette oldugumu görmesin diye, buraya yaziyorum sadece.

Ya kizlar hazir konu peynirden acilmisken size bir sey itiraf etmeliyim :KK53: Ben yagsiz peynir bulamadim, Türk bakkallara da baktim bulamadim ve az yagli peynir tüketiyorum diyetimin basindan bu yana. Tabi ki yagi cok daha azaltilmis kullansaydim daha iyi sonuc alirdim.

Cola konusunda bende titiz davraniyorum ve cok nadir iciyorum. Hatta tatlandirici, kakao. misir nisastasi kullanimim bile cok sinirli. Tatli krizim olmadigi icin pek fazla gerek görmüyorum.

Son düzenleme:
Karatay daha iyi değil mi ?

karatayda çok mutlu bir 3 ay geçirdim ama biraz kilo verme konusunda hareketlenmek istiyorum.. o yüzden etrafımda dukan diyeti yapanların hepsi bana diyorki eğer 3 ay karatay yerine dukan yapsaydın 20 kilodan fazla verirdin..bende bir 3 ayda dukan yapmaya çalışıcam sonrasında ömür boyu dikkat edeceğim beslenme şekli dukan değil karatay olacak.. çünkü dukan gerçekten karataya göre çok zor bence..

X