Popüler Konu Dukan Diyeti Deneyimlerimiz

merabaalar :KK5:
ben kaçamak yapmadan devam edemiyorum yaa ne olucak benim halim:KK5: mesela dün akşam balıkla marul yedim. tamam çok fazla yemedim marulu ama olsun. ayrıca sonra çayıma normal şeker attım. o da çok azdı. ne bileyim yediğim peynir normal yağlıydı. ondan da az yedim. çok az da olsa bu yaptığım kaçamaklar sinirimi bozuyor. sanki bütün emeğim boşa gidiyomuş gibi hissediyorum suçluluk duyuyorum ve sonra diyeti de bırakmak istiyorum. bugün tartıldığımda bi eksilme de olmamıştı zaten :KK5: bana irade gerek :KK17:

kızlar,
yarın kayınvaldeme yemeğe gidiyoruz.
sağ olsun ben seviyorum diye patates püresi yapacakmış :KK43:
ben diyet yaptığıöı kimseye söylemek istemiyorum.çünkü öyle olunca acayip baskı hissediyorum.bi de herkes sürekli soruyor bu hafta kaç kilo verdin falan diye stres oluyorum.
yarın akşam napcam ben yaa..kadıncagız benim için püre yapıyor.yiyemem ama yemesem de olmaz,yesem de olmaz :KK50:

Saman gibi tavuk haşlama yerine fırında tavuk göğsü yapın kızlar. Tavuk göğsünü bi kaba koydum, üstüne süt, yoğurt, dereotu, sarımsak, kekik, pul biber, toz kırmızı biber, karabiber ve tuz koyup 2 saat buzdolabında beklettim. Daha sonra olduğu gibi fırın poşetine koydum ve fırına verdim. 1 saat sonra çıkardım nar gibi kızarmıştı. Tadı muhteşemdi. Yedim az önce. Çok da doyurucu. Beni doyurdu. Şimdi dışarı çıkıcam tamamen tokum. Eve gelene dek acıkmam :KK76:

Sağol çok çok çok teşekkür ederim destek için , iyi geldi valla. Ölçülerimi bu akşam alayım. Hiç aklıma gelmemişti. :KK52:
Bilgecim vücud ölçülerini aldın mı ? almadıysan hemen al diğer arkadaşlarda alsınlar kilo vermesende mutlaka inceliyorsun örnek vereyim eski arkadaşlar bilir sık sık yazıyorum 90 cm olan belim bu sabah güçlendirmedeyim 15 gündür kilo kaybı yok ama 2 cmm daha incelmişim 73 cm olmuş :) sevgiler... pes etmek yok bu kiloları biz 3 - 4 günde almadıkki hemencik gitsinler direnç gösterecekler tabi :)

Evet asla kimseye diyette olduğumuzu söylememeliyiz. Çünkü psikolojik baskı uyguluyorlar. Kimisi ye yaa bişi olmaz der, kimi biz seni böyle sevioz der, afedersiniz boş boş konuşan da çok yani. Ondan bence hasta numarası yap. Miğden bulansın üşütmüş ol. Bence asla taviz verme diyetinden :KK34:
kızlar,
yarın kayınvaldeme yemeğe gidiyoruz.
sağ olsun ben seviyorum diye patates püresi yapacakmış :KK43:
ben diyet yaptığıöı kimseye söylemek istemiyorum.çünkü öyle olunca acayip baskı hissediyorum.bi de herkes sürekli soruyor bu hafta kaç kilo verdin falan diye stres oluyorum.
yarın akşam napcam ben yaa..kadıncagız benim için püre yapıyor.yiyemem ama yemesem de olmaz,yesem de olmaz :KK50:

Canim evde dukana göre yemegini ye, tok karina git kayinvalidene. Hastayim de, midemi üsüttüm de böyle durumlarda yalan söylemek kötü olmasa gerek. Bir de patates püresi daha cok kabiz yapar yanlis bilmiyorsam ishal olmus kisilere yedirilir. Kabizim bunu da yersem daha kötü olurum diyebilirsin.
Tabi en güzeli patates püresi yapicam dedigi zaman bir bahane uydurup yapma demek olurdu ama tutuluyor insan biliyorum.

Bende cok kisiye söylemedim diyette oldugumu, bir arkadasima bahsetmistim mesela bu diyeti uyguladigimi. Hic arastirmadi bile ne yapiyorum ne ediyorum diye her gün bana bak diyet yapanlar söyle oluyormus, yok böyle sakincalari varmis, yok vitaminsiz kaliyormusum, yok efendim ilerde baska sorunlarim olurmus, en sonunda kavga ettim :KK52: Bir ne yaptigimi arastir, nasil beslendigimi incele sonra gel benle konus dedim ne yapayim. Moral bozmak yerine destek olunmali. Zaten alisana kadar diyet piskolojisinde oluyoruz, kimi gergin oluyor falan. Onun icin herkese söylememek en iyisi.

dedikleriniz cok dogru
sen boyle guzelsin,kendini sıkıntıya sokma,boş ver ..
bunları duyunca insan iradesine hakim olamıyor
bakalım olmazsa yarın yemiş gibi yapıp eşimin tabagına aktarırım çaktırmadan :KK1:

Canim evde dukana göre yemegini ye, tok karina git kayinvalidene. Hastayim de, midemi üsüttüm de böyle durumlarda yalan söylemek kötü olmasa gerek. Bir de patates püresi daha cok kabiz yapar yanlis bilmiyorsam ishal olmus kisilere yedirilir. Kabizim bunu da yersem daha kötü olurum diyebilirsin.
Tabi en güzeli patates püresi yapicam dedigi zaman bir bahane uydurup yapma demek olurdu ama tutuluyor insan biliyorum.

Bende cok kisiye söylemedim diyette oldugumu, bir arkadasima bahsetmistim mesela bu diyeti uyguladigimi. Hic arastirmadi bile ne yapiyorum ne ediyorum diye her gün bana bak diyet yapanlar söyle oluyormus, yok böyle sakincalari varmis, yok vitaminsiz kaliyormusum, yok efendim ilerde baska sorunlarim olurmus, en sonunda kavga ettim :KK52: Bir ne yaptigimi arastir, nasil beslendigimi incele sonra gel benle konus dedim ne yapayim. Moral bozmak yerine destek olunmali. Zaten alisana kadar diyet piskolojisinde oluyoruz, kimi gergin oluyor falan. Onun icin herkese söylememek en iyisi.

yani anlamam insanlar destek olacağına neden böyle yapıyorlar..

kızlar bence tavuğu kuru kuru yemek istemiyosanız simlanın bloğunda beyaz sos diye bi tarif vardı biraz yoğurdun içine biraz light laben koyun içine suda bekletip tuzunu aldırdığınız salatalık turşularını küp küp doğrayın sarınsakta doğrayın bi güzel karıştırım tavukların yanında yiyebilirsiniz çok güzel oluyo rus salatası gibi ben diyet yaparken tavuğun yanına muhakkak yapıyodum bide diyete yeni başlayanlar değişik tarifler denerseniz diyet daha çekici hale gelecektir mesela ben diyetteyken ilk zamanlar hep aynı şeyleri yemekten çok sıkılmıştım taaki yeni tarifler deneyene kadar daha sonra yediklerimden hiç sıkılmamıştım benden size tavsiye değişik şeyler deneyin hepinize bol bol zayıflamalar.....

Saman gibi tavuk haşlama yerine fırında tavuk göğsü yapın kızlar. Tavuk göğsünü bi kaba koydum, üstüne süt, yoğurt, dereotu, sarımsak, kekik, pul biber, toz kırmızı biber, karabiber ve tuz koyup 2 saat buzdolabında beklettim. Daha sonra olduğu gibi fırın poşetine koydum ve fırına verdim. 1 saat sonra çıkardım nar gibi kızarmıştı. Tadı muhteşemdi. Yedim az önce. Çok da doyurucu. Beni doyurdu. Şimdi dışarı çıkıcam tamamen tokum. Eve gelene dek acıkmam :KK76:

ayy harika valla hemen yapasım geldi :)
afiyet olsun,ellerine sağlık

yeni başlayanlara benden bi kaç tarif.........

EKŞİLİ KÖFTE
yarım kg yağsız kıymaya 4 kaşık yulaf 1 soğan rendesi kimyon tuz karabiber eklenir yoğurulur...top top yapılan köfteler kaynayan suya atılır...piştikten sonra yarım limon ve 1 yumurta sarılı terbiye yavaş yavaş eklenir...2 dakka sonra şahane çorbanız veya yemeğiniz hazır:) tabi miktarı azaltabilirsiniz çünkü baya çıkıyo bundan

kabak patlıcan yemeği

MALZEMELER:
1 büyük kabak
1 büyük patlıcan
5 diş sarımsak
1 küçük hatta küçücük soğan
domates rendesi / rüresi
Tuz
Karabiber
Kimyon
Kekik
HAZIRLANIŞI:
Soğanları küp küp doğrayın. Kabak ve patlıcanları küp küp doğrayın. Patlıcanları tuzlu suda bekletin. Dahasonra yıkayıp süzün. Soğanı ve sarımsağı kaynar suda öldürün. Daha sonra kabakları ve patlıcanları ekleyip az daha kaynar su ekleyip koyup pişirin. 10 dakika sonra domates rendesini ve bütün bütün baharatları ekleyip pişirin. Piştikten sonra et yemeklerinin yanına ya da sadece yoğurtla sıcak veya soğuk servis yapın. Afiyet olsun.. :))
Bu tarif Dukan diyetinin seyir evresinden sonraki evrelerine uygundur.

MANTI......

Malzemeler
2 yumurta
1 çay bardağı süt
4 kaşık yulaf kepeği
Kıyma
Soğan
Yoğurt
Suyla seyreltilmiş salça
Tuz
Hazırlanışı
Bir kapta yumurta, süt, tuz ve yulaf kepeği çırpılarak krep hamuru elde edilir. Hamurun şişmesi beklenirken bir tavada soğan biraz suyla kavrulup, kıyma ve tuz ilave edilir. Ayrı bir tavada krep hamurundan 2 adet krep yapılıp, ilki tepsiye konup kıymalı harç üzerine yayılır, ikincisi üzerine kapatılıp fırına verilir. 10 dakika kadar fırında tutulduktan sonra üzerine yoğurt ve salça eklenerek servis edilir.

Dukan usulü Pizza
Eskiler bilir,bunu da 1 ay kadar önce yazmıştım...Eşim çok beğendiğinden ben 3-4 kere yaptım...
Benim nefsimi çok köreltmişti,acaip canım pizza çekiyordu ve resmen kesti beni...
Afiyet şeker olsun

Önce hamuru (yine bilenler vardır,kahverenginin ekmek tarifinnin bolca ilaveler yapılmış hali):
bir kapta 2 yumurta ,2-3 kaşık lor ya da b.peynir,2 kaşık yoğurt,3 kaşık süt,kabartma tozu,tuz,istediğin baharat,çörekotu ve diğer yeşilliklerden istediğin (nane,taze soğan,dereotu,maydanoz,reyhan,fesleğen vs.vs.) ,alabildine yulaf+buğday kepeği (aşağı yukarı 5-6 kaşık y.kepeği + 2-3 kaşık buğday kepeği,krep kıvamından daha koyu bir kıvamı olacak ona dikkat edin,sıvı olduysa daha ekleyin
(kek kıvamından biraz daha koyu,hamur kıvamı kadar da sert değil,koyu bir kek gibi)
İyice karıştırın tavaya yayın,kapağını kapatın(cam kapaklı olursa iyi olur,görürsünüz içini)Büyüğe yakın bir tavaydı benimkisi,yaydığınızda yüksekliği 1 cm filan olacak sanırım,kalın hamurlu bir pizza gibi.
Bunu ister fırında yapın,ama ben ocakta daha çok sevdim..iyice kısık ateşte yavaş yavaş pişrirseniz güzel kabarıyor.

10-15 dk sonra kapağını açıp üzerine biraz rendelenmiş light kaşar serptim,ara ara yerlerine az ketçap (ya da domatesli acılı bir sos olabilir) döktüm,üzerine de 2-3 adet jambon ve 1-2 dilim çemensiz pastırmayı parçalaıp koydum,bir de yarım kırmızı biberi ince ince kesmiştim,onları koydum,üzerine tekrar az kaşar rendeledim,kapağını kapattım ve 15-20 dk da o şekilde kısık ateşte pişirdim..
Önemli olan gerçekten kısık ateş,tavanın kapağının kapalı olması.yumuşacık enfes birşey oldu..bayıldık..şiddetle tavsiye ederim...

TAVUK KÖFTESİ MALZEMELER:
500 gram tavuk göğsü
1 soğan
bolca nane
bolca karabiber
tuz
kimyon (ben bolca seviyorum, amlum gaz problemim)
yarım çay kaşığı kadar tarçın
2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
1 yemek kaşığı yulaf kepeği
yarım yemek kaşığı buğday kepeği
Dereotu, maydanoz
Reyhan
1 Yumurta
1 Yemek kaşığı light süt
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber & 2 tatlı kaşığı salça (Bu iki malzeme olmadan da çok güzel, böyle de denemelisiniz.)
HAZIRLANIŞI:
Soğanı orta büyüklükte doğrayın. Daha sonra tavukları soğanla birlikte rondodan geçirin. Bütün malzemeyi bir kapta yoğurun. Bu yoğurduğunuz malzemeden parçadan koparıp yassı köfteler oluşturun ve bunları yağsız yapışmaz tavada pişirin. Sıcak servis yapın. Afiyet şifa olsun.. :)
Bu tarif dukan diyetinin her aşamasına uygundur.
Gerçekten çok lezzetli bir tarif olduğunu belirtmek isterim. Evdeki diyet yapan, yapmayan herkes beğenecektir. Dukan diyeti uygulamayanlar, diyette olmayanlar yulaf ezmesi kullanabilrler. O zaman yarım saat yoğurduğunuz karışımı bekletin ve öyle pişirin.
KATEGORI: ET-YEMEKLERI , YEMEK | YORUM (0) YORUM YAZ! | KALICI BAĞLANTI
ETIKETLER : TAVUK,KÖFTESI

TEPSİ KÖFTESİ

Köfte için:
Yarım kilo yağsız dana kıyması
1 yumurta
1,5 kaşık yulaf kepeği
Tuz
Kekik
Kimyon
Karabiber
Kırmızı pul biber
Nane
Sosu için:
1 yemek kaşığı salça
2 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
6 diş sarımsak
1 bardak kaynar su
HAZIRLANIŞI:
Köfte için olan bütün malzemeyi yoğurun ve yarım saat dinlenmeye bırakın.
Bu arada salça, toz biber ve ezilmiş ya da rendelenmiş sarımsak ve kaynar suyu bir kapta iyice karıştırın.
Bir borcama ya da tepsiye iyice bastırarak, sıkıştırarak tepsiye köfteyi yerleştirin. Üstüne hazırladığınız sosu döküp önceden ısıtılmış 175 derecede fırında 30-35 dakika pişirin.
Tepsiye yapışmaması için yağlı kağıt kullanabilirsiniz. Altına pide ya da benim gibi tuzlu yulaf galetası koyup üstüne ister sarımsaklı ister normal yoğurt koyup servis yapabilirsiniz. Afiyet olsunnn... :)
Bu tarif Dukan Diyetinin her aşamasına uygundur.
Diyette olmayanlara da bu köfteyi gönül rahatlığıyla servis yapabilirsiniz, çok lezzetli bir tarif. Ama yağsız olmaz derseniz, biraz zeytinyağı ya da tereyağı eritip içinde kekik, nane ve pul biber öldürüp köftenin üstüne dökebilirsiniz.
Bu tariften 6 tane köfte çıktı.

Lorlu, Peynirli Puffin :)

MALZEMELER:
5 kaşık tepeleme lor
2 yumurta
3 kaşık light yoğurt
Kibrit kutusu kadar light beyaz peynir
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı pul biber
İstenildiği kadar tuz (ben 1 çay kaşığı kadar bile koymadım.)
1 tatlı kaşığı kadar nane
1-2 çay kaşığı karabiber
1 kaşık yulaf ezmesi
1 kaşık buğday kepeği
HAZIRLANIŞI:
Hepsini bir kaba koyun ve iyice karıştırın ya da yoğurun. Ben yemek kaşığı ile iyice karıştırıyorum. Daha sonra muffin kalıplarına paylaştırın. Ben 4 kalıba paylaştırdım. Üstlerine çörek otu ya da (diyette olduğum için) yulaf ezmesi serpin. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin (üzerine kızarana kadar).
Soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra kalıbından çıkarıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsuuuunnn. :)
Dukan diyetinin her evresine uygundur. İçine ayrıca maydanoz, dereotu da konulabilir.

Tavuklu Mantar Dolması

MALZEMELER:
Büyük mantarlar (9 adet)
2 adet orta boy tavuk göğsü
1 yemek kaşığı labne
2-3 yemek kaşığı kadar light süt
2 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
İnce light kaşar dilimleri (9 adet)
HAZIRLANIŞI:
Mantarları yıkadıktan sonra saplarını çıkarın. 2 adet tavuk göğüs etini yapışmaz bir tavada kısık ateşte pişirin. Tavuklar pişerken yağsız pişireceğiniz için zorlanırsanız, göz kararı azıcık kaynar su ekleyin. Üstleri tam kızarmadan tavadan alıp tavukları küçük küçük ve küp küp doğrayın. Labne ile sütü çırpıp tuzu ve karabiberi de ekleyip azıcık kaynamış su ile hepsini biraz daha çırpın. Küçük küpler halindeki tavukları aynı tavaya geri alın ve üzerlerine bu labneli, sütlü karışımı (krema yerine) dökün. Suyunu çekince tavalnın altını kapatın. Mantarların içlerine bu tavuklardan sıkıştırarak doldurun ve aynı tavaya dizin ve üstünü kapatın. Kısık ateşte mantarlar suyunu salıp tekrar çekene kadar pişirin. Suyunu çekmek üzereyken kaşarları üzerlerine koyup kapağını kapatıp kaşarlar eriyene kadar pişirin. Kaşarlar eridikten sonra sıcak servis yapın. Afiyet olsun. :)
Bu tarif Dukan diyetin atak evresi hariç bütün evrelerine uygundur.
Not: Kabak yemeği tarifimi Sebze Yemekleri kategorisinde bulabilirsiniz.

DÜKAN HAMBURGER MENÜ

Ekmegi icin;

Bir yumurta, biraz yağsız yoğurt, biraz yağsız süt, az tuz(hic konmasa daha iyi) ve yulaf kepegi
(istenirse rondodan geçirilebilir) bir güzel karıştırıp yağsız tavada hamburger ekmegi seklinde pişirin. Yuvarlak yuvarlak.
Sonra bunların arasına köfte, az hardal, az turşu ve cok az soğan koyabilirsiniz.
Yanına da cola zero ya da light cola. Alin size hamburger menü :KK66:

HEPİNİZE ŞİMDİDEN AFİYET OLSUN İNŞALLAH BİRAZDA OLSA YARDIM EDEBİLMİŞİMDİR...

meraba kızlar ben4.takımdayım ve dukanda3. haftam.değişik tarifler arıyodum takımınıza arada bi göz atmamda umarım bi mahsur yoktur.keyifli kilo vermeler:)

ayy harika valla hemen yapasım geldi :)
afiyet olsun,ellerine sağlık
TAVUKLU KIŞ TÜRLÜSÜ(atak hariç)

MALZEMELER:
-500 gr yağsız göğüs kuşbaşı
-1 büyük soğan
-1/2 kutu doğranmış domates
-2 kaşık biber salçası
-1 paket migros m selection veya superfresh kış türlüsü(içinde karnıbahar,brokoli,havuç,sarmısak,biber ve enginar var.siz isterseniz bu sebzelerden alıp kullanabilirsiniz)
-tuz

Soğan yemeklik doğranır ve kavrulur.Tavuklar eklenir suyunu salıp çeken dek beraber kavrulur.Domates ve biber salçası eklenir.Beraber çevrildikten sonra sebzeler eklenir.Tuz ve sıcak su eklenerek sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir .sebze gününde süper oluyor

bende dün başladım 1 kilo gitti bile ödem atıyorum bol bol:)acıkmıyorum ama sindirim sistemim şoka uğramış durumda şimdiden.:)

TAVUKLU KIŞ TÜRLÜSÜ(atak hariç)

MALZEMELER:
-500 gr yağsız göğüs kuşbaşı
-1 büyük soğan
-1/2 kutu doğranmış domates
-2 kaşık biber salçası
-1 paket migros m selection veya superfresh kış türlüsü(içinde karnıbahar,brokoli,havuç,sarmısak,biber ve enginar var.siz isterseniz bu sebzelerden alıp kullanabilirsiniz)
-tuz

Soğan yemeklik doğranır ve kavrulur.Tavuklar eklenir suyunu salıp çeken dek beraber kavrulur.Domates ve biber salçası eklenir.Beraber çevrildikten sonra sebzeler eklenir.Tuz ve sıcak su eklenerek sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir .sebze gününde süper oluyor

çok sağol canım ellerine sağlık
böyle güzel tarifler diyeti keyifli yapıyor

rica ederin ewet böyle tariflerişimiizi çok kolaylaştırıyo ve farklı tatlar la diyt eglenceli oluyo başka bi tarif tatlı olsun yemek olsun merk ettigin varsa yardımcı olabilirimm

yeni başlayanlara benden bi kaç tarif.........

EKŞİLİ KÖFTE
yarım kg yağsız kıymaya 4 kaşık yulaf 1 soğan rendesi kimyon tuz karabiber eklenir yoğurulur...top top yapılan köfteler kaynayan suya atılır...piştikten sonra yarım limon ve 1 yumurta sarılı terbiye yavaş yavaş eklenir...2 dakka sonra şahane çorbanız veya yemeğiniz hazır:) tabi miktarı azaltabilirsiniz çünkü baya çıkıyo bundan

kabak patlıcan yemeği

MALZEMELER:
1 büyük kabak
1 büyük patlıcan
5 diş sarımsak
1 küçük hatta küçücük soğan
domates rendesi / rüresi
Tuz
Karabiber
Kimyon
Kekik
HAZIRLANIŞI:
Soğanları küp küp doğrayın. Kabak ve patlıcanları küp küp doğrayın. Patlıcanları tuzlu suda bekletin. Dahasonra yıkayıp süzün. Soğanı ve sarımsağı kaynar suda öldürün. Daha sonra kabakları ve patlıcanları ekleyip az daha kaynar su ekleyip koyup pişirin. 10 dakika sonra domates rendesini ve bütün bütün baharatları ekleyip pişirin. Piştikten sonra et yemeklerinin yanına ya da sadece yoğurtla sıcak veya soğuk servis yapın. Afiyet olsun.. :))
Bu tarif Dukan diyetinin seyir evresinden sonraki evrelerine uygundur.

MANTI......

Malzemeler
2 yumurta
1 çay bardağı süt
4 kaşık yulaf kepeği
Kıyma
Soğan
Yoğurt
Suyla seyreltilmiş salça
Tuz
Hazırlanışı
Bir kapta yumurta, süt, tuz ve yulaf kepeği çırpılarak krep hamuru elde edilir. Hamurun şişmesi beklenirken bir tavada soğan biraz suyla kavrulup, kıyma ve tuz ilave edilir. Ayrı bir tavada krep hamurundan 2 adet krep yapılıp, ilki tepsiye konup kıymalı harç üzerine yayılır, ikincisi üzerine kapatılıp fırına verilir. 10 dakika kadar fırında tutulduktan sonra üzerine yoğurt ve salça eklenerek servis edilir.

Dukan usulü Pizza
Eskiler bilir,bunu da 1 ay kadar önce yazmıştım...Eşim çok beğendiğinden ben 3-4 kere yaptım...
Benim nefsimi çok köreltmişti,acaip canım pizza çekiyordu ve resmen kesti beni...
Afiyet şeker olsun

Önce hamuru (yine bilenler vardır,kahverenginin ekmek tarifinnin bolca ilaveler yapılmış hali):
bir kapta 2 yumurta ,2-3 kaşık lor ya da b.peynir,2 kaşık yoğurt,3 kaşık süt,kabartma tozu,tuz,istediğin baharat,çörekotu ve diğer yeşilliklerden istediğin (nane,taze soğan,dereotu,maydanoz,reyhan,fesleğen vs.vs.) ,alabildine yulaf+buğday kepeği (aşağı yukarı 5-6 kaşık y.kepeği + 2-3 kaşık buğday kepeği,krep kıvamından daha koyu bir kıvamı olacak ona dikkat edin,sıvı olduysa daha ekleyin
(kek kıvamından biraz daha koyu,hamur kıvamı kadar da sert değil,koyu bir kek gibi)
İyice karıştırın tavaya yayın,kapağını kapatın(cam kapaklı olursa iyi olur,görürsünüz içini)Büyüğe yakın bir tavaydı benimkisi,yaydığınızda yüksekliği 1 cm filan olacak sanırım,kalın hamurlu bir pizza gibi.
Bunu ister fırında yapın,ama ben ocakta daha çok sevdim..iyice kısık ateşte yavaş yavaş pişrirseniz güzel kabarıyor.

10-15 dk sonra kapağını açıp üzerine biraz rendelenmiş light kaşar serptim,ara ara yerlerine az ketçap (ya da domatesli acılı bir sos olabilir) döktüm,üzerine de 2-3 adet jambon ve 1-2 dilim çemensiz pastırmayı parçalaıp koydum,bir de yarım kırmızı biberi ince ince kesmiştim,onları koydum,üzerine tekrar az kaşar rendeledim,kapağını kapattım ve 15-20 dk da o şekilde kısık ateşte pişirdim..
Önemli olan gerçekten kısık ateş,tavanın kapağının kapalı olması.yumuşacık enfes birşey oldu..bayıldık..şiddetle tavsiye ederim...

TAVUK KÖFTESİ MALZEMELER:
500 gram tavuk göğsü
1 soğan
bolca nane
bolca karabiber
tuz
kimyon (ben bolca seviyorum, amlum gaz problemim)
yarım çay kaşığı kadar tarçın
2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
1 yemek kaşığı yulaf kepeği
yarım yemek kaşığı buğday kepeği
Dereotu, maydanoz
Reyhan
1 Yumurta
1 Yemek kaşığı light süt
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber & 2 tatlı kaşığı salça (Bu iki malzeme olmadan da çok güzel, böyle de denemelisiniz.)
HAZIRLANIŞI:
Soğanı orta büyüklükte doğrayın. Daha sonra tavukları soğanla birlikte rondodan geçirin. Bütün malzemeyi bir kapta yoğurun. Bu yoğurduğunuz malzemeden parçadan koparıp yassı köfteler oluşturun ve bunları yağsız yapışmaz tavada pişirin. Sıcak servis yapın. Afiyet şifa olsun.. :)
Bu tarif dukan diyetinin her aşamasına uygundur.
Gerçekten çok lezzetli bir tarif olduğunu belirtmek isterim. Evdeki diyet yapan, yapmayan herkes beğenecektir. Dukan diyeti uygulamayanlar, diyette olmayanlar yulaf ezmesi kullanabilrler. O zaman yarım saat yoğurduğunuz karışımı bekletin ve öyle pişirin.
KATEGORI: ET-YEMEKLERI , YEMEK | YORUM (0) YORUM YAZ! | KALICI BAĞLANTI
ETIKETLER : TAVUK,KÖFTESI

TEPSİ KÖFTESİ

Köfte için:
Yarım kilo yağsız dana kıyması
1 yumurta
1,5 kaşık yulaf kepeği
Tuz
Kekik
Kimyon
Karabiber
Kırmızı pul biber
Nane
Sosu için:
1 yemek kaşığı salça
2 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
6 diş sarımsak
1 bardak kaynar su
HAZIRLANIŞI:
Köfte için olan bütün malzemeyi yoğurun ve yarım saat dinlenmeye bırakın.
Bu arada salça, toz biber ve ezilmiş ya da rendelenmiş sarımsak ve kaynar suyu bir kapta iyice karıştırın.
Bir borcama ya da tepsiye iyice bastırarak, sıkıştırarak tepsiye köfteyi yerleştirin. Üstüne hazırladığınız sosu döküp önceden ısıtılmış 175 derecede fırında 30-35 dakika pişirin.
Tepsiye yapışmaması için yağlı kağıt kullanabilirsiniz. Altına pide ya da benim gibi tuzlu yulaf galetası koyup üstüne ister sarımsaklı ister normal yoğurt koyup servis yapabilirsiniz. Afiyet olsunnn... :)
Bu tarif Dukan Diyetinin her aşamasına uygundur.
Diyette olmayanlara da bu köfteyi gönül rahatlığıyla servis yapabilirsiniz, çok lezzetli bir tarif. Ama yağsız olmaz derseniz, biraz zeytinyağı ya da tereyağı eritip içinde kekik, nane ve pul biber öldürüp köftenin üstüne dökebilirsiniz.
Bu tariften 6 tane köfte çıktı.

Lorlu, Peynirli Puffin :)

MALZEMELER:
5 kaşık tepeleme lor
2 yumurta
3 kaşık light yoğurt
Kibrit kutusu kadar light beyaz peynir
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı pul biber
İstenildiği kadar tuz (ben 1 çay kaşığı kadar bile koymadım.)
1 tatlı kaşığı kadar nane
1-2 çay kaşığı karabiber
1 kaşık yulaf ezmesi
1 kaşık buğday kepeği
HAZIRLANIŞI:
Hepsini bir kaba koyun ve iyice karıştırın ya da yoğurun. Ben yemek kaşığı ile iyice karıştırıyorum. Daha sonra muffin kalıplarına paylaştırın. Ben 4 kalıba paylaştırdım. Üstlerine çörek otu ya da (diyette olduğum için) yulaf ezmesi serpin. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin (üzerine kızarana kadar).
Soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra kalıbından çıkarıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsuuuunnn. :)
Dukan diyetinin her evresine uygundur. İçine ayrıca maydanoz, dereotu da konulabilir.

Tavuklu Mantar Dolması

MALZEMELER:
Büyük mantarlar (9 adet)
2 adet orta boy tavuk göğsü
1 yemek kaşığı labne
2-3 yemek kaşığı kadar light süt
2 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
İnce light kaşar dilimleri (9 adet)
HAZIRLANIŞI:
Mantarları yıkadıktan sonra saplarını çıkarın. 2 adet tavuk göğüs etini yapışmaz bir tavada kısık ateşte pişirin. Tavuklar pişerken yağsız pişireceğiniz için zorlanırsanız, göz kararı azıcık kaynar su ekleyin. Üstleri tam kızarmadan tavadan alıp tavukları küçük küçük ve küp küp doğrayın. Labne ile sütü çırpıp tuzu ve karabiberi de ekleyip azıcık kaynamış su ile hepsini biraz daha çırpın. Küçük küpler halindeki tavukları aynı tavaya geri alın ve üzerlerine bu labneli, sütlü karışımı (krema yerine) dökün. Suyunu çekince tavalnın altını kapatın. Mantarların içlerine bu tavuklardan sıkıştırarak doldurun ve aynı tavaya dizin ve üstünü kapatın. Kısık ateşte mantarlar suyunu salıp tekrar çekene kadar pişirin. Suyunu çekmek üzereyken kaşarları üzerlerine koyup kapağını kapatıp kaşarlar eriyene kadar pişirin. Kaşarlar eridikten sonra sıcak servis yapın. Afiyet olsun. :)
Bu tarif Dukan diyetin atak evresi hariç bütün evrelerine uygundur.
Not: Kabak yemeği tarifimi Sebze Yemekleri kategorisinde bulabilirsiniz.

DÜKAN HAMBURGER MENÜ

Ekmegi icin;

Bir yumurta, biraz yağsız yoğurt, biraz yağsız süt, az tuz(hic konmasa daha iyi) ve yulaf kepegi
(istenirse rondodan geçirilebilir) bir güzel karıştırıp yağsız tavada hamburger ekmegi seklinde pişirin. Yuvarlak yuvarlak.
Sonra bunların arasına köfte, az hardal, az turşu ve cok az soğan koyabilirsiniz.
Yanına da cola zero ya da light cola. Alin size hamburger menü :KK66:

HEPİNİZE ŞİMDİDEN AFİYET OLSUN İNŞALLAH BİRAZDA OLSA YARDIM EDEBİLMİŞİMDİR...

çok teşekkürler canım bende monotonluktan çok sıkılmıştım süper oldu :))))

ya bende başladım bu diyete birisi bi krep tarifi vermişti tekrar yazabilir mi acaba lütfen:KK34:

X