Popüler Konu Dukan Diyeti Deneyimlerimiz

selam kızlar bugün okumaktan hiç yazamadım.

Ben artık tartılmıyorum her gün; ama dün sabah tartıldığımda 57.6 idim yani bi değişiklik olmamıştı. Seyirde kaç günde bir tartılsam daha doğru olur? Dün akşam yemeğe anneme geçtik ama ben evden yemeğimi götürdüm asla taviz vermiyorum sindrim sistemim de yoluna girdi :))

bitterlemon geçmiş olsun dikkatli ol; bakalım kan sonucun nasıl çıkacak ben çok merak ediyorum

bu aralar bende de üşüme başladı ev çok sıcak ofis gayet sıcak ama benim ellerim ve ayaklarım buz gibi şimdi kahve aldım oyle biraz ısındı ellerim telli turna listeye beni eklemiştin dimi?

sirkencubin cim merhaba özelden msj atamadım msj sayım dolmadığı için kusura bakma . ayrıca ince düşündüğün içinde teşekkür ederim :) 22.12.2011 de 57 kilo olacağım inş dukan testi öyle diyor . sonrada güçlendirme var marta kadar bugüne kadar 4.5 kilo verdim 19seyir 5gün atak yaptım . sevgiler...

Son düzenleme:
sağol canım geçmiş olsun dileklerin için. kan sonuçlarım da çıktı arkadaşlar. bütün değerlerim normal, ama b12 dibe vurmuş. iğne verdi ayda 1 vede ağızdan da hap. kolestrolüm biraz yükselmiş ama iyi kolestrolüm. bunun kötü kolestrolden yüksek olması önemli nomalde, benimki baya geçmiş kötü olanı. totalide yükseltse de doktor bunun iyi olduğunu söylemiş. bunun dışında değerlerin hepsi normal. ilaçlarını alıp dinlensin demiş doktor sonuç olarak...

ben sana haftada 1 tartılmanı öneirirm, perşembeleri mesela, zaten bildirim günümüz..

b12 çok önemli arkadaşlar ve maalesef tahlil yapılmadan sadece belirtilerle eksikliğini anlamak çok zor. Uzun süreli eksikliğinde geri dönüşümsüz olumsuz etkileri mevcut. Merak edenler için aşağıya bu konuda Paleo Cafe de yayınlanan yazıyı ekliyorum. Bence fazlası depo edilmediğinden arada enjeksiyon yaptırmakta fayda var. Bir de yazıda da okuyacağınız üzere alt sınır ülkemizde 200 olarak uygulanıyor halbuki bu deponun boşaldığını gösteren bir değer.

"■Alzheimer, bunama, hafıza kaybı (genelde sadece “yaşlılık” dense de)
■Multipl skleroz (MS) ve diğer nörolojik bozukluklar
■Zihincel hastalıklar (depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk)
■Kardiyovaskular hastalıklar
■Çocuklarda öğrenme ve gelişme bozuklukları
■Otizm
■Bağışıklık sistemi hastalıkları
■Kanser
■Erkek ve kadın kısırlığı
Tüm bu hastalıkların ortak yanı nedir?
Cevap: Hepsi de B12 eksikliğinden kaynaklanabilir

B12 eksikliği çok görülen bir sorun. İki ana sebebi var: Birincisi, çok nadiren test edilmesi. İkincisi, normal sınırının çok düşük tutulması. Oysa ki normal kabul edilen 200-350pg/mL seviyesinde B12 eksikliği belirtileri görülmekte. 450pg/mL seviyesinin altının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini iddia eden doktorlar var. Japonya ve Avrupa’da alt limit 500-550pg/mL. Hatta Japonya’da ABD’dekine kıyasla çok daha az Alzheimer görülmesini bununla açıklayanlar dahi var. Türkiye’de ise ABD standardı kabul edilmekte malesef.

İlk Belirtiler Psikiyatrik Bozukluklar Kronik Hastalık
Yorgunluk Depresyon MS
El ve ayaklarda uyuşma Obsesif kompülsiyon Anemi
Uyku bozuklukları Manik depresyon Kanser
Mantıksız sinirlilik Bunama/Alzheimer Kalp hastalığı

eksikB12 nerde bulunur?

Sadece hayvansal gıdalarda. Bitkilerden veya günışığından alamadığımız tek vitamindir. Bitkilerin B12 ihtiyacı olmadığından depolamazlar. Vegan ve vejetaryen çevrelerde yosun, fermente soya, spirulina ve mayada B12 olduğu iddia edilse de olan şey B12 analogudur ve gerçek B12′yi bloke eder ve ihtiyacı arttırırlar. Bu sebepten ötürü uzun dönem vejetaryenlerin yarısı ve veganların %80′inde B12 eksikliği görülür.

Çocuklardaki B12 eksikliği ise son derece önemlidir. 6 yaşına kadar vegan yetiştirilen çocuklar hayvansal gıdalara geçtikten sonra dahi uzun yıllar B12 eksikliği göstermekteler. Tabii bu çocuklarda zeka ve kısa dönem hafıza performansları et yiyen çocukların hep gerisinde kalmıştır.

İnsanların farklı sebeplerle vejetaryen ya da vegan olmalarını kabullenebiliyorum ama hamilelerin et yememelerini ve çocuklarına et yememelerini bu bağlamda kabullenemiyorum.

Yine hayvansal gıda olan süt ürünlerinde de B12 bulunsa da pastorize edildiğinde B12 neredeyse tamamen hasar görür.

Peki kimlerde en çok B12 eksikliği görülür?

■vejetaryenlerde ve veganlarda
■60 yaş ve üstünde
■Düzenli antiasit kullananlarda
■Metmorfin gibi diyabet ilacı kullananlarda
■Crohn’s hastalığı, ülser, çölyak veya irritabl bowel sendromu olanlarda
■Kısırlık ve düşük geçmişi olan kadınlarda
B12 eksikliği nasıl tedavi edilir?

Bir iyi haber var bir de kötü. B12 eksikliğini gidermek, sebep olduğu hastalıkları gidermekten çok daha ucuz. Ama öte yandan Crohn’s hastalığı gibi hayatınız boyunca sindirim sorunu yaşadığınız bir hastalıktan kaynaklanıyorsa muhtemelen sonsuza dek B12 iğnesi gerekecektir. O yüzden B12 eksikliğinin sebebinin belirlenmesi de önemlidir."

sirkencubin cim merhaba özelden msj atamadım msj sayım dolmadığı için kusura bakma . ayrıca ince düşündüğün içinde teşekkür ederim :) 22.12.2011 de 57 kilo olacağım inş dukan testi öyle diyor . sonrada güçlendirme var marta kadar bugüne kadar 4.5 kilo verdim 19seyir 5gün atak yaptım . sevgiler...

umarım yılbaşına ideal kilonda olursun :)

benim merak ettiğim şu senin boyun kaç ki beden kitle endeksin düşük çıkıyor?

carmencim paylaşımın için sağol, okudum. benim değerim 171, inanılmaz düşmüş yani. anlaamadığım, 6 ay önceki testimde değerim doktora göre normaldi. vede son 1 aydır protein ağırlıklı hayvansal gıdalarla besleniyorum. nasıl bu denli düşebildi acaba??

şimdi iğne olacağım zaten ayda kez. ama tabi beslenmeye de dikkat etmek gerek.. nedir bunun kaynağı, kırmızı et mi acaba??

carmencim paylaşımın için sağol, okudum. benim değerim 171, inanılmaz düşmüş yani. anlaamadığım, 6 ay önceki testimde değerim doktora göre normaldi. vede son 1 aydır protein ağırlıklı hayvansal gıdalarla besleniyorum. nasıl bu denli düşebildi acaba??

şimdi iğne olacağım zaten ayda kez. ama tabi beslenmeye de dikkat etmek gerek.. nedir bunun kaynağı, kırmızı et mi acaba??

Bittercim yazıda bunun nedeninin araştırılması gerektiği yazıyor. Bilakis senin gibi son zamanlarda et ve yumurta ağırlıklı beslenen birinde böyle bir eksiklik olması bana da garip geldi. Bence doktorunla bunu mutlaka paylaş ve altında olabilecek nedenleri araştırmasını talep et. (Özellikle mide ile ilgili yaşadığın rahatsızlıklar Crohn hastalığı ile bağlantılı olabilir mi bunu sor bence) Altta yatabilecek nedenleri ekarte etmelisin mutlaka.

günaydın arkadaşlarım..

dün gene inanılmaz bir gün yaşadım. Allah bidaha yaşatmasın.. izin alıp çıktım saat 2 gibi. takside fenalaşıp hemen hastaneye çevirdim arabayı, acile. oraya varır varmaz bir istifra, doktorlar hemen aldı beni allahtan, ağrıdan da ağlıyordum artık. vücumdaki tüm sıvıyı kaybettiğim için serum verdiler. ilaçlar verdiler bissürü. sakinleşince anlattım doktora bekunisten itibaren. çok kızdı o ilacı ezbere aldığım için. sindirim sisteminin dengesini tamamen bozmuşsun dedi bana. dukandan bahsettim, karşı değilim ama sorun yaşandığında doktorla birlikte hareket edilmeli dedi. 2gün raporluyum kan ve idrar testleri aldı. sıvıyla besleneceğim ağırlıklı olarak ve haşlanmış patates çorba vs. gibi bir beslenme tarzım olacak. gece geçti ağrılarım sonunda, ilaçlar iyi geldi.

ama artık bıraktım elbette, iyileşince de devam etmeyeceğim. ama bu sabah tartılmayı da ihmal etmedim:)

59,5 olmuşum. tabi bu kadar şeye normal. doktorun verdiği beslenme tarzı da son derece az kalorili, hafif şeyler yememi istiyor dolayısıyla dukanla olmasa da yola devam ediyorum kızlar, burdan biyere ayrılmıyorummm :))))

canım, geçmiş olsun. umarım daha iyisindir şimdi...

Bittercim yazıda bunun nedeninin araştırılması gerektiği yazıyor. Bilakis senin gibi son zamanlarda et ve yumurta ağırlıklı beslenen birinde böyle bir eksiklik olması bana da garip geldi. Bence doktorunla bunu mutlaka paylaş ve altında olabilecek nedenleri araştırmasını talep et. (Özellikle mide ile ilgili yaşadığın rahatsızlıklar Crohn hastalığı ile bağlantılı olabilir mi bunu sor bence) Altta yatabilecek nedenleri ekarte etmelisin mutlaka.

evet banada hiç normal gelmedi bu durum. sanırı bayramdan sonra bu işle ilgilensem iyi olacak..

canım, geçmiş olsun. umarım daha iyisindir şimdi...

daha iyiyim canım çok şükür.. dinleniyorum şimdi evde. güzel bir tarafı ise mis gibi tarhana çorbası içmek oldu çook uzun bir aradan sonra.. çok severim de ben, kefini çıkardım valla:)

b12 çok önemli arkadaşlar ve maalesef tahlil yapılmadan sadece belirtilerle eksikliğini anlamak çok zor. Uzun süreli eksikliğinde geri dönüşümsüz olumsuz etkileri mevcut. Merak edenler için aşağıya bu konuda Paleo Cafe de yayınlanan yazıyı ekliyorum. Bence fazlası depo edilmediğinden arada enjeksiyon yaptırmakta fayda var. Bir de yazıda da okuyacağınız üzere alt sınır ülkemizde 200 olarak uygulanıyor halbuki bu deponun boşaldığını gösteren bir değer.

"■Alzheimer, bunama, hafıza kaybı (genelde sadece “yaşlılık” dense de)
■Multipl skleroz (MS) ve diğer nörolojik bozukluklar
■Zihincel hastalıklar (depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk)
■Kardiyovaskular hastalıklar
■Çocuklarda öğrenme ve gelişme bozuklukları
■Otizm
■Bağışıklık sistemi hastalıkları
■Kanser
■Erkek ve kadın kısırlığı
Tüm bu hastalıkların ortak yanı nedir?
Cevap: Hepsi de B12 eksikliğinden kaynaklanabilir

B12 eksikliği çok görülen bir sorun. İki ana sebebi var: Birincisi, çok nadiren test edilmesi. İkincisi, normal sınırının çok düşük tutulması. Oysa ki normal kabul edilen 200-350pg/mL seviyesinde B12 eksikliği belirtileri görülmekte. 450pg/mL seviyesinin altının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini iddia eden doktorlar var. Japonya ve Avrupa’da alt limit 500-550pg/mL. Hatta Japonya’da ABD’dekine kıyasla çok daha az Alzheimer görülmesini bununla açıklayanlar dahi var. Türkiye’de ise ABD standardı kabul edilmekte malesef.

İlk Belirtiler Psikiyatrik Bozukluklar Kronik Hastalık
Yorgunluk Depresyon MS
El ve ayaklarda uyuşma Obsesif kompülsiyon Anemi
Uyku bozuklukları Manik depresyon Kanser
Mantıksız sinirlilik Bunama/Alzheimer Kalp hastalığı

eksikB12 nerde bulunur?

Sadece hayvansal gıdalarda. Bitkilerden veya günışığından alamadığımız tek vitamindir. Bitkilerin B12 ihtiyacı olmadığından depolamazlar. Vegan ve vejetaryen çevrelerde yosun, fermente soya, spirulina ve mayada B12 olduğu iddia edilse de olan şey B12 analogudur ve gerçek B12′yi bloke eder ve ihtiyacı arttırırlar. Bu sebepten ötürü uzun dönem vejetaryenlerin yarısı ve veganların %80′inde B12 eksikliği görülür.

Çocuklardaki B12 eksikliği ise son derece önemlidir. 6 yaşına kadar vegan yetiştirilen çocuklar hayvansal gıdalara geçtikten sonra dahi uzun yıllar B12 eksikliği göstermekteler. Tabii bu çocuklarda zeka ve kısa dönem hafıza performansları et yiyen çocukların hep gerisinde kalmıştır.

İnsanların farklı sebeplerle vejetaryen ya da vegan olmalarını kabullenebiliyorum ama hamilelerin et yememelerini ve çocuklarına et yememelerini bu bağlamda kabullenemiyorum.

Yine hayvansal gıda olan süt ürünlerinde de B12 bulunsa da pastorize edildiğinde B12 neredeyse tamamen hasar görür.

Peki kimlerde en çok B12 eksikliği görülür?

■vejetaryenlerde ve veganlarda
■60 yaş ve üstünde
■Düzenli antiasit kullananlarda
■Metmorfin gibi diyabet ilacı kullananlarda
■Crohn’s hastalığı, ülser, çölyak veya irritabl bowel sendromu olanlarda
■Kısırlık ve düşük geçmişi olan kadınlarda
B12 eksikliği nasıl tedavi edilir?

Bir iyi haber var bir de kötü. B12 eksikliğini gidermek, sebep olduğu hastalıkları gidermekten çok daha ucuz. Ama öte yandan Crohn’s hastalığı gibi hayatınız boyunca sindirim sorunu yaşadığınız bir hastalıktan kaynaklanıyorsa muhtemelen sonsuza dek B12 iğnesi gerekecektir. O yüzden B12 eksikliğinin sebebinin belirlenmesi de önemlidir."

melesef bende b12 eksikliği var bunları bilmeden önce daha iyiydim..:) ama diyetimiz b12 bakımından zengin bir diyet

vayy süper canım nasıl verdin anlatsana neler yaptın

Günaydın ctatlım.
Olur mu sen geçtiğimiz hafta 76,90 dun yani verdin hayatım 500 gram

Çok geçmiş olsun canım yaaa.
Görüyormusun sen bir ilacın yaptıklarını.
Allah Allah üzüldüm yaa ama şu an kendine dikkat etmenden başka yapacak bişey yok. Bundan sonra aman

telli turna merhaba;
uzun zamandır diyetlere karşı tepkisiz olduğumu yazmıştım. dukanla tanışana kadar..neler yapıyorum?
sabah kahvaltım son birkaç haftadır sabitlendi. haşlanmış yumurta, beyaz peynir ve sütlü kahve. eşim, yumurtanın beyazını sevmez. biz her sabah iki yumurta haşlayıp beyazlar bana sarılar ona olacak şekilde paylaşıyoruz :KK1: öğlene kadar oldukça tok tutuyor.
öğlene kadar ara ara su içiyorum. öğlen yemeği de sabitlendi neredeyse, dışarıda yemek zorundayım. hemen her gün aynı yere gidip tavuk yiyorum. haşlanmış tavuktan yapılmış dereotlu tavuk salatası, ya da sossuz kavrulmuş tavuk. bazen yanında herse ya da buharda pişmiş sebze oluyor.
akşamları en değişken öğünüm. köfte-yoğurt, balık-salata, kıymalı sebze yemeği yine yoğurt şeklinde seçeneklerim var. özellikle kıymalı pırasa, kıymalı karnıbahar, fasulyeyi tercih ediyorum. en kolayı kasabımdan aldığım soğan ve baharatla yoğurulmuş köfteleri yağsız tavada kızartmak. arada bir yoğurt ve yulafla yaptığım yayla çorbası yapıyorum. onu da akşam öğününde tüketiyorum.
2 haftadır alışkanlık yaptı dediğim light pudinge ara verdim. kakaolu kek yaptım onun yerine. akşamları 2-3 ince dilim tırtıklıyorum. yulafı tüketmenin en güzel şeklini bulduğumu düşünüyorum. :KK1:
ve su, su bol bol su.. 3-3,5 litre kadar içiyorum her gün. gün içi hep dışarıda olduğum ve dışarıda tuvalete gitme konusunda sıkıntım olduğundan genelde akşamları yoğunlaşıyor su tüketimim, ama içiyorum. gece bazen bir yeşil çay, ekinezya ya da beşi bir arada diye bir poşet çay var içinde mate, funda yaprağı falan olan; onlardan bir fincan içiyorum.
yürüyüş ya da spor haftaiçi pek mümkün olmuyor. leslie'ye pek heveslenmiştim. ama hala hayata geçirmeyi başaramadım. ama birkaç öncesiyle kıyaslanınca çok hareketli, koşuşturmacayla geçiyor günlerim. cumartesi-pazarları fırsat bulup yürüyorum.
geçen hafta bir süredir beklediğim regl dönemim olduğundan kilom fazla düşmemişti. bu hafta sanırım geçen hafta vücudumdaki reglden kaynaklanan su birikimini de attığımdan kilo farkı oluştu. ama en güzeli, eski pantalonlarıma sığıyorum; hatta bir şımarıklık yapıp bu hafta arkadaşımın alışverişi için gittiğim bir jean mağazasında 31 beden kotun içine girdim :)))) 2 ay önce olsa bırak kot denemeyi, o mağazaların önünden geçmek istemezdim.. şımarıklık bunun neresinde diyeceksin; pantalonu denedim, gayet güzel oldu, sonra arkadaşıma dönüp "ben şimdi bunu alırsam iki ay sonra giyemeyip 29-30 bedenleri denemeye geleceğim" dedim, almadım.
bayramdan sonraki hedefim seksenli kilolara veda etmek.. bir tek kayınvalidemlere yapacağımız ziyaret biraz kaygılandırıyor beni. kadıncağız bir sürü hazırlık yapıyor, sonra yemedim mi beğenmedim falan sanıp üzülüyor. şimdiden akıllarına koyuyorum, hatta bu akşam arayıp yiyebileceğim şeyleri bildireceğim. kayınvalidem şeker hastası, giderken de yulaflı kekimden yapıp götüreceğim ona..verdiğim kiloları görünce gönül koymaz diye umut ediyorum..

Canım yazdıklarını okuyunca çok duygulandım ben o yüzden yazmak istedim. Allahım sağlıklı günler nasıp etsın ve inşallah istediğin bebişinide sağlın yerinde olarak kucağına alırsın....

sağol tatlım iyi dileklerin için.. öyle ya da böyle bebeğime kavuşacağıma inanıyorum. önemli olan sağlıklı olmak...

lililili lilili yaaaa oleyyy tartındımmm :) 90 kilo ile başladım telli turnammmm şuan 88 im atak evresinin 5. günüüü hedefimde 75 e indi :KK70: çok mutluyum umutluyummmm :)) karın kısmında bir değişiklik hissetmiyorum ama baya bi daralma var vücudumda.. malum geniş bir insandımmm. Ey Allahım ya sen nelere kadirsin :) 1 saatte yürüdüm ayrıca...

süper :KK1: süper :KK1: süper :KK1:
benzer kilolarla başlamışız. önce üst kısımdan gitmişti bende. omuz, kollardan sonra karna geldi sıra. son gelen ilk gider ilkesi çalışmıştı.. seyir döneminde karnındaki şişliğin de azaldığını göreceksin.. devam...

süper :KK1: süper :KK1: süper :KK1:
benzer kilolarla başlamışız. önce üst kısımdan gitmişti bende. omuz, kollardan sonra karna geldi sıra. son gelen ilk gider ilkesi çalışmıştı.. seyir döneminde karnındaki şişliğin de azaldığını göreceksin.. devam...

Çok teşekkürler canım. benimde omuz kısımlarımda daralma var canım acaba karnım gitmicekmi der gibi oldum bugun ama sonuçta daha 5 gün oldu. sen kaç kilo verdin canim diyete başlayalı ve ne zamandır yapıyorsun :) merakımı mazur gör duydukça heycanlanıyorum :)) Bi 75 olsam varya başka bişey istemem heralde kıyafette istemem ya o zaman ne giysem yakışacağı için :KK54:

Çok teşekkürler canım. benimde omuz kısımlarımda daralma var canım acaba karnım gitmicekmi der gibi oldum bugun ama sonuçta daha 5 gün oldu. sen kaç kilo verdin canim diyete başlayalı ve ne zamandır yapıyorsun :) merakımı mazur gör duydukça heycanlanıyorum :)) Bi 75 olsam varya başka bişey istemem heralde kıyafette istemem ya o zaman ne giysem yakışacağı için :KK54:

24 eylülde başladım ve 8 kilo verdim canım. şu anda gözle görülür bir fark var. karnın da gidecek, az sabır.. ben 68 dedim hedef için, dukanın sitesi ideal kilomu 66 olarak vermişti. ama ben 70-72ye de razıyım...

daha iyiyim canım çok şükür.. dinleniyorum şimdi evde. güzel bir tarafı ise mis gibi tarhana çorbası içmek oldu çook uzun bir aradan sonra.. çok severim de ben, kefini çıkardım valla:)

ben de bayılırım tarhanaya.. simlanın tariflerinde tarhana tarifi vardı. yulafla becerebileceğimi bilsem hemen yaparım ama güçlendirme evresine kadar bekleyeceğim...

X