♥Dua Kardeşliği♥

Kızlar var mı katılmak isteyen,, hacetlerimiz İçin sırayla 41 yasin hatmi okuyalım ben daha önce okudum cok faydasını gördüm ♥
Beni mutlaka al listeye. Okuyalım inşallah. Ne zaman başlarız oeki. Bi an önce başlayalım mı. Aslında süreklilik gösterecek sayıda bi grup oluştursak sürekli başka dua uygulamaları da yaparız.

'Ben Arapça dışında okunmaz'
fikrine katılmıyorum.
Latin harfleriyle okununca anlam değişir diyorsanız mealden okusun Arkadaşlar.
Ha Arapça ha Türkçe aynı şeyi söylemiyor muyuz?
Arapça kutsal bir dil değildir.
O dönemde kitabımız Arapça indiği için biz de öyle okuyoruz.
Bu bakış açısı bazı hoca ve alim geçinenlerin, insanlara 'Kuranı siz anlayamazsınız,biz anlarız o nedenle bize tabi olun' şeklindeki yanlış mantığının ürünüdür.

Bismillahirrahmanirrahiym
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Yüce Rabbimiz bu cümleyi Arapça da söylesek Türkçe de söylesek bizi duyar ve anlar.
O ki bize şahdamarımızdan daha yakın bırakın okunanı,kalplerimizden geçeni bile bilir.

İster Türkçe ister Arapça okumak isteyen herkes bu grupta olmalı bence.

Yine de Oylamaya tabii tutalım haksızlık olmasın.

Bir de mümkün olursa hatim sırasında sizlerden öncelik rica edebilir miyim?
Oğlum hafta sonu üniversite sınavına girecek.
Ben ona niyet ederek okumak istiyorum.
Herkes gönüllü olarak kabul ederse tabii.
Benden daha acil durumu olan arkadaşımız varsa bu ricamdan vazgeçebilirim.

Bir de mümkün olursa hatim sırasında sizlerden öncelik rica edebilir miyim?
Oğlum hafta sonu üniversite sınavına girecek.
Ben ona niyet ederek okumak istiyorum.
Herkes gönüllü olarak kabul ederse tabii.
Benden daha acil durumu olan arkadaşımız varsa bu ricamdan vazgeçebilirim.
Tabiki canim bana uyar. Bencede mealden okunsun ayni sey. Mealden okuyup hatim edenler cok var

Ya kızlar muhalefet olmak istemiyorum ama ben tekrar netten araştırdım Arapça olarak indirildiği için farklı dillerde okumak ve yazmak doğru bulunmuyor. Netice de eğer öyle olsaydı Allah neden arapça indirsin. Neden kuranın ayetlerinde bu belirtilsin öyle değil mi

Ya kızlar muhalefet olmak istemiyorum ama ben tekrar netten araştırdım Arapça olarak indirildiği için farklı dillerde okumak ve yazmak doğru bulunmuyor. Netice de eğer öyle olsaydı Allah neden arapça indirsin. Neden kuranın ayetlerinde bu belirtilsin öyle değil mi
Bu konuları konuşup tartışmak iyidir o nedenle muhalefet ediyorum diye tedirgin olmayın.
Ben şöyle düşünüyorum.
Arapça yeryüzündeki dillerden sadece bir tanesi ve kutsal değil.
Peygamber efendimiz Arap olduğu ve kendisi ve hitap ettiği toplum Arapça konuştuğu için Kuran da Arapça indirilmiştir.
Bilmeyen okumasın demek doğru gelmiyor bana.
Bu yaklaşım insanları Kurandan ve ibadetten uzaklaştırır.
Kaldı ki benim gibi bir sürü insan sadece yüzünden okumayı biliyoruz,Arapça bilmediğimiz için okuduğumuzu anlamıyoruz.

Açıkcası ibadet için yüzünden okumayı ihmal etmesem de ben meal okumayı daha önemli ve anlamlı buluyorum.
Zaten okuduğumuzu anlasaydık toplum olarak dini anlayışımız ve yaşayışımız daha sağlıklı olurdu.

Son düzenleme:
Bu konuları konuşup tartışmak iyidir o nedenle muhalefet ediyorum diye tedirgin olmayın.
Ben şöyle düşünüyorum.
Arapça yeryüzündeki dillerden sadece bir tanesi ve kutsal değil.
Peygamber efendimiz Arap olduğu ve kendisi ve hitap ettiği toplum Arapça konuştuğu için Kuran da Arapça indirilmiştir.
Bilmeyen okumasın demek doğru gelmiyor bana.
Bu yaklaşım insanları Kurandan ve ibadetten uzaklaştırır.
Ama canım bak netten başka yerlerden de okudum koyuyorum bunuda fotoya. Ki bazı arkadaşlar mealden okunsun demiş ben bu yanlış demiyorum ama aynı şey değil arapça okumakla. Arapya nın türkçeye çevrilmiş halinde de harflar değişiyor ki bunu herkes biliyor bizde ki “h” harfi arapçada kaç türlü. Böyle olunca anlam bozulması oluyor. Bu söyleyeceğimi çok rica ediyorum kimse üstüne alınmasın asla burdaki birileri için söylemiyorum. Öğrenme fırsatımız varken de türkçeden okumak kolaya kaçmaktır. Ben kimin fırsatı var yok bilmiyorum yanlış anlaşılmasın sakın. Benim düşüncem 🤗

Eklentiler

• 33CBBFBE-88A4-45D1-A03A-7CB0A4C62787.png
    33CBBFBE-88A4-45D1-A03A-7CB0A4C62787.png
    408,8 KB · Görüntüleme: 29
  • 02BDCF1E-0EEB-4846-8F50-0C15B6124559.png
    02BDCF1E-0EEB-4846-8F50-0C15B6124559.png
    286,8 KB · Görüntüleme: 27
derin sularda derin sularda agziniza saglik butun yazdiklariniza katiliyorum.

Sirami seve seve verirdim ama inanin cok zor durumdayiz duaya cok ihtiyacim var annem rahatsiz onun icin kusura bakmayin olur mu :KK43:
Estağfirullah anneciğinize acil şifalar diliyorum öncelik sizindir.

X