Doktorum Epidural Yöntemi Tavsiye Etmedi

moonday79

Guru
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2007
177
3
45
Merhaba Arkadaşlar. Bugün kontrole gittim. Geçen hafta şeker, kan ve Hepatit testlerimin sonuçlarını aldım ve hepsi çok şükür güzel çıktı. İlk defa bugün doktorumla doğumu konuştum. Ben allah nasip ederse bir aksilik çıkmazsa normal doğum istiyorum. Kızıma kavuşurken o anı yaşamam lazım. Doktorumun da normal doğumdan yana olması beni bugün sevindirdi. Ancak Epidural yöntem konusuna pek sıcak bakmıyor. Riskleri olduğunu ve her şeyin doğal olması gerektiğini ve en önemlisi de Epidural yöntemde anne bize doğum anında yardım edemiyor dedi.

Aslında bana da mantıklı geldi. Umarım kolay bir doğum olur. Peki sizin doktorlarınız bu konuya nasıl bakıyor. Günler azaldıkça telaşlanmaya başladım sanırım. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda...

Belden iğne düşüncesi beni de korkutuyor. Benim zaten belimde hamilelik öncesi yoğulduğumda ağrı olurdu. Hamilelikte bu daha fazla arttı ve bazen hiç bir şey yapasım gelmiyor. Sol bacağımda kasılmalar başladı. Tabi şu anda yapılacak bir şey yok doğum sonra baktıracaz artık. Bir de iğne yapırsa daha kötü olur diye çok korkuyorum

Ay evet aynen tek başıma ne sağa ne de sola dönebiliyorum. Mutlaka eşimin yardımı gerekiyor. Sana da çok geçmiş olsun. Zor valla. Ama sonunun mutlu olacağını düşünmek bu acıları unutturuyor insana...

başlarda bende epidural istiyordum ama şimdi normal istiyorum inşallah 1 hafta sonra dr uma gidince konuşucaz umarım o da normal der

canım yakın bir arkadaşım geçtiğimiz günlerde sipinal yani (epidural in bir değişiği) yöntemiyle normal değil fakat sezeryan oldu.çok güzel bir yöntem bence ne ağrı ne sızı duydu eğer normal doğumda acı dan korkuyorsan bu yöntemide konuşabilirsin.epiduralde sanırım baş ağrısı oluyormuş ama sipinal de olmuyor.

Ben de epidural normal dusunuyorum. Belden igne korkutuyor ama emin ellerde bisey olmayacagina inandirmaya calisiyorum kendimi. Bunun icin daha vaktim de cok gerci. Ama normal dogum olmasini cok istiyorum kismetse.

ben de epıdural normal ıstıyordum,ancak dr.um benım bu konuda moralımı bozdu.epıdural ıgneyı anestezı uzmanı yapıyor kımse senı o kadar sure beklemez dedı.dr.un bu açıklaması bana çok saçma geldı,henuz erken oldugu için detaya ınmedım ama bu konunun ustune gıdıcem.yerı gelmışken lutfen epıduralın rısklerını buyutmeyın,kaldı kı her dogum şeklınde olume kadar gıden rıskler olabılıyor o nedenle belden ıgne çokta kotu bır sey degıl.bu arada epıdural ve spınal bır arada yapılıyor,epıdural uyuşturup hıssettırmıyor,ancak spınal uyuşturup his verıyor,buna kompleks karısım denıyor.bence onumuzdekı yılların en yaygın dogum şeklı epıdural normal olacak,hem acısız hem de dogal,ancak dr.ların neden işine gelmıyor çozmuş degılım.

Benim doktorumun özellikle üstünde durduğu neden doğum anında anne epiduralden dolayı uyuşuk olduğu için doğuma yardım edemiyor dedi. Sanırım bu da doğumun uzun sürmesini sağlıyor. O gün bi gelsin bakalım da görecez

Hastanede bu işin uzmanı bir anestezi uzmanı olmak zorunda. Benim doktorum bu yüzyılda böyle bir nimetten yararlanmak gerek dedi. Yoksa tabiiki annelerimiz gibi bi şekilde doğururuz. Zaten ben normal doğumdan korkmuyorum ama epidural normal doğumu doktorum önerdi. Ayrıca doktorum bunun isteyen herkese yapılmadığını söyledi, belli bir açılma olmazsa uygulamayız dedi.

nisanın 4 ünde günümüz doldu , normal doğum olacaktı ama ne sancı ne acı , hiçbirşey başlamadı . bir de üstüne kafa yan geliş , yerleşmedi bekledik son güne kadar yok . sonra ameliyata karar verdim , önce genel anestezi istedim ama testler , ekg falan anestezi uzmanı inceledi , spinal sezeryan dedi .çok korkmuştum akşam hastaneye yattım sabah nasıl oldu bilmiyorum . sabah 9 gibi aldılar , sonda takıldı , ameliyathaneye götürdüler , iğneyi vuracaklar korku sardı , çok şükür bir sorun çıkmadı . doktoruma çok güveniyordum sağolsun anestezi uzmanı da işinin erbabıymış . bu arada spinal başağrısı yapıyor epıdural değil . herşey güzeldi kızım doğar doğmaz yanağıma dokundurdular , baygın değilsin ve normal doğum gibi yaşıyorsun bilincin yerinde olarak , sadece 10 gün çektiğim şiddetli başağrısı kötüydü . SSK epiduralin aparatını karşılamıyormuş bana o yüzden spinal yapmışlar . keşke sorsalasdı o başağrısını çekmektense farkı vermeye razı olurdum . bu işler şans işi galiba ,ama korkmayın başlayınca çorap söküğü gibi olup bitiyor . şükretmek kalıyor geriye . allah hepinizi hayırlısıyla kurtarsın . :1rolleyes:

doktorumla konuşmadım ama ben de epidural-sezeryan istiyorum çünkü her doğum olayında ufak da olsa risk var. aklıma kötü şeyler getirmiyorum. ama dediğim gibi doktorum ne der bilmiyorum tabi. allah herkese kolay doğumlar nasip etsin.

cnm epidural hem felç bırakma ihtimali var hemde omuilikte ve beyinde iltihapta yapıo kardeşim hemşire dr lara sordu tavsiye etmiolar bence herşeyin normali makbul öyle deilmi

gebelik sayfasından benim doğum hikayemi okuyabilirsiniz.epidural normal doğum yaptım.doğumda doktora yorgun olmadığımdan çok yardım ettim.doğum sonrası da hiç bir şikayetim olmadı.

Ben normal doğum istiyorum kızımın ilk dakikalarının kaçırmak istemiyorum açıkçası.Tabiki her doğumda bir risk mutlaka vardır. Ama benim doktorumun üzerinde durduğu konu doğum esnasında Belden aşağısı uyuşuk olduğu için anne bebeği rahat itemiyobiliyormuş. Bu herkes için geçerli olmayabilir tabikii.

doktorunun sözlerine aynen katılıyorum bence de normal doğum en güzeli ve özeli, ilk doğumum her ne kadar zor olsa da ikinci doğumu da normal düşünüyorum, yüce allahım tüm hamişleri bir avazda kurtarsın inşallah, moonday canım allah bebeğini kucağına almayı nasip etsin...

İnşallah allah kısmet ederde bir aksilik olmaz. Kızımın dünyaya gözlerini açtığı ilk dakikaları görmek istiyorum. Sanki uyursam onu yalnız bırakacakmışım gibi geliyor. Allahım günler azaltıkça heyecanım daha çok artıyor galiba.

bende sipinal sezeryan oldum hiç bir sıkıntı yaşamadım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…