Doğumumda eşimin ailesini görmek istemiyorum

Çocuğunu seven anne babası diyorsun da sen biliyor musun hayatta kalacağını? Ya da boşver herşeyi çocuk ne kadar zor diyorlar yarin bir gün o insanlara belki ihtiyacın olacak ele güvenip bırakabilecek misin?
Kendileri küstü hayatım zaten napayım ben boyunlarına mı atlayım ha küstün madem çocuk olunca da gelme oğlumun çocuğu diye

Çocuk olduktan sonra evine yemek gönderip, tabağına bile dokundurtmayan kayınvalideyi çok ararsın sen görüşme boşver..
Nasıl koskoca evi kendi imkânlarımla dizip düğünümüzü de yaptıysak kimseye güvenerek de çocuk yapmadık. Kırarım bi tarafımı oturur bakarım büyüyünce veririm kreşe çalışırım. Oda torun sevme hevesinden mahrum kalır hatalarını anlarsa anlar bu saatten sonra umrumda da değil.

Kendi ailenizden de eşinizin ailesinden de uzakta yaşamak istiyorsunuz. Diğer yandan da dünyaya gelecek bebeğinize onlar bakar, siz de çalışmaya başlarsınız diye düşünüyorsunuz.

Umarım her 2 tarafta sizin düşüncelerinizi fark eder ve bakıcı değil, sadece anneanne/ babaanne olmayı tercih ederler.
İstiyordu , diyordum geçmiş zaman eki.

Merhaba,
Yaklaşık 3 ay sonra nasip olursa doğum yapacağım. Eşimin ailesine karşı çok kızgınım. Onlar yüzünden eşimle çok şiddetli kavgalar ettik hem nişan sürecinde hemde düğünden sonra. Evet kavga etmemizde onların suçu yok büyük suç eşimde. Onları dinlemek zorunda değildi.

Ben onlarla tanıştıktan beri her şeye tamam diyen , gücünüz neye yetiyorsa onu alın diyen sürekli aman aramız bozulmasın dert değil üzülmeyin diyen kişi oldum. Yeri geldi Kendi cebimden ödedim onların durumu yok diye.

Düğün sürecinde hiç bir yardımda bulunmadılar. Yükle borcu üzerimize bıraktılar. Üstüne iş yerlerimize uzak olmasına ve pahalı olmasına rağmen onların istedikleri evde zorla oturtuluyoruz, eşime duygu sömürüsü küsme düğününe gelmeyiz tehditleri vs. Yaptıkları için.

Bana 1 tane hediye bile takmadılar güya paraları yoktu durumları yoktu şimdi düğünden 10 ay sonra evlerine 100/150 bin değerinde eşya aldılar :)

Sonuç olarak çok fazla detay var uzun uzun anlatmam mümkün değil. En son Kredisini bütün masraflarını bizim ödediğimiz ama babasının üstüne olan araba vardı , bende eşime arabayı üzerine almasını istedim. Çünkü babası değiştirmek istediğimiz de müsaade etmedi. Bu konu yüzünden bize küstüler. Konuşmuyorlar ama bayramda gittik.

Olumlu taraflara gelince, sürekli yemek yapar bizi yemeğe çağırır canımız isterse gideriz istemezse gitmeyiz baskı yok. Gittiğimde kendi tabağımı bile kaldırmama izin vermezler her şeyi yaparlar. Ne yaptıysa mutlaka eve paket yapar verir. Sürekli meyve , tatlı , bal vs ne bulursalar gönderirler. Kafamıza göre gezeriz nerdesiniz vs hiç sorulmaz. Annesi eşime sürekli hamile olduğum için eşine yardım et temizlik yapmasın eğilmesin, ayakkabısını bağla vs der. Kızıyla bir araya gelince sende gelmek ister misin der düşünür. Aslına bakarsanız benim maddi konular dışında rahatsız olduğum hiç bir şey yok. Ama maddi konular bizi çok zorlarken görmezden gelmeyip kendilerine bu kadar pahalı bi şey almalarını göz ardı edemiyorum.

Yapmak istediğim, yaptıklarının karşılığını bencil olmalarının karşılığını birde torun vererek yanlarında olarak onları mutlu etmemek. Madem küstüler sende daha çok küs ne evlerine git ne de evine sok diyorum kendi kendime. Ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum siz olsanız nasıl davranırsınız kafam çok karışık bana önerilerde bulunur musunuz? Teşekkür ederim
Biraz kendime benzettim anlattıklarını. Benim eşimin aileside düğünde hiç yardımcı olmadı. Bir tek takı taktılar o kadar. Hep kendi ailem yaptı birde eşim biraz para biriktirmişti. Düğün salonu fiyatını ve gelinliği ödedi. Farklı memleketlerdeyiz diye düğün bizim orda oldu tek katkıları olmadığı gibi eşimin ablasının giyeceği kıyafetini bile eşim aldı. Üstelik kocası varken, neymiş öyleymiş adetleri kocası öyle diyormuş. Gelirken benzin parasını bile ödetmiş. Yani öyle bir maddi katkıları yok. Ama açıkçası istemiyorum da. Neden biliyor musun yaparlarsa bize karışma hakları olur gibime geliyor. Yapmasınlar biz öyle yada böyle yapmaya çalışırız. Sende öyle düşün bence boşver yapmazlarsa yapmasınlar eşin de bunların farkında sonuçta

Adam araba ile ilgili kararlar almamıza izin vermiyordu.
Hayır, eşiniz karar alamıyordu. Arabayı niye ilk günden kendi üstüne almamış da al baba senin olsun demiş? Kayınpederin üzerine mi kredi çekildi, emin misiniz onların hiç ödeme yapmadığına?

Eşiniz sizi bu kadar ezdirmiş, ailesi ne dese emir eri gibi koşmuş yapmış, yaşayacağınız eve kadar onların seçmesine boyun eğmiş. Niye hala bu adamla evli kaldınız, niye çocuk yaptınız? Boş beleş adamı koca-çocuğunuza baba olarak layık görüyorsunuz da ailesine niye intikam dolusunuz? Ne yaptılarsa ne söyledilerse silah dayamamışlar kocanızın başına. Sizin lafınıza karşı onların lafı galip gelmiş, onların istediğini yapmış.

Niyetim sizi kızdırmak değil ama haklının hakkını da verin. Hesaplaşmanız gereken kişi sadece eşiniz. Ailenizi bahane etmeden nişanlıyken ayrılacaktınız ama ayrılmamışsınız. Ev meselesi kesinlikle verilmemesi gereken bir tavizmiş ama vermişsiniz. Niye kendinizde de hata görmüyorsunuz? Bu saatten sonra eş ailesiyle küsmek aranızı bozmak sadece size zarar. Çünkü oğulları iki gün sonra gidip gelecek, bu kadar ailesinin sözünden çıkmayan adam ömür boyu küs mü kalacak?

Madem devran döndü eski gelin yok karşılarında diyorsunuz da hemen ev arayın taşının o halde. Bu sefer de hamilelik, taşınma emlakçı depozit vs bahane edeceksiniz. Eşim artık benim yanımda gerçek yüzlerini gördü vs. geçin bunları. Karakteri müsait değil, olsa baştan gösterirdi tavrını. Bebek doğunca koşarak gidecek ailesine.

Huzurlu ve mutlu olmak istiyorsanız kininizi gömün ve suçlayacak tek kişinin kocanız ve kendiniz olduğunu düşünün. Ben de zamanında hatalı davrandım yanlış kararlar verdim deyin ve hatalarınızın arkasında durun.

Biraz kendime benzettim anlattıklarını. Benim eşimin aileside düğünde hiç yardımcı olmadı. Bir tek takı taktılar o kadar. Hep kendi ailem yaptı birde eşim biraz para biriktirmişti. Düğün salonu fiyatını ve gelinliği ödedi. Farklı memleketlerdeyiz diye düğün bizim orda oldu tek katkıları olmadığı gibi eşimin ablasının giyeceği kıyafetini bile eşim aldı. Üstelik kocası varken, neymiş öyleymiş adetleri kocası öyle diyormuş. Gelirken benzin parasını bile ödetmiş. Yani öyle bir maddi katkıları yok. Ama açıkçası istemiyorum da. Neden biliyor musun yaparlarsa bize karışma hakları olur gibime geliyor. Yapmasınlar biz öyle yada böyle yapmaya çalışırız. Sende öyle düşün bence boşver yapmazlarsa yapmasınlar eşin de bunların farkında sonuçta
Canım yapmadıkları gibi e karışıyorlar da ne anladım bu işten illa çirkeflik mi yapalım. Kullanmayı seviyorlar çocuklarını

Canım yapmadıkları gibi e karışıyorlar da ne anladım bu işten illa çirkeflik mi yapalım. Kullanmayı seviyorlar çocuklarını
Senin hatan şu gibi geldi bana ama okuduklarımdan tabi. Başta hep aman huzur bozulmasın sıkıntı çıkmasın diye herşeyi kabul etmişsin şimdi bunları kaldıramıyorsun. Bak hatanı görebiliyorsun dimi? Olabilir tabi ama hadi yaptın bir daha yapmamak lazım. Maddi olarak beklentiye girme boşver ya önemli olan senin eşinle huzurun. Yapmasınlar ben zerre üzülmem eşim rahatsız olur da kendini kötü hisseder diye bir tek ona içerlerim belki. Onun haricinde çok sallamazdım.

Hayır, eşiniz karar alamıyordu. Arabayı niye ilk günden kendi üstüne almamış da al baba senin olsun demiş? Kayınpederin üzerine mi kredi çekildi, emin misiniz onların hiç ödeme yapmadığına?

Eşiniz sizi bu kadar ezdirmiş, ailesi ne dese emir eri gibi koşmuş yapmış, yaşayacağınız eve kadar onların seçmesine boyun eğmiş. Niye hala bu adamla evli kaldınız, niye çocuk yaptınız? Boş beleş adamı koca-çocuğunuza baba olarak layık görüyorsunuz da ailesine niye intikam dolusunuz? Ne yaptılarsa ne söyledilerse silah dayamamışlar kocanızın başına. Sizin lafınıza karşı onların lafı galip gelmiş, onların istediğini yapmış.

Niyetim sizi kızdırmak değil ama haklının hakkını da verin. Hesaplaşmanız gereken kişi sadece eşiniz. Ailenizi bahane etmeden nişanlıyken ayrılacaktınız ama ayrılmamışsınız. Ev meselesi kesinlikle verilmemesi gereken bir tavizmiş ama vermişsiniz. Niye kendinizde de hata görmüyorsunuz? Bu saatten sonra eş ailesiyle küsmek aranızı bozmak sadece size zarar. Çünkü oğulları iki gün sonra gidip gelecek, bu kadar ailesinin sözünden çıkmayan adam ömür boyu küs mü kalacak?

Madem devran döndü eski gelin yok karşılarında diyorsunuz da hemen ev arayın taşının o halde. Bu sefer de hamilelik, taşınma emlakçı depozit vs bahane edeceksiniz. Eşim artık benim yanımda gerçek yüzlerini gördü vs. geçin bunları. Karakteri müsait değil, olsa baştan gösterirdi tavrını. Bebek doğunca koşarak gidecek ailesine.

Huzurlu ve mutlu olmak istiyorsanız kininizi gömün ve suçlayacak tek kişinin kocanız ve kendiniz olduğunu düşünün. Ben de zamanında hatalı davrandım yanlış kararlar verdim deyin ve hatalarınızın arkasında durun.
Ben yanlış davrandım çok severek ve anlayışlı olarak hata ettim. Eşimin hataları fazla evet. ama ben henüz onun nişanlısıydım 30 senedir kan bağı olan anne babayı mı haklı görecek yoksa beni mi ? Onun hatalarının açıklamasını yapabiliyordum kendimce. O kötü niyetli olmadı karekteri gereği ve baskın bir babaya sahip olması hatalarının sebebi. Ama o çok yol aldı artık sizi değil eşimi çocuğumu düşünüyorum diyebiliyor böyle dediği için ailesi küstü zaten.
Eşimi savunmak değil derdim ama haksızlık etmiş olurum.

Ev konusuna gelince bizim beklediğimiz evimiz var yani taşınacağız zaten. Ama ne kadar sürer bilmiyorum.

Aslında size anlatırken eşim için ailesine kin gütmekten vazgeçebilirim fikri geliyor.

Senin hatan şu gibi geldi bana ama okuduklarımdan tabi. Başta hep aman huzur bozulmasın sıkıntı çıkmasın diye herşeyi kabul etmişsin şimdi bunları kaldıramıyorsun. Bak hatanı görebiliyorsun dimi? Olabilir tabi ama hadi yaptın bir daha yapmamak lazım. Maddi olarak beklentiye girme boşver ya önemli olan senin eşinle huzurun. Yapmasınlar ben zerre üzülmem eşim rahatsız olur da kendini kötü hisseder diye bir tek ona içerlerim belki. Onun haricinde çok sallamazdım.
Ya benim hatam hani gözüme sokmadılar onlarda hani ellerinden geleni yapıyorlar gibiydiler. durumları yoktu gerçekten bence çünkü eşimde zorlanıyordu rencide oluyordu ama ailesi yine de bir şey yapmadı. Ben birden pahalı eşya alınca e hani yoktu paraları oldum yoksa o süreçte sorun yoktu

Ya benim hatam hani gözüme sokmadılar onlarda hani ellerinden geleni yapıyorlar gibiydiler. durumları yoktu gerçekten bence çünkü eşimde zorlanıyordu rencide oluyordu ama ailesi yine de bir şey yapmadı. Ben birden pahalı eşya alınca e hani yoktu paraları oldum yoksa o süreçte sorun yoktu
Aman inan ki neler var ben bazen şükrediyorum. Alsınlar naparsa yapsınlar. İsterse milyonluk ev alsınlar. Hayatta kimseden beklentiye girmemek lazım. Sende varsa kralsın başkasına minnet ettiğin an üzülüyorsun. Kendinize karıştırmayın orda haklısın bak. Hem fayda yok hem birde gelip karışıp huzur bozmak da olmaz. Sen bu konuyu konuş eşinle bunu çözmeye çalışın bence.

Bende şöyle düşündüm.Manevi yönden aile iyiymiş.Simdi ben egeden nişanlandım.Nisanimda Erkek tarafı 100 lira taktı.Bizde çocuklara harçlık verirler o parayı.Yabanci birinin düğününde bile takmazlar.Kuzenimde Mardin den nişanlandı.Onlarin adetlerinde de kız tarafina bayram ziyaretine tektaş yüzük alinirmis.Herkese.
Benim kuzenimin nişanında biri bana tektaş yüzük alsa tuhaf bulurdum. Ben ne alaka yahu:)
Ortanız yok mu sizin 😂

Benim kuzenimin nişanında biri bana tektaş yüzük alsa tuhaf bulurdum. Ben ne alaka yahu:)
Ortanız yok mu sizin 😂
Yani şu söyleyeyim ben en güneybatıdan nisanlandim.Kuzenimde güneydoğudan ondan öyle dedim.Yoksa biz iç anadoluluyuz.Bizde erkek tarafı bilezik takar birtane Nisan'da alyans karşılıklı saat takılır.Kolye takarlar.Dugunde 3 ila 5 arası bilezik takarlar.

Evet onlara yakın olalım diye. Halbuki biz aynı semtte çalışıyorduk orda oturabilirdik. Bunlar biriken şeyler. Son olay eşimin bekarken aldığı hâlâ kredisini ödediğimiz arabanın babasının üstüne olmasıydı. Adam araba ile ilgili kararlar almamıza izin vermiyordu. Bende kendi üzerine almasını istedim onlarda bize küstü böyle istiyoruz diye. Bende madem küstüler evime gelmesinler istiyorum. Bende gitmek istemiyorum.

E iyide sorun esinizde burda. Onlara yakin oturmanizin sebebide esiniz. Ben aile kurdum arabayi aliyorum, uygun semtte yaşayacağım diyememis

Agir sacmalamissin sorunun cogu esinden kaynaklaniyor herkes cocugu yakinda otursun ister ve her evlilik surecinde anlasmazliklar olur su anda size bir sorun cikarmiyorlar ve gayet duzgun davraniyorlarmis ne demek cocugu gostermemek esinle arani bozmak istemiyorsan bu kindar dusuncelerden kurtul huzurlu bir sekilde evliligini yasa. Gecmise takilip kalirdan mutlu olamazsin

Haklı ve haksız olduğunuz konular var. TR'de evliliklerdeki aile probleminin en önemli sebebi arada kalmışlık. Geleneksel bir evlilikse aile evi dayar döşer, çocuğa bakar, iç işlerine de karışır. Modern evlilikse maddi desteği olmaz, özel günlerde görüşülür, nerede oturulacagina da karisilmaz. Artık herkes( gelin de kv de) burdan kendi çıkarına göre karışım yapıyor.
Kv eğer gelenekselse kendi evini doseyecegine sizinki o doseyecekti.
Siz de aile sözü dinleyip yakın evde otururken ben bu sekilde evlenmem gelenekler yapılsın diyecektiniz. Bu öfke sustugunuz için aslında. Evleninceye kadar susup şimdi konuşmak da sizin tutarsızlığıniz.
Bir karar verin hem eşya alsınlar, hem lafları geçmesin, hem doğuma gelmesinler hem de çocuğa baksın mantıksız.
1. Çocuğa bakıcı bulun, doğumda pek yüz vermeyin, kendinize uygun eve taşının.
2. Ya da kv çocuğa baksın, o evde oturun ve gidip hesap sorun. Bana maddi durumumuz yok dediniz eve katkınız olmadı şimdi hayırdır kendinize bu lüks, bana ayıp değil mi diye?

Kendi adıma söyleyeyim eşimin ailesi evlenirken 4 bilezik taktılar benim ailem 5 bilezik 60 bin TL gram altın hediye etmişti. Ayrıca kına ve nişan yapmıştı. Gelinliğimin kirasını bile bize takılan paralardan ödedik. Evimde henüz bir çöpleri bile yok. Hamileyim. Bayılıyor muyum hayır. Ama neden engelleyeyim torunlarını görmelerini ? Ne geçecek elime? Çocuğumu seven bir babanne bir dede olmayınca ona iyilik mi yapmış olacağım? Yarin birgün belki bakmaları gerekecek bırakmam gerekecek acil. Ya da bana bişey olsa. Kısaca çok saçma geldi bana tavrınız
4 bilezik yapmışlar ya o ne oluyor? Bırakında şu evimde çöpu bile yok lafını kayın ailesinden tek 1 liraya ihtiyacı olmamış herşey kendisi yapmış (normali bu zaten evlenmek isteyen birinin ailesine ihtiyacı olmamalı) insanlar kullansın. Sizde çöpleri yoksa onlar ne oluyor 😁 biz bırak onlardan 1 lira almayı masraflarını bile geri odemistik şimdi kafam çok rahat.

X