Doğuma Hazırlık Doğumda bebeğin sıkışması ve sezeryan

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Benimde normal Doğum yapmam imkansızdı rahmim küçük ve hiç açılmam olmuyordu.acil sezeryanla 2 bebek Doğurdum.
2.kızıma sezeryan yaptım hemen 1 hafta sonra 4 yaşında ki kızımı tek başıma oyun alanına götürdüm kucağımda oynattım Kaydım..
Hiç birşey olmadı.
İlk 2 gün biraz dikiş yeri sızlıyor o kadar.

Baska bir yorumda video paylastim. Yurtdisinda yasiyorum, burda cati muayenesi sadece aciklik varmi diye yapiliyor. Yani cati muayenesi yok dediysem, bebegin gecip gecemiyecegini ölcmek icin yok diyorum.
Sizin bulunduğunuz yerde muayenenin farklı amaçla yapılması diğer türlüsülünün yok olduğunu mu gösterir?
Ayrıca ben de aksini savunan bir hekimin videosunu paylaşabilirim.

Woowww doktor tabi daha iyi bilir ama sanki sezeryanla daha saglam para alip ve ugrasmak istemediginden böyle birsey söyledi. Yani bende kasiyordum kendimi kontrollerde ... igrenc bir his vallahi ama hicte dogum gibi degil ne alaka sanci geldikce sen ikinmak isticeksin nasil kasicakmisin ki .....

Öncelikle Allah sağlıkla kavuştursun bebeğinize. Ben eleştireceğim sizi.

Bebeğinizin hayatını riske atmayı nasıl göze alabileceksiniz ki? Burda eminim vardır sizin durumunuzda olan. Ve normal doğuran. Onların bebeklerine birşey olmadı diye sizinkinede olmayacak demek değil.

Bende çatı muayenesinde aşırı kastım ve doktorum aynı şeyleri banada söyledi. Ben tereddüt bile etmeden tamam o zaman sezaryen olsun dedim. Doğumun aynı günü yürümeye başladım. 2 gün sonra tamamen iyiydim çok şükür. Hiçbir sıkıntım kalmadı. Hayatta hiçbir acı bebeğinizi riske atmanıza değecek kadar uzun sürmüyor.

Ben anlamiyorum bende dogum yaptim doktorum dogumdan once bna hic muayene yapmadi sancilanip gitdigimde aciklik varmi diye kontrol icin bakti.öncesinde hic kontrol etmedi 41 haftada doğurdum normal yolla bna kalsa sezeryan olacaktim artik gebelik bitsin bbegi saglikla alaym dye eşim eskden kadnlar tarlada dogurr derdi bekledik cok sukur sikintsz kucakladik bnegmzi.allh sana da nasp etsin

2 normal doğum yapmış biri olarak söylüyorum çatı muayenesi kasılmıycak bir durum değil ben çığlık atmıştım. Sebep sadece kasman olsaydı kesinlikle normal yap derdim ama eğer dr risk görüyorsa onu dinle bence. Ayrıca kesisiz normal doğumda yapmıyorlar artık direkt kesi atıyorlar. Nasıl olursa olsun sağlıklı bir doğumun olsun inşallah.

I inciliboncuklu yorum yapmayacağım, yalnız facebookda bu konu ile ilgili yetkili doktor ve tecrübeli ebelerden fikir alabileceğin bir gurup var
SSVD , sezeryan sonrası normal doğum gurubu. bu guruba girip sorunu sorabilirsin . sağlıkla kucağına alırsın inşallah.

Valla ben bilerek sezeryan oldum açıkçası bu durumdan korktugum için iyi ki de sezeryan olmuşum hem de planlı ve spinal oldum. Sezeryani bence çok büyütmüşler. Ameliyat olurken zaten ağrı sizi yok acısız bebeği görüyorsunuz. Daha sonra ayaklar açılmaya başlayınca yürütüyorlar sonrasi ben hep ayaktaydim öyle sezeryan oldum diye günlerce yatmadim da yani hemen ayaklandim. Yine sizin bileceginiz şey ama ben yine şans verseler sezeryan derdim yani.

Suyum geldi açılma yok diye 12 sa suni sancı cektim. Açılma gene bir cm bile olmadığı için 12 saatin sonunda yorgunluktan perisan halde sezaryene girdim.
Ben de inat etmiştim ille normal dogurcam diye ki Dr um da söylemişti “suyun erken geldi, enfeksiyon riskin var, ben sonuna kadar seninleyim ama riske etmeyelim istediğin an sezaryene alabiliriz” diye suni sancinin altıncı saatinde. Yok ille de normal olacak dedim dr dan çok biliyorum çünkü.
Sonuç iki acıyı da görmüş biri olarak (suni sancı ve sezaryen dikişi) al birini vur ötekine; fark yok. Normalden sonra alttan dikişim olsaydi eminim daha fazla acı çekecektim.
Dr haklı çıktı bu arada, oğlum enfeksiyondan bir hafta yoğun bakımda kaldı. Riske etme, gerçekten değmez.
Bir daha çocuk düşünürsem gene sezaryen

Aynı durum bende de oldu muayenede catı darlıgım vardı ıkı dr da aynı seyı syledı ve rısk almadım epıdural sezeryan oldum rahatta gectı skür hıc korkma canım sezeryandan herkesın acı esiği farklıdır ılla senınkıde zor gececek dıye bsey yok normal olup psman olan da cok sen hakkında hangısı hayırlıysa bebegın ve senın ıcın hangısı rahat ve ıyı gececkse onun ıcın dua et hcbsyı riske atma

Yurt dışında hic çatı muayenesi yapılmıyor deniliyor. Bende merak ediyorum ben yaptirmadim sezeryan oldum. Ağrısı geçici ama gerekliyse yapilmali

Ben almanyada`yim .Burada cati muyayanesi yapilmiyor.Sezeryan sadece acil durumlarda yapiliyor.Dogum tarihi gecse bile müdahale edilmiyor.Benim kizimda dogum tarihi 10 gün gecmisti.10 saat sancidan sonra sadece 2 cm acilma olunca , bebegin de kalp atislari iki kere düsünce 5 saatlik gözetimden sonra mecburi sezeryana alindim.Burada sezeryan orani cok düsük.Hatta sadece ebelerle dogum yapanlarin sayisida yüksek.Bir de cevremdeki hic kimseden dikis agrisi diye bir sey duymadim.Baska bir ayrinti da burada lohusa depresyonu yasayan kadin sayisi da cok az.Cevremde gördügüm tüm anneler cok mutlu görünüyorlar.

Benim doktorum da aynı şeyleri söylemişti. Çatım üstten basıkmış. Zor bir doğum olur sezeryan öneriyorum dedi. Normali çok istiyordum ama en önemlisi bebeğimi sağlıklı kucağıma alabilmekti. O yüzden ikiletmeden kabul ettim. Şükürler olsun sağlıcakla kavuştum da 3,5 yaşına getirdim bile :) hiçbşr zaman da keşke normal olsaydı demedim. Doktorunuz riskli diyorsa diretmeyin bence. Sağlıcakla kucağınıza alın inşallah :)

Ben size kendi doğumumu örnek vereyim.
Normal doğum yaptım: inanılmaz sancı çektim, doğum esnasında çok zorlandım gücüm kalmadı üstten bastırmak zorunda kaldılar, hem içten hem dıştan bir sürü dikişim var, dikişlerim genel anesteziyle atıldı 2 saat bebeğimden ayrı kaldım uyandığımda hemen emziremedim, 20 gün kalçamın üstüne oturamadım hala simit mindersiz yerde oturamıyorum, zorlanmadan kaynaklı basur oluştu doğumdan beri de afedersiniz kabızım . Şimdi ben normal doğum yaptım diye sezeryanden daha mı sağlıklıyım 3 ay geçti sırtım hala ağrıyor. Sezeryanla yapsaydım belki daha iyiydim doktorum bana sezeryan yapalım deseydi çocuğun da sağlığı söz konusu ise düşünmeden evet derdim hele böyle olacağımı bilsem...

Ben kesinlikle riske atmaz sezeryan seçerdim. Ve sezeryanla 38+1 de doğurdum oğlumu. Doğum sancısı nedir bilmiyorum. Iki doğum yöntemin de de acıdan kaçış yok. Su aşamada ben bebeğimi riske atmazdım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…