Doğuma Hazırlık Doğumda bebeğin sıkışması ve sezeryan

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Avrupada sezaryen az çok demek bilimsellik ifade etmiyor rakamsal verilere bakmak gerekir.

Herkes çatı darlığından sezaryen olmuyorki. Ayrıca Anneannelerimizin vajinası ne kadar yırtılmıştır kimbilir.

Ben kendim için sezaryen istedim hep evet ama ilkinde tansiyonum düşmedi 37+2 de acil oldu. İkincide kalp atımı yavaşladı meğersem kakasını yapmış.

Mekonyum ve tansiyon yüksekliğinin risklerini tartışamayız. 30-40yıl önce bunlar bilinemezdi nasıl kıyaslayalım günümüzle sezaryen oranını?

30-40 yıl önce doğumda anne ve bebek ölümlerinin oranına da bakmak gerek. Şimdi ölüm oranı ne kadar? Sezaryen kaç bebeğin ve annenin hayatını kurtardı?

İngiltere de bir arkadaşım 2 sene öncenormal doğuma zorlandı malum keyfi sezaryen yok.
Bebek forsepsle doğdu. Ağzı burnu yara içinde.

ABD de doğum yapan tanıdığımın doğumda çatı kemiğini kırdılar. Çatı muayenesi yok ya hani doğumda açılıyordu?

Burda bir arkadaşıma dr bebeğin kafa çapı büyük diye sezaryen dedi. Ve bu dr sezaryen yanlısı damgası yedi. Bu anne doğumunu ABDde yapmaya gitti. Orada normal doğum yapabilirsin dediler. Malum sezaryen tercih edilmiyor çatı muayenesi de yok ya. Bebeğin kafası gerçekten büyükmüş 3 kez! vakum uygulanarak doğdu. Bebeğe 1 hafta boyunca mr çekildi. Beyinde hasar kalmaması şükür sebebi.

Keyfi kısma gelecek olursak iyi ki ülkemde annenin keyfi sezaryen hakkı var. Bununla gurur duyuyorum.

Anne kendini nasıl rahat hissedecekse öyle doğurmalı. İsterse burnundan çıkarsın kendi kararı.

nerden biliyorsunuz bu işle ilgilenmediğimi ben bunları internet öğrenmedim bu benim mesleğim yüzlerce normal doğuma girdim sezeryan doğumun ne kadar riski varsa normal doğumunda riski var sezeryan doğumla felç kalan kadında var ben illa da normal doğumda yapın demedim dr kesin bilgi vermemiş başka dr da görüşmesini önerdim

Ben sadece normal dogum kabul edilir, sezeryan tüh kakami dedim? Elbette tansiyon, mekonyum, pre-eklampsi ve bircok daha neden ile anne acil sezeryana alinmali. Bende kizimi sezeryan ile dogurdum ve pisman degilim. Aciklik ilerlemiyordu ve bebek dogru pozisyonda degildi. Yani sezeryan kesinlikle gerekli bir metod, dedigin gibi eskiden daha cok kisi ölüyordu dogumda.

Ancak öncelik evet normal dogumda ve evet her normal dogum iyi gider diye bir kaidede yok. Ondan dolayi iyi bir ebe ve iyi bir jinekolog takibi yapmali. Ve forceps ve vaküm sik kullanilan teknikler, simdiye kadar duydugum hicbir zaman bebek bu kadar yaralanmadi bu tekniklerden. Anne doktora sorusturma acmali o konularda. Sir yurtdisi diye her doktor kabilyetli degil.

Ve evet cati muayenesi diye birsey yok. Kabul etmen gerek ki bu bahane altinda bircok kadin gereksiz ve korku ile sezeryan oluyor. Bu konuda neredeyse herkes cati darligindan sezeryan olmus. Bu kadar yüksek oran sence normal mi? Bunu bir endüstri olarak gören ve sadece parayi ve rahatligi düsünen doktorlari inkarmi ediyorsun?

Ve statistik dedin, link veriyorum

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1471-0528.13284

Arastirmada görüldügü gibi cogu avrupa ülkelerinde %10 ve %20 arasi. Türkiyede ise bu %50den daha fazla. Hatta Türkiye statistik konusunda bazen biraz sikintili oldugu icin, bu konuyu baz alarak %60-%70 oldugunu tahmin ediyorum. Türk kadinlari, avrupali kadinlardan ne farki var?

Cati muaynesinde hersey normal dendi bana ama 10cm acikliga onlarca kez ikknmama ragmen 30dk da anca.geldi kizim. Dogumdan snr anladik ki kuyruk sokumumda Sizinkine benzer bi durum varmis. Popom mosmordu 1 hafta oturup kalkamadim yatamadim snr yavas yavas gecti. Ben analar niye bu kdr dogumdan korkuyor anlamiyorum. Altyan muayne de kasilacak ne var hele yani. Kasilirsan acir tabi. Birazcik.kendinizi telkin edin. Yirtacak hali yok ya 2parmakla. Normal dogumda saat basi catala yatip el sokacak hemsire acilmayi kontrol icin, lavman yapacak hasta bakici, dogum kendisi zaten malum okdr catala yatacaksin kesi yapilcak dikis yapilcak orda da bitmio snrsi hep oraya temizlieme.kontrol yapacak dogumdan snr gelen giden kukuya bakio. Yani daha ilk muaynede bu kdr kasiliyorsan bemce de sezeryanyap bari. Ama bunlar analarimiz da yasadi herkes de yasiyor. Abartmayin bu kdr yahu. Ana olmak.o yuzden kolay dehil. O yizden kiymetli degerliyiz.

Çatı muayenesinde sorun yoktu sadece sancım gelmiyordu 41. Haftaya kadar bekledik ve suni sancı verildi. Bebek ultrasonda 3500 çıkıyordu. 6 saat sancı çektim 4cm açıklığa ulaşınca dayanamadığım için epidural istedim iki doz yapıldı fakat tutmadı. Artık dayanamadığım için çok korkmama rağmen Sezaryen istedim. İyiki de tutmamış. Çünkü bebeğim 4140 gr doğdu ve sıkışmıştı. Alnı yanakları mosmordu kulağı ve burnu yamulmuştu. Eğer bilseydim böyle olacağını normal Doğum isteğimi ve ameliyat korkumu hemen bi kenara atardım. Eğer risk varsa hiç düşünmeyin derim

Kizimda keyfi sezeryan yaptim keyfide yerindeydi 42.haftaya kadarda bekledik.israrla sezeryan dedim hic vajinal deforme istmedigim icin.10 yil gecti simdi ki dogumumda ayni olacak.ustelik daha konforlu olacak epidural spinal var artik daha yaygin.

Çatı muayenesi diye birşey yok kabul etmen gerek diyorsun ya o zaman şunu söyleyeyim size esas normal doğumda kesi epidural vakum ve forsepsin de yeri yoktur. Bunların herhangi biri girerse o artık doğal doğum değil müdahaleli doğumdur.

3 kez vakum kullanılan doğumun neresi normal?

Türkiye de sezaryen oranı daha yüksek çıkabilir çünkü keyfi sezaryen hakkımız var ( iyi ki)
Bazı kadınlar günü belli doğuma gitmek istiyor.
Veya tüp bebek oluyor direk sezaryen istiyor

Kadınların birbirinden tabiki farkı yok benim bakış açım farklı normal doğumu üstünlük başarı veya harika olarak görmüyorum.

Karnımdan kesilince sezaryen vajinamdan kesilince normal doğum yapmış oluyorum.

Karnımdan kesildim 2 kere mutluyum:)

Ben olsam normal doğururdum. İnanın eğer gerçekten ufakta olsa ciddiye alınacak risk olsaydı doktor size sormazdı sezaryene zaten karar verirdi. Demek ki durumunuzda normal doğum gayet de mümkün. Şimdi de bence bunu bahane edip kendi için kolay olanı yani sezaryeni aklınıza düşürdü. Böyle bir şey duyan annelerin (hele ki hastaların bu kadar korkutuldugu Türkiyede) zaten %80 hemen sezaryeni seçer. Ama ben korkmazdım. İki kere doğum yaptım üçüncüye hamileyim hiç çatı muayenesi olmadım. Bebeği sıkışan oluyor tabi ama çatısı dar olmayanın da bebeği sıkışabiliyor. İlk bebeğim tersti onu bile normal doğurdum çok şükür. İnanmak, Allaha ve bedenine güvenmek lazım. Ciddi bir sıkıntıda sezaryene zaten alınırsınız zaten doktorlar pek meraklı sezaryen için tetikteler o yüzden bence rahat olup normali deneyin. Çok takıntı olduysa bir doktora daha görünün isterseniz.

Ben normal doğum yaptım. Ama risk olduğu söylenseydi sezeryan derdim. Bebeğimi riske atmazdım.

Bence acıyı dikişi bir yana bırakıp evladının sağlığını düşünürek en iyisi neyse onu seç illaki ağrı olacak ama sonucunda anne olacaksin

Böyle bi risk varsa ben şahsen kesinlikle riske atmazdm önemli olan bebeğimin sağlığı zamanında doğup yoğun bakımda olmasını istemezdim sezeryan dediğinz şeyin amacı zaten bu dikis acisi dediğinz de geçici önemli olan kucaginzda bebeğinzle sağlıklı şekilde eve gitmek emin olun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…