Doğuma Hazırlık Doğumda bebeğin sıkışması ve sezeryan

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Merhaba arkadaşlar. 39+4 haftalık hamileyim. İlk bebeğim olacak inşallah. Nst de sancım hiç çıkmıyor. Bugün doktorum çatı muayenesi yaptı ilk kez. Muayene sırasında kendimi çok kastım. Canım çok yandı. Bir kemiğimin çıkıntılı olduğunu normal doğumda bebeğin buraya takılabileceğini ve bende kendimi bugünkü muayenedeki gibi doğumda da kasarsam bebeğin sıkışıp nefessiz kalabileceğini söyledi. Ama normal doğum yapamazsın demiyorum senin durumunda olup normal yapan da var ama dediğim gibi bebeğin takılıp sıkışabilir dedi. Sezeryan istiyorsan vakit kaybetmeden yapalım dedi. Moralim o kadar bozuldu ki. Muayene sırasında bile o kadar kasıldım ki anlatamam. Normal doğumdan da korkuyorum ama sezeryanın dikişinin çok can yaktığını söylüyorlar. Normal doğum normalde bebeğim için de en sağlıklısı ama bebeğimin sıkışma riskini göze almak da doğru gelmiyor. Ama doktor bu şekilde olup normal doğum yapanların da olduğunu söylüyor. Normali deneyip son anda sezeryana alınırsam da çok zor olacak. Siz benim yerimde olsanız sezeryan mı olurdunuz yoksa riskleri göze alıp normal doğumu mu denerdiniz? Bu arada normal doğum yaparsam epidural normal yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. Konum lütfen bir süre taşınmasın fikirlere ihtiyacım var.

Senin yerinde olsam sezeryan doğumu tercih ederdim. ( normal Doğum yaptım evet hemen kalktım ayağa ama en küçük bir şüphe olsa asla bir saniye düşünmez sezeryan doğumu seçerdim)
Sağlıkla huzurla kucağınıza almanızı dilerim..

Bu konuda bence secim yapma gibi bi şansınız yok
Sonuçta ikisindede o bebek dogacak ama birinde hasarlı dogma ihtimali var

Ya ben oldum olası anlayamadım bu normalde normal diye s.dik yarıştıranları

Nasıl hastaya ihtiyacı yok,yapmayın lütfen .

Bence bu kadar da emin konuşmayın çünkü sizin yaptığınız bu yönlendirme ile konu sahibinin bebeğine birşey olsa bunun vebali size olur .

Aynen katılıyorum.konu sahibi eğer normal diye ısrar edip sonrasında Allah korusun çocuğunuza ömür boyu sürecek bir hasar kalırsa burdaki kimse yanınızda olmayacak, o zorlukları tek başınıza yaşayacaksınız.söz konusu çocuk olunca %1 ihtimal bile çok önemli.sizin ağrılarınız bir hafta 10 gün sürecek belki- ki o normal doğumda da aynı - ama o çocuk ve siz sıkıntı olursa onu ömür boyu çekeceksiniz.

Merhaba arkadaşlar. 39+4 haftalık hamileyim. İlk bebeğim olacak inşallah. Nst de sancım hiç çıkmıyor. Bugün doktorum çatı muayenesi yaptı ilk kez. Muayene sırasında kendimi çok kastım. Canım çok yandı. Bir kemiğimin çıkıntılı olduğunu normal doğumda bebeğin buraya takılabileceğini ve bende kendimi bugünkü muayenedeki gibi doğumda da kasarsam bebeğin sıkışıp nefessiz kalabileceğini söyledi. Ama normal doğum yapamazsın demiyorum senin durumunda olup normal yapan da var ama dediğim gibi bebeğin takılıp sıkışabilir dedi. Sezeryan istiyorsan vakit kaybetmeden yapalım dedi. Moralim o kadar bozuldu ki. Muayene sırasında bile o kadar kasıldım ki anlatamam. Normal doğumdan da korkuyorum ama sezeryanın dikişinin çok can yaktığını söylüyorlar. Normal doğum normalde bebeğim için de en sağlıklısı ama bebeğimin sıkışma riskini göze almak da doğru gelmiyor. Ama doktor bu şekilde olup normal doğum yapanların da olduğunu söylüyor. Normali deneyip son anda sezeryana alınırsam da çok zor olacak. Siz benim yerimde olsanız sezeryan mı olurdunuz yoksa riskleri göze alıp normal doğumu mu denerdiniz? Bu arada normal doğum yaparsam epidural normal yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. Konum lütfen bir süre taşınmasın fikirlere ihtiyacım var.
benim bebegim de makat gelis yani ters durdugu icin sezaryan oldum 39+1 de. korkulacak bi yani yok.2 haftaya toparladim. oyle abartilacak bi aci olmuyor doktorunuza guveniyorsaniz.niye bebeginizin hayatini riske atasiniz ki.normal dogum olunca da hersey kusursuz olmuyor.bircok kisi anlatmistir eminim.iciniz ferah olsun.

Şakın şakın sakın....
Tüm arkadaşlarıma çevreme söylüyorum
Diretmeyin şakın diretmeyin ve sezeryan olun
Sonra çocuğum oksijensiz kaldı beyini etkilendi diye ağlarsınız.
Ben garantici bi insanım ve asla göze alamam.
O kadar çok anne tanıyorum ki normal Doğum diye diye tutturan sonra normal doğumu yapamayıp çocuğu engelli olan.
Yeterli yorum olmultur sanıyorum tercih sizi

Bebek va anne için en doğal yol normal doğum bence başka bir dr la daha görüşün normal doğumla doğan bebeklerin astım riski bile 10 kat daha az ben bebeğin doğum zamanını kendi belirlemesinden yanayım daha doğum başlamadan sezeryana alıyorlar bebek istediği ve hazır olduğu zaman doğum olmalı

Normal dogum yaptim öldüm öldüm dirildim.
Normal oyle kolay bir dogum da degil evet ksidrn kisiye fark ediyor ama normal dogumu dikissiz atlatan cok cok nadir o kesi yuzunden 2 gun tuvalete gitmeye korktum 10 gunden fazla kalca uzerine oturamadim.
Dogum kabusum oldu şimdi yine hamuleyim simdiden korku sardi.
Bunu sizi korkutmak amaciyla yazmadim normal dogumun da cok zor yanları var bunu bilmenizi istedim.
Ama size tavsiyem baska doktora görünün oda bi çatı muanesi yapsin bakalim ayni seyleri mi soyleyecek
normal doğumun güzel yanı 2.bebek doğumu daha kolay oluyor.bende 1. çoçuğumda 12 saat sancı çektim.ve dikişlrrden çok çektim ama 2.si 5 saat sonunuda hiç bir dikiş olmadan doğdu.dikiş filan olmayınca mucize gibi bişey doğduğu an hiçbişeyin kalmıyor.ne ağrı ne sızı.darısda sana canım.allahım bir avazda kurtarsın.

Ayni durumu yasadim ve direk sezeryani sectim cunku bebek orda sıkıştıgında oksijensiz kalmaya bagli zeka ozru bedensel ozur olma ihtimali cok yuksek. Ben o riski almak yerine kendimin bir sezeryan dikisinin mantikli olduguna karar verdim. Tercih sizin isterseniz baska doktorada gidin ben 2 doktora gittim ikiside normal dogumda bebegin sıkışacagini ve sezeryana donme ihtimalimin oldugunu soyledim. Saglik alaninda bilgi sahibi olmam ve engelliler uzerine egitim vermem dolayisiyla bebegimi o riske atmak istemedim. Simdi saglikli 3 yasinda benimde sezeryan izim bile kalmadi. Ben tercihimi bu yonde kullandim

Bana doktor sagligimla alakali bir durum oldugu icin sezaryeni onermisti normali istesemde olurdu ama ben sezaryen tercih ettim nornal dogum yapipda dikislerinin acisini yasayan var ikisinde de zorluk var goze almalisiniz gecip gidiyor zaten ama boyle bir durumda ben kesinlikle sezaryen derdim

Birde ben sezeyani spinal anestezi ile oldum ve tum dogumda uyaniktim. Bebegimi gordum dogunca kucagima verdiler optum. Gayet onu hissettim sevdim.

Bebek va anne için en doğal yol normal doğum bence başka bir dr la daha görüşün normal doğumla doğan bebeklerin astım riski bile 10 kat daha az ben bebeğin doğum zamanını kendi belirlemesinden yanayım daha doğum başlamadan sezeryana alıyorlar bebek istediği ve hazır olduğu zaman doğum olmalı
Neye dayanarak söylüyorsunuz bunu gerçekten anlamıyorum
Yahu susayım karışmayayım insanlara diyorum ama yok
Ben hergün normal Doğum diye tutturan annelerin engelli bebekleriyle ilgileniyorum.. eşim yenidoğan hekimi ve doğumlarına giriyor, annelerin hallerini görüyor.
O annelerin pişmanlığından haberiniz var mı ? Vicdan azaplarından?
Ya doktorlar bangır bangır anlatıyor tıp diye bir dal var bu insanlar yıllarını verip okuyor ama en iyi bilen biz oluyoruz değil mi?
Konu sahibi de dahil lütfen herkes işin uzmanı doktorlardan bilgi alsın..
Öyle çocuğun istediği zaman gelir demek ile olmuyor.
Çok merak edenler doktordan çok internete güvenirim diyenler “ asfiksi” yazdın okusun ...
Bende anne olacağım ve içim acıyor böyle direten insanlar gördükçe lütfen ne kendi hayatınızı ne de o masum bebeği riske atmayın...vallahi ben daraldım burda

Son düzenleme:
Doktorunuza güveniyorsaniz sözlerine inanacaksiniz ya da bi doktorun daha fikrini alabikirsiniz...ben normal dogum yaptim iki dogunumda iç dış dikiş dolu ilk hafta oturmakta dik durup emzirmekte zorluk cektim acidan ilk cocugumdan hemoroidimde var..yani dua edin Allah yardım eder ..eşinizle konusup ortak bir karar verin

Canm merak ettigim doktorlar dikisi kafasina gore mi kesiyolar acaba
normal doğumun güzel yanı 2.bebek doğumu daha kolay oluyor.bende 1. çoçuğumda 12 saat sancı çektim.ve dikişlrrden çok çektim ama 2.si 5 saat sonunuda hiç bir dikiş olmadan doğdu.dikiş filan olmayınca mucize gibi bişey doğduğu an hiçbişeyin kalmıyor.ne ağrı ne sızı.darısda sana canım.allahım bir avazda kurtarsın.

Merhaba. Sezaryen dogumun ülkemizdeki kadar sık uygulandığı başka bir ülke yok Avrupa'da. Artık keyfi sezaryene kısıtlama getirildiğine göre sezaryen oranını koruyan faktör muhtemelen çoğunlukla gereksiz doktor yönlendirmesi.

Normalde gebelik süresi 42 haftaya kadar uzayabiliyor. Ben 41 haftalık dogurdum örneğin. Doktorum normal doğum destekcisiydi, sıkı takiple 42 haftaya kadar bekleme konusunda beni cesaretlendirdi daima. Anlattığına göre çoğu doktor bu kadar bekleyip kontrolsüz bir doğum riski almak yerine sezaryenle koşullarını ve saatini dahi belirlediği bir doğum tercih ediyor. Bu sebeple de gereksiz yere bir çok gebeyi cesaretini kırmak suretiyle sezaryene tesvik ediyor.

Sezaryen, gebe için bir lüks mü, yoksa zaruret mi iyi tahlil etmek lazım. Burada kararı elbette doktora bırakmak gerekiyor. Yalniz tek doktor görüşüyle yetinmek, sezaryen doğum oranından sorumlu olan kişilerin doktorlar olduğu düşünüldüğünde yanlış olur.

Özellikle normal doğum destekcisi olduğunu bildiğiniz bir kaç doktora daha muayene olmanızı tavsiye ederim. Bu haftaya kadar geldikten sonra başka doktor muhtemelen takibinizi devralmayi kabul etmez. Ama en azından bir kaç uzman görüşü alarak kendi doktorunuzun sezaryen teklifini daha doğru degerlendirip, göz ardı edilebilir bir riskse normal doğum isteyebilirsiniz.

Bunlar dışında hangisinin daha acili bir süreç olacağı seçiminizi yönlendirmemeli diye düşünüyorum.

Baska bir yorumda video paylastim. Yurtdisinda yasiyorum, burda cati muayenesi sadece aciklik varmi diye yapiliyor. Yani cati muayenesi yok dediysem, bebegin gecip gecemiyecegini ölcmek icin yok diyorum.
Tlc de Doğum hikayelerini izlemiştim anladığım kadarıyla yurtdışında normal Doğum için anne iki üç gün bile hastanede kalabiliyor. Bebek hazır olduğunda herşey daha kolay gerçekleşiyor hatta odalarında Doğum yapıyorlar.

Türkiye’de şu şekilde işliyor. Nst ye bağlıyorlar açıklık kontrolü yapıyorlar suni sancı veriyorlar gelen giden açıklığa bakıyor. Suyu doktor patlatıyor kesi atıyor. Karnına ebe hatta ebeler çıkıyor bebeği itmek için. Nur topu gibi içte yırtılmalar oluşuyor. Bu arada bebek strese girip kalp atışı düşmezse normal Doğum gerçekleşiyor.

Normal Doğum güzeldir ama Türkiye’de..bilemiyorum.

X