Doğuma Hazırlık Doğumda bebeğin sıkışması ve sezeryan

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Merhaba arkadaşlar. 39+4 haftalık hamileyim. İlk bebeğim olacak inşallah. Nst de sancım hiç çıkmıyor. Bugün doktorum çatı muayenesi yaptı ilk kez. Muayene sırasında kendimi çok kastım. Canım çok yandı. Bir kemiğimin çıkıntılı olduğunu normal doğumda bebeğin buraya takılabileceğini ve bende kendimi bugünkü muayenedeki gibi doğumda da kasarsam bebeğin sıkışıp nefessiz kalabileceğini söyledi. Ama normal doğum yapamazsın demiyorum senin durumunda olup normal yapan da var ama dediğim gibi bebeğin takılıp sıkışabilir dedi. Sezeryan istiyorsan vakit kaybetmeden yapalım dedi. Moralim o kadar bozuldu ki. Muayene sırasında bile o kadar kasıldım ki anlatamam. Normal doğumdan da korkuyorum ama sezeryanın dikişinin çok can yaktığını söylüyorlar. Normal doğum normalde bebeğim için de en sağlıklısı ama bebeğimin sıkışma riskini göze almak da doğru gelmiyor. Ama doktor bu şekilde olup normal doğum yapanların da olduğunu söylüyor. Normali deneyip son anda sezeryana alınırsam da çok zor olacak. Siz benim yerimde olsanız sezeryan mı olurdunuz yoksa riskleri göze alıp normal doğumu mu denerdiniz? Bu arada normal doğum yaparsam epidural normal yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. Konum lütfen bir süre taşınmasın fikirlere ihtiyacım var.
ben en az iki doktora daha giderdim.tercihan devlet hastanelerine onlar ne diyorlarsa onu yapardım.ben devlet hastanesine gittim ve benim durumum sezeryan gerektiriyordu, özel bir takım durumum vardı.fikir aldım ve istemeye istemeye sezeryan oldum.önce keşke normal doğum olsaydı dedim ama iyi ki seaeryan olmuş, bebek ve ben zarar görebilirdik.
benim sezeryan ameliyatım çok kötü geçti.çok acı çektim ama çevremde memnun olanlar da var.uzun süre dikişlerimin acısını hissettim.ağır kaldırırken dikişlerim sızladı bir süre.oturup kalkarken acı çektim.öksürürken acı çektim gülerken acı çektim.hatta o kadar acı çektim ki hastanede ağladım.ama hepsi geçti sonuçta.
önemli olan doğumun şekli değil,%1 dahi olsa ne kendinizi ne de çocuğunuzu riske atmayın

Bence doktor da sezeryan la olmasını istiyor bebeğinizi riske atmayın derim. Hem sezeryan o kadar korkulacak yanı yok çünkü bende sezeryan la oldum cok cok bir hafta biraz agrilarin olur oda normal yani

Yurt dışında hic çatı muayenesi yapılmıyor deniliyor. Bende merak ediyorum ben yaptirmadim sezeryan oldum. Ağrısı geçici ama gerekliyse yapilmali

İlk zorunlu sezeryanimdan(6 saat suni sancı çektim. Suyum yoktu ve hiç açılmam olmadi,kızımın böbrekleri sıkıntı yaptığı icin zorunlu sezeryan oldum.)4 sene sonra ikinci kizimda normal doğumu denemek istedim doktorum izin vermedi. İkinci doğum hikayem üc saate yakın süren rüptürlü bir doğum hikayesi... İyi ki doktorumu dinlemişim ,eğer dinlemeseydim ve kızıma bir şey olsaydı kendimi asla affetmezdim. Bu yüzden içiniz rahat etsin istiyorsanız başka bir doktora daha gidin. Ama eğer aynı şeyler söylenirse lütfen normal doğum israrında olmayın. İnsAllah bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız,dualarım sizinle...

Neyi kazanmak icin? Prof dr'un hastaya ihtiyacimi var? Sezeryan neticede bir amelyat, niye gereksiz bir yerde insan amelyat olsun? Sirf doktor daha fazla para alip, rahat olsun diye.

Ve daha öncede dedim, cati muayenesi diye birsey yok aslinda. Doktorun bir bebegin gecip gecemedigini önceden göremez. Bu yüzden zaten dogumda acilma oluyor.
Çatı muayenesi olmaz derken bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Bilimsel bir açıklaması var mı? Merak ettim bunu.
Benim bir arkadaşıma da doktoru darlık olduğunu söyledi. Yine de normal denediler ve çocuk bir müddet sıkışık kaldığında acil sezeyane alındı. Şuan biraz problemleri var doğum kaynaklı mi bilemem. Ancak doktoru açılma başladıktan sonra bu kadar da dar olduğunu ummuyordum diyebilme cesaretini de göstermiş. Bilmiyorum belki kemiğin farklı bir durumu var burada. Ben öyle düşünüyorum. Çünkü nerdeyse sıfır agriyla normal doğum yapan arkadaşlarım var. Kemikler açıldığına göre demek ki kemik yapıları geniş ki ağrı olmuyor diye bir mantık yurutuyorum ben. Yoksa niye sancı başladıktan sonra insanlar acil sezeryane alınıyor? İlla o kemik acilacaksa beklesinler açılır madem. Mesela bizim bebekligimizde ve daha öncesinde bebekler özellikle nine, anne sırtına ayağı açılarak bindirilirmis ki leğen ve cati kemiği geniş gelişsin ve doğumu kolay olsun diye. Bunlar benim mantık yurutmem tabi. Bilimsel olarak durum nedir bilemiyorum.

Son düzenleme:
Tabikide bebeginizi dusunmeniz lazim.... malesef zahmetsiz acisiz agrisiz dogum daha tipta yok zahmetsiz amme olunmuyor. Hem siz acisini agrisini dusunmeyin kucaginiza alinca hepsi gecicek ...

Bana doktor biraz atiyor gibime geliyor seni sezeryana zorlamak icin. Cati muayenesi diye birsey yok aslinda. Orasi zaten dogum sancisi ile aciliyor. Madem kemik cikikmis (o nasil birsey ise) o zaman sadece ihtimal degilde, cocuk orda %100 takilip kalmazmiydi?

Ve alttan muayene daima acir. Bu senin dogum kabiliyetlerin üzerine birsey demez. Ve simdi nst'yi baglanmak zaten gereksiz, elbette sanci görünmez cünkü dogum daha baslamadi.

Eger olanagin varsa baska doktora git, özelde. Bu olaydan hic bahs etme ve cati muayenesini iste. Bakalim o ne diyor.
Gebeliklerin son haftalarında nst'ye girilir. Son haftalarda doktorun insiyatifine bağlı çatı muayenesi yapılır.

Riske atmayın, sezaryen olun. Doktor bir sorun görmeseydim sonuna kadar normal dogum denilebilirdi. Ama yavrunuzu riske atmayın.

İki doğumumda sezaryen oldu. Hiçbir zaman vajinal doğum istemedim ben.

Sizin burada tercih sunma hakkınız olduğunu sanmıyorum ama.

Normal doğumda işler yolunda gitmez ise ömür boyu acısını çekersiniz.

Risk alınacak bir durum yok

Doğum şeklinin ne önemi var? Önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde o durumdan çıkması değil mi?
Doktorunuz normal doğumun risklerinden söz etmiş ki bu yabana atılacak gibi değil.
Bebeğinizin tüm hayatını etkileyecek büyük bir sorun. Öyleyse düşünmeyin bile.

Artık şu doğum şekillerimizi yarıştırmasak, kim ne istiyorsa,sağlık neye elveriyorsa o olsun.
Sezaryen oldum bu arada. Genel anesteziden sonra ağrı ile uyandım, ilk gün zordu, 1 haftada toparladım.
Çok da korkulacak birşey değil.
Kaldı ki, doğum yapmak başlı başına zordur,anneliğin hangi aşaması kolayki...

Sezaryende dikisler canimi acitacak diye bebegimin hayatini riske atmazdim. Ikisi karsilastirilamayacak seyler. Biri zamanla gececek bir aci digeri belki omur boyu engelli yasamaya mahkum bir insan. Sanirim ben de sezaryen olurdum.

Ulkemizdeki en buyuk sorun doktorlara sezaryen konusunda guven kalmamasi. Normal dogum isteyen kimi tanidiysam doktorlari hep son anda bir komplikasyondan bahsetti ve sezaryen oldular. Hangisi gercek bilemiyoruz. Bir tanidigim yurtdisinda ve seker hastasi. 42 yasinda dogum yapacakti. Acil doguma alinmasi gerekti ama sezaryen yapmadilar hemen. Bir hafta hastanede suni sanci verdiler. Bakaak olursaniz burada hemen sezaryen nedeni olabilecek faktorler. Ama bir hafta sabretriler ve en sonunda acilma olmayinca sezaryene aldilar. O yuzden sizi de anliyorum. Ama yapacak bir sey yok. Doktorun soyledigini dinlemek zorundayiz.

Hasar olur mu %50 olmaz mı %50 ikiside eşit şuan bilemeyiz belki çok rahat kolay bir doğum yapacaksınız belkide allah korusun bebeğnizde bir ömür kalıcı bir hasar olacak eğer hasar olursa kendinizi bir ömür affeder misiniz ?????? Bildiğim halde dr söylemesine rağmen normal doğuma girdim demez misiniz? Bu risk yüzde %10 bile olsa ben almak istemezdim ki almadım da ( benimde son dk benzer bir sıkıntım olmuştu) Karar yine sizin hem sezaryan okadar kötü birşey değil ilk gün ağrınız oluyor onda da belli aralıklarla ağrı kesici iğne yapıyorlar sonra geçen her gün ağrınız biraz daha azalıyor. Yine de iyi düşünün son karar sizin.

Merhaba arkadaşlar. 39+4 haftalık hamileyim. İlk bebeğim olacak inşallah. Nst de sancım hiç çıkmıyor. Bugün doktorum çatı muayenesi yaptı ilk kez. Muayene sırasında kendimi çok kastım. Canım çok yandı. Bir kemiğimin çıkıntılı olduğunu normal doğumda bebeğin buraya takılabileceğini ve bende kendimi bugünkü muayenedeki gibi doğumda da kasarsam bebeğin sıkışıp nefessiz kalabileceğini söyledi. Ama normal doğum yapamazsın demiyorum senin durumunda olup normal yapan da var ama dediğim gibi bebeğin takılıp sıkışabilir dedi. Sezeryan istiyorsan vakit kaybetmeden yapalım dedi. Moralim o kadar bozuldu ki. Muayene sırasında bile o kadar kasıldım ki anlatamam. Normal doğumdan da korkuyorum ama sezeryanın dikişinin çok can yaktığını söylüyorlar. Normal doğum normalde bebeğim için de en sağlıklısı ama bebeğimin sıkışma riskini göze almak da doğru gelmiyor. Ama doktor bu şekilde olup normal doğum yapanların da olduğunu söylüyor. Normali deneyip son anda sezeryana alınırsam da çok zor olacak. Siz benim yerimde olsanız sezeryan mı olurdunuz yoksa riskleri göze alıp normal doğumu mu denerdiniz? Bu arada normal doğum yaparsam epidural normal yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. Konum lütfen bir süre taşınmasın fikirlere ihtiyacım var.
Spinal sezeryanla doğum yaptım 7 ay oluyo. Amelyattan çıkınca ağrın oluyo ama hemen ağrı kesici yapılıyo yada sen ne zaman istersen. Normalde olsa yine dikişin olucak dikişsiz çok nadir. Senin yerinde olsam riske atmazdım. Ben doğum akşamı ayağa kalktım. 2.günde bebeğime kendim bakmaya başladım. Her bünye aynı olmadığı için genellemelere bakma.

Neyi kazanmak icin? Prof dr'un hastaya ihtiyacimi var? Sezeryan neticede bir amelyat, niye gereksiz bir yerde insan amelyat olsun? Sirf doktor daha fazla para alip, rahat olsun diye.

Ve daha öncede dedim, cati muayenesi diye birsey yok aslinda. Doktorun bir bebegin gecip gecemedigini önceden göremez. Bu yüzden zaten dogumda acilma oluyor.
Çatı muayenesi ile ilgili bilgilerinizin temeli nereye dayanıyor? Doktor musunuz?
Bu kadar emin konuşmayın.

Çatı muayenesi olmaz derken bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Bilimsel bir açıklaması var mı? Merak ettim bunu.
Benim bir arkadaşıma da doktoru darlık olduğunu söyledi. Yine de normal denediler ve çocuk bir müddet sıkışık kaldığında acil sezeyane alındı. Şuan biraz problemleri var doğum kaynaklı mi bilemem. Ancak doktoru açılma başladıktan sonra bu kadar da dar olduğunu ummuyordum diyebilme cesaretini de göstermiş. Bilmiyorum belki kemiğin farklı bir durumu var burada. Ben öyle düşünüyorum. Çünkü nerdeyse sıfır agriyla normal doğum yapan arkadaşlarım var. Kemikler açıldığına göre demek ki kemik yapıları geniş ki ağrı olmuyor diye bir mantık yurutuyorum ben. Yoksa niye sancı başladıktan sonra insanlar acil sezeryane alınıyor? İlla o kemik acilacaksa beklesinler açılır madem. Mesela bizim bebekligimizde ve daha öncesinde bebekler özellikle nine, anne sırtına ayağı açılarak bindirilirmis ki leğen ve cati kemiği geniş gelişsin ve doğumu kolay olsun diye. Bunlar benim mantık yurutmem tabi. Bilimsel olarak durum nedir bilemiyorum.

Alttaki videoda doktor acikliyor. Hadi diyelim cati darligi diye birsey var. Artik dogumlarin %60-70 hatta daha fazlasi bu nedenden dolayi sezeryan ile oluyor. 30-40 yil önce böyle degildi. Sence mantiklimi, dogum yapmak icin yaratilmis kadin vücüdün, bu kadar cok kadinda cati darligi olmasi?

Bende dogum ilerlemedi, aciklik ilerlemedi ve bebek yeterince dogru pozisyona degildi ve sezeryan oldum. Ben sezeryana karsi degilim. Elbette anne yada bebek hayati cidden tehlikedeyse düsünülmeden yapilmasi gerekiyor. Ancak böyle yarim yamalak nedenler ile, anneyi korkutarak degil.

Keyfi sezaryen olmak istenmesini tasvip etmiyorum ama bana boyle bursey soylense hic riske atmazdim,direk sezaryene karar verirdim.sezaryeni de zor sanma.normal dogumda insanlar acidan ciglik cigliga bagiriyor,sezaryende bu kadar bagirildigini duydun mu hic.ben 2 kere sezaryen oldum ilki baska sebeplerden dolayi kotuydu ama 2. Sinde sezaryenin ne kadar kolay bir dogum sekli oldugunu anladim.hic korkulacak birsey yok emin ol uzulme diye yazmiyorum bunu,gercek bu

X