Dogum korkusu

Ben de spinal sezeryan ile cok rahat dogum yaptim.
Ayni gun ayaktaydim ve ertesi gun eve cikip isimi gucumu yaptim.
Sizin gibi ben de oram kesilecegine karnim kesilsin dedim.
Artik normal dogum dedikleri de normal degil cunku.

Yani kimde duysam 30 kesi falan,
hadi onu geçtim, bebek kanala sıkıştı, kordon dolaştı vs vs bebekle ilgili şeyleri duyunca hiç göze alamam :işsiz:

Epidural sezeryan belden uyusturmali dimi ? Özel hastanedemi oldunuz

evet belden uyuşturmalı, doğum anında araya bir bez geriyorlar, bebek doğar doğmaz görebiliyorsunuz, yanınıza koyuyorlar falan, sıfır ağrı :)
özelde oldum evet.

Bu arada yurt dışında kadinlar ilk gebeliklerinde 4 cm açıklığa gelince anestezi uzmanlari epidural yapiyorlar sanciyi hissetmiyorlar bile. Ve doğum esnasinda panikleyip vajinayi ekstra yirtacak hareketleri yapmiyorlar. 5 tane epidural doğum yaptirdim ve hayattaki en guzel yaptirdigim kalcani noolur kaldirma allah korusun yirtilirsin diye kendimi yirtmadigim dogumlardi. Keske ulkemizde de epidural yayginlassa ve kadinlarimiz agrisiz doğum yapsalar keskeee....

Yani kimde duysam 30 kesi falan,
hadi onu geçtim, bebek kanala sıkıştı, kordon dolaştı vs vs bebekle ilgili şeyleri duyunca hiç göze alamam :işsiz:

evet belden uyuşturmalı, doğum anında araya bir bez geriyorlar, bebek doğar doğmaz görebiliyorsunuz, yanınıza koyuyorlar falan, sıfır ağrı :)
özelde oldum evet.
Her özel hastane yapiyormu bunu acaba bizim burda bı tane özel hastane olduğu için , haftaya kontrol gittiğimde konuscam doğum şeklini zatende . Korktuğum uyaniksin sonuçta görmüyorsun ama araya bişey gerselerde karnının kesilip bicildigini bilmek çok acayip bide panik atagim var , kaç dakika sürüyor

Her özel hastane yapiyormu bunu acaba bizim burda bı tane özel hastane olduğu için , haftaya kontrol gittiğimde konuscam doğum şeklini zatende . Korktuğum uyaniksin sonuçta görmüyorsun ama araya bişey gerselerde karnının kesilip bicildigini bilmek çok acayip bide panik atagim var , kaç dakika sürüyor
Spinalde istersen eger cok hafif sedasyon verip uyutabiliyorlar. Spinal anestezi de belden aşağı kısmı hissetmiyorsun uyaniksin ancak dedigim gibi anestesi uzmanina yada teknisyene panik atağın olduğunu söylersen sakinlestirirler korkma.

Dogumu ebetarafindan dei doktor tarafindan gerceklestirin ben sezeryan oldum bidaha olsa bidaha sezeryan olurum vok rahatt atlattim lohusaligimi ama abam normal dogum yapti ozel hastanede doktor tarafindan doktor kesi atmamis 2. Dogumu oldugu icin cok rahat atatti.

Tam suresini hatirlamiyorum ama giris cikis max. Yarim saattir.
Kardesim de tek ozel hastanesi olan bir ilde dogum yapti, spinal oldu, herhangi bir sorun da yasamadi, cok rahat atlatti o da. Doktorunuzla gorusun bakalim o ne diyecek.

dogumu ebe gerceklestirdi ve dikisi ebe mi atmaya calisti yuhhh diyorum yani.
nasil siakyet etmezsiniz anlamiyorum.
bu kadar mi kıymetsiz caniniz?

40 gun nasil dusmez dikis? resmen size yapilan vahsete seyirci kalmissiniz.

size bunlari yapanlari Allah islah etsin.

O an karninixin kesimesi umrunuzda olmuyor tek duaniz bebeginizi sag salim kucaginiza almak oluyor bende cok korkuyrdm ama bebegimi erken gormek icin belden uyusturmali istedim o ilk aglayisi o kadar guzel ki birde hic aci olmuyor

Yolun dengesize duserse boyle olur beni konya arastirma hastaneaine kaldirdilar ogrenc bi yerdi sari lafa bi ebe vardi resmen bu4numdan getirdi neyse allahtan ordan ciktim baska hastane ayarladi da kurtuldum sezeryan oldum hic korkulacak gibi degil erteai gun kalktim ayaga
E

Valla bizim doktor odasında oturup kahve içiyordu ebe dikemeyince doktoru cagırılmaktan baska care kalmadı ve beni baya yırttınız için baya azar işitti canıma değsin valla bana o kadar eziyet cektirdi az bile
Canım sen kobay olmuşsun hiçbir yerde ebeye dikiş falan diktirmezler nöbetçi doktor sorumludur yazık olmuş sana

Bizde de tek ozel hastane vardi orda spinak oldum.
Ileri seviyede olmasa da panik atagim var. Yarim saat surdu. Tek kotu yani felcli gibi hissetmekti.

O an karninixin kesimesi umrunuzda olmuyor tek duaniz bebeginizi sag salim kucaginiza almak oluyor bende cok korkuyrdm ama bebegimi erken gormek icin belden uyusturmali istedim o ilk aglayisi o kadar guzel ki birde hic aci olmuyor
Evet o ilk aglayisi duymak hemen yanına vermeleri herşeyi unutturur heralde . İnşallah yaparlar buradaki özelde ama benim eşim izin vermem diyor anestezi uzmanı iyi olması gerekiyor diyor bende kızıyorum ben dogurcam sen değil diye şuan hep bı doğum korkusu bakalım :KK43:

Evet o ilk aglayisi duymak hemen yanına vermeleri herşeyi unutturur heralde . İnşallah yaparlar buradaki özelde ama benim eşim izin vermem diyor anestezi uzmanı iyi olması gerekiyor diyor bende kızıyorum ben dogurcam sen değil diye şuan hep bı doğum korkusu bakalım :KK43:
Ben devlet hastanesinde dogum yapıcam mecburen. Bu durumda sakinligimi korumam ve biraz işleri akışına bırakmam gerek onu düşünüyorum. Dogum psikolojisine kendimi hazırlıyorum ama başka korkuları kendimden uzaklaştırıyorum. Bu aşamada kendime korku yaratmak dogumu oldugundan daha zor bir hale getirecek biliyorum. Kendinize ve bebeğinize odaklanın şimdiden. İlk dogumum olacak benimde. Hakkımızda hayırlısı olsun. İnsan olmak iyi bir insan olmak önemli. İyi insanlarla karşılaşmak dilegiyle. Konu sahibi sizede çok geçmiş olsun. Psikolojik olarak çok yıpranmışsınız. Kendinizi hazır hissedene kadar bekleyebilirsiniz ikinci bebek için.

Çocuk düşünüp düşünmemek sizin özel kararınız.
O durumdayken sizin davacı olmanız da beklenemez fakat çevrenizdekiler peşini bırakmamalıydılar.
Bu resmen iğrenç bir şey. Ve lütfen bir psikologdan yardım alın.

Allaha havale etmeyin siz bir şeyler yapın kim bilir kaç canı yaktı kimse bişey demediğinden emekli oldu çatır çatır yiyor parasını.

Ben doğum esnasında 'ne bağırıyorsun kocanın altında bağırırken iyiydi' diye kadını aşağılayan ebeler biliyorum.
Ne hakla ne hadle? Bunlara kim izin veriyor?
Kim biliyor musunuz; siz, ben, hepimiz izin veriyoruz.
yaa bu kadar kötü ve çirkin olamazlar :KK43: korkuyorum...

epidural sezaryenle doğum yaptım, doğumdan 3 saat sonra ayakta, ertesi gün evimdeyim, duşumu aldım, keyfime baktım, doğumdan 4 gün sonra araba kullanabildim, kızımı kontrole götürdüm, 3 kat merdiven indim çıktım ve en ufak ağrı hissetmedim,
yani her doğum zor olacak diye bir şey yok,
sizinki tamamen şanssızlık ve ebe hatası olmuş.
Ne güzel ya tam imrendiğim sey

Konu sahibi,sizin için yıpratıcı bir deneyim olmuş.İkinci çocuk için acele etmeyin.Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman düşünürsünüz.

Her doğum zor olacak diye bir şey yok.Kişiden kişiye değişen bir durum bu.Ben de 2 çocuk doğurdum.İlkini en doğudaki ilimizin devlet hastanesinde,ikincisini de ücra bir ilçenin devlet hastanesinde doğurdum.Ufak tefek bir bayanım ve buna rağmen ikisini de normal doğumla dünyaya getirdim.Çok dikişim olmadı ve dikişlerimi de ebeler attı.Kısa sürede ayağa kalktım.

Yani kendinizi şartlamayın.Devlet hastanesindeki riskler,özel hastanelerde de mevcut.Özelde doğum yapıp hiç memnun kalmayanlar da var.Yeni doğum yapacak arkadaşlar,gözünüzü korkutmayın,sakin olun.Olumsuz düşünmeyin.Allah yardımcınız olsun...

X