Dogum korkusu

Kızlar gece sezeryan olup sabah yuruyodum kendinizi çok korkutmayin. Bende mecburi sezeryan olanlardanim. Allah yardimciniz olsun

Hangi ülkede yaşıyorsun. Bende yurtdışındayım ilk gebeliğim. Korkuyorum su an 23+4 deyim. Herkesin hikayesi kendine özel ama. Normal doğum istiyorum olası risklerde korkutuyor.

Eğer epidural istersen hicte o kadar korkunc geçmiyor. Hic sorun falan olmadi bende, gittim sanci verdiler rahim açılmam 4 cm olana kadar sanci çektim baya siddetli oluyo o sancı, nerenin ağrıdığını bile anlamiyorsun heryerin ağrıyor belin mi kasiklar mi karin mi neresi ağrıyor bilemiyorsun bütün vücudun acı cekiyo sanki. Ama 4 cm den sonra epidural istedim anestezi doktoru geldi belimden iğne yaptı ondan sonra bi rahatladim ki uyudum hatta bazen beklerken.
Ara ara gelip yeni dozlar vuruyolar etkisi geçmeden. Sanciyi ölçen bi alet var bana sanci dalgasi geldiğinde orda görülüyor ama ben bi şey hissetmiyorum :) doğum sırasında çıkışını falan da hissetmedim dikisi de hissetmedim.
Tek sıkıntım ıkınamamak oldu hissetmedigim icin ıkınamadım ama doktorum karnımdan bastırdı ıkınmama gerek bırakmadı. Bi de bacaklarim uyuştu üzerine basamadim yok gibilerdi, doğumhaneye gidip gelirken beni kucaklarina alarak sandalyeye falan koydular.
3 4 saat sonra o da geçti.
Diyecegim o ki epidural kadar rahat bi normal doğum olamaz. Ben bile yaptıysam herkes yapar :)

Eğer epidural istersen hicte o kadar korkunc geçmiyor. Hic sorun falan olmadi bende, gittim sanci verdiler rahim açılmam 4 cm olana kadar sanci çektim baya siddetli oluyo o sancı, nerenin ağrıdığını bile anlamiyorsun heryerin ağrıyor belin mi kasiklar mi karin mi neresi ağrıyor bilemiyorsun bütün vücudun acı cekiyo sanki. Ama 4 cm den sonra epidural istedim anestezi doktoru geldi belimden iğne yaptı ondan sonra bi rahatladim ki uyudum hatta bazen beklerken.
Ara ara gelip yeni dozlar vuruyolar etkisi geçmeden. Sanciyi ölçen bi alet var bana sanci dalgasi geldiğinde orda görülüyor ama ben bi şey hissetmiyorum :) doğum sırasında çıkışını falan da hissetmedim dikisi de hissetmedim.
Tek sıkıntım ıkınamamak oldu hissetmedigim icin ıkınamadım ama doktorum karnımdan bastırdı ıkınmama gerek bırakmadı. Bi de bacaklarim uyuştu üzerine basamadim yok gibilerdi, doğumhaneye gidip gelirken beni kucaklarina alarak sandalyeye falan koydular.
3 4 saat sonra o da geçti.
Diyecegim o ki epidural kadar rahat bi normal doğum olamaz. Ben bile yaptıysam herkes yapar :)
Ben herhangi bir terslik yaşamazsam suda doğuma karar verdim. Nasip artık. Epidural kötü bir örnek var arkadaşım nerdeyse felç olacaktı. etkilendim ondan ben yeni hamileydim o doğum yaptı şahit oldum. Korkuttu beni genede nasip bakalım ne olacak akışına bıraktım.

Ben herhangi bir terslik yaşamazsam suda doğuma karar verdim. Nasip artık. Epidural kötü bir örnek var arkadaşım nerdeyse felç olacaktı. etkilendim ondan ben yeni hamileydim o doğum yaptı şahit oldum. Korkuttu beni genede nasip bakalım ne olacak akışına bıraktım.
Epidural açtırıp tutmayan bir örnek de benim.
Suni sancı aldım bir de üzerine.
Millet anlatıyor şöyle uyuştum, ben yürüyerek girdim yürüyerek çıktım doğumdan ne uyuşması.
Suda doğum çok mantıklı.
Bir daha doğurursam öyle yapacağım.

Epidural açtırıp tutmayan bir örnek de benim.
Suni sancı aldım bir de üzerine.
Millet anlatıyor şöyle uyuştum, ben yürüyerek girdim yürüyerek çıktım doğumdan ne uyuşması.
Suda doğum çok mantıklı.
Bir daha doğurursam öyle yapacağım.
Arkadaşım suda doğum yaptı ocak ayında ağrıyı yarıya düşürüyor nerdeyse dedi. çok rahat ettiğini söyledi aynı şekilde kuzenimde tavsiye ediyor. Bende doktorumla konuştum. Tamam dedi şartların uygun olduğu hastaneyi dosyama yazdı. inşallah rahat geçer ve terslik yaşamam.

Arkadaşım suda doğum yaptı ocak ayında ağrıyı yarıya düşürüyor nerdeyse dedi. çok rahat ettiğini söyledi aynı şekilde kuzenimde tavsiye ediyor. Bende doktorumla konuştum. Tamam dedi şartların uygun olduğu hastaneyi dosyama yazdı. inşallah rahat geçer ve terslik yaşamam.
Tecrübelerinizi yazarsanız sevinirim.
Ankara da ilk doğumda uygulayan yer bulamadım, ikincide de devlette bir hastane yapıyor.
O sebeple ben seçememiştim.

Merhaba hanımlar
Herkesin bir dogum macerası vardır. Benimde var ve çok etkilendiğim için ikinci cocuga ısınamıyorum. Oglum 3.700 dogdu. Normal dogum.42.haftaya girdikten sonra suni sancıyla dogum yapmaya karar verdim hiçbir zaman aklımda sezeryan yoktu. Dogum girdim suni sancı cekenler bilir cok acı cektim. Devlette dogum yaptım. Özelde kontrollerime gittim devlete de gittim. Hatta özelde dogum yapacaktım ama özelde ki doktorum bosuna paran gider simdiki hastane cok güzel ve ilgileniyorlar dedi ve fikrimi degiştirdi. Bide devlette esimin amcasının oglum var kbb bölümü ve sözü dinlenir.Hatta esimin yengesi onun sayesinde cok rahat gecmiş dogumu. Neyse. Biz geldik aradık tanıdığı ama gel gör ki tanıdığın oglum ateslenmiş ve eve gitmiş neyse kaynanama demiş ki benim selamımı söyleyin kaynanam bana dedi ki ebede selamı söyle tabi ben dogum telaşından unuttum. Neyse. Suni sancı verdiler ama nasıl agrıyor geberiyorum dua ediyorum yalvarıyorum hep ebeler bana kes sesini içinden duanı et diye çıkıştılar bişey diyemedim el mahkum. Sonra bir ara tekrar gelip ben bu kızı saat 00.00 olmadan dogurtucam bak görürsünüz dedi ve iddiaya girip suni sancımı arttırdı. Bende abla noldu bak ıkınıyorum daha fazla vermeyin dedim suni sancıyı. Bana verdiği cevap suydu. Ben suni sancıyı açmamışım şimdi açıyorum dedi ki actıgını biliyorum geri zekalı degilim. Sonra dönüp dedim ki abla senin hiç mi kızın evladın yok benim yerimde o olsa napardın dedim. Ebe bana seni doğurtmak benim görevim dedi sadece ve gitti. Bir ara kızıyla telefonda konuştu. Kızına yemek tarifi verdi kapattıktan sonra şarkı söyledi ıslık çaldı ben orda can çekişiyordum ilgilenmedi bile. Saat 1.30 da girdim 23.55 de dogurdum hatta ebe ben size dememişmiydim 00.00 olmadan doğurturumm diye çok sinirlendim bişey demedim. Daha sonra dikiş başladı. Ebe beni cok fena parcalamıs hatta dikmeye çalışırken çok zedelendim ben catıdaydım ellerim titriyordu ve yanlışlıkla ebede carptı oda bana dönüp napıyor sun sen be resmen dövüyorsun beni dedi bende ne dövmesi ellerim titriyor carptı yanlısıkla ne var bunda dedim ve azarladı beni. Neyse ebe uzun ugraslardan sonra dikemedi beni ve doktor cagırdılar doktor bana baktıktan sonra ebede dönüp naptın sen bu kıza nolmus buna dedi. Ebeyi azarladı. Dikişlerin sonunda artık dıkısler i hissetmeye başladım her iğne batırdıklarında hissediyordum doktora söylediğimde tamam canım az kaldı sabret dedi doktor cok guzel ilgilendi. Bana sorular sordu sürekli konuştu benimle. Dikişlerim 1.5 saa sürdü hatta daha fazla bu arada ailem ve esim bide esimin ailesi sürekli soruyorlarmiş cocuk dogdu mu kızım nasıl diye ama kimse cevap vermemiş hatta annem tartışmoş ama içerde de ben oldugum için üstüne gidememiş. Saat 00.00 yi geciken sonra bilgi veremiyorlarmis. Ki ondan öncesi de bilgi vermemişler. İlk ben girdim 3 kişi dogurdu ben doğuramadım en son ben çıktım. Neyse. Dikişlerim bitti ama nasıl bitti. Hala derim keske dogum sancısını yine cekseydim de o Dikişleri cekmeseydım diye cok zor gecti. Her dikiş hissetmek. Hala aklıma gelir ve aglarım. Oğlum 1.5 yasında zaten suan cocuk düşünmem esim kızımız olsa ne güzel olur diyor istiyor ama ben kesinlikle istemiyorum hem cok erken hemde hem fiziksel hem psikolojik hazır hissetmiyorum.esimde cok üstelemiyor zaten. Oda bidahakıne özelde yapcan diyor. Bir daha zaten gitmem devlete. Normal dogum yapanlar kagıtları imzalayıp hemen çıktılar ama ben 3 gün kaldım. Çıkmak istediğimde doktorun kesin emri var cıkamazsınız dediler. İlk gün lavaboya kalktığım zaman (annemle) bayılmışım annem bana sesleniyor Du kalktım yine bayıldım kalktım yine bayıldım. Oglumu sormuşum o ara ona bak ben iyiyim demişim. Sonra annem hemsireleri cagırdı herkes basımda. Suyla ayıldım. Cok zor ayağa kalktım kalkıp yürümem 1 haftayı gecti. Yere bakamıyordum direk bayılıyorum. Herkesin dikiş 1 haftada düştü benim kırım cıktık tan sonra düştü. Geceleri cok dikişlerim acıdı yandı çok. Çok acı cektim ben böyle olacağını bilmiyordum. Kac kere sordum kac dikiş attınız diye söylemediler. Dava erecek gücüm yoktu Allaha havale ettim zaten o aralar kendimi düşünmekten o gelmedi aklıma oglumla avutuyorum kendimi. Ama sanki hiç bir tane daha yapmıcam gibime geliyor.bakmasından degil vallahi de billahi de bakarım. Ama dogum off hala aglıyorum nasıl gecicek bu his daha ne kadar düşünüp aglıcam dogum konusu gecicek tutamıyorum kendimi ne olucak bunun sonu

Devlete gitme bidahakine, ozele git ve arastir birilerinin önerisi üzerinden doktor bul. Normal dogumda epidural iste. Diğer adı prenses doğum. Gercekten de prensesler gibi dogum yapıyorsun. 4 cm açılmaya kadar sanci çekiyorsun sonrası cok rahat. Korkmana hic gerek yok.

Niye felc olacakti ki onun etkisi bi kaç saate geçiyor kalmıyor ki. Ben de yaptirdim ama hicbi sorun olmadı

Niye felc olacakti ki onun etkisi bi kaç saate geçiyor kalmıyor ki. Ben de yaptirdim ama hicbi sorun olmadı
herkeste olmuyor ama arkadaşımın kötü oldu on gün hastanede yattı başını kaldıramıyordu. şiddetli baş ağrıları yaşadı üç kez girmek sorunda kalmışlar damara v.s ben çok fikrim yoktu epidural hakında çokda sorup kurcalamadım çünkü geni hamileydim. Şükür toparlandı normal hayatına döndü

X