Dogum korkusu

Kizlar her zaman durumunuza sukredin agri sanciz rahmim acildi coxuklari uprmayalim diye sezeryana aldilar ama yasamadilar keske benimde boyle bi zor dogumum olsaydi da yavrucaklarim kucagimda olsaydi 1.5 yil oldu diyorsun agrisi kaldi mi bende sezeryan olali 1.5 yil oldu ama kalbim halen agriyo sonmuyo atesi

Kizlar her zaman durumunuza sukredin agri sanciz rahmim acildi coxuklari uprmayalim diye sezeryana aldilar ama yasamadilar keske benimde boyle bi zor dogumum olsaydi da yavrucaklarim kucagimda olsaydi 1.5 yil oldu diyorsun agrisi kaldi mi bende sezeryan olali 1.5 yil oldu ama kalbim halen agriyo sonmuyo atesi
Söner mi ateşi? Allah sabır versin size. Nekadar zor oldugunu hayal dahi edemiyorum haklısınız.

epidural sezaryenle doğum yaptım, doğumdan 3 saat sonra ayakta, ertesi gün evimdeyim, duşumu aldım, keyfime baktım, doğumdan 4 gün sonra araba kullanabildim, kızımı kontrole götürdüm, 3 kat merdiven indim çıktım ve en ufak ağrı hissetmedim,
yani her doğum zor olacak diye bir şey yok,
sizinki tamamen şanssızlık ve ebe hatası olmuş.
Bişey soracağım
Uyuşukluk geçince ağrınız olmadı mı ?
Yani genel anesteziyle sezeryan sonrası uyandığımızda duyulan kısa süreli de olsa bi ağrı var , onu yaşamadınız mı ?

Bende spinal düşünüyorum ama o sırada yapılan işleni düşünür , doktor ve ekibin konuşmalarından etkilenir tansiyonumu çıkarırım panik olurum gibi bir kaygı yaşıyorum.

Yatış süresi de genel anesteziye göre daha az sanırım

Bizde de tek ozel hastane vardi orda spinak oldum.
Ileri seviyede olmasa da panik atagim var. Yarim saat surdu. Tek kotu yani felcli gibi hissetmekti.
Ah ben dede panik atak var. Spinal istiyorum. Ama çok korkuyorum o felç gibi olmada panik yaparmıyım.Veya bebek çıktıktan sonra dikilirken panik yaparmıyım :S

Bizde de tek ozel hastane vardi orda spinak oldum.
Ileri seviyede olmasa da panik atagim var. Yarim saat surdu. Tek kotu yani felcli gibi hissetmekti.
Ah ben dede panik atak var. Spinal istiyorum. Ama çok korkuyorum o felç gibi olmada panik yaparmıyım.Veya bebek çıktıktan sonra dikilirken panik yaparmıyım :S

Bişey soracağım
Uyuşukluk geçince ağrınız olmadı mı ?
Yani genel anesteziyle sezeryan sonrası uyandığımızda duyulan kısa süreli de olsa bi ağrı var , onu yaşamadınız mı ?

Bende spinal düşünüyorum ama o sırada yapılan işleni düşünür , doktor ve ekibin konuşmalarından etkilenir tansiyonumu çıkarırım panik olurum gibi bir kaygı yaşıyorum.

Yatış süresi de genel anesteziye göre daha az sanırım

hayır hiç ağrım olmadı, bir ara gece sancılandım hemen ağrı kesici iğne yaptılar geçti,
operasyondan sonra bikaç saat ayaklarınızı hissetmiyorsnuz, o uyuşukluk geçince ayağa kaldırıyorlar, sonrasında tuvalete vs kendiniz kalkabiliyorsunuz, benim doktorum akşam koridorda tur attırmıştı mesela,
ekip doğm boyunca benimle sohbet etti, hiç kendi aralardında konuşmadılar, geyik yaptık güldük baya :)

hayır hiç ağrım olmadı, bir ara gece sancılandım hemen ağrı kesici iğne yaptılar geçti,
operasyondan sonra bikaç saat ayaklarınızı hissetmiyorsnuz, o uyuşukluk geçince ayağa kaldırıyorlar, sonrasında tuvalete vs kendiniz kalkabiliyorsunuz, benim doktorum akşam koridorda tur attırmıştı mesela,
ekip doğm boyunca benimle sohbet etti, hiç kendi aralardında konuşmadılar, geyik yaptık güldük baya :)
Kendime de böyle kolay doğum dilerim :)
Teşekkürler

Merhaba hanımlar
Herkesin bir dogum macerası vardır. Benimde var ve çok etkilendiğim için ikinci cocuga ısınamıyorum. Oglum 3.700 dogdu. Normal dogum.42.haftaya girdikten sonra suni sancıyla dogum yapmaya karar verdim hiçbir zaman aklımda sezeryan yoktu. Dogum girdim suni sancı cekenler bilir cok acı cektim. Devlette dogum yaptım. Özelde kontrollerime gittim devlete de gittim. Hatta özelde dogum yapacaktım ama özelde ki doktorum bosuna paran gider simdiki hastane cok güzel ve ilgileniyorlar dedi ve fikrimi degiştirdi. Bide devlette esimin amcasının oglum var kbb bölümü ve sözü dinlenir.Hatta esimin yengesi onun sayesinde cok rahat gecmiş dogumu. Neyse. Biz geldik aradık tanıdığı ama gel gör ki tanıdığın oglum ateslenmiş ve eve gitmiş neyse kaynanama demiş ki benim selamımı söyleyin kaynanam bana dedi ki ebede selamı söyle tabi ben dogum telaşından unuttum. Neyse. Suni sancı verdiler ama nasıl agrıyor geberiyorum dua ediyorum yalvarıyorum hep ebeler bana kes sesini içinden duanı et diye çıkıştılar bişey diyemedim el mahkum. Sonra bir ara tekrar gelip ben bu kızı saat 00.00 olmadan dogurtucam bak görürsünüz dedi ve iddiaya girip suni sancımı arttırdı. Bende abla noldu bak ıkınıyorum daha fazla vermeyin dedim suni sancıyı. Bana verdiği cevap suydu. Ben suni sancıyı açmamışım şimdi açıyorum dedi ki actıgını biliyorum geri zekalı degilim. Sonra dönüp dedim ki abla senin hiç mi kızın evladın yok benim yerimde o olsa napardın dedim. Ebe bana seni doğurtmak benim görevim dedi sadece ve gitti. Bir ara kızıyla telefonda konuştu. Kızına yemek tarifi verdi kapattıktan sonra şarkı söyledi ıslık çaldı ben orda can çekişiyordum ilgilenmedi bile. Saat 1.30 da girdim 23.55 de dogurdum hatta ebe ben size dememişmiydim 00.00 olmadan doğurturumm diye çok sinirlendim bişey demedim. Daha sonra dikiş başladı. Ebe beni cok fena parcalamıs hatta dikmeye çalışırken çok zedelendim ben catıdaydım ellerim titriyordu ve yanlışlıkla ebede carptı oda bana dönüp napıyor sun sen be resmen dövüyorsun beni dedi bende ne dövmesi ellerim titriyor carptı yanlısıkla ne var bunda dedim ve azarladı beni. Neyse ebe uzun ugraslardan sonra dikemedi beni ve doktor cagırdılar doktor bana baktıktan sonra ebede dönüp naptın sen bu kıza nolmus buna dedi. Ebeyi azarladı. Dikişlerin sonunda artık dıkısler i hissetmeye başladım her iğne batırdıklarında hissediyordum doktora söylediğimde tamam canım az kaldı sabret dedi doktor cok guzel ilgilendi. Bana sorular sordu sürekli konuştu benimle. Dikişlerim 1.5 saa sürdü hatta daha fazla bu arada ailem ve esim bide esimin ailesi sürekli soruyorlarmiş cocuk dogdu mu kızım nasıl diye ama kimse cevap vermemiş hatta annem tartışmoş ama içerde de ben oldugum için üstüne gidememiş. Saat 00.00 yi geciken sonra bilgi veremiyorlarmis. Ki ondan öncesi de bilgi vermemişler. İlk ben girdim 3 kişi dogurdu ben doğuramadım en son ben çıktım. Neyse. Dikişlerim bitti ama nasıl bitti. Hala derim keske dogum sancısını yine cekseydim de o Dikişleri cekmeseydım diye cok zor gecti. Her dikiş hissetmek. Hala aklıma gelir ve aglarım. Oğlum 1.5 yasında zaten suan cocuk düşünmem esim kızımız olsa ne güzel olur diyor istiyor ama ben kesinlikle istemiyorum hem cok erken hemde hem fiziksel hem psikolojik hazır hissetmiyorum.esimde cok üstelemiyor zaten. Oda bidahakıne özelde yapcan diyor. Bir daha zaten gitmem devlete. Normal dogum yapanlar kagıtları imzalayıp hemen çıktılar ama ben 3 gün kaldım. Çıkmak istediğimde doktorun kesin emri var cıkamazsınız dediler. İlk gün lavaboya kalktığım zaman (annemle) bayılmışım annem bana sesleniyor Du kalktım yine bayıldım kalktım yine bayıldım. Oglumu sormuşum o ara ona bak ben iyiyim demişim. Sonra annem hemsireleri cagırdı herkes basımda. Suyla ayıldım. Cok zor ayağa kalktım kalkıp yürümem 1 haftayı gecti. Yere bakamıyordum direk bayılıyorum. Herkesin dikiş 1 haftada düştü benim kırım cıktık tan sonra düştü. Geceleri cok dikişlerim acıdı yandı çok. Çok acı cektim ben böyle olacağını bilmiyordum. Kac kere sordum kac dikiş attınız diye söylemediler. Dava erecek gücüm yoktu Allaha havale ettim zaten o aralar kendimi düşünmekten o gelmedi aklıma oglumla avutuyorum kendimi. Ama sanki hiç bir tane daha yapmıcam gibime geliyor.bakmasından degil vallahi de billahi de bakarım. Ama dogum off hala aglıyorum nasıl gecicek bu his daha ne kadar düşünüp aglıcam dogum konusu gecicek tutamıyorum kendimi ne olucak bunun sonu

23.55 saatini o kadının kafasına kazımak lazım.Allah sorsun ama keşke sen de şikayetçi olaysın içi içini yeseydi.İnsan müsveddesi.

Böyleleri kolay ölmemeli,yavaş yavaş sana çektirdiği acıyı çeker gibi ölmeli.

Çok üzüldüm Allah aynı acıyı bir daha yaşatmasın inşallah .

epidural sezaryenle doğum yaptım, doğumdan 3 saat sonra ayakta, ertesi gün evimdeyim, duşumu aldım, keyfime baktım, doğumdan 4 gün sonra araba kullanabildim, kızımı kontrole götürdüm, 3 kat merdiven indim çıktım ve en ufak ağrı hissetmedim,
yani her doğum zor olacak diye bir şey yok,
sizinki tamamen şanssızlık ve ebe hatası olmuş.

Suni sancı da cok zorladı ama dikişler Allahım öldüm ya
Normalde dogumdan sonra fitil kullanmadin mi.fitil cok iyi dikis agrilari icin canim.birde soylemis olmalari lazim.her wc den sonra alt tarafini mutlaka suyla yikaman lazim mikrop kapmamak ve dikislerin cabuk iyilesmesi icin.2.dogumumda ilkine gore fazlaydi dikislerim ama yine o kadar SIkinti yasamadim.ayrica 2. Dogumlar herzaman daha kolay oluyo istisnalar haric.aklinda bulunsun

İlk çocuğuma.. Benimde kötü anılarım oldu.. Görev yerimize gittiğimizde 5aylık hamileydim. Doktorum değişti. Çevrenin tavsiyesiyle gittik. Zaten çok iyi bilmiyoruz. Kontroller özelde.. Doktor devlette çalıştığı için doğum devletdeydi.. Doğum başladığında ilçeden gittik.. İlk doğum çok korkuyorum.. Açılma olmamış.. Suyum gelmişti evde.. Yanımda hemşireye gittim.. İle kadar aslında.. Oradaki hemşire eliyle çok sert kontrol yaptı.. Bağırdım.. Bana kalk.. Şımarık... Diye bağırdı.. Titriyorum.. Daha çok ağlamıştım..

Iki kere suni sanciyla dogum yaptim, ilk dogumumun acisi kemiklerimden cikmaz sanirdim,ikinci de suniyle oldu.
O beyinsiz hemsire neden kesi atmamis sizi parcalayana kadar?
Ilk dogumum cok zor oldugu ve yirtilma olacagi icin iki tarafli kesi atildi bana,oyuzden parcalanmadim cok sukur.
Ikinci dogumum suni sanciyla olsa da cok kolay oldu kesi filan olmadi.
cok gecmis olsun, eger cok korkuyorsaniz sezeryan yaparsiniz,uzulmeyin.

böyle bir şey yaşasam ben de ikinciye cesaret edemezdim :KK43:
yurt dışında nasıl kesisiz doğum yaptırıyorlar bilmiyorum, benim son dönem duyduğum bütün normal doğumlar bol kesili ve dikişli, sonrasında da estetik ve cinsel problemler yaşayanlar çok fazla.
sizin şu an bir sorununuz var mı peki? umarım yoktur, tekrar operasyon geçirmek zorunda kalmak çok daha kötü çünkü :KK43:
Benim iki doğumumda yurtdışında oldu, ikisi de normal Doğum, ilki 20 saat sürdü ikinci 12 saat sürdü ve buna rağmen sezeryan yapalım demediler sonuna kadar uğraştılar ve çok yardımcı oldular. Hiç kesi uygulamadılar, birinci de Doğum sırasında yırtık olmuş iki tane küçük dikiş attılar, ikincisinde yırtık olmadı. Burda doktorlar galiba risk almak istemiyorlar şikayet olur diye.

Allahım ya bi kere daha iyi ki sezeryan olmusum dedim valla okuyunca. Doğum anı spinal sezeryanla harika geçiyor. Sonra zaten ne kadar çok ayaktasin o kadar iyi sezaryen sonrası beşinci gün evde canım sıkıldığı için markete fırına bile rahatlıkla gittim ikinci sezeryan olmasına rağmen. Doğumlarımı hiç acı olarak hatırlamıyorum hayatımın en güzel anıydı ağrısız sancısız evlatlarımı görmek. Valla kimseye sezeryan yap demem ama bu kadar zorsa sezeryan ol daha iyi.

Benim iki doğumumda yurtdışında oldu, ikisi de normal Doğum, ilki 20 saat sürdü ikinci 12 saat sürdü ve buna rağmen sezeryan yapalım demediler sonuna kadar uğraştılar ve çok yardımcı oldular. Hiç kesi uygulamadılar, birinci de Doğum sırasında yırtık olmuş iki tane küçük dikiş attılar, ikincisinde yırtık olmadı. Burda doktorlar galiba risk almak istemiyorlar şikayet olur diye.

burda normal doğum istiyorsan, bir an önce olsun bitsin diye, basıyorlar suni sancıyı, atıyorlar epizyoyu, sezaryenden ağır dikişlerle uğraşıyor kadınlar.
benim de yurt dışında yaşayan bütün yakınlarım normal doğum yaptı, hiç şikayetçi olan duymadım... burda çok farklı gdiyor işler.

X