Dogum korkusu

Anne olmadim henuz ama bunlari okuduktan sonra bir tirsmadim degil hani.. Allah yardimciniz olsun

Keske sikayetci olsaydiniz. Ayrica devlet hastanesi de olsa doktor giriyor dogumun en sonuna. Nasil sizi sadece ebeler dogurttu? Cok cok gecmis olsun. Bu travmayla bence ozelde de olsa normal dogum yapmamalisiniz. Aynı stres mutlaka sizi kötüye goturecektir. Sezeryan tercih ederseniz daha iyi olabilir

Çocuk düşünüp düşünmemek sizin özel kararınız.
O durumdayken sizin davacı olmanız da beklenemez fakat çevrenizdekiler peşini bırakmamalıydılar.
Bu resmen iğrenç bir şey. Ve lütfen bir psikologdan yardım alın.

Allaha havale etmeyin siz bir şeyler yapın kim bilir kaç canı yaktı kimse bişey demediğinden emekli oldu çatır çatır yiyor parasını.

Ben doğum esnasında 'ne bağırıyorsun kocanın altında bağırırken iyiydi' diye kadını aşağılayan ebeler biliyorum.
Ne hakla ne hadle? Bunlara kim izin veriyor?
Kim biliyor musunuz; siz, ben, hepimiz izin veriyoruz.
Kesinlikle haklisiniz, biri de cikip oralari dagitsa bashekime ciksa yetmedi bimere sikayette bulunsa saglik bakanligini arasa.. Bak bakalim nasil süt dokmus kedi oluyorlar. Gecen gun haberlerde gordum yogun bakimda hemsireler ciftetelli oynuyor hastalar canlariyla ugrasirken.. Ne hakla yahu!!

ebelerden valla tiksiniyorum. maalesef iyisini göremedim denk gelmedi. hatta kendi arkadaşım da ebe. yanına ziyarete gittim. kadın sancım var diyor suratını nemrutlaştırdı kadına çek işte dedi. neden öyle dedin diye sordum. sancı iyi bir şey normal dedi, iyi de öyle mi denir. bana da doğumda ebeler çok eziyet etmeye kalkıştı ama çalıştığım makamı öğrenince canım cicim demeye başladılar. ha özel hastaneydi bu arada. ben olsam kesinlikle şikayet ederdim. yani benim ebeler bir eyere kadar saçmaladı sonra mecbur düzeldiler.

böyle bir şey yaşasam ben de ikinciye cesaret edemezdim :KK43:
yurt dışında nasıl kesisiz doğum yaptırıyorlar bilmiyorum, benim son dönem duyduğum bütün normal doğumlar bol kesili ve dikişli, sonrasında da estetik ve cinsel problemler yaşayanlar çok fazla.
sizin şu an bir sorununuz var mı peki? umarım yoktur, tekrar operasyon geçirmek zorunda kalmak çok daha kötü çünkü :KK43:

Evet onu ben de merak ediyorum. Bence çabucak çıksın işimiz bitsin diye kesiyorlar. Başka açıklama bulamıyorum.
Yurt dışında tamamen izole bir yerde, sakinlik içerisinde, annenin doğuma odaklanmasına izin veriliyor.
Doktorlar kibar ve öz verili. Saatlerce doğumu bekliyorlar. Anne de büyük bir güvenle doğuruyor.

Devlet kadının kürtaj ve sezaryen hakkıyla uğraşacağına hastanelerdeki keyfi kesilerle, doğum yapan kadına hakaret eden ebelerle uğraşsın.

Kadınları doğumdan soğutan en büyük etmenler bunlar.

ebelerden valla tiksiniyorum. maalesef iyisini göremedim denk gelmedi. hatta kendi arkadaşım da ebe. yanına ziyarete gittim. kadın sancım var diyor suratını nemrutlaştırdı kadına çek işte dedi. neden öyle dedin diye sordum. sancı iyi bir şey normal dedi, iyi de öyle mi denir. bana da doğumda ebeler çok eziyet etmeye kalkıştı ama çalıştığım makamı öğrenince canım cicim demeye başladılar. ha özel hastaneydi bu arada. ben olsam kesinlikle şikayet ederdim. yani benim ebeler bir eyere kadar saçmaladı sonra mecbur düzeldiler.

özeldeki ebelerde diliyle olmasada hareketleriyle hoyrat davranıyorlar..

özeldeki ebelerde diliyle olmasada hareketleriyle hoyrat davranıyorlar..

aynen öyle. ilk sancım varken gittim zorla eve gönderdi. ikinciye gittim gene gönderdi üçüncü de eşim çıngar çıkarınca yatırdı. derdi gece mesaisinde doğurmamamdı. sonra bana saçma sapan sorular sordu. eşin ne iş yapıyor sen neden okumadın falan filan. sonra dedim ki nerden biliyorsun okumadığımı okudum şurda çalışıyorum dedim bilerek. aman Allah'ım bu bir düzeldi öyle böyle değil. en son giderken dedi ki kendini boşa kestirme normal olur senin. halbuki en başta sen doğuramazsın demişti!
sonra mesai saati değişti yenisi geldi muayene bile etmedi. mikrop kaparsın deyip durdu. doktorum geldi buna dedi ki baktın mı nasıl falan diye ıı mıııı edip durdu. neyse işte doktorum epidural verdirdi sonra muhabbet etti bu da öğrendi benim çalıştığımı tavrı değişti. valla bırakmazdım peşlerini. ben çektim nolacak ki bu saatten sonra demezdim. ben çektim başkası çekmesin derdim. neyse bitti şükür. doktorum harikaydı Allah razı olsun ondan. herşeyi Avrupa usulü yaptı. kesi atayım mı diye izin istedi, bebek doğunca hemen koynuma verdi. hatta kendi bacaklarından tuttu sadece bebeğimin direk tenini ilk dokunuşunu bana yaptırdı. kordonu geç kesti. ama ebeler için maalesef iyi bir şey diyemem.

Evet onu ben de merak ediyorum. Bence çabucak çıksın işimiz bitsin diye kesiyorlar. Başka açıklama bulamıyorum.
Yurt dışında tamamen izole bir yerde, sakinlik içerisinde, annenin doğuma odaklanmasına izin veriliyor.
Doktorlar kibar ve öz verili. Saatlerce doğumu bekliyorlar. Anne de büyük bir güvenle doğuruyor.

Devlet kadının kürtaj ve sezaryen hakkıyla uğraşacağına hastanelerdeki keyfi kesilerle, doğum yapan kadına hakaret eden ebelerle uğraşsın.

Kadınları doğumdan soğutan en büyük etmenler bunlar.

Bu da bizim ulkemizde insana verilen degeri gosteriyor işte,
Normal dogum en saglikli dogum seklidir, normaldir, butun gelismis ulkelerde normal dogum tercih edilir deniyor da, bizim ulkemizde normal haliyle uygulanmiyor ki, anneyi kesip bicip cikaryorlar cocugu.
Kac kisiden duydum 25-30 dikis, o ne ya, el kadar vajinaya ne yaptin da 30 dikis attin :olamaz:
Sonra idrar kacirma vs vs dunya kadar sorunla ugras dur, ebenin umrunda mi ki.

O yuzden genital bolgem kesilecegine karnim kesilsin demistim. En azindan acisi hissedilmiyor...

Merhaba hanımlar
Herkesin bir dogum macerası vardır. Benimde var ve çok etkilendiğim için ikinci cocuga ısınamıyorum. Oglum 3.700 dogdu. Normal dogum.42.haftaya girdikten sonra suni sancıyla dogum yapmaya karar verdim hiçbir zaman aklımda sezeryan yoktu. Dogum girdim suni sancı cekenler bilir cok acı cektim. Devlette dogum yaptım. Özelde kontrollerime gittim devlete de gittim. Hatta özelde dogum yapacaktım ama özelde ki doktorum bosuna paran gider simdiki hastane cok güzel ve ilgileniyorlar dedi ve fikrimi degiştirdi. Bide devlette esimin amcasının oglum var kbb bölümü ve sözü dinlenir.Hatta esimin yengesi onun sayesinde cok rahat gecmiş dogumu. Neyse. Biz geldik aradık tanıdığı ama gel gör ki tanıdığın oglum ateslenmiş ve eve gitmiş neyse kaynanama demiş ki benim selamımı söyleyin kaynanam bana dedi ki ebede selamı söyle tabi ben dogum telaşından unuttum. Neyse. Suni sancı verdiler ama nasıl agrıyor geberiyorum dua ediyorum yalvarıyorum hep ebeler bana kes sesini içinden duanı et diye çıkıştılar bişey diyemedim el mahkum. Sonra bir ara tekrar gelip ben bu kızı saat 00.00 olmadan dogurtucam bak görürsünüz dedi ve iddiaya girip suni sancımı arttırdı. Bende abla noldu bak ıkınıyorum daha fazla vermeyin dedim suni sancıyı. Bana verdiği cevap suydu. Ben suni sancıyı açmamışım şimdi açıyorum dedi ki actıgını biliyorum geri zekalı degilim. Sonra dönüp dedim ki abla senin hiç mi kızın evladın yok benim yerimde o olsa napardın dedim. Ebe bana seni doğurtmak benim görevim dedi sadece ve gitti. Bir ara kızıyla telefonda konuştu. Kızına yemek tarifi verdi kapattıktan sonra şarkı söyledi ıslık çaldı ben orda can çekişiyordum ilgilenmedi bile. Saat 1.30 da girdim 23.55 de dogurdum hatta ebe ben size dememişmiydim 00.00 olmadan doğurturumm diye çok sinirlendim bişey demedim. Daha sonra dikiş başladı. Ebe beni cok fena parcalamıs hatta dikmeye çalışırken çok zedelendim ben catıdaydım ellerim titriyordu ve yanlışlıkla ebede carptı oda bana dönüp napıyor sun sen be resmen dövüyorsun beni dedi bende ne dövmesi ellerim titriyor carptı yanlısıkla ne var bunda dedim ve azarladı beni. Neyse ebe uzun ugraslardan sonra dikemedi beni ve doktor cagırdılar doktor bana baktıktan sonra ebede dönüp naptın sen bu kıza nolmus buna dedi. Ebeyi azarladı. Dikişlerin sonunda artık dıkısler i hissetmeye başladım her iğne batırdıklarında hissediyordum doktora söylediğimde tamam canım az kaldı sabret dedi doktor cok guzel ilgilendi. Bana sorular sordu sürekli konuştu benimle. Dikişlerim 1.5 saa sürdü hatta daha fazla bu arada ailem ve esim bide esimin ailesi sürekli soruyorlarmiş cocuk dogdu mu kızım nasıl diye ama kimse cevap vermemiş hatta annem tartışmoş ama içerde de ben oldugum için üstüne gidememiş. Saat 00.00 yi geciken sonra bilgi veremiyorlarmis. Ki ondan öncesi de bilgi vermemişler. İlk ben girdim 3 kişi dogurdu ben doğuramadım en son ben çıktım. Neyse. Dikişlerim bitti ama nasıl bitti. Hala derim keske dogum sancısını yine cekseydim de o Dikişleri cekmeseydım diye cok zor gecti. Her dikiş hissetmek. Hala aklıma gelir ve aglarım. Oğlum 1.5 yasında zaten suan cocuk düşünmem esim kızımız olsa ne güzel olur diyor istiyor ama ben kesinlikle istemiyorum hem cok erken hemde hem fiziksel hem psikolojik hazır hissetmiyorum.esimde cok üstelemiyor zaten. Oda bidahakıne özelde yapcan diyor. Bir daha zaten gitmem devlete. Normal dogum yapanlar kagıtları imzalayıp hemen çıktılar ama ben 3 gün kaldım. Çıkmak istediğimde doktorun kesin emri var cıkamazsınız dediler. İlk gün lavaboya kalktığım zaman (annemle) bayılmışım annem bana sesleniyor Du kalktım yine bayıldım kalktım yine bayıldım. Oglumu sormuşum o ara ona bak ben iyiyim demişim. Sonra annem hemsireleri cagırdı herkes basımda. Suyla ayıldım. Cok zor ayağa kalktım kalkıp yürümem 1 haftayı gecti. Yere bakamıyordum direk bayılıyorum. Herkesin dikiş 1 haftada düştü benim kırım cıktık tan sonra düştü. Geceleri cok dikişlerim acıdı yandı çok. Çok acı cektim ben böyle olacağını bilmiyordum. Kac kere sordum kac dikiş attınız diye söylemediler. Dava erecek gücüm yoktu Allaha havale ettim zaten o aralar kendimi düşünmekten o gelmedi aklıma oglumla avutuyorum kendimi. Ama sanki hiç bir tane daha yapmıcam gibime geliyor.bakmasından degil vallahi de billahi de bakarım. Ama dogum off hala aglıyorum nasıl gecicek bu his daha ne kadar düşünüp aglıcam dogum konusu gecicek tutamıyorum kendimi ne olucak bunun sonu
Ayyy nasil insanlik bu yaaa boylelerine nasil bu gorevleri yaptirabiliyolar dicemde arkadasim neden zamaninda kadin hakkinda suc duyurusunda bulunmadin sonra yok dr dayak yok hemsireye siddet diye haberler cikiyor boyleleri hak ediyor bu ebeyide iyice d0vmek lazimmis aslinda

İşte tam da bu korkular yüzünden kızım sezeryan ile dünyaya geldi. Gözümü açtığımda bu muydu doğum doğum dediğiniz, böyle 30 defa bile doğurabilirim demiştim. Fikrim sabit. Yeniden doğum yapacak olsam hiç düşünmeden sezeryan derim. Sezeryan dikişlerinin acısı şu bahsettiklerinizin yanında sinek ısırığı gibi...

Suni sancı da cok zorladı ama dikişler Allahım öldüm ya
Canım aynı benim gibi çekmişsin gündüz 11 de yatış verdi gece 2 de doğurdum 7 de doğum salonundan çıktım dikişim 5 saat sürdü azarlayıp durdular, aynı son anda özelden vazgeçip devlete gidenlerdenim, ankara zekai tahir burakta yaptım 3 sene olacak daha atamadım üzerimden, ikinciyi yapsam özelde mesela güven hastanesinde belden uyuşturmalı normal yaparım inş planım kısmet olursa ki henüz düşünmüyorum bi 10 sene sonra :)

Off ya normal doğum sezeryanmi diye düşünürken bunu okumak hiç iyi olmadı zaten çok stresliyim çok yaklaştı diye Allah'ım sen kurtar kolay bisekilde :KK43:(((
Benim kuzenim güven hastanesinde yaptı ankarada doktoru dışardan gelmiş kuzenim bankacı anlaşması olduğundan ucuz yaptı belden uyuşturdu hiç sancı hissetmedim dedi gayette kolay oldu doğumu inş doktorun iyi gelir korkma

Çok geçmiş olsun.. siz o halde elbetteki şikayet edemezdiniz. Ancak eşiniz edebilirdi böyle davrandılar böyle oldu diye. Her neyse geçmiş gitmiş. Sinir zıplatmaya yetti o ayrı. Daha 15 gün önce 2.bebeğimi aldım kucağıma sezaryen ile. Normal doğum yapmak zorunda değilsiniz ikinci bebeği. Ayrıca sonuna kadar özele gidip doğumu devlette yapmak benlik değil. Başladığım doktorla bitirdim her iki doğumumda özelde oldu. Bir kez devlete gittim acil diye mecburdum ilgi sıfırdı. Bazı durumlarda devlet hastanelerine güvenmiyorum. Hepsi kötü değil elbette ama işte. Özeldeki doktorun aslında seni bırakarak büyük saçmalamış.

Bu da bizim ulkemizde insana verilen degeri gosteriyor işte,
Normal dogum en saglikli dogum seklidir, normaldir, butun gelismis ulkelerde normal dogum tercih edilir deniyor da, bizim ulkemizde normal haliyle uygulanmiyor ki, anneyi kesip bicip cikaryorlar cocugu.
Kac kisiden duydum 25-30 dikis, o ne ya, el kadar vajinaya ne yaptin da 30 dikis attin :olamaz:
Sonra idrar kacirma vs vs dunya kadar sorunla ugras dur, ebenin umrunda mi ki.

O yuzden genital bolgem kesilecegine karnim kesilsin demistim. En azindan acisi hissedilmiyor...

Ben de öyle düşünüyorum veya yurt dışında doğum düşünüyorum.
Ya da hiç çocuk istemiyorum soğudum.

Özeldeki doktor resmen riske girmemek için veya kendisi hastaneden ayrılacak hastane para kazanmasın diye devlete yönlendirmiştir diye düşünüyorum böyle bir şeyi ilk defa duydum.
İkincisi ebeler heeeeppp böyle malesef. İlginç olanı ebenin dikiş attığını ilk defa duydum. Bundoktprun görevi değil mi yahu ebenin dikiş atmaya veya kesik açmaya izni var Mı? Hadi kırsalda olunsa neyse devlet hastanesinin doktoru var onun işi değil mi bu?

Demekki ben orda olsaymisim beni doverlerdi :) zira ben ebenin boynuna dolamistim bacaklarimi acidan bide sıkıştırmistim:olamaz: sagolsun bisey demedi pis pis bakti sadece :KK70:....

Cok gecmis olsun ya...unutmaya calis gecti bitti neticede...bu arada 2.yapma bence :KK48:
Zira annelik degiil delilik yaptigimiz:KK48:
Cocuk bakmak cok zor
Allah iyiligini versin.baya guldurdun

X