doğulu erkek arkadaş ve onun baba aşkı

kivikiviask

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2018
40
38
32
uzun zamandır sessiz takipçiyim bu gece dertlendim size danışmak istiyorum ablalarım kardeşlerim. benim yaklaşık 5 aydır görüştüğüm bir bey var ve kendisi doğulu, aşiret kökenli. ben ise batıda doğdum büyüdüm ailem göçmen.
simdi soruna gelirsek bu bey ailesine müthiş bağlı ve babası ne derse onu yapıyor ve babasından çok çekiniyor. kendi başına bir hüküm veremiyor gözlemlediğim kadarıyla. babasıyla telefonda konuşurken bile oturuşunu, kıyafetini vs düzeltiyor. babası arıyorsa mutlaka ama mutlaka açıyor ve müsait olduğunu söyleyip ben yanında kös kös otururken uzun uzun bazen 1 saate yakın iş-güç, hoş-beş muhabbeti yapıyor. açık açık sorduğumda ise 'bizde ataya saygı vardır, bunlar hep saygıdan.' diyor. yaş itibari ile de bir sorun çıkmazsa,bir hayatı paylaşabiliriz dersek evlenmeyi düşünüyoruz, liseli aşkı yaşamıyoruz yani . baban her zaman karar veren kişi mi olacak dediğimde ise 'evlenince yeni bir hane olacağız, hane içine karışmaz' diyor.
asıl nokta ise bu bey babası ile birlikte iş yapıyor yani o baba her zaman yakınımızda olacak gibi. (bir süre sonra işte gelirleri ayırmayı düşünüyorlar.) ben üniversite mezunuyum ve özel bir kurumda yoğun bir şekilde çalışıyorum.
daha net olması açısından uzun uzun anlattım durumu. şimdi soruma gelirsek doğuda kültürel olarak bu yazdıklarım geçerli mi, yoksa bizim bey mi abartıyor bazı şeyleri? babası sizce hayatımızın her anında bize müdahale eder mi? aramızda doğulu olan pek çok ablam kardeşim vardır lütfen tecrübelerinizi benden esirgemeyin.

bir fikri olan ama buraya yazmaktan çekinen olursa lütfen özel mesaj yoluyla bana ulaşsın.

Son düzenleme:
Evet genel olarak oyle bir yapi var benim gordugum kadariyla.
Lisede gorev yapiyorum. Inanin okulda bize posta koyan, saygisizlik yapan ogrenciler babalari gelince kapinin onunde el pence divan duruyor.
Artik saygidan midir korkudan bilemem.
Fakat sanmiyorum ki evinizin isine karissin. Tabi ki ortak is yapiyorlarsa para konularinda babasina danisacaktir. Fakat sizin evinizin huzurunu bozacagini pek sanmiyorum

uzun zamandır sessiz takipçiyim bu gece dertlendim size danışmak istiyorum ablalarım kardeşlerim. benim yaklaşık 5 aydır görüştüğüm bir bey var ve kendisi doğulu, aşiret kökenli. ben ise batıda doğdum büyüdüm ailem göçmen.
simdi soruna gelirsek bu bey ailesine müthiş bağlı ve babası ne derse onu yapıyor ve babasından çok çekiniyor. kendi başına bir hüküm veremiyor gözlemlediğim kadarıyla. babasıyla telefonda konuşurken bile oturuşunu, kıyafetini vs düzeltiyor. babası arıyorsa mutlaka ama mutlaka açıyor ve müsait olduğunu söyleyip ben yanında kös kös otururken uzun uzun bazen 1 saate yakın iş-güç, hoş-beş muhabbeti yapıyor. açık açık sorduğumda ise 'bizde ataya saygı vardır, bunlar hep saygıdan.' diyor. yaş itibari ile de bir sorun çıkmazsa,bir hayatı paylaşabiliriz dersek evlenmeyi düşünüyoruz, liseli aşkı yaşamıyoruz yani . baban her zaman karar veren kişi mi olacak dediğimde ise 'evlenince yeni bir hane olacağız, hane içine karışmaz' diyor.
asıl nokta ise bu bey babası ile birlikte iş yapıyor yani o baba her zaman yakınımızda olacak gibi. (bir süre sonra işte gelirleri ayırmayı düşünüyorlar.) ben üniversite mezunuyum ve özel bir kurumda yoğun bir şekilde çalışıyorum.
daha net olması açısından uzun uzun anlattım durumu. şimdi soruma gelirsek doğuda kültürel olarak bu yazdıklarım geçerli mi, yoksa bizim bey mi abartıyor bazı şeyleri? babası sizce hayatımızın her anında bize müdahale eder mi? aramızda doğulu olan pek çok ablam kardeşim vardır lütfen tecrübelerinizi benden esirgemeyin.
Bunun doğulu veya batılı olmakla alakası yok.
Babasına sormadan adım atamamasi bütün gerçeği yansıtıyor. Birey olamamış bi adam var karşınızda. Böyle insanları aileleri yönetir.
Yani ne zaman çocuk yapacağınızdan tutun da ismine kadar babası karar verebilir.
Ben olsam yol yakınken donerdim

Doğuda gerçekten genel olarak böyle bi yapı var sadece babayla kalsa iyi aileinin bütün büyüklerinin fikrini alan da var.. benim bi arkadaşımı ki kendisi hekim 7 ay önce teyzesinin kızıyla ısrar kıyamet evlendirdiler arkadaşım kıza elini bile sürmemiş ve ilk günden beri istemediğini söylüyo boşanma davası açacak ama tüm dayılar amcalar toplanıyo hepsi bişey söylüyo 7 aydır bi sonuca varamadılar kız yurtdışından geldi türkiyeye ailesi burada değil kız içinde zor bi durum.. yani daha beteri var! Böyle şeyleri göze alabilecekseniz devam edin derim...

Evlendikten sonra degismez. Eger simdiden rajatsiz olduysan yol yakinken dön.

Sen batısın o doğu birbirinize uyum açısındanda çok uzaksınız... Kavuşmanız, anlaşmanız mutlu olmanız için aşkınızın çok büyük olması lazım ve evlilikde 5 ayda verilecek bir karar değil oyüzden iyice tanı derim...

Kendi kültürüne yakın biri ile beraber olmanı söyleyeceğim ben. Sonra hayaller ve gerçekler olmasın diye...

Bende doguluyum bizde oyle sey yok,eşim batili o el pence durur ben kimseye eyvallah etmem,onlar babadinin yaninda bacak bacak ustune atmaz ben bavamin yaninda rahatimdir, dogulular evet atalarina saygililardir da kimiside ben gibi :))

Bunun doğulu veya batılı olmakla alakası yok.
Babasına sormadan adım atamamasi bütün gerçeği yansıtıyor. Birey olamamış bi adam var karşınızda. Böyle insanları aileleri yönetir.
Yani ne zaman çocuk yapacağınızdan tutun da ismine kadar babası karar verebilir.
Ben olsam yol yakınken donerdim
olurda erkek çocuğumuz olursa adı zaten belliymiş. söz söyleme hakkım yok o konuda.

O kisilerle alakali bir sey. Ben de doguluyum,babam da dogulu annem de. Hatta 7 gobek doguluyuz hic bahsettiginiz seyler yok. Sahit bile olmadim cevremde. Kimse babasiyla calismaz,kimsenin babasi isine evliligine gelinine karismaz. Tam tersi benim gozlemlerim de gocmenler bir arada yasiyor,altli ustlu evleri var ve baba ogul isleri gelirleri de bir :KK66: ne tuhaf degil mi, tecrube ve gozlemlerimiz tamamen farkli sizinle. Demek ki neymis dogusu batisi yokmus bu isin. İnsanla alakali bir durum,cografyadan bagimsiz :KK66:

geçen gece kızdığım şeyi yazmayı unutmuşum. normalde ailesi başka şehirde yaşıyor ama bizim olduğumuz şehire taşınacakalr ev bakmaya geldiler. bu bey sırf babasına saygısızlık diye telefonu eline alıp tek satır mesaj yazmadı bana. bir boşluk bulup aramış duymadım, neyse geri aradım iş arkadaşıyla konuşur gibi yaptı sonra da allaha emanet dedi ve kapattı. bende bir mesaj vs bekledim ama gelmedi. normal mi bu sizce? babası hayatında biri olduğunu bilmiyor ve sanırım ciddi bir karar vermeden de babaya söylenmezmiş böyle şeyler. var mı böyle bir gelenek?

Arkaniza bakmadan kaçin.
Doguluyum yazdığınız kişilikteki insanlarla ben dahi kulturel çatışma yaşıyorum. Siz hayli hayli yaşarsınız,hic gerek yok bu eksinlara

olurda erkek çocuğumuz olursa adı zaten belliymiş. söz söyleme hakkım yok o konuda.

5 aydir görüstügüm kisi bana bunu söylese kacar giderim. Ne demek söz hakkim yok?
Doguyla batisiyla bi alakasi yok bunun adam birey olamamis.
Babasina aciklasa iliskinizi oldu ki adam istemedi sizi görüstügün kisi o benim babam diyip arkanizda bile durmaz sizin öyle bir durum sezdim ben.

X