Diyetisyen Sena Melek diyet hakkında sorularınızı cevaplıyor

merhaba, hoşgeldiniz,

ilk defa bir diyetisyenin ara öğünü yemeyin dediğini duyuyorum, buna sevindim, çünkü bende ara öğün yapmıyorum, 3 öğün bana yetiyor çünkü

Araöğün de diyetlerde uygulanan bir taktiktir aslında. Ama ben şu ana kadar çok az diyet listesinde kullandım ara öğünleri. İnsülin leptin direnci hakkında bilgisi olan herkes ara öğünün ne anlama geldiğini anlayabilir zaten. Bu konuda eğer bilgi sahibi olmak isterseniz leptin-insülin direnci yazısını okuyabilirsiniz.
Yılmayın doğru yoldasınız
Sağlıklı zayıflamalar

Merhaba,öncelikle 45 kilo veren arkadaşı canı gönülden tebrik ediyorum,muskaydı sanırım.Ben topu topu dört kilo vermek istiyorum ama boğazımı tutamıyorum.Zaten genel olarak çok su içerim,pilates yapıyorum.Ekmeği çok seviyorum,ekmeksiz kahvaltı yapamıyorum.Akşamları ekmek yemiyorum yıllardır.Yaşım 41,kilom58,boyum 1.56.Bana 4 kiloyu aç kalmadan verdirecek bir diyet listesi hazırlar mısınız,lütfeeen

Merhaba, tebrik ve teşekkür ederim burada bilgi sahibi insanlara ihtiyaç vardı. Saglıklı bir hamilelik geçirirsiniz inşallah
Bende kendimi ve düzenimi tanıtayım tavsiyelerinize ihtiyacım var çünkü:)
Ben 20 yaşındayım 163 boyunda 80 kiloyum. 90a ramak kala 80e düştüm çok şükür ama düzenimi bozdum maalesef.
Sabah bol tahıllı ekmek ile Kaşarlı tost ve çay.yanında yeşillik.
Öğle bazen 1 tabak ev yemeği, fırında patates gibi aperatifler ya da yine tost
Aksamda 1 tabak ev yemeği

Aksam yemeğini en gec 18.00da yiyorum ve daha sonra hiçbir şey yemiyorum. Günlük 3 litre su
Sizce nasıl degerlendirirmisiniz

Ekmeksiz yapamamak çok kötü bir özellik maalesef. Önce kilo verme ile ilgili bu temel mantığı içeren yazıyı okumanızı isterim. Sadece kahvaltıda yiyorsanız çavdarlı ya da kepek ekmeği yemenizi öneririm. Normal ekmekten ne olursa olsun vazgeçin.
Kahvaltıda dediğim gibi 2 3 dilim kepek ya da çavdar ekmeği
Öğle yemeğinde proteinli yemekler (1 porsiyonu geçmemek üzere et, tavuk ya da balık ızgara ya da fırında)
Akşam yemeğinde zeytinyağlı sebze yemeği yine bir porsiyondan fazla olmasın.
Ayrıca öğünlerde zeytinyağlı yeşil salata ve yoğurdu abartmadan yiyebilirsin.
günde en az 3 litre su için, spora da devam.
Ara öğünde yemeyin ne olursa olsun. Güçlü şekilde öğünlerle zaten aç kalmayacaksınız.

Senamelek hanim ben ogrt im 30 yasinda 2 cocuk annesi 1 yil once dogum yaptim 73 kilo 162 boyundayim yaklasik 2.aydir da kilom en fazla 72 ye kadr indi.sonrasi yok.sabhciyim 6.45 te evden cikiyorum.sabhlari cnm istemedigi icin sadece 1 dilim cvdr biraz peynir yarim domatesten fazla yiyemiyorum.e tabi okulda ogleye dogru acikiyorum eve geldigimde de. Resmn saldiriyorum dolaba.sabah ara ogunde 2 kuru hurma. Vya ceviz veya cekirdekli siyah kuru uzum tuketiyorum.aksm kacamklarim da oluyo esim tatliyi com seviyo ona yaptigimda ya da disaridan aldiginda kacamk yapiyorum dayanamayip.acikcasi kilo vermede accik karamsarlastim ama bi yandn istedigim kiyafwtleri giyemedigim icin de canim skiliyo sitres oluyorum.bana bu konuda yardimci olurmusunz

Canım öncelikle güzel dileklerin için teşekkür ederim. Yaşın çok genç, metabolizma hızın aşırı yüksek. Ne yersen ye eritirsin zaten normal şartlarda bu yaşta. Önemli olan düzenli yemek yemek ve düzenli spor yapmaktır.
Menün harika, bunlara ek olarak günde en az yarım saat yürüyüş yaparsan ciddi kilo vermeye başlarsın.
Ara öğün de yapmamanı öneriyorum. Sabahları da iki bardak suya bir limonu bölüştürüp iç kalkar kalkmaz.
Yaşın genç sporu ihmal etmezsen bir an önce ideal kilona ulaşabilirsin.

Canım öncelikle karamsarlık en kötü durumlardan birisidir kilo verme konusunda. Kilo vermek için ne olursa olsun kaçamaklardan ve ara öğünlerden uzak dur. Sabah seni tutması için biraz da peynir ekle menüne.
Öğle yemeğini ve akşam yemeğini de protein içerikli tüketmen lehine olacaktır. Balık et yoğurt tavuk yiyebilirsin.
Akşam 7 den sonra şekerli çay bile yok haberin olsun
Akşamları da yarım saatten biraz fazla yürürsen kilo vermeye başlarsın yavaş yavaş. Dediğim gibi ara öğün ve ve kaçamak kesinlikle yok. İrade olmadan kilo verilmez.
İyi zayıflamalar canım.

Cok tesekkur ederim onerilerinizi okudum soylediginizi bugun yaptim.hic ara ogunum olmadi bu sabah.kahvalti.6.30 da q dilim cvdr 4 yesil zeytin dogal.kibrt kutusu peynir.yarim domates yedim.2 kupa yesil cy ictim suana kadar.sartlayinca oluyormus.devami gelir ins

Aksama misafirlerim var arkadasim tatli yapip getirck.bi arkadasim da kestane getirck.ben de yiyebileyim diye menuye yogurtlu kereviz salatasi. Ekledim.ispanakli borek de yapcm.herkes aksm yemegini yemeden geliyo.bu nedenle aksm menu bol.ben kestaneden yiyebilirmiyim peki

Evet ara ögün yapmiyorum ve 18.00dan sonra agzima bir sey koymuyorum ve gunde 30 dk leslie yapiyorum daha yeni basladim.sabahları limonlu suya da başlayayım.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için mutlu günler dilerim

Bir misafir kaçaağından hiç bir sıkıntı olmaz. Abartmadan yemenizde hiçbir sıkıntı yok. Böyle durumlarda gerilmeyin. Gerilip bunu düşünmek stres yaşamanıza, yemek düzeninizin bozulmasına neden olur. Rahat olun ve bu akşam arkadaşlarınızla güzelce eğlenin.

Merhabalar Sena hanım.Bebeginizi sağlıkla kucağına alın inşallah
Benim 3.5aylik bebeğim var emziriyorum kilo vermek istiyorum.165boyum 78kilom iki gundur ekmeği azalttim .bebeğim izin verdiği müddetçe evde yürüyüş yapıyorum yarım saat kadar. Bu arada yasim26 onerilerinizi bekliyorum.bir de adet görmedim kilo vermede zorluk yaşar miyim

Merhaba
Bende uzun zamanlar dıyet yaptım.ama bi faydasını göremedim.
Nedeni iradesizce yememdi.simdi 3 haftadır burda arkadaşlar ile diyet yapıyorum.Ve haftada kaçamak yapmazsam genelde700 gram veriyorum sizce normal mi.haftada 1 kg vermem için daha fazla spor mu yapmalıyım ne önerirsiniz❤

Adet görmemeniz şişkin hissetmenize sebep olur. Bu yüzden adet düzeninizin düzene girmesi için soğan kürü (linkten okuyabilirsiniz) tavsiye ediyorum. gebelik sonrası kilolar aslında geçici kilolardır önemli olan onlardan kurtulmayı bilmektir. uygulayacağınız soğan kürü ile hem zayıflar, hem de adet düzenini oturtabilirsiniz.
Zayıflamak için bol bol su için, spor yapmaya çalışın, ara öğün yemeğin ve günde 3 öğününüzü güçlü yapın. Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratlı gıdaları kesin.
Bebeğinizle mutluluklar, Allah analı babalı büyütsün.

Merhaba Sena Hanım, ben size daha önce yazmıştım. Sigarayı bıraktığımı, 6 öğün yaptığımı ve kilo almak istemediğimi. Siz de 3 öğüne düşür demiştiniz ama ben hayatımda hiç 3 öğün yapmadım. Hep 5-6 gitti.

Sabah 1 incir (veya 2 hurma, 3 erik vs) le ılık su içip yürüyüşe çıkıyorum. Klasik kahvaltı: peynir, zeytin, haşl.yumurta, bol yeşillik,1 dl. Esmer uno ekmek. Kışın salatalık domates yemiyorum.

Ara: kahve. Öğlede: 1,5 kepçe çorba, 4 kaşık sebze, yoğurt ve 1dl. Uno.

Öğleden akşama kadar ara ara: yarım avuç yaban mersini, yarım avuç goji berry, 1 mandalina vs. değişimli yiyorum. Akşam: Genelde beyaz etlerden biri haşlama veya fırında(Veya kurubaklagillerden biri). Yanında yağsız salata. Bazen kırmızı et. 2 dl. Uno. 2 haftada bir sebze öğününü akşama alıyorum, eti öğleye. Gece yürüyüşten gelince bir dl. Peynir ve 1 avuç leblebi yiyordum. Onu kaldırdım hep su içtim ama dün gece 4 e kadar açlıktan uyuyamadım.

Önerdiğiniz yazıda meyvayı öğle öğününün üzerine yiyebilirsiniz diyor. Kaç porsiyon yiyebilirim? Yemesem meyvadan aldığım vitaminleri sebzelerden alabilir miyim? Benim hipotiroit rahatsızlığım var metabolizmam yavaştı şimdi sigaradan sonra daha da yavaşlamasın diye meyvaya daha çok ağırlık vermiştim. 3 lt. su içiyorum ve 2-3 fincan yeşil çay, ıhlamur vs.

Şimdi 3 öğün olunca neyi nereye koyacağımı, nasıl düzenleyeceğimi bilemedim. Amacım sigaradan sonra kilo almamak. İştahım fazlasıyla açıldı. Hep az yemeye çalışıyorum direniyorum ama zorlanıyorum. Rica etsem bana örnek bir liste yapabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Merhaba canım,
Kilo verme hızın gayet güzel, sağlıklı bence. Hiç bozma derim. 1 kilonun üstüne çıkmak için ya da belirli bir aşamayı atlamak için iki günde bir spor yapmanı öneririm. Koşu, bisiklet ya da yürüyüş tavsiyelerim. En az yarım saat.

Yürüyüş herhalde benim için en uygunu.
Ama dışarı çıkamıyorum bende bi salon bi koridor turu yaparım artık

Bide kur olarak sizin bir tavsiyeniz var mı?
Yoğurtlu biberli limonlu kure yağ yaktırdıgı
Yogurtlu zencefilli tarcınlı zerdeçalli kure 500gr ertesi gün eksik çıkardığı
Günde iki kere tacınlı suttunde ayda 4 kilo verdiridiği soyleniyo sizin gorusunuz nedir yada önerdiğiniz bir kur var mi?

Teşekkürler ❤

Tesekkur ederim

Sizin ara öğünler oldukça fazla :)
Kahveyi ara öğün olarak düşünmeyin, eğer sade içerseniz istediğiniz zaman içebilirsiniz kahveyi. Süt tozuyla kahve içmeyin zaten yağ oranı oldukça fazla. Sabah kalkar kalkmaz en az 2 bardak su için. Akşam yatmadan da 2 bardak su. Sular ılık su olsun ve isterseniz içine biraz limon da sıkabilirsiniz.
Açlıktan uyuyamanız oldukça ilginç iştahınız oldukça iyi maşallah. ara öğünleri kesmezseniz kilo verme zorlukları yaşarsınız. isterseniz şu yazıya bir göz atın. Ara öğün yemeyin dememi daha iyi anlayacaksınız.
Ara öğünler yerine şekersiz çay, şekersiz sade kahve, bitki çayları içebilirsiniz biraz daha fazla tutabilir.
Öğlen ve akşam yemeklerinizi yavaş yemeniz de bir diğer tavsiyem

Öncelikle evde yapacağınız yürüyüş bile yeter önemli olan dinamiklik, hareketlilik.
Şu kür şu kadar kilo verdirir demek yanlıştır. kişiden kişiye değişir kür ve diyetlerin ne kadar kilo verdireceği.
Size önereceğim kürler var tabi.
Gebelik sonrası: soğan kürü ya da soğan suyu diyeti
Limon kürü
Yoğurt kürü
Bu kürleri neden öneriyorum? Hem doğal zayıflama ürünleri hem de yağ yakıcı özellikleri bulunmakta.
İyi zayıflamalar canım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…