Diş hekimiyim sorularınızı dinleyebilirim

Merhaba, ne güzel bir soru O zaman yapmanız gerekenleri şu şekilde anlatayım:
-Günde en az 2 kez içeriğinde 1450 ppm flor içerikli diş macunu ve yumuşak diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın
-Ardından akşamları yatmadan diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin
-Fırçalama işleminden ve diş ipi kullanımından sonra yine akşamları gargara yapınız
-Yılda 1 defa diş hekiminize gidip dişlerinizi temizletiniz
-Yine yılda 1 ya da 2 defa dişlerinize flor uygulaması yaptırabilirsiniz.

Arka disimin içinde bosluk var dolgu yaptirmayi düşünüyorum ama merak ettigim agzimda koku olusturur mu?
Dolgu koku yapmaz aksine o boşluk orada durduğu müddetçe yediğiniz içtiğiniz şeyler orada birikeceği için esas o zaman koku problemi yaşarsınız. Dolgu bir sorun değil bir çözümdür :) Geçmiş olsun

Zaman ayirip cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim.tavsiyelerinizi dikkate alacagim

Merhaba öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkürlerimi sunarım.

1. 10 sene önce sağlam görünen ama müthiş ağrı yapan dişim röntgen alınmadan çekildi. Üst küçuk azı dişlerden biriydi. Sonrasında ağrısından 1 haftada tam 50 hap yuttugumu biliyorum .
Başka bir doktor, o doktorun hata yaptığı söyleyip pansuman ve ilac tedavisi uyguladı. Yani iltihapli dişim çekilmiş. Olaydan yaklasık 7 yıl sonra cekilen dişin yerine kayan bir diş üstünde apse oldu. Defalarca patlatip temizledim belki biter diye
Baktim olmayacak o dişe ağrı yüzünden kanal tedavisi yapildi antibiyotik yazildi. Kullandim bir sure sonra tekrar basladi apse patlatmaya devam . Sonra 2 kutu daha antibiyotik kullandim ama 10 gun kadar sonra apse tekrar tekrarladi. Son 1 senedir apse yok ama kirmizi hafif bir şislik ve damak kizarikliği gözlemliyordum bazen. Gittim 2. Dişide cektirdim çunku kirildi sallaniyordu. Kusura bakmayin kisaltamadim. Simdi benim korkum oradaki bu durumdan neden kurtulamiyorum antibiyotiklere ragmen . Korkuyorum kist olur diye.

2. Sorum 2 güne kadar zirkonyum icin biyere gidicem siradan dis kliniklerinden farkli bir yer. Dis cekimi dolgu vs yapmiyorlar. Onlar sadece zirkonyum porselen gibi uygulamalar yapiyorlar. Ust 6 disimi yaptirmak istiyorum. Beyaz tenliyim acaba a1 bende siritir mi. Icteki disin renginide yansitacagindan dogalligi yakalayabilir mi acaba a1. Ve acana dikkat etmem gereken başka birsey var mı? Bilemiyorum sekli nasil olacak ben mi sececeğim onlar mi uydurcak
D dishekimim

3. Gideceğim yer zirkonyum yaparken dijital ölçüm yapmiyor sanirım alçı kalibi gibi biseyle aliniyor bu sağlıklımı acaba.. ve tanesini 1000 liradan yapiyorlardi gecen yil

4. Bugün diş hastanesi doktoru zirkonyumun tanesini 160 tan filan yaptiklarini söyledi ama oraya guvenemiyorum.

Son düzenleme:
merhaba benim en ön ortadaki dişimin üstünde ufak bir et parçası oluştu yani toplu iğne başı kadar bir alanda siş etimin bir parçası sanırım , neden olmuş olabilir acaba?

Kusura bakmayın ancak cevap verebiliyorum biraz yoğunluk vardı işte,mesajınızı gördüm ama rahat cevap verebileceğim bir zaman kolladım o yüzden şimdiye kaldı :)
1-İlk diş çekiminizde muhtemelen dişinizde iltihap vardı ve hekim arkadaşımız maalesef ki iltihapa rağmen dişi çekmiş.Aslında çok tehlikeli bir durum bu, iltihapın kana karışma ihtimali var çünkü. Ancak şanslıymışsınız böyle bir sıkıntı yaşamamışsınız. İltihap o dönemde kurutulmadan dişiniz çekildiği için bölgesel olarak bir yayılım göstermiş olabilir bu da diğer diş bölgelerini etkilemiş olabilir. Diğer dişinize de kanal tedavisi olmanıza rağmen ağrı-şişlik şikayetinden kurtulamamışsınız, bu da bölgedeki iltihabın maalesef henüz tamamen temizlenmediğini gösteriyor. Kullandığınız antibiyotikler doğru antibiyotikler olmayabilir. Yeniden bir şişlik,ağrı oluşumu durumunda bir hastanede antibiyogram yaptırmanızı rica edeceğim sizden. Çünkü çok antibiyotik kullanımına bağlı bazı ilaçlara karşı vücudunuz direnç geliştirmiş olabilir. Yani siz ilacı içseniz dahi faydasını göremezsiniz bu durumda.

2-Bahsettiğiniz tarzdaki yer nasıl bir yer yani hastane ortamı değil mi? Yapan kişi hekim mi? Dışarıda maalesef çok sayıda diş teknisyenleri de bu işleri yapmaya kalkışıyorlar dikkatli olmanızı öneririm. Renk konusunda buradan size bir şey söylemem mümkün değil, orada ayna karşısında hekimle beraber renk seçimi yapmanız gerekiyor.Beyaz tenler içinde bile bir sürü çeşit var.İçerideki dişin rengini yansıtma olayına gelince de öyle düşündüğünüz gibi bir yansıma olmayacak.Bu önyargılar maalesef çok fazla araştırmak ve maalesef ki yanlış bilgiler edinmekten kaynaklanıyor :) Bazı şeyleri hekiminize bırakmanız gerekiyor. Siz ne istediğinizi hekiminize anlattığınız taktirde size renk konusunda da şekil konusunda da yardımcı olacak. Şekil konusu için de isteklerinizi siz anlatacaksınız; misal biraz önde durmasını istiyorum/ön dişlerimin belirgin olmasını istiyorum/çok keskin hatlara sahip olmasını istemiyorum vs gibi. Tamamen aklıma gelenleri sıraladım şu an,böyle olması gerekmiyor yani illa ki.

3-Fiyat konusunda hiçbir şey söyleyemem ama ölçü konusunda her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Dijital ölç almayan binlerce yer var neden zararlı olsun ?

4-Diş hastanesine güvenmediğinizi söylemişsiniz diğer bahsettiğiniz yerin nasıl bir yer olduğunu bilmediğim için size bu konuda nasıl yardımcı olabileceğimi ne yazık ki anlamadım. Tabi ki içinize sinen bir yer olmasını önemli. Mümkünse de işlemi bir protez uzmanı diş hekimine yaptırmanızı öneririm.

Tüm yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla aklınızda gerçekten çok fazla yanlışlarla dolu bilgi karmaşası var. İnternetten araştırarak teşhis koyamazsınız, bazı şeyleri doktorunuza bırakın daha rahat edersiniz :) Sağlıklı günler

merhaba benim en ön ortadaki dişimin üstünde ufak bir et parçası oluştu yani toplu iğne başı kadar bir alanda siş etimin bir parçası sanırım , neden olmuş olabilir acaba?
İltihaplanma olmuş olabilir ya da eskiden oluşmuş bir iltihap kendini yeniden göstermeye başlamış olabilir. Doktorunuza görünmeniz gerekiyor.

Merhaba , benim 20 YAŞ dişim var çekilmesi gerekiyor dedi doktor alt çenede ama Gömülü değil kökü hafif sinire değiyormuş çekimden sonra bir ihtimal uyuşukluk kalabileceğini söyledi çenede .
Bu durumda ne yapmalıyım ?

onları yapıyorum elbette. 3 kez fırçalama 3 kez gargara yapıyorum. ilk taktırdığım zamanlarda her çay kahve içiminden sonra ya da her abur cubur yememden sonra da macunsuz dişlerimi fırçalar ağzımı su ile çalkalardım. son 1 2 aydır bunu yapamıyorum maalesef

Merhabalar benim üst dişlerimde çarpılık var ama alt dişlerim düz sadece üst düşlere tel takınabiliyormu acaba. ?

O halde renklenme problemi yaşamazsınız merak etmeyin:)

Diş eti çekilmesi icin ne yapabilirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…