Diş hekimiyim sorularınızı dinleyebilirim

Peki tel takılırken başka işlemlerde yapiliyormu yani çürükler v.s çekiliyormu yoksa direk telmi takılıyor.
Eğer tel tedavisi dışında yapılması gereken işlemler varsa doktorunuz önce bu işlemleri tamamlar daha sonra tel tedavisine geçilir. Yani en son işlem tel tedavisi

Maalesef düzeltmesi için bir periodontoloğa başvurmanız gerekiyor. İlerlememesi adına ise yumuşak bir diş fırçası edinin, beyazlatıcı özelliği olmayan bir diş macunu kullanın
Düzenli diş hekimine gidiyorum.
Merak ettiğim baslangıç aşamasında yada olusmamas
Maalesef düzeltmesi için bir periodontoloğa başvurmanız gerekiyor. İlerlememesi adına ise yumuşak bir diş fırçası edinin, beyazlatıcı özelliği olmayan bir diş macunu kullanın
Genel olarak ne yapılabilir, oluşmaması için.

Düzenli diş hekimine gidiyorum.
Merak ettiğim baslangıç aşamasında yada olusmamas

Genel olarak ne yapılabilir, oluşmaması için.
Sert fırça kullanımından kaçınmalı, fırçalarken doğru şekilde fırçalama işlemini yapmalı, diş taşlarınızı mutlaka yılda 1-2 defa temizletmeli, sigara kullanımından kaçınmalısınız.

Benim bir sorum vardı size zahmet olmazsa yanıtlarsanız çok sevinirim. Hamile kalmadan 1 ay önce diş kontrollerim yapıldı, dişlerim temizlendi. Şu an 19 haftalık hamileyim ve diş etlerimde kanamalar başladı. Bunun için yapmam gereken bir şey var mı yoksa bu süreç normal mi?

Kadın doğum doktoruma söyledim ama pek üzerinde durmadı olur öyle dedi. Ama yine de benim gebelikte dişlerimle ilgili yapmam gereken dikkat etmem gereken bir husus var mı acaba?

merhaba.ön dişlerimde 3 adet kompozit dolgu var.bu kompozit dolgular bir süre sonra sarardı? cila atılıp beyazlatılıyor mı ön açık olan dişlerime yeniden kompozit dolgu mu yapılması gerekir.yaşım genç yaprak lamine mi yaptırsam?ileride ana dişim kesilecegi için rahatsızlık yasar mıyım.

Çekilmesi gerekiyor dediyse doktorunuz yani son çare çekim ise çekimi bir cerraha yaptırmanızı öneririm. Sinire yakın olduğu için profesyonel ellerde olmanız daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayabilir
Sinirin baya bi içinden geçiyor dedi doktor . Çekecek olan kişi Çene Cerrahı zaten ama uyuşukluk kalma riski de var mecbur da çekilmesi Lazım dedi.

Benim bir sorum vardı size zahmet olmazsa yanıtlarsanız çok sevinirim. Hamile kalmadan 1 ay önce diş kontrollerim yapıldı, dişlerim temizlendi. Şu an 19 haftalık hamileyim ve diş etlerimde kanamalar başladı. Bunun için yapmam gereken bir şey var mı yoksa bu süreç normal mi?

Kadın doğum doktoruma söyledim ama pek üzerinde durmadı olur öyle dedi. Ama yine de benim gebelikte dişlerimle ilgili yapmam gereken dikkat etmem gereken bir husus var mı acaba?
Evet hamilelikte normal hormon değişiminden dolayı. Diş temizliğinize yeterli özeni göstermemenizden kaynaklanıyor biraz da. Hamilelikte normale göre biraz daha hassas olur diş etleri, o yüzden mutlaka günde 3 kez fırçalayın dişlerinizi ve diş ipi kullanın. Listerin gibi gargaraları kullanmayın kullanacaksanız alkolsüzünden tercih edin. Diş hekimine gidip genel bir temizlik yaptırmanızı öneririm

merhaba.ön dişlerimde 3 adet kompozit dolgu var.bu kompozit dolgular bir süre sonra sarardı? cila atılıp beyazlatılıyor mı ön açık olan dişlerime yeniden kompozit dolgu mu yapılması gerekir.yaşım genç yaprak lamine mi yaptırsam?ileride ana dişim kesilecegi için rahatsızlık yasar mıyım.
Dolguların beyazlatılması gibi bir durum yok, ya dolgular yenilenir ya da eğer diş durumunuz uygunsa laminate uygulaması yapılabilir. Bunu doktorunuz gördkten sonra karar verebilir ancak

Evet hamilelikte normal hormon değişiminden dolayı. Diş temizliğinize yeterli özeni göstermemenizden kaynaklanıyor biraz da. Hamilelikte normale göre biraz daha hassas olur diş etleri, o yüzden mutlaka günde 3 kez fırçalayın dişlerinizi ve diş ipi kullanın. Listerin gibi gargaraları kullanmayın kullanacaksanız alkolsüzünden tercih edin. Diş hekimine gidip genel bir temizlik yaptırmanızı öneririm

Teşekkür ederim :KK25:

Diş beyazlatmak istiyorum, gerçekten rengi açılıyor mu dişlerin?
Hangi yöntemi önerirsiniz?

Diş beyazlatmak istiyorum, gerçekten rengi açılıyor mu dişlerin?
Hangi yöntemi önerirsiniz?
Elbette rengi açılıyor. 2 tip beyazlatma şekli var: home tipi ve office tipi. Home tipi daha az renklenmeler için, office tipi ise daha yoğun renklenmeler için kullanılıyor. Office tipinde daha fazla renk açılımı elde edilir. Office tipi 1 ya da duruma göre 2 seansta tamamlanır. Home tipi biraz daha uzun süren evde kendinizin uygulayacağı bir işlemdir. Ekonomik olarak home tipi daha uygun bir tedavi seçeneğidir. Bu gibi etkenler göz önüne alınarak ancak doktorunuzun da dişlerinizi görmesiyle beraber karar verebilirsiniz. Buradan ancak bu kadar bilgi verebiliyorum :)

Arkadaşlar forumda gerçekten ciddi anlamda çok fazla yanlış bilgi içeren mesajlar görüyorum. Bu sağlık konusunda olunca ve kendi alanımda olunca yazmadan edemedim. Diş hekimiyim herhangi bir sorunuz varsa buraya yazın gün içinde sizlere cevaplar vermeye çalışacağım sevgiler

Not: Fiyat ve diş hekimi önerisi sormayınız.
Kızım var 6.5 yaşında. Ve ön dişleri nerdeyse 2 aydır sallanıyor bu arada da arka ikinci azilar yeni çıktı agrisindan kurtuldu. Acaba bir diş hekimi e kontrol gerekir mi su an sadece agridigini söylüyor zayifladi bütün elbiseleri bol geliyor. Ne zaman düşer bu dişler. Ne onerirsiniz acaba??

Kızım var 6.5 yaşında. Ve ön dişleri nerdeyse 2 aydır sallanıyor bu arada da arka ikinci azilar yeni çıktı agrisindan kurtuldu. Acaba bir diş hekimi e kontrol gerekir mi su an sadece agridigini söylüyor zayifladi bütün elbiseleri bol geliyor. Ne zaman düşer bu dişler. Ne onerirsiniz acaba??
Ön dişler ortalama 7-8 yaşlarında sürer. Kızınızın alttan gelen yeni dişleri sürmek üzere olduğu için üstteki süt dişleri sallanmaya başlamış. Eğer ağrı yapmıyorsa bırakın kendi haline düşecektir kendiliğinden, hatta bırakın eliyle oynasın kökü bile kalmamış olduğundan çıkar biraz oynasa :) Eğer 2-3 ay kadar daha böyle devam ederse diş hekimine gidin çeksin. Dişler sürerken ağrı yapması çok normal, o dönemde eczanelerden diş sürme dönemlerinde kullanılabilen rahatlatıcı jellerden alıp diş etine sürebilirsiniz. Sevgiler :)

Ön dişler ortalama 7-8 yaşlarında sürer. Kızınızın alttan gelen yeni dişleri sürmek üzere olduğu için üstteki süt dişleri sallanmaya başlamış. Eğer ağrı yapmıyorsa bırakın kendi haline düşecektir kendiliğinden, hatta bırakın eliyle oynasın kökü bile kalmamış olduğundan çıkar biraz oynasa :) Eğer 2-3 ay kadar daha böyle devam ederse diş hekimine gidin çeksin. Dişler sürerken ağrı yapması çok normal, o dönemde eczanelerden diş sürme dönemlerinde kullanılabilen rahatlatıcı jellerden alıp diş etine sürebilirsiniz. Sevgiler :)
Çok teşekkür ederim.

Merhaba öncelikle teşekkür etmek istedim ne güzel bir konunuz var :KK200:
Ben iki sene önce üst sağ tarafyan kanal tedavili bir dişimi kaybetmek zorunda kaldım 24 yaşındayım. Orta dişimi saymadan sağa doğru gidince 3. dişim gittiğim bir doktor tel tedavisi için çekilebilen dişlerden olduğunu ve simetriğinin de çekilip tel tedavisine başlayabileceğimi söyledi. Sol üst tarafta sol orta dişimi saymadan sola gidince 5. dişim dolgu . Sadece üst dişlerime tel taktırmak istesem şu durumda mantıklı olur mu ?

Merhaba öncelikle teşekkür etmek istedim ne güzel bir konunuz var :KK200:
Ben iki sene önce üst sağ tarafyan kanal tedavili bir dişimi kaybetmek zorunda kaldım 24 yaşındayım. Orta dişimi saymadan sağa doğru gidince 3. dişim gittiğim bir doktor tel tedavisi için çekilebilen dişlerden olduğunu ve simetriğinin de çekilip tel tedavisine başlayabileceğimi söyledi. Sol üst tarafta sol orta dişimi saymadan sola gidince 5. dişim dolgu . Sadece üst dişlerime tel taktırmak istesem şu durumda mantıklı olur mu ?
Evet hem de çok güzel olur :) Doktorunuz güzel bir çözüm yolu sunmuş size, bu sayede ileride o boşluk için protez yaptırmak zorunda kalmayacaksınız. Simetriğindeki diş çekildikten sonra tek tedavisi ile arkadaki dişler o boşluğa doğru nizami bir şekilde çekilecek ve sonuç mü-kem-mel :) Kimse eksik dişiniz olduğunu farketmeyecek bile. Bence asla geç kalmadan bu işe girişmelisiniz. Sevgiler :21:

X