Devamlı birşey olmaz diyen kaynana kayınbaba

Çok abartıyorsunuz bence. Ayda bir gittiğiniz bir yerde durumu yönetmek çok zor bir şey değil. Her gün ya da her hafta bununla karşılaşsanız, tamam sıkılmanız normal diyeceğim.

Bebeksiz insanlar, bu hassasiyetleri kaybetmiş olabilirler. Geçen bir arkadaşımın evine gittik, çocuğu yok. Evde küçük çocuklu misafir var. Çocukların seviyesindeki ünitede, örtünün üstünde bir sürü cam biblolar var. Ve anneler salonda, çocuklar o odada ayrı oynuyor. Onları kaldırmak aklına gelmemiş bile. Ben kaldırırken de, ne gerek var kaldırmana diyor. Bütün bu camların tuzla buz olması şu örtüyü bir çekmelerine bakar dedim. İzin bile almadan Kaldırdım hepsini. Çaydanlığı yine öndeki küçük göze koyuyor, sıcak kalsın diye. O aldıkça ben geri koydum.

Yine evi dubleks olan bir akrabam, kaç zaman biz çocukları merdivenden çektikçe, çocukları rahat bırakın deyip durdu. Sonra kendi çocuğu olunca, hemen o merdivenlerin iki başına kilitli kapı yaptırdı.

Ya da kendi devamlı gittiğim babamın evi 18. Kat. Oğlum küçükken aklım çıkıyordu. Üstelik bazı odalarda koltuklar direk pencerenin önünde. Eve girdiğim anda, ilk işim oğlum kapıdayken, bütün odaların camlarını kaptmak olurdu. Otururken de devamlı komtrol ederdim. Bir camlara bir engel taktıramadım onlara. Çünkü dikkatli değiller, artık herkes yetişkin olunca. Üstelik haftada iki evlerindeyim. Benim abarttığımı, bütün sitede küçük çocuklu insanlar yaşadığını söylüyorlardı.

Çocuklu annelerin gözleri radar gibi olur. Odadaki her tehlikeli noktayı hemen sezerler. Yapacağınız tehlikeli olan şeyleri sormadan kaldırmak ve ayda bir gittiğiniz evde çocuğunuzu devamlı gözetlemek. Bu kadar sor değil. Kalbiniz filan sıkışmasın. O kısmı sizin fazla endişeli olmanızla alakalı bence.
Ben abartmıyorum yapılması gerekeni yapıyorum.Oglumu her tehlikeden koruyorum ama kayınbabamda bir çene var hiç susmuyor devamlı azarlıyor insanı, çocuğu elleme çocuğu rahat bırak birşey olmaz kafası yarılırsa yarılsın diyor tahammülüm kalmadı artık bu adama. Tabi onlar rahat oğluma birşey olursa en çok ağlıcak olan benim.Onlar da bunun farkında devamlı birşey olmaz diyorlar

Iki cocugum var canim, biri de 24 aylik oglum. 18 ayliktan beri merdivenden kendi iniyor, ben yaninda duruyorum sadece. Boyle yap demiyorum ama bir sey olmaz dediler diye dunyanin en kotu kayinpederi gibi konusmussun, ne kaynanalar kayinpederler var. Caydanlik ortadaysa al kaldir mesela, sehpanin orda kosuyorsa sehpayi kenara cek, bir sey olmaz desin dursun, cok mesele yapiyorsun gibi geldi bana.
Sehpa dediğiniz büyük masa ben tek başıma kaldiramam.Ve dokundugum anda kayınbabam elleme masayı diye laf söyler bağırır.Siz benim lütfen kayınbaba konularimi okuyun.Benim kayınbabam dünyanın en zalim insanlarından biri.Bütün kayınbaba konularima bakarak öyle yorum yapın bence

Haklısın valla
Hem stres hem ekstra yorgunluk laf anlatmaya calısmak
Cocugum benım ıcın hayatdakı en onemlı sey bıraz buyuyene kadar nadir giderım ben olsam
Bıde boylelerı cocuklarını cok koruyarak buyutup yaslanınca unutuyorlar
Eşiniz allaha emanet buyumus
Kaynanam da çok düşkün eşime,eşime birşey olmasın diye sandalyenin bacağına iple bağlıyormus düşün, şimdi benim oğluma birşey olmaz diyorlar koşsun merdivenden diyorlar.Ayda birkez gidiyom ama bu bile bana çok geliyor gözüm çocukta diken üstünde oturuyom

Kafası yarılınca senin canın yanacak onların değil o yüzden bildiğinden şaşma onlar bıksın canım
Inan canım onlar bu yüzden rahat zaten nasilsa kendi çocukları değil ya benim oğlum çaydan yansa da kafası yarılsada onlar üzülmücek ki ağlıcak olan benim,onlar keyfinde ha kedi ha oğlum onlar için

Görümcemin hala hırsla anlattığı bir hikaye var kvm ile ilgili. Beraber hamama gitmişler. O sırada onun oğlu da bebek daha. Hamamda çocuk bayılmış. O panik olmuş ne oldu diye koşup hamamdan çıkıp bir çare bulmaya çalışırken kvm "Olsun kızım napalım öleni gömeriz" demiş. Sizinkiler de böyle herhalde. Oysa en sevdiği torunudur onun. Hatta çocuğa bakmaya gitmişti bir ara (artık büyüdü ve yaramaz bir çocuk biraz). Kötü davranıyorlar benim torunuma istediklerini yapmıyorlar diye kızına damadına düşman oldu geldi. Ben de anlayamıyorum.
Evet benim kaynanam ve kayınbabamda aynen böyleler sözde çok seviyorlar oğlumu ama kafası yarılırsa yarılsın birşey olmaz diyorlar.Peki senin çocuğun var mı sen nasıl başediyorsun kaynananla?

Bence çok sorun değil bunlar onlar bırak dedi diye bırakmak zorunda değilsin ki uğraşma hiç bişey le çocuğunun etrafında dolan çayı kaldirabilirmiyim deme kaldır ben sana çayın bitince doldururum de ve kestir at ısrarla üst üste aynı şeyi niye anlatmaya çalışıyorsun ki yok on göz arka göz ocakta koy arkada kalsın one alırsa bi DHA arkaya koy bebek var tehlikeli olabilir burda kalsın de
İlk başta arka göze koydum zaten öne almaya kalktı,bende çocuğun üstüne dökülmesin arkada dursun yanmasın çocuk diyorum beni duymazlıktan geliyor mahsus,bende en son arkaya koydum artık, çok inatçı insanlar ya

Çocuk bunları yaşarken, merdivenden düşmek üzereyken eşiniz ne yapıyor? Cevap vermiyor mu? Yaa ne demek bırak bişey olmaz baba vs demiyor mu? Sendede suç var.Bu kadar yumuşak davranmaya gerek yok.Aaaa ben çocugumu sokakta bulmadım ( ki sokakta bulsan nolur ) bu kadar davranışlara gelemem.Siz böyle umursamaz davranırsanız bir daha gelmem kusura bakmayın deyip restini çekeceksin ve gitmeyeceksin.
Evet sırf kavga çıkmasın diye yumuşak davranıyorum bazen,bu konuda hatalıyım haklısınız.Eşim çok pısırık asla babasına birşey diyemiyor çocuk konusunda, babası bırak çocuğu birşey olmaz deyince eşim hemen bırakıyor çocuğu,tam merdivenin ucuna yaklaştı çocuk, tut çocuğu düşmesin tut sen dedim eşime tuttu hemen yoksa düşcekti cocuk.Çocuk eşimin yakınında diye eşime tut dedim yoksa ben tutuyorum hep zaten.Eşim babasına gık demeye korkan insan

Niye onaylamalarını bekliyorsun anlamadım. Çaydanlık ortada mı 'Ben mutfağa koyuyorum bunu, içim rahat etsin' de al götür. Ocakta yerini değiştir. Gelip elinden çekecek halleri yok. Sormak ve onay almak zorunda hissetme kendini
Saygısızlık yapmıyim derken benim sinirlerim bozuldu haklısınız aynen onay beklemicem direk yapcam bundan sonra oğlumun güvenliği için

Niye herşeyi soruyosun.
Çaydanlığı koy arka tarafa sorma.
Çaydanlığı kaldır yerden sorma
Doğru olan buysa sorma sorunca böyle yaparlar adama.
Sen iyi niyetle soruyosun kadın sidik yarıştırıyo
Ilk başta sormadan çayı arkaya koydum zaten,kadın öne almaya kalkınca anne çocuk için ön göz tehlikeli arkada dursa olmaz mı dedim saygımdan ama kadın inatçı laftan anlamıyor kardeş.Aldım arkaya koydum ama birşey olmaz laflarından bunaldım işte

Tabi ki koru çocuğunu yanlış anlarsa anlasın. Onun yanlış anlamaso mi önemli Senin çocuğunun sağlığı mı? Hem sen çok kararlı davranırsan, kendi bildiğim şekilde hareket edersen emin ol zamanla onlar bhna alışır. Bir süre sonra senin kabul etmeyeceğini düşünerek adım atarlar. Onlara karşı bi an önce kendi saygınlığını kazan.
Bu arada biz düşünmüyo muyuz onun sağlığını dediği zaman elbette düşünürsünüz ne de olsa dedesisiniz ama ben annesiyim. Çocuğumu nasıl koruyacağımı ben bilirim de cık herkes haddini bilsin. Benim kp de çok müdahale eder ama çok dikkatlidir. Bi ilaç kullanacağımız zaman dahi onun her detayını okur, araştırtır. O çok koruyucudur o yüzden ona bir şey demem. Al bana sen torununla ilgilen ben bi çay yağayım der kalkarım mesela gözüm arlada kalmaz. Ama seninkiler hem dikkatsiz hem anlayışsız. Çekilmez.
Evet canım aynen dediğin gibi benimkiler çok fena dayanamıyorum artık hayattan soğudum bundan sonra daha sert olucam gerekirse, çocuğumun sağlığı herşeyden önemli. Onlar sokaktaki kediyi ne kadar koruyorlarsa oğlumu da o kadarcık düşünüyorlar sen anla kardeş.Keşke benim de senin kayinbaban gibi çocuğumu koruyup kollayan bir kayınbabam olsaydı.Kaynanam da aynı çocuğum bahçede yürürken çok kötü düştü kaynanam öyle karşıdan televizyon izler gibi izliyor çocuğu yerden kaldıriyim demiyor.Ben hemen kostum kaldırdım yavrumu

Siz neden 10 dakika boyunca caydanligi arka tarafa almak icin dil dokuyorsunuz anlamadim ben , alin caydanligi koyun , sorarsa kv cocuk buralarda tehlikeli burada duracak deyin
Yada salonun ortasindan kaldirin caydanligi anne sen cay istediginde ben getiririm deyin , niye sordugunuz anlayamadim ben
Ben çaydanligı arkaya koydum zaten kadın öne koymak için çabalıyor bende anne arkada dursa olmaz mi tehlikeli çocuk için dedim saygımdan. Biranda çekip almak istemedim.Ama bundan sonra daha sert olcam

Bir şey olmaz desinler, siz bildiğinizi yapın umursamayın. Ben umursamam, çaydanlıģı direk kaldırırım mesela.

Ne demek birşey olmaz, gayet de olur.
Siz dil dökmeyin, direk kalkıp yapın. Çocuk senin, annesi sensin. Kimsenin annesi gibi canı yanmaz birşey olursa.
3 tane büyütmüşse büyütmüş, bu senin bebeğin, onu sen kendi bildiğin gibi büyüteceksin. Karışmalarına izin verme..
Bana da geçen kv dem sen böyle yaptıkça ben tedirgin oluyorum dedi.
Dediğimde aynı senin gibi dikkat et şu olmasın buraya çarpmasın vs.
Tedirgin ol zaten dedim bende, başına birşey geldikten sonra ağlasan bağırsan neye yarar..
Sorumluluğu senin arkadasım, sen doğurdun. Herkes sana uymak, kurallarına vs saygı duymak zorunda.
Kayınbabam istiyor ki bütün torunlar benim istediğim gibi büyüsün efelik taslıyor senin anlicagin.Adamla başedemiyorum ayda bir kez gittiğim halde dayanamıyorum artık. Ama bundan sonra biraz daha sert konuşcam.Adam utanmadan 2.yi düşünün doğana kadar 3 yaş olur araları diyor sipariş veriyor bize.Ya ben oğlumu senin şerrinden tehlikelerinden korucam diye mahvoluyom bir de ikinci çocuğumu mu tehlikeye atıp zarar vermeye çalışcan di mi ama

Konuyu okurken babam geldi aklima.. benim de babam öyle sürekli cocugu birak, bisey olmaz, ögrensin vs.. biz anne olarak cocuklarimizi daha iyi biliyoruz... onlar kendilerince deneyimli olduklarini düsünüp müdahele ediyorlar..

Ben böyle durumda önlemimi aliyorum.. babam bisey olmaz desede gözden birakmiorum...

Sen biraz abartmissin... takilacak bisey degil.. kendin önlemini al, sorarlarsa güzel bir dille 'torununuz cok yaramaz, cok hareketli' filan de..

Sonuçta aygazın arka tarafında da var küçük ocak oraya laın kendiniz koyun niye o kadar dil döküyorsunuz çocuk eller döker deyin geçin. Balkona çıkıyorsa kapısını kapatın onlar bir şey olmaz derse desin önlemi siz alacaksınız eşine kayınpederine kaynanana söylemekle olmaz. Getirmeyin çaydanlığı odaya soğur zaten hem. Siz koruyun çocuğunuzu onlar ne derlerse desinler. Onlarda çocuk büyütmüşler o kadar pervasız olsalar eşiniz de bu yaşa gelemezdi herhalde.
Kendileri eşimi koruyarak büyütmüşler ama yaşlanınca kendi koruduklarını unuttular bana devamlı birşey olmaz diyorlar nasilsa oğluma en çok ağlayan ben olcam onlar ondan rahat. Çaydanligi ben zaten arkaya alıyorum kaynanam ısrarla öne almaya kalkıyor laftan anlamıyor. Çaydanligi ben içeri getirmiyorum kaynanam inadına getiriyor orta yere koyuyor, çocuk yanmasın diyorum birşey olmaz tutma çocuğu rahat gezsin diyor.Ortada çaydanlık varken nasıl rahat gezcek benim oğlum.

X