Devam eden HPV Sürecim

wwhiteyo

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2024
3
1
Sürecin başlangıcında forumdan sık sık yorumları okudum ve yersiz korkulara kapıldım. Bu korkuları ve tabuları yıkmak ümidiyle deneyimimi anlatmak istiyorum. Haziran ayında vulvamda elime gelen bir parçanın siğil olduğunu düşünerek doktora gittim. Doktor elle muayne de siğil olmadığını söyledi ve daha önce hiç smear testi yaptırmadığım için yaptırmayı önerdi. Ben fırçayla yapılacak bir işlem sanıyorken kendisi elini özel bir solüsyona batırarak örneği aldı. Sonucum düşük hücre anormalliği(LSIL) olarak geldi. Yaşım genç(26) olduğu için muhtemelen bağışıklık sistemimin yeneceğini ama bu sefer de fırçayla sürüntü alıp daha detaylı bakmak istediğini söyledi ve bu işlemi de ağrısız yaptırdım. Bunun sonucunda riskli gruplardan sayılan tip16 geldiği için beni farklı bir doktora yönlendirip kolposkopi işlemi yaptırmamı söyledi. Bu sırada neden benim başıma geldi diye sorgulamalar aklımdan hiç eksik olmadı. Deli gibi iğneden korkan ben bu işlem hakkında sayısız forum ve yorum okuyarak daha çok korktum. İşlem öncesi ilk doz çoklu hpv aşımı vuruldum. İşlem günü geldiğinde bacaklarım ayrık yatarken acı eşiği çok düşük birisi olarak ağrıyacak mı diye sordum ve hemşire “ağrılı bir işlem olsa emin olun doktorunuz anestezi altında yapardı” dedi ve inandım. Gerçekten dediği gibi oldu. Elbette içinizde bir kurcalanma hissi ve doktorun “şimdi biraz yanma hissi olabilir” dediği anlardaki yanma dışında iğne vurulmaktan bile korkan ben bu işlemi sorunsuz hallettim. İşlem sonrası doktor önemli bir şey çıkacağını sanmıyorum dese de beni endişeli bir bekleyiş sardı. Fakat sonuç sanılanın aksine kanser öncüsü sayılan yüksek hücre bozukluğu(HSIL) geldi ve ben iki gözü iki çeşme ağladım. Doktor bu sefer LEEP adı verilen cerrahi telle o dokuları yakarak yapılan işlemi yaptırmam gerektiğini söyledi. Ben tabiki youtube,yorum ve bolca forum sonrası endişeli bir şekilde operasyon gününü bekledim. Doktor yarım günlük bir işlem olduğunu, biraz dinlendikten sonra hastaneden çıkabileceğimi söyledi. Bu sefer düşük doz anestezi de vereceklerdi. Daha önce bir kere damar yolu açılmış benim için şok bir karardı bu. Operasyon günü sedyede ameliyathaneye giderken neden ben diye kendimi sorguladım. Operasyon sonrası aynı doktorun söylediği gibi biraz dinlendikten sonra eve geldim. Regl sancısına benzer ağrılarım oldu. Bu sefer patoloji sonucunu bekleme stresi sardı. Bu süreçte rengi tuhaf akıntılar,arada gelen parçacıklar ve bitmeyeceğini düşündüğüm kahverengi lekelenmeler yaşadım. Ama forumlarda korkutulduğu gibi bir kanamam olmadı. İkinci doz aşımı vuruldum. Patoloji sonucum cerrahi sınırlar temiz olarak çıktı ve doktorum artık takipli hastası olduğumu ve 1 ay sonra gelmemi söyledi. İnternette okuduğum herkesin birbirine tavsiye ettiği bitkisel şeyleri kullanmalı mıyım diye sordum ve beni koruyacak tek şeyin aşı olduğunu söyledi. Gelecek haftaki randevumu stres ve endişeyle bekliyorum.

Ben tüm bu süreci ailemden saklayarak tek başıma ve yeni ilişkiye başlamış olduğum sevgilimle beraber yaşadım. Keşke saklamasam demediğim bir an bile olmadı ama ülkemizde en aydın kesimden en cahil kesime kadar zihinlere kazınmış cinsel ilişki tabusu beni buna mecbur etti. Bu süreçte kendi iç hesaplaşmalarınız bitmeyecektir. Bir de anlayışsız bir partnerle beraberseniz sıkıntılarınız olabilir. Benim verebileceğim en önemli ilk tavsiye mutlaka ama mutlaka aşı vurulun ve de bu neden benim başıma geldi diyip kendinizi dibe çekmek yerine erken teşhis koyulduğuna sevinerek doktorunuzun sunduğu tedaviye sadık kalın.

Bu süreçten geçen ve benim gibi hala geçmekte olan tüm kadınları çokça sevgiyle kucaklıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba. Ben de 32 yaşındayım. 3 sene öncesinde siğil çıktı ve kendiliğinden kayboldu. Ama kendini yeşil akıntıya bıraktı. 3 senedir bir çok doktora gittim. Hepsi fitil ve antibiyotik verip yolladılar ama geçmedi tab ki.Smear ascus çıkıyor hpv ise negatif. Cuma günü kolposkopi oldum ben de. Ve tabii ki bu süreçleri ben de tek başıma atlattım. Yalnız değilsin

Desteğiniz için teşekkür ederim. Umarım sonuçlarınız tertemiz çıkar. Sizde asla yalnız değilsiniz, lütfen sonuçtan haberdar edin

Merhaba. Kolposkopi cin1 geldi bugün. Leep yaptırmayı düşünmüyorum. Aşı olacağım.

Merhaba. Kolposkopi cin1 geldi bugün. Leep yaptırmayı düşünmüyorum. Aşı olacağım.
Merhaba, çok sevindim. Yaşınız da genç çoğu doktor takiple devam etmeyi tavsiye ediyo zaten. Aşınızı mutlaka olun ihmal etmeyin. İnternette bağışıklık için bir sürü kulaktan dolma bilgiler var ama benim doktorumun da söylediği gibi bizi koruyacak tek şey aşı. Bu süreçte tabiki sağlıklı beslenmeyi, spor yapmayı hayatımıza dahil etmemizin faydası olur. Ben haftada 1 paket sigara içiyorum onu da azaltmaya çalışıyorum.

En zoru aileden saklayarak işlemleri yaptırmak oluyor. Psikolojik olarak çok yorgun hissediyorum. 3 senedir devam eden Ascus olduğu için leep yapalım dendi. Siz özelde mi yaptırmıştınız?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…