Dertler derya olmuş bende bir sandal🙄

Şu paragrafı bu kadar akıcı ve hatasız yazan bir insanın, bu kadar bilgili birinin bunları yaşaması ne acı. Elbette ki kucuk bir kadınla evlenecekti yoksa nasıl ezebilirdi? Elbette izin vermeyecek çünkü gözünüz açılır da genç erkekler kalbinizi çalar diye ölesiye korkuyor. Yazık etmişsiniz kendinize.
:KK43: Ay bu yorum beni bayağı bir üzdü nedense

Oy ablam açma yaram derin derin..
Bunları var ya ben sanırım farkında olmadan sinsi sinsi kendimden ödün vere vere bu hale gelmesine sebep olmuşum.
Şimdi aksi ne yapsam sanki en kötü benmişim gibi olacak. Bunca zaman kendimden ne ödünler vermişim. Buraya yazan bir çok kişi beni kendime getirdi.
Düşünüyorum Bu devran nasıl değişir.
Eşim degismedikce devran değişmez gibi görünüyor..
Eşin değişir mi sence? Tabir yerindeyse ağzından girip burnundan çıkarak seni evliliğe ikna eden eşin senin için değişmemiş, sen niye değiştin ablacım?
Niye karakterinden ödün verdin? Neye kızıyorum biliyor musun? Genç kızlarımız eşlerinin yaptığının binde birini aileleri yapsa isyan edip benim karakterim bu deyip dünyayı ayağa kaldırırken, eşlerinin her dediğine he diyorlar, insan evliliği için fedakarlık yapar, yeri gelir ödün de verir ama karakterini kimsenin avuçlarının içine bırakmaz.

Başkalarının karıları gibi tarlada,tekstilde zorlu yasam şartları altında kıt kanaat geçinmeye çalışsaydın bu cümleleri bana kullanmazdın dedi.
Ben başkasının karısıyım ve hayatım şöyle; herkese eşit mesafede olduğum İçin kimse benim hayatıma giremez. Ayda yılda bir misafir gelir. Elimde kredi kartı, istediğim şeyi alıırım. Eşimle başbaşa çok kaliteli zaman geçiririz. Eşim, yaptığım hiçbir şeyin hesabını sormaz. Aile ve akrabalarına da yapışmaz. Haddini bilir, kendisi de haddini bilsin. Süper bir yaşam sunduğunu düşünmesin.

Eşin değişir mi sence? Tabir yerindeyse ağzından girip burnundan çıkarak seni evliliğe ikna eden eşin senin için değişmemiş, sen niye değiştin ablacım?
Niye karakterinden ödün verdin? Neye kızıyorum biliyor musun? Genç kızlarımız eşlerinin yaptığının binde birini aileleri yapsa isyan edip benim karakterim bu deyip dünyayı ayağa kaldırırken, eşlerinin her dediğine he diyorlar, insan evliliği için fedakarlık yapar, yeri gelir ödün de verir ama karakterini kimsenin avuçlarının içine bırakmaz.
Vallahi o kadar haklısın ki abla. Kendi edip kendi bulma sözü beni tanımlıyor sanırım. Bu aileyi birbirine yapışık kılan da kaynanam. Sanırım o öteki dünyayı ziyarete gitmeden de hep böyle olacak..

Eşin nasıl rahat ediyor bu kalabalıkla yaşarken çok ilginç.
Sevişsen ses çıkar,öpüşsen sesten sen tedirgin olursun,ben olsam cinselliği de unuturum herhalde.
İnsan banyoydu,tuvaletti,nasıl kullanır ki bu şekilde?
Bu kafa yapısındaki bir insanla evli kalamazdım ben.
Ne yani,onlara hizmet etmen için mi seninle evlenmiş?

Vallahi o kadar haklısın ki abla. Kendi edip kendi bulma sözü beni tanımlıyor sanırım. Bu aileyi birbirine yapışık kılan da kaynanam. Sanırım o öteki dünyayı ziyarete gitmeden de hep böyle olacak..
Cinnet seni okudukça bir gülme geliyor bana, benim kv de sürekli milleti çağıran toplanalım diyen kişi, eşimin grubuna bakıyorum da hep kaynanam yapıyor bu işi. Bizim kaderimiz aynı, çocuklarımız bibribirini bulursa şaşırmam :KK70:

İzin alma haber ver bence bundan sonra.Aylarca misafirliği insan melek olsa sabır taşı olsa kaldıramaz.Sizin ailenizde gelip aylarca kalıyor mu sizin evde?Eşinizin ailenize karşı tutumu nasıl?

Hepinize güzel hafta sonları diliyorum.
Arabesk bir başlık eşliğinde konuma direk giriş yapmak istiyorum.

Geçenki konumu bilen bilir. Misafir silsilesi bende kaldığı yerden devam ediyorken kayınvalidemin kaynıma 2 3 günlüğüne gitmesiyle birazcık da olsa rötar yaptı.

2 gündür kimse evde yokken en dogal hakkım olan eşimle baş başa gecirmek için sözde bugün plan yapmıştık ama ani bir iş çıkmasıyla hevesim son buldu.

Eyvallah iştir ekmek parası kazanıyor sonuçta tesellisiyle kendisinden bugün arkadaşımla görüşmek için izin aldım tabiki vermedi. Tartışma bundan sonra başladı.

Sanki ben hayatı onunla birlikte görmüşüm gibi bir tavıra büründü. Bende açtım ağzımı yumdum gözümü. Dedim ki farkında mısın 2 3 aydır kabile hayatı yaşıyoruz sanki evimize gelen insanlara bağımlı gibi topluca gezmeler falan nefes almaya ihtiyacımız var lütfen beni de anla dedim. Takıldığı tek yer kabile hayatı ne demek oluyor. Sen ailemden memnun değil misin hayırdır sana rahat batıyor galiba dedi.
Yaşadığın hiçbir şeyden memnun değilsin. Ne yapmamı istiyorsun sen yalnız kalmak istiyorsun diye eve gelen insanları mı kovayım dedi. Bende o anlamda demegimi çok iyi biliyorsun. Misafir başımızın tacı ama ben gerçekten her sene aynı senaryoları yaşamaktan bunaldım 23 24 ayda yalnız kalabildiğimiz tek zaman zarfı 3 ay oda parca parca dedim.

Senin gibi insanlar yaşadığı hayattan hiç memnun olmayan,şükür etmesini bilmeyen,rahatlık batan nankör insanlar dedi. Başkalarının karıları gibi tarlada,tekstilde zorlu yasam şartları altında kıt kanaat geçinmeye çalışsaydın bu cümleleri bana kullanmazdın dedi.

Evdesin sabahtan akşama kadar rahatsın. Rahat dediği hayata bak kaynanam,kaynım ve eşantiyonlarla evime gelen giden insanlarla dolu.
Adam için bu durumlar o kadar normal ki sorunun aslında buralardan başladığını bile anlamıyor.

Tabi nankörler,memnuniyetsizsinler havalarda uçuşurken dayanamayıp dedim ki asıl nankör sensin benim bu kadar iyi niyetime rağmen sen bana dönüp bu kelimeleri kullanabiliyorsun ya hiç bir şey demiyorum. Ben başkalarına bağımlı olarak yaşamak zorunda değilim. Ömür boyu boyle mi olacak keske bana başta deseydin ki benim aile yapım böyle biz kabileler halinde yaşarız bende buyum kabul ediyorsan devam edelim etmiyorsan sen yoluna ben yoluma.

Bana döndü vallahi sen çok fenasın saf sessiz ayağına yatıp sağ gösterip sol vuruyorsun meğer içinde neler kalmış yazık dedi. Çıldırdım.

Dedim ki babacan sen de haklısın eve her gelen gidene surat assaydım, hizmet etmeseydim, kendimden fedakarlıklar yapmasaydım, kabullenmeseydim daha değerli olacaktım. Sen git kendine 4 4luk senin bu şartlarına boyun eğen, sözünden çıkmayan kendine layık olan bir insan bul beni de sal artık yettin dedim.

Diğer gelinleri bana örnek gösteriyor. Lisanslı olan 1 tane eltim var. Diyor ki diğerleri nasıl hallerinden memnunlar. Hergün gezmeye dışarı mı çıkıyorlar. Senin gibi daimi sosyal olmak için mi yırtınıyorlar. Hepsi evlerinde işlerinde güçlerinde. Sen rezidancede oturuyorsun. Elinde kartım var canının istediğini alıyorsun. Rahatlık batıyor batıyor tabi dedi.

Şimdi küçümsemiyorum kesinlikle ama diğer eltilerimin 1 tanesi hariç diğer 4ü zaten doğudan gelmiş, doğu kültürünü zaten kabullenmiş, köy ortamında büyümüş insanlar. Ama vallahi çok fenalar. Benim gibi sessiz sedasız her şeye tamam diyen insanlar değiller. Hatta demistim ya kayınvalidem hiç sevmez onları sırf bu yüzden.

Ben üniversite bitirip fotoğrafçılık yaparken mesleği bırakmış. Sosyal bir ortam ve özgür bir aileden gelmiş bir insanım.
Beni sokmaya çalıştığı kalıp ise evden çıkmayan,sadece eşiyle gezmeye giden, tüm sülalesiyle bir arada yaşayan, etli sütlüye karışmayan bir insan tipi.

Ya yazacak çok şey var vallahi. Ben bu adama kendimi daha nasıl anlatayım ne söylesem bi taraflarından anlıyor. Hemen ailesini korumaya çalışıyor. Halbuki sorun bu değil ki. Bizim de kendimize ait hayatımız olmasını istemem en dogal hakkım değil mi ?

2 yıl ya koskoca 2 yılda sadece 3 ay yalnız kalmışız. Ama ben bu adama ne desem sen aileme ne diyorsun hayırdır gelmelerini istemiyor musun oluyor. Yemin ederim beynini açıp yumruklamak istiyorum şuanda.
malesef doğu ailelerinin yapısı bu şekilde hiç bi rşekilde de düzelmez ömür boyu bu şekilde yaşamak zorundasınız doğulu arkadaşlarımdan biliorum kendileri bile tahammül edemiyor ki dışardan birine çok daha zor

1_ dışarı çıkarken "izin istemek"

2_ "sen hayırdır? Ailemi istemiyor musun yoksa" (tehdit kokan cümle)

3_ "bizim oralarda böyledir. Ve böyle yapacağız "

Vb...

Seni sindirmiş . Haberin bile yok.

Tek başına izin isteme vakası bile ne kadar sindirilmis olduğunu gösteriyor.

Isın kötü tarafı içinde bulunduğun durumun vehameti hakkında pek bir fikrin yok.

Ben karadenizliyim
Ne ailemden ve ne de eşimden izin alma kültürü görmedim. Haber veririm. Uzağa gideceksem gönlünü alırım. Ama izin almam
Ve hakeza o da benden almaz.

Öyle bir kültürümüz yok çünkü.

Baş kaldırmak ya da itaat etmemek bu kadar sindirildikten sonra nekadar etkili çözümler olur bilemiyorum. en başta tavrını koyup sınırlarıni belli etmeliydin.

Allah kolaylık versin.

1_ dışarı çıkarken "izin istemek"

2_ "sen hayırdır? Ailemi istemiyor musun yoksa" (tehdit kokan cümle)

3_ "bizim oralarda böyledir. Ve böyle yapacağız "

Vb...

Seni sindirmiş . Haberin bile yok.

Tek başına izin isteme vakası bile ne kadar sindirilmis olduğunu gösteriyor.

Isın kötü tarafı içinde bulunduğun durumun vehameti hakkında pek bir fikrin yok.

Ben karadenizliyim
Ne ailemden ve ne de eşimden izin alma kültürü görmedim. Haber veririm. Uzağa gideceksem gönlünü alırım. Ama izin almam
Ve hakeza o da benden almaz.

Öyle bir kültürümüz yok çünkü.

Baş kaldırmak ya da itaat etmemek bu kadar sindirildikten sonra nekadar etkili çözümler olur bilemiyorum. en başta tavrını koyup sınırlarıni belli etmeliydin.

Allah kolaylık versin.

Konu sahibi icin demiyorum ama,ben de batiliyim. Annem de trakyalı.
Izin isteme kültürü benim ailemde de yok.
Esimden 1 kez bile izin istemedim.
Yakın zamanda bir düğün vardı. Gitsem mi yaaa dedim esime baya uzak mesafeydi. Ben de onun fikrini aldım aslında. Git hayatım dedi. Elbise alcanmi bana dedim. Alırım dedi:)

Aynı sekilde cocuk dogurup saltanatina kavustugunu zanneden bir arkadaşım,oturduğumuz yere 1 bucuk saatlik mesafede bir hastaneye benimle gelmek icin kocasından izin istedi. Tip tip bakmış kocasi. Sonrasinda da tatli tatli izin isticem dedi. Bu kisi de 1987 doğumlu ve anne. Cok sinir olmustum neredeyse tamam gelme diyecektim ki ben ona gel demedim o dedi bende seninle geleyim hastaneye diye. Bende karşıyım bu izin meselesine.
Erkekleri fazla tepeye çıkarmak tan baska bisey degil

Ya kaynananlarla beraber yaşıyor gibimisin kuzum sen ben anlamadim 2 3 günlüğüne kaynina gitmisler geri mi dönecekler yani sizin eve?

Gül gibi mesleği bırakıp, evden onun izniyle çıkan bir kadın olarak hatayı yapmışsınız.
Şimdi kaç cinnet geçirseniz boş.
Söylediklerinize bakınca altta kalmamış görünüyorsunuz değil mi?
Neticede o istemediği için o günü evde geçirdiniz değil mi?
Ve bundan sonra aynı düzen devam edecek..
Bu durumda o sözler de anlamsız.
Bari boşa cinnet geçirip sinirlerinizi yıpratmayın..
Ya da sözlerle değil, tavırlarınızla konuşun, değiştirin bu düzeni çok geçmeden..
Düşünsenize çocuk olsa bir de o varken aynı hayatın devam ettiğini?
Çok daha korkunç gelmiyor mu? :S

Eşin nasıl rahat ediyor bu kalabalıkla yaşarken çok ilginç.
Sevişsen ses çıkar,öpüşsen sesten sen tedirgin olursun,ben olsam cinselliği de unuturum herhalde.
İnsan banyoydu,tuvaletti,nasıl kullanır ki bu şekilde?
Bu kafa yapısındaki bir insanla evli kalamazdım ben.
Ne yani,onlara hizmet etmen için mi seninle evlenmiş?
Eşimin elinde olsa kalabalıkla ömür boyu yaşamayı diler. Allahtan yarısı farklı şehirlerde. Gerçi farklı şehirde olana da fark etmiyor bi gelince 1 aydan aşağı gitmiyor.
Valla o özel hayatin detaylarını hiç takmıyorum bile. O konuda gayet rahatım da :p Ebeveyn banyo,wc sağolsun.
Ama son derece haklısınız..

Cinnet seni okudukça bir gülme geliyor bana, benim kv de sürekli milleti çağıran toplanalım diyen kişi, eşimin grubuna bakıyorum da hep kaynanam yapıyor bu işi. Bizim kaderimiz aynı, çocuklarımız bibribirini bulursa şaşırmam :KK70:
Çocuklarımız birbirini bulursa sakin böyle şeyler yapmayalım biz tamam mı :))

İzin alma haber ver bence bundan sonra.Aylarca misafirliği insan melek olsa sabır taşı olsa kaldıramaz.Sizin ailenizde gelip aylarca kalıyor mu sizin evde?Eşinizin ailenize karşı tutumu nasıl?
Benim ailem 2 yılda toplasan 3 kere 1 hafta 10 günlüğüne gelip gitmişlerdir.
Bizimkiler öyle hanzoluklari bilmez.
Allah'tan aileme karşı tutumu iyi. Yoksa karga kıyamet aoooov

Gül gibi mesleği bırakıp, evden onun izniyle çıkan bir kadın olarak hatayı yapmışsınız.
Şimdi kaç cinnet geçirseniz boş.
Söylediklerinize bakınca altta kalmamış görünüyorsunuz değil mi?
Neticede o istemediği için o günü evde geçirdiniz değil mi?
Ve bundan sonra aynı düzen devam edecek..
Bu durumda o sözler de anlamsız.
Bari boşa cinnet geçirip sinirlerinizi yıpratmayın..
Ya da sözlerle değil, tavırlarınızla konuşun, değiştirin bu düzeni çok geçmeden..
Düşünsenize çocuk olsa bir de o varken aynı hayatın devam ettiğini?
Çok daha korkunç gelmiyor mu? :S
Evime gelenlerin çoğu en çok da kayınvalidem oh sizin ev sessiz,sakin çocuk yok gürültü yok. Rahat oluyor böyle der. Bende çocuk çalışmalarını hızlandırdım. Kayınvalidemin çok torunu olduğundan çocuk gürültüsünden bıkmış bir nevi kaçış olarak görüyor gibime geldi.

X