Dertler derya olmuş bende bir sandal🙄

Evime gelenlerin çoğu en çok da kayınvalidem oh sizin ev sessiz,sakin çocuk yok gürültü yok. Rahat oluyor böyle der. Bende çocuk çalışmalarını hızlandırdım. Kayınvalidemin çok torunu olduğundan çocuk gürültüsünden bıkmış bir nevi kaçış olarak görüyor gibime geldi.
Çocuk çalışmalarını hizlandirmaktansa önce evliliğinizi oturtmalisiniz bence. Ayrıca fark ettim de konu açıp çözüm istiyorsunuz fakat söylenen şeylere katılmakla kaliyorsunuz sadece. Diğer konularinizda da böyleydi. Yani farkındasıniz ama kabullenmek istemiyorsunuz gibi. Hatta dalgaya vuruyorsunuz bazı mesajlarda. Her seferinde 'evet haklısınız galiba sindirildim, evet doğru ben böyle biri değilim' diyorsunuz ama eminim haftaya yine bir konu açacaksınız. Bunu sizin iyiliğiniz için söylüyorum. 'evet izin almamaliyim' demek yerine hadi yarın bunu bir deneyin. Eşinize ben kahve içmeye gidiyorum haberin olsun diyin ve çıkın.

Rezidansta oturuyorsun, elinde kart var ama dissri cikamadiktan sonra bunun adi kolelik. Bir de bu yasattigi hayati sana pembe gozluklerle mi anlatti?
Esin evde otursun. Sen calis. Ama esinin disari cikmasini yasakla. Bakalim ne oluyor?
Adamin bir tek boynuna yular takmadigi kalmis.

Evime gelenlerin çoğu en çok da kayınvalidem oh sizin ev sessiz,sakin çocuk yok gürültü yok. Rahat oluyor böyle der. Bende çocuk çalışmalarını hızlandırdım. Kayınvalidemin çok torunu olduğundan çocuk gürültüsünden bıkmış bir nevi kaçış olarak görüyor gibime geldi.
Bana cok sempatik geldiniz. Durup durup sizin konuyu dusunup cozum bulmaya calisip tikandikca uzuluyorum. Bir suru sacma fikirden sonra aklima soyle birsey geldi :) misafirleri evinizde cok rahat ettirmeseniz mesela yemekler yanlislikla biraz tuzlu olsa, misafirleri rahat ettirme konusunda elinizde olmadan(!) bazi aksakliklar yasansa.. Sizin evde herkes cok rahat oldugu icin toplanma alanina donmus eviniz. Eltileriniz de cok akilli kotu gelin olmayi bastan goze almislar, kayinvalide ay onlari sevmiyorum deyip gitmiyor evlerine. Esiniz de aaaa bak hayatim seni cok seviyor annem ne guzel deyip veriyor gazi. Bu saatten sonra bu adam laftan anlamaz ne deseniz siz kotu olcaksiniz. İs hemen ailemi istemiyorsun konusuna geliyor 2 yil boyunca yapilan fedakarligi goren yok.

Çocuk çalışmalarını hizlandirmaktansa önce evliliğinizi oturtmalisiniz bence. Ayrıca fark ettim de konu açıp çözüm istiyorsunuz fakat söylenen şeylere katılmakla kaliyorsunuz sadece. Diğer konularinizda da böyleydi. Yani farkındasıniz ama kabullenmek istemiyorsunuz gibi. Hatta dalgaya vuruyorsunuz bazı mesajlarda. Her seferinde 'evet haklısınız galiba sindirildim, evet doğru ben böyle biri değilim' diyorsunuz ama eminim haftaya yine bir konu açacaksınız. Bunu sizin iyiliğiniz için söylüyorum. 'evet izin almamaliyim' demek yerine hadi yarın bunu bir deneyin. Eşinize ben kahve içmeye gidiyorum haberin olsun diyin ve çıkın.
Ben buraya konuyu hobi olarak mı açıyorum? Gecenki yapılan yorumların çoğunu kafamda derleyip şu 2 yılda bu konu hakkında konuşmamışken ilk defa sözlü dile getirmişim. Bu benim için bir ilk oldu. Ayrıca dalgaya aldığımı nereden çıkardınız?
Her zaman damardan sözlerle mi belirtmem gerekiyor durumumu ?
ilk baş kaldırıyı yaptım. Bundan sonraki tavrimin farklı olabileceğinden emin olabilirsiniz.
Bakin benim için bir ilk diyorum. Çünkü bu konuşmaları hiç bir zaman söylemedi bu ağız.

Rezidansta oturuyorsun, elinde kart var ama dissri cikamadiktan sonra bunun adi kolelik. Bir de bu yasattigi hayati sana pembe gozluklerle mi anlatti?
Esin evde otursun. Sen calis. Ama esinin disari cikmasini yasakla. Bakalim ne oluyor?
Adamin bir tek boynuna yular takmadigi kalmis.
O zaman rolleri değişelim ben evin hanımı sende evin erkeği ol diyerek yanıtlamıştı bunu bir ara söylediğimde.

Bana cok sempatik geldiniz. Durup durup sizin konuyu dusunup cozum bulmaya calisip tikandikca uzuluyorum. Bir suru sacma fikirden sonra aklima soyle birsey geldi :) misafirleri evinizde cok rahat ettirmeseniz mesela yemekler yanlislikla biraz tuzlu olsa, misafirleri rahat ettirme konusunda elinizde olmadan(!) bazi aksakliklar yasansa.. Sizin evde herkes cok rahat oldugu icin toplanma alanina donmus eviniz. Eltileriniz de cok akilli kotu gelin olmayi bastan goze almislar, kayinvalide ay onlari sevmiyorum deyip gitmiyor evlerine. Esiniz de aaaa bak hayatim seni cok seviyor annem ne guzel deyip veriyor gazi. Bu saatten sonra bu adam laftan anlamaz ne deseniz siz kotu olcaksiniz. İs hemen ailemi istemiyorsun konusuna geliyor 2 yil boyunca yapilan fedakarligi goren yok.
Vallahi ben ne desem konu dönüp dolaşıp ailemi mi istemiyorsun ? Bu durumdan mi rahatsizsina dönüyor!
Adama açık açık demişim yalnız kalmaya ihtiyacımız var. Ya hiç mi fark etmedin evlendigimiz ilk günden beri hep birileri bizim hayatımızda. Nasıl donderip konuyu ailemi mi istemiyorsun oluyor anlamıyorum.

Ya kaynananlarla beraber yaşıyor gibimisin kuzum sen ben anlamadim 2 3 günlüğüne kaynina gitmisler geri mi dönecekler yani sizin eve?
Canım şöyle söyleyeyim. Kaynanam 6 ay benim yanımda kalıyor. Burada da eltim görümcem var ama onlara 2 3 haftada bir 2 3 günlüğüne gidiyor. Geriye kalan zaman diliminde benim yanımda.O yüzden kızı da,oğlu da görmeye benim yanıma geliyorlar. Memlekete gittiğinde de biz mutlaka kalan 6 ay içerisinde 2 3 kere gideriz görmeye. Bir nevi senenin %70i falan birlikteyiz

Canım şöyle söyleyeyim. Kaynanam 6 ay benim yanımda kalıyor. Burada da eltim görümcem var ama onlara 2 3 haftada bir 2 3 günlüğüne gidiyor. Geriye kalan zaman diliminde benim yanımda.O yüzden kızı da,oğlu da görmeye benim yanıma geliyorlar. Memlekete gittiğinde de biz mutlaka kalan 6 ay içerisinde 2 3 kere gideriz görmeye. Bir nevi senenin %70i falan birlikteyiz
Kiz nasil dayaniyorsunnnn kayinbaba yokmu? Rahmetli mi?

Dünür senin işler benden baya kötü ya benim tek sorunum kültür uyuşmaması biraz da yüz vermiyorum o yüzden her dk tepeme gelemiyor kv, ben yüz vermeyince kendini yerlere atıyor, verdiğim zaman evde yemek bile yapmıyor bizden çıkmıyor, ben mecburen mesafe koydum şuan düzeldi haftada 1 bilemedin 2 görüşüyoruz, sende mesafe koy samimi olma derim

Ailemi istemiyor musun dediğinde. "Evet onlarla sürekli aynı evde yasamak istemiyorum. Ben seni gördüm beğendim, bilseydim önce ailenle tanısırdım. Bende herkes gibi evimi, özelimi istiyorum. Ailenle birlikte yasamak degil, misafirlik yapmak istiyorum. Bastan birlikte yasayacagiz deseydin bende kabul eder yada etmezdim. Neden bana acik olmadin Madem oyle bende agac kavugundan cikmadım. 6 ay seninkilerle 6 ay benimkilerle yasayalim" deyiverin.

Baska turlu anlatamayacaksiniz, cinnetnur bir cinnet gecirmeli bence. Deli deliyi görünca sopasını saklarmiş. Her seferinde vicdan yaptırıp konuyu kapatıyor. Ayrıca kv evsiz barksız, bakıma muhtac degilse vicdan da yapmayın. Herkes yuvasını bilsin.

Çocuk fikrini simdilik 2.plana atın. Hatta özelliklesu anda senin bu fikirlerinle cesaret edemiyorum diye belirtin. Diyelim 5.seneyede böyle girdiniz, artik dayanamayacak sevginin herseyi halletmedigini düsünecek duruma geldiniz. Cocukla daha zor olamayacak mı? Karar vermekte bile ne zorluklar yasayacaksıniz.

GÜNCELLEME:
Yorum yaptığım her konuya burada yazdıklarımdan dolayı üzerime sıçrayan arkadaşlar için bu güncelleme.

Arkadaşlar burada dert yandığım bir çok şeyi yer yer delilikle, yer yer cinnetlerle çözdüm.Eşimi yıldırma politikasına dahi soktum. Hatta bir ara eşim olumsuz bir şey söylemeden önce vereceğin tepkiden korkar oldum diyor bazen. :p

Şuanda akraba ziyaretleri minimuma geldi diyebilirim. Umarım daimi olur. 🙏

Kafam estiğinde sadece söyleyip dışarı çıkabiliyorum. Özellikle şu son bir kaç gün-de test edildi onaylandı.

Şu son zamanlarda yaşadığım ciddi sorunlardan sonra sanırım buradaki görümcem ve eltimin ayağını az da olsa kestim. Darısı diğerlerine.
Eşime de açık açık artık bu kadar sık gidip gelmeyi düşünmüyorum dedim.

Kadın isteyince her şey oluyormuş demekki.
Bundan sonra burada yazdıklarımdan ötürü üzerime sıçramalar durur umarım.
Ölümden başka her şeye çare var. Ve buraya yazdığımız her şey ebediyete kadar sorun olarak devam edecek diye bir şey yok.

Hepinize güzel hafta sonları diliyorum.
Arabesk bir başlık eşliğinde konuma direk giriş yapmak istiyorum.

Geçenki konumu bilen bilir. Misafir silsilesi bende kaldığı yerden devam ediyorken kayınvalidemin kaynıma 2 3 günlüğüne gitmesiyle birazcık da olsa rötar yaptı.

2 gündür kimse evde yokken en dogal hakkım olan eşimle baş başa gecirmek için sözde bugün plan yapmıştık ama ani bir iş çıkmasıyla hevesim son buldu.

Eyvallah iştir ekmek parası kazanıyor sonuçta tesellisiyle kendisinden bugün arkadaşımla görüşmek için izin aldım tabiki vermedi. Tartışma bundan sonra başladı.

Sanki ben hayatı onunla birlikte görmüşüm gibi bir tavıra büründü. Bende açtım ağzımı yumdum gözümü. Dedim ki farkında mısın 2 3 aydır kabile hayatı yaşıyoruz sanki evimize gelen insanlara bağımlı gibi topluca gezmeler falan nefes almaya ihtiyacımız var lütfen beni de anla dedim. Takıldığı tek yer kabile hayatı ne demek oluyor. Sen ailemden memnun değil misin hayırdır sana rahat batıyor galiba dedi.
Yaşadığın hiçbir şeyden memnun değilsin. Ne yapmamı istiyorsun sen yalnız kalmak istiyorsun diye eve gelen insanları mı kovayım dedi. Bende o anlamda demegimi çok iyi biliyorsun. Misafir başımızın tacı ama ben gerçekten her sene aynı senaryoları yaşamaktan bunaldım 23 24 ayda yalnız kalabildiğimiz tek zaman zarfı 3 ay oda parca parca dedim.

Senin gibi insanlar yaşadığı hayattan hiç memnun olmayan,şükür etmesini bilmeyen,rahatlık batan nankör insanlar dedi. Başkalarının karıları gibi tarlada,tekstilde zorlu yasam şartları altında kıt kanaat geçinmeye çalışsaydın bu cümleleri bana kullanmazdın dedi.

Evdesin sabahtan akşama kadar rahatsın. Rahat dediği hayata bak kaynanam,kaynım ve eşantiyonlarla evime gelen giden insanlarla dolu.
Adam için bu durumlar o kadar normal ki sorunun aslında buralardan başladığını bile anlamıyor.

Tabi nankörler,memnuniyetsizsinler havalarda uçuşurken dayanamayıp dedim ki asıl nankör sensin benim bu kadar iyi niyetime rağmen sen bana dönüp bu kelimeleri kullanabiliyorsun ya hiç bir şey demiyorum. Ben başkalarına bağımlı olarak yaşamak zorunda değilim. Ömür boyu boyle mi olacak keske bana başta deseydin ki benim aile yapım böyle biz kabileler halinde yaşarız bende buyum kabul ediyorsan devam edelim etmiyorsan sen yoluna ben yoluma.

Bana döndü vallahi sen çok fenasın saf sessiz ayağına yatıp sağ gösterip sol vuruyorsun meğer içinde neler kalmış yazık dedi. Çıldırdım.

Dedim ki babacan sen de haklısın eve her gelen gidene surat assaydım, hizmet etmeseydim, kendimden fedakarlıklar yapmasaydım, kabullenmeseydim daha değerli olacaktım. Sen git kendine 4 4luk senin bu şartlarına boyun eğen, sözünden çıkmayan kendine layık olan bir insan bul beni de sal artık yettin dedim.

Diğer gelinleri bana örnek gösteriyor. Lisanslı olan 1 tane eltim var. Diyor ki diğerleri nasıl hallerinden memnunlar. Hergün gezmeye dışarı mı çıkıyorlar. Senin gibi daimi sosyal olmak için mi yırtınıyorlar. Hepsi evlerinde işlerinde güçlerinde. Sen rezidancede oturuyorsun. Elinde kartım var canının istediğini alıyorsun. Rahatlık batıyor batıyor tabi dedi.

Şimdi küçümsemiyorum kesinlikle ama diğer eltilerimin 1 tanesi hariç diğer 4ü zaten doğudan gelmiş, doğu kültürünü zaten kabullenmiş, köy ortamında büyümüş insanlar. Ama vallahi çok fenalar. Benim gibi sessiz sedasız her şeye tamam diyen insanlar değiller. Hatta demistim ya kayınvalidem hiç sevmez onları sırf bu yüzden.

Ben üniversite bitirip fotoğrafçılık yaparken mesleği bırakmış. Sosyal bir ortam ve özgür bir aileden gelmiş bir insanım.
Beni sokmaya çalıştığı kalıp ise evden çıkmayan,sadece eşiyle gezmeye giden, tüm sülalesiyle bir arada yaşayan, etli sütlüye karışmayan bir insan tipi.

Ya yazacak çok şey var vallahi. Ben bu adama kendimi daha nasıl anlatayım ne söylesem bi taraflarından anlıyor. Hemen ailesini korumaya çalışıyor. Halbuki sorun bu değil ki. Bizim de kendimize ait hayatımız olmasını istemem en dogal hakkım değil mi ?

2 yıl ya koskoca 2 yılda sadece 3 ay yalnız kalmışız. Ama ben bu adama ne desem sen aileme ne diyorsun hayırdır gelmelerini istemiyor musun oluyor. Yemin ederim beynini açıp yumruklamak istiyorum şuanda.
Bu adam değişmez.Severekmi evlenmiştınız.

X