Dert Bitmiyor...

Herhalde bebeğimi büyütene kadar haftada en az bir konu ile karşınızda olacağım. Bittim artık yoruldum. Eşimin anlayış gösterip daha sonra başıma kakmalarından... En son kavgamızdan sonra oturduk konuştuk bebeğimizin mutluluğu bizim mutluluğumz için birbirimize anlayış gösterelim daha ılımlı olalım yapıcı olalım dedik. Ama bilemedim tabi eşimi mutlu etmek demek önce ailesini mutlu edip onlar ne derse yapmak olduğunu bilemedim yine..... Bir haftadır gayet iyiydik sütümün bebeğime yetmediğini kabullenip mamaya da başladım.... bebeğim huzurluydu onun huzuru benimde huzurumdu. ailesini ağırladık hepsine son derece güleryüzlü davrandım elimden ne gelirse yaptım. (daha önceki konumu bilmeyenler için :yine böyle perişan bir günde tam bebeği uyuttuk yemek yiyeceğiz çat kapı toplanıp geldikleri için o sinirle anneme mj atmıştım yemek bile yemeden damladılar diye görümcemde telefonumu karıştırıp tepki koymuşlardı) Son bir kaç gündür kızım gece gündüz hiç uyumadı desem yeridir. artık uykusuzluktan elim ayağım tutmuyordu burnum falan kanamaya başlayınca. eşim anneni çağır istersen dedi. (kendisi annem ile küs bu eve gelmesinden rahatsız oluyor ama söylediğine göre sırf ben iyi olayım diye katlanıyormuş bu duruma) bende dedim iyi bari beni düşünüyor çağırayım birkaç gün kalsın hem bana ev işlerinde yardımcı olur hem biraz olsun uyur dinlenir çocuğuma faydalı olurum dedim. annem geldi yemeğimi yaptı ev işlerimi yaptı geceleri bebeğimle ilgilendi. inanın sütüm hiç olmadığı kadar çok geldi taştı resmen. eşimde sağolsun çok bunaldım diye aldı beni sinemaya götürdü. olaylarda orada başladı.... ben biraz huzrsuzdum çünkü kızımı ilk kez bıraktım ve nedense vicdan azabı çektim. biraz duygusaldım ama abartmadım eşime bu huzursuzluğumu pek yansıtmadım. sinemadan çıktık dedi ki yarın bebeği annemlere götür (aramızda bir sokak var) bende dedimki canım ben tek basıma nasıl götüreyim (kendisi bütün gün işte olacaktı) o yokuşu inemem korkarım dedim (çok dik bir yokuşu var) salı günü hastane kontrolüne götürdüğümüzde eve değilde oraya geçeriz dedim. neyse eve geldik annesini aradı annesine shell tek basına inemezmiş sen o yokuşun başından onları al dedi. o da dediki oğlum hava soğuk hasta olur dedi telefonu kapattılar. sabah oldu az önce kahvaltısını hazırladım sonra da dedimki sen hastasın zaten bütün gün ve gece nöbette olacaksın yarın ki aşısına annemle beraber götürelim dedim. nee bugünde mi kalacak annen dedi. bende dedimki temizlik yapacağım hem sen de yoksun gece çok zorlanırım neyse söyleyim gitsin o zaman dedim. cevap vermedi. sonra üzerini giyinirken yanına gittim annem bugünde kalsında ben annenlere götürürüm bebeği dedim (sırf annem bugünde kalsın diye söyledim). başladı neymiş efendim o söyleyince burun kıvırmışım sonra bir anlamı yokmuş. zaten annesi gil bize soğukmuş çocuktan uzakmış. benim bu davranışlarım yüzündenmiş. o mjı attıktan sonra ailemle bu meseleyi konustun mu sen falan diye yine sıkıştırmaya başladı bende dedimki evet konustum daha ne yapayım dedim. işte benim yüzümden gelemiyorlarmış benim o mjımdan sonra soğukluk olmuş vs vs. dünden beri sinirliymişim stresliymişim güya stresim bitsin diye sinemaya götürmüş nankörmüşüm. o söyleyince annesi gile gidemem demişim ama sonra gideyim demişim istiyormuşki o söyleyince tamam diyecekmişim. annesi de hava soğuk hasta olur diye bahane bulmuş halbuki benim istemediğimi biliyormuşta sırf eşime yansıtmamak için bahane buluyormuş hava soğuk diye. bende dedimki eğer gitmek istemesem sen yarın götür dediğinde yarın ben gidemem ama salı günü götürelim demezdim diyorum ee o gün dışarı mecbur çıkacağız götürmesek eşşeklik olur diyor. bende dedimki canım gösterdiğin anlayışlar için tşk ederim ama artık kafama her defasında kakacaksan yapma olur mu benim bu dönemde huzura ihtiyacım var beni strese sokma lütfen dedim. vay efendim ben çok nankörmüşüm bencilmişim kafa yapımız uyuşmuyormuş. o mutsuzmuş ailesiyle böyle olduğumuz için illa onun mutsuzluğunu görmem için perişan mı olması lazımmış. adam resmen benimle yaşıyor lohusalığı. deidm kafa yapımız uymuyorsa bitsin ya bende yoruldum durmadan bu aileni mutlu etmemi istemenden. kafa yapımızda uymuyor madem bitsin dedim. ben kafamda hesap yapıyormuşum ne zamandır kafama koymuşum bitmesini durmadan bitsin diyormuşum. merak etme hiçbir maddi talepte bulunmam korkma dedim. ağzından çıkanı kulağın duysun vs falan dedi işe gitti. istiyorki ailesini başıma taç edeyim her dk bize gelsinler her gün çağırayım falan. ya ben afedersiniz wc bile zor gidiyorum artık kafam kaldırmıyor yok o gelsin bu gitsin. bana bu dönemde faydası olmayan kimseyi istemiyorum. annesi gece o işe gittiğinde geliyor sabaha kadar uyuyor sorana da bana yardımcı olmaya geliyor. bana 5 dk uzaklıkta oturuyor evde bırakın yemek yemeyi ekmek arası bir şeyleri bile zar zor yapıp günü 1 öğünle geçirdiğimi biliyor. dalga geçer gibi senin iyi beslenmen lazım çok ye çok ye diye bana telefon açıyor iyice deliriyorum. geçen hafta benim akrabam bebeği görmeye gelcek haberin olsun istersen evi süpür diye arıyor kadın o gün elimde bebekle iş yaptım ve o gün eşim arkadaşlarıyla buluşmaya gitti o zor halimi gördüğü halde. işleri bitirdim kaynanam aradı gelmeyeceklermiş diyor. resmen dalga geçiyorlar benimle. yani annemin buraya her gelişinde sırf senin için katlanıyorum sen mutlu hzuurlu ol diye duygu sömürüsü yapıyor. annem gelince ailesi gelmiyor bize onlar gelemediği için benim huzurumu kaçırıyor.ama arada fark var onlar misafir gibi gelip gidiyorlar ama benim annem resmen elim ayağım oluyor. ben ne yapayım artık gerçekten yoruldm bıktım usandım

Konunuzun tamamını okumadım. Ama neden hep eşlerimizin ailesini mutlu etmeye mecburuz, onlar bizim ailemizi neden mutlu etmeye çabalamıyorlar. Hem biz onları mutlu etmek içinmi evlendik. Mutlu olalım istedik, bir yuva kuralım istedik. Ben bu sorunları yaşamıyorum ama kardeşimde aynı durumda o yüzden sizi anlıyorum. Bizim toplumumuz gelinleri eve alınmış bir obje gibi görüyor. Bu artık değişmesi lazım, şu zamanda hiç bir kadın bunu kabulenmemesi lazım.

aminnn çok teşekkür ederim. hepsi benimle beraber lohusalık yasıyor resmen bıktım artık milletin kaprisinden suratından. eşime yalvardım dedim ki bak şimdi iyiyiz sen bana iyiysen bende iyi oluyorum ve bebeğimiz huzurlu oluyor sen yanımda ol baska bir şey istemiyorum dedim yok anlamıyor. adamı dolduruyorlar o da bana çatıyor... bir kere de eşime laf söylemeyin demiyor
Demezler canım demezler. Benim namusuma kadar laf etti anası da ona bile bi şey demedi eşim. Sen yanlış anlamışındır dedi çıktı işin içinden ama aynı laf zamanında annesi için söylendiğinde alçı duvarları yıkmış yumruklayarak. Artık hakkaniyetli koca bulmak 4 yapraklı yonca bulmak kadar zor..

İyi olmayı eşinize endekslemeyin hayatınızın merkezinden onu alın. Benim tecrübem bu yönde. Önce kendinizi sevip önemseyin. İnanın çok faydalı oluyo biçok açıdan.

Annen yine mi burda kalacaktan sonra koptum ben! Senin o insan bile demiyorum musvedde kocan kendini ne saniyor acaba? Boylelerinin anası danası biseye yaramaz ama her dk evin icinde olabilmek icin herseyi yaparlar aman yuz verme sakın..haddini bilsin ya ne demek yine mi kalacak? Kendi seni zorlayacak hadi gidelim eşşek degiliz ya diyerek sanki padisahtan düsmeler tovbe tovbee hadlerini bildirin hepsinin anama asla laf soyletmem hele de bu kadar yardimci olmusken..cocugu afedersiniz ama iki dakikada yapmak iş degil baba olmus ama adam olamamis hem biseye yaramiyor hem yardima gelene tavirli

evet iyilekten anlamıyor. durmadan ailesini ağırlayayım onlara yalakalık yapayım her işlerine koşayım. bebeğimi emme basma tulumba gibi sevmelerine tepki göstermeyeyim. bakın geçen hafta görümcem dediki annecim annecim demekler anne olunmuyor dedi. hiç bir cevap vermedim eşime söyledim bıktım bu laflardan diyor. neden bana söylenenlerden bıkıyorsun benim söylediklerimi olay yapıyorsun dediğimde cevap vermiyor. onlar istediğini söylesin yapsın ama ben bunalınca anneme dert yanınca ben suçlu olayım nankör olayım.

Cevap ver işte orda. Icinde kalmasin. Gidip esine catma. Orda gorumcene yapistir lafi. Birak gorumcen gidip seni şikayet etsin. Sen mizmizlanan taraf olma.

Bende böyle yaşadım ilk çocuğumun doğum sonrasını. Yok annemler bu çocuğu sevemiyor, yok onlardan uzaklaştırıyosun falan filan. Sırf senin annen Benin annem muhabbeti olmadın diye doğumdan 3 gün sonra herkesi gönderdim evden yalnız kaldım.biliyorum çünkü huyunu kocanın. Kimseden yardım almadım. Herkes misafir gibi geldi gitti. Bütün bunlara rağmen doğumun 6. günü kavga çıkarmış kayınvalidem. Bize geldi nasıl Nemrut surat sirke satıyor, ben bilmem ben anlamam, çay içmem, tatlı yemem ıyyyyy. Olayda şu emzirmek için odaya giriyormuşum onun yanında da emzirebilirmişim, altını yanında değiştirmiyormuşum, uyuyunca beşiğine yatırıp yanlarına geliyormuşum, bebeği onun kucağına verip uyutabilirmişim. Suratım asıkmış, bi hizmet hürmet istememelerine rağmen gülmüyormuşum, aldığı şeyleri yeterince beğendiğimi göstermemişim ( ne yalan söyleyim hiç beğenmedim çünkü bir takım hariç hepsi kendi yeğenlerinin eskisiydi ). Eşimde birkaç bişey söylemiş annesine ben cevabını verdim ama sen laf söyletme gerekenleri yap dedi (bide bana ayar veriyor)
Ben ne yaptım gündüz oturmaya mı geldi koydum önüne çayı annecim sen yabancı değilsin çook yoruldum bebek uyuyorken ben uyuyum dedim girdim yattım bebekle , emziriyorum diye girdim odaya çıkmadım. Oraya gidilecek günü ben belirledim eşime bırakmadan. Mesela avm ye gidiyoruz dönüşte uğrayalım dedim, hastaneye mi gittik uğrayalım dedim. Daha hiç çocuğu alıpta birgün sabahtan akşama vakit geçirmedim onlarla. Onlar istedi bu durumu.
Şimdi hala mesafelidir aramız. Kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum sadece herşey onların istediği gibi olsun isterler kontrol manyağı olmuşlar

X