Derdim çok büyük, içinden çıkamıyorum

Tabii ki sonuç boşanmak değildir. Ben de boşanmak istemiyorum. Fakat bu üzüntüyle de bir şekilde başa çıkmam lazım, bunun derdindeyim. Anne baba olmak herkesin hakkı. Hayırlısı olsun.
Oyle tabiki . Ama inanın çok zor . Sizin yuzunuzden eşinizin de çocuğu olmaması çok zor . Eşinizin ne kadar üzüldüğünü bilin . O da sizin anne olmanızı isterdi . Ama evlat edinmeyi istemediği için ona kızmayın bırakmayın ne bileyim evcil hayvan falan sahiplenin .
Bır de gerekirse yurtdışına çıkıp bu konuda çok çok iyi tecrübeli doktorları deneyemez misiniz . Maddi durumunuzu bilmiyorum ama Allah'tan ümit kesilmez . Şu an kendimden çok eşinizin çocuğu olmasını istedim yürekten . Ne bileyim belki olur yine de :KK43:

Oyle tabiki . Ama inanın çok zor . Sizin yuzunuzden eşinizin de çocuğu olmaması çok zor . Eşinizin ne kadar üzüldüğünü bilin . O da sizin anne olmanızı isterdi . Ama evlat edinmeyi istemediği için ona kızmayın bırakmayın ne bileyim evcil hayvan falan sahiplenin .
Bır de gerekirse yurtdışına çıkıp bu konuda çok çok iyi tecrübeli doktorları deneyemez misiniz . Maddi durumunuzu bilmiyorum ama Allah'tan ümit kesilmez . Şu an kendimden çok eşinizin çocuğu olmasını istedim yürekten . Ne bileyim belki olur yine de :KK43:
Allah razı olsun. Sizi de üzmek istemezdim. Söylediklerinizde çok haklısınız. Belki de zamanla bütün bu üzüntüler geçecek. Evcil hayvanlarım var :)) Kuşlarım ve bir de kedim :))) 3 Çocuğum var yani :)))
Sevgiler, her şey gönlünüzce olsun.

Allah razı olsun. Sizi de üzmek istemezdim. Söylediklerinizde çok haklısınız. Belki de zamanla bütün bu üzüntüler geçecek. Evcil hayvanlarım var :)) Kuşlarım ve bir de kedim :))) 3 Çocuğum var yani :)))
Sevgiler, her şey gönlünüzce olsun.
Ben de sizi üzmek istemezdim inanın . Sadece eşinizi öyle iyi anladım ki öyle derinden üzüntüsünü hissettim ki yazmadan duramadim . Sizden de Allah razı olsun . Aynı şekilde her şey gönlünüzce olsun 🤲

Herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun öncelikle.

Bir hafta önce yaklaşık bir yıldır devam etmekte olduğumuz tüp bebek tedavisinin sonuna geldik ve maalesef olumsuz sonuçlandı. Doktorun söylediği ise eşimin maalesef bu denemede de görüldüğü üzere çocuk sahibi olmasının imkansız oluşuydu. Daha önce 3 defa Mikrotese ameliyatı oldu eşim ve hiçbirinde sperm bulunamadı. Geçen hafta yine yıkıldık. Böyle olan birçok çift var biliyorum. Eşim ameliyattan çıktığında ve onu odaya getirdiklerinde tek düşündüğüm acaba bu defa sperm bulundu mu değil, acaba eşimin çok ağrısı var mı, çok canı yanıyor mu Allahım, kısa zamanda ağrılarının dinmesi ve sağlığına kavuşmasıydı. Nitekim bir haftadır dikişleri alınana kadar pansumanını da yaptım banyo da yaptırdım. Bu ameliyatı biraz ağrılı oldu nedense.

Şimdi problem şu. Ben artık durumu kabullendim. Bizim çocuğumuz olmayacak. Eşimi de çok seviyorum asla bırakmam. Ama her şeyin bir çözümü var, bu şekilde üzüntü ile ağlamakla yaşamak yerine yuvamızı şenlendirecek bir bebeği evlat edinmeyi çok istiyorum. Çeşitli hormon takviyeleri vs. ile süt annesi süt babası da olabiliriz. Yani benim böyle bir kaygım yok ama eşimin var o da olur ona da peki.
Ama o asla bu işe yanaşmıyor. Bak diyorum doğurmakla kan bağıyla anne baba olunmaz. Hem 40 yaş altı olduğumuz için daha çok 0-1 yaş aralığı alma hakkımız var. Çocuğumuz olsun. Evladımız olsun, ona oda yapalım, ilgilenelim. Büyütelim, anne baba olmak ne demek belki de o yavruda bu duyguyu fazlasıyla bulucaz. Evimiz şenlenecek. Bundan adım gibi eminim.

Ama asla yanaşmıyor. Ben istemiyorum diyor. Sorun şu ki benim de yaşım ilerliyor ve yumurta rezervim azalıyor. Yani ilerleye ilerleye hepten kaybedicem anne olma şansımı.
Ben eşimi seviyorum ve ondan ayrılmamak için hem de bir evladımız olsun diye bu yolu seçmeye dünden hazırım. Ama o bu konuda çok net.

Benim net olduğum konu ise, evet bazı insanlar evlat edinmeden de çocuksuz hayatlarına devam ederler. Buna saygım sonsuz. Ama ben içimdeki annelik duygusunu asla bastıramıyorum. Bir çocuk sahibi olmayı evlat edinmek de olsa çok ama çok istiyorum. Ona sonsuz şefkat ve sevgimi vereceğime, onu en iyi şekilde yetiştireceğime inanıyorum.

Hayatıma başka birini alıp tekrar evlenip çocuk sahibi olmaktansa bunu tercih ettim ama karşımdaki insandan net cevap : İstemiyorum!

Bu durumda sizce benim halim ne olacak? Boşanmalı mıyım? Elimden başka bir şey gelmiyor artık. Eşiniz zamanla alışır filan demeyin o çok net bu konuda. Bak diyorum seni bırakmıycam seninle devam edicem ama bir çocuğumuz olsun istiyorum diyorum yok diyor. Senin şansın var istersen ayrılırız diyor.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Eğer esin iyi bi insansa ayrılma bence çünkü bu devirde normal insan o kadar azki ilerde nasil biriyle karsilacagini bilemezsin kendini esinin yerine koy bi senin sorunun olsa ve senden bosanmak isteseydi ne hissederdin?nasip de bak yoluna esinle.

Ben de artık böyle düşünmeye başladım. Eşim gibi bir insanı bulamam. Günümüzde evet iyi insanlar var ama dediğiniz gibi az gerçekten. Bir şekilde psikolojik destek alıp kabullenicem napim :cry:

Düşündükçe içinden çıkamıyorum. Düşünün, ben tekrar evlenmişim bir bebeğim olmuş, başka bir adamla birlikteyim... Ya eşim? Çocuğu olmaması onun elinde mi? Ömür boyu evlatsız mı kalacak? Mutsuz olacak... Şimdi ben onun yanında bir nefesim... Ama çocuksuz da olmuyor. Evlat edinmeyi de kabul etmezse beni de mutsuzluğa mahkum edecek... Hep ağlayacağım. Öbür türlü ise eşimi unutamam diye korkuyorum. Onu severken nasıl başkasıyla olabilirim? Ayrılmak da zor... En iyisi psikolojik destek...
[/QUOTE
Haklısınız
Dayimlarda evlat edindiler. Ama yengem emzirmişti. Ben doğurdum işte sütüm geliyor diye herkese kanıt göstermişti. Ama dayım evlat edindik diye söylemişti bize. Hala aklımız karışır o konu da.
Annelik duygularıyla oluyor demekki Allah in taktiri
[/QUOTE
dayinda hemen yetiştirmiş kadin istememiş demekki söylemek

Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Ben herkesin tercihine saygı duyarım. Fakat kendi inancım gereği babasını bilmediğim ve aramızda nikah bulunmayan birinden çocuk sahibi olmam. Zinaya girer bana göre. Başkaları hayır diyebilir. Ben herkese saygılıyım. Olması gerektiği gibi.
Şimdi sitede dini konuların konuşulması yasak biliyorsunuz ama evlatlık da İslamiyette yok

Herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun öncelikle.

Bir hafta önce yaklaşık bir yıldır devam etmekte olduğumuz tüp bebek tedavisinin sonuna geldik ve maalesef olumsuz sonuçlandı. Doktorun söylediği ise eşimin maalesef bu denemede de görüldüğü üzere çocuk sahibi olmasının imkansız oluşuydu. Daha önce 3 defa Mikrotese ameliyatı oldu eşim ve hiçbirinde sperm bulunamadı. Geçen hafta yine yıkıldık. Böyle olan birçok çift var biliyorum. Eşim ameliyattan çıktığında ve onu odaya getirdiklerinde tek düşündüğüm acaba bu defa sperm bulundu mu değil, acaba eşimin çok ağrısı var mı, çok canı yanıyor mu Allahım, kısa zamanda ağrılarının dinmesi ve sağlığına kavuşmasıydı. Nitekim bir haftadır dikişleri alınana kadar pansumanını da yaptım banyo da yaptırdım. Bu ameliyatı biraz ağrılı oldu nedense.

Şimdi problem şu. Ben artık durumu kabullendim. Bizim çocuğumuz olmayacak. Eşimi de çok seviyorum asla bırakmam. Ama her şeyin bir çözümü var, bu şekilde üzüntü ile ağlamakla yaşamak yerine yuvamızı şenlendirecek bir bebeği evlat edinmeyi çok istiyorum. Çeşitli hormon takviyeleri vs. ile süt annesi süt babası da olabiliriz. Yani benim böyle bir kaygım yok ama eşimin var o da olur ona da peki.
Ama o asla bu işe yanaşmıyor. Bak diyorum doğurmakla kan bağıyla anne baba olunmaz. Hem 40 yaş altı olduğumuz için daha çok 0-1 yaş aralığı alma hakkımız var. Çocuğumuz olsun. Evladımız olsun, ona oda yapalım, ilgilenelim. Büyütelim, anne baba olmak ne demek belki de o yavruda bu duyguyu fazlasıyla bulucaz. Evimiz şenlenecek. Bundan adım gibi eminim.

Ama asla yanaşmıyor. Ben istemiyorum diyor. Sorun şu ki benim de yaşım ilerliyor ve yumurta rezervim azalıyor. Yani ilerleye ilerleye hepten kaybedicem anne olma şansımı.
Ben eşimi seviyorum ve ondan ayrılmamak için hem de bir evladımız olsun diye bu yolu seçmeye dünden hazırım. Ama o bu konuda çok net.

Benim net olduğum konu ise, evet bazı insanlar evlat edinmeden de çocuksuz hayatlarına devam ederler. Buna saygım sonsuz. Ama ben içimdeki annelik duygusunu asla bastıramıyorum. Bir çocuk sahibi olmayı evlat edinmek de olsa çok ama çok istiyorum. Ona sonsuz şefkat ve sevgimi vereceğime, onu en iyi şekilde yetiştireceğime inanıyorum.

Hayatıma başka birini alıp tekrar evlenip çocuk sahibi olmaktansa bunu tercih ettim ama karşımdaki insandan net cevap : İstemiyorum!

Bu durumda sizce benim halim ne olacak? Boşanmalı mıyım? Elimden başka bir şey gelmiyor artık. Eşiniz zamanla alışır filan demeyin o çok net bu konuda. Bak diyorum seni bırakmıycam seninle devam edicem ama bir çocuğumuz olsun istiyorum diyorum yok diyor. Senin şansın var istersen ayrılırız diyor.

Yorumlarınızı bekliyorum.
selam,
Bizde benzer durumdayız. Tese olduk 2 kez. Bulunamadı. Bissürü tedaviler ,ilaçlar,hormonlar.. Yok olmuyor,bulunamıyor.
Bi kere acele ediyorsunuz. Benim eşimde istemiyordu evlat edinmeyi.ama şuan benden hevesli. 1,5 yıl öncesinde başvurduk ve 1-2 yıl içinde inşallah gelecek bebeğimiz.
Ben zaman zaman gelgitler yaşıyorum.Eşim beni ikna ediyor şuan,kucağına aldığında farklı hissedeceksin diye. Boşanma lafını falan bence dillendirmeyin. eşiniz şuan kendini kötü hissediyor, dünya başına yıkılmış gibi. Erkekliğiyle ilgili de ezik hissediyordur.Aynı durumu bizde yaşadık.Birlikte olmak bile istemiyordu. Zaman verin kendinize. bi ağrısı acısı dinsin. Şu süreçten bi çıkın,çocuk için sonra düşünün bence.. Şuan önemli olan sevginize sahip çıkmanız..

selam,
Bizde benzer durumdayız. Tese olduk 2 kez. Bulunamadı. Bissürü tedaviler ,ilaçlar,hormonlar.. Yok olmuyor,bulunamıyor.
Bi kere acele ediyorsunuz. Benim eşimde istemiyordu evlat edinmeyi.ama şuan benden hevesli. 1,5 yıl öncesinde başvurduk ve 1-2 yıl içinde inşallah gelecek bebeğimiz.
Ben zaman zaman gelgitler yaşıyorum.Eşim beni ikna ediyor şuan,kucağına aldığında farklı hissedeceksin diye. Boşanma lafını falan bence dillendirmeyin. eşiniz şuan kendini kötü hissediyor, dünya başına yıkılmış gibi. Erkekliğiyle ilgili de ezik hissediyordur.Aynı durumu bizde yaşadık.Birlikte olmak bile istemiyordu. Zaman verin kendinize. bi ağrısı acısı dinsin. Şu süreçten bi çıkın,çocuk için sonra düşünün bence.. Şuan önemli olan sevginize sahip çıkmanız..
Ayy nasıl içime sular serptiniz... Çok sevindim ya darısı başıma. Hayırlı uğurlu olsun en kısa zamanda bebeğinizi alın kucağınıza inşallah. Minik yanaklarını da ısırın. Ben ısırmadan sevemem. Tadı çıkmıyor. :nazar::KK200:

Bence yaraları iyileştiği zaman psikoloğa gidin. Onun için de çok zor bir durumdur. Belki kendini suçluyordur sürekli. Beraber aşabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama üstüne gitmemek önemli.

Asla aile büyüklerinize danışmayın. Evlat sizin evladınız olacak.
Allah hayırlısınız nasip etsin.
kesinlikle katılıyorum,aile büyüklerine niye danışılsın. bu sizin kararınız..

Şimdi sitede dini konuların konuşulması yasak biliyorsunuz ama evlatlık da İslamiyette yok
Öyle mi? Valla yasak olduğunu bilmiyordum özür dilerim. Evlatlık var İslamiyette. Süt anne-baba olmak şartıyla. Ama detaylı bilmiyorum. Dini bilgim zayıf öyle teferruatını bilmiyorum

Ayy nasıl içime sular serptiniz... Çok sevindim ya darısı başıma. Hayırlı uğurlu olsun en kısa zamanda bebeğinizi alın kucağınıza inşallah. Minik yanaklarını da ısırın. Ben ısırmadan sevemem. Tadı çıkmıyor. :nazar::KK200:
Bazı kadınlar ben de dahil, bu annelik duygusunu anne olmadan bile tavanda yaşıyor.. Napalım böyleyiz. Çok seviyoruz.Bir insan yetiştirmek, onu sevmek, koruyup kollamak, ne biliyim odasını düzenlemek, eşyalar seçmek, giydirmek vs vs.. bunlar çok farklı duygular..
Önemli olan bir çocuğa ışık olmak,elinden tutmak..
İnanın artık o doktorları görmek duymak istemiyorum. o tedavilere vereceğim parayla çocuğun eğitimini sağlarım..hemde en iyi şekilde.

Öyle mi? Valla yasak olduğunu bilmiyordum özür dilerim. Evlatlık var İslamiyette. Süt anne-baba olmak şartıyla. Ama detaylı bilmiyorum. Dini bilgim zayıf öyle teferruatını bilmiyorum
İnşallah ban yemem. Evlatlıkta kendisine söylenirse büyütülüyor . Kız çocuk olursa adama namahrem, erkek çocuk olursa kadına namahrem oluyor

Eşin bu olaya çok bencilce yakışıyor malesef. Ayrılmayı teklif edebiliyor ama evlat edinme asla. Aynı sizin durumunuzda bir arkadaşımız çift vardı aynı yollardan geçtiler. Tam 9 sene bekleme sonucu kadın pes etti evlat edinmeği bile reddeden adamı boşadı. Onlarda extra kaynana sorunuda vardı. Erkekte sorun olmasına rağmen kaynanası hep gelinden kaynaklı dedi durdu sağda solda.. sonuç kadın 2 sene içerisinde evlendi hemen ilk aylardan birtane kızı oldu. Eski eşi de 2. Evliliği yaptı hala ses seda yok. Boşanacaklarını duydum... Yarın birgün ileride pişman olacaksan eğer ayrıl derim. Çocukour olmaz bizlerin elinde olan birşey değil belki ama evlat edinme gibi de bir yol varken eşinin bencilliği çok zor.

Bence kafanızda belirli bir zaman tanıyın, atıyorum, net 1 sene gibi. Ağlamadan, yakınmadan, muhtaç bir çocuğa kol kanat germenin ne kadar yüce bir görev olacağını, hem ona hem size nasıl iyi geleceğini eşinize işleyebilirsiniz belki.

Bu bir sene sonunda Nuh diyor, Peygamber demiyorsa, bence istediğiniz yönde yolunuza bakmanız en doğal hakkınız. Yalnız şu an böyle bir radikal karar için erken. Kendini kusurlu görüp kabullenemiyor, ya da ben mi, X bir bebek mi diye aklınca sizin sevginizi sınıyor olabilir. Zaman verin. Sınırlı bir zaman dilimi.

Hayatta insanın başına herşey gelebilir. Evlenirken iyi günde ve kötü günde diye yola çıkıyoruz. Siz eşinizi çocuğu olmuyor, evlat edinmek istemiyor diye bırakırsanız ve bunun dışında başka bir sorununuz yoksa verdiğiniz yemini tutmuyor olacaksınız. Yaşınız 33 sanırım. Zamanınız kısıtlı. Boşansanız da hemen birini bulabilecek misiniz? Buldunuz diyelim o adamın sorunu olmayacağı ya da siz de bir sorun çıkmayacağı ne malum. Benden dolayı bizim de çocuğumuz olmuyor eşim olmazsa yolumuza bakarız dedi. Sizin gibi düşünseydi saygı duymak zorunda kalırdım ama çok üzülürdüm.

Koruyucu aile olmak istemez misiniz?
Benim bir biyolojik oglum var 5 yasina girecek.
Bir de 20 yasina gelecek olan manevi kizim var. Kizimla 4 senedir birlikteyiz. Cok guzel vakit geciriyoruz,arkadasim gibi. Elimden geleni yapmaya calisiyorum onun icin. Bence sartlari bir arastirin. İlle evlat edinmeniz sart degil.

Biz de tam tersi çocuk yapmayacağız diye karar vererek evlendik ve benim eşim şu an çocuk istese hiç düşünmeden boşanırım. Çocuk konusunda çiftler ortak yolu bulamıyorlarsa boşanmak en garanti çözüm, dünyada birbiriniz dışında bir sürü insan var,siz de o da başka insanlarla yeni hayatlar kurabilirsiniz.

çocuk yok diye asla ama asla boşanmayı düşünmedim düşünmem, evliliğimin amacı çocuk değil. Evlat edinmekte öyle gezdireyim tozdurayım vs gibi toz pembe değil. Ki ben lise zamanında bile ilerde evlat edinmeyi çok istiyordum, çocuğumuz olmayınca da eşim evlat edinmeye sıcak bakmıştı ama bu seferde araştırınca, arkadaşlarımdan evlat edinen olunca ben istemedim... ileride çıkabilecek sorunlar daha büyük dert. Ki ben eşimle 10 senedir çok çok mutluyum, o olmasa evlenmezdim bile. Hiç öyle evimiz boş falan değil, sohbetlerimiz , kahkalarımız her daim. Bu da bir sınav .

Adam belkide sahiplenip kendi evladı gibi sevemeyeceğini düşünüyordur ve bu sebepten kesinlikle istemiyorum diyordur. Bu bencillik değil doğru olanı yapıyor. Empati yapıyorum,bende yapamazdım evlat edinerek.. Burada karar artık size ait.. ya eşinizle birlikte çocuksuz bir hayatı tercih edeceksiniz yada eşinizden ayrılıp başka bir hayata doğru yürüyeceksiniz.. Ben olsam eşimle devam etmeyi tercih ederdim,çocuk fikrini aklımdan tamamen atarak.. hem kim bilir,belki birgün olmaz denen şeyler olur..

X