Derdim Annemi Memnun Edememek.

choccywhoccydoodah

Nirvana
Pro Üye
19 Kasım 2013
18.481
33.226
Merhaba,
Çok bunaldım ,iç dökmeye geldim.
Derdim annemi memnun edememek,evet tam olarak bu.
Benim iki çocuğum var,kızım 7.5 yaşında,oğlum 18.5 aylık. Geçtiğimiz akşam annemdeydik,oğlum büyüyor,ayaklandı artık haliyle bebekliğindeki kadar tombul görünmüyor,annem biliyor geçen ay defalarca hastalandı,antibiyotik kullandı,serum takıldı vs vs derken çocuk eskisi kadar iştahlı değil. Az az yiyor. Annem önce bu çocuğa mama verme artık bak ona güveniyor yemiyor dedi,yaza kadar vereceğim dedim savuşturdum. Sonra ince giydiriyorsun hasta oluyor dedi,hava güzel dedim geçtim. Kızımla ilgili birşeyler söyledi yine savuşturdum.
Neyse yemek var,tadına baktım acı,yani kızım yer ama oğlum yemez yani adım gibi eminim,yemez iştahsız dedim,acı dememek için,ama bir baktım ısıtmış getirmiş,kendi de diyor acı olmuş diye. Neyse verdi elime tabağı,oğlum dilini değdirdi ama asla ağzını açmadı bir daha yemedi. Bu arada ceviz veriyorum eline yiyor,meyve veriyorum yiyor yani çocuğun ağzı boş durmuyor zaten ki evden çıkmadan tavuk çorbası içirmiştim,tok yani,o yemeği yemeyeceği için bende ara öğün gibi yediriyorum ufak ufak.
Duramadı,gitti çorba pişirdi ve elinde tabak,oturdu yanıma bekliyor yedireyim diye. Neyse yedi 3-5 kaşık ama fazlasını yemiyor. Bende zorla asla vermem,adetim değil zira kızımda yaptım o hatayı sonuç,öglen verdiğim köfte akşam ağzında, yanağının içinde duruyordu,o son oldu.
Neyse bir şekilde akşamı atlattık,evimize geldik.
Bitti mi bitmedi tabi ki.
Sabah 11 gibi annem aradı.
Başladı,
o çocuğa zorla da olsa yedir,aç ağzını kaşıkla dök kızım yazık zayıflamış.
Doktora sor iştah şurubu al.
Ufacık kalmış yüzü,süzülmüş.
Bol bol yemek yap kemik suyu koy corbasina bla bla bla.
Yediremem anne kusura bakma,canı isterse yer.
İştah şurubu diye birşey yok.
Ayrıca kilo vermedi,boyu uzadı.
Vs vs amaçsız bir konuşma.
Yani yıldım ya cidden yıldım.
Çocuğun kilosu boyu bunca iştahsızlığına rağmen persentilde gayet iyi. Hatta 3 yaş giyiyor şu an. Daha ne olsun ben anlamadım ki. Cidden zayıf değil yani. Ayrıca zayıf olsa dahi sırf annem sevinsin diye şismanlatmaya uğraşamam ki.
Sağlığı yerinde mi ona bakarım.
Anlatamıyorum.
Eşim her haftasonu ara anneni gidelim diyor torunlarını görsün kadın diye ama adam bilmiyor ki annem sonra beni delirtiyor. Gitmeyelim de diyemiyorum.
Annem beni bu kadar delirttiğinin de farkında değil,yermek,üzmek vs için söylemiyor,huyu bu ,bende kırmak istemiyorum ama sabrım da tükeniyor.
Yapılacak şey belli,başkasi olsa sağlam terslerim ama babamı kaybettiğimden beri aman kırilmasın,üzülmesin tek kaldı ne yapsın saracak birşey arıyor diye kendimi susturuyorum.
Çözüm aramayı bıraktim zira bu yaştan sonra asla değişmez bu kadın.
Ben ya takmamayı öğreneceğim ya takmamayı öğreneceğim. Sanırım başka çözüm yok.
Kimseye de anlatamadım,çatlamamak için size yazdım.
Yine destan olmuş,okuyan gözlerinize sağlık.

canım bazı anneler boyle bende de var bır tane boyle asırı sorgular asırı elestırır asırı karısır cok mudahale eder resmen yorar benı kendımı sureklı ona acıklama yapmaya calısırken bulurum o yuzden nadır gorusuyorum
esıne acıkca de annemle gorusunce ekstra yoruluyorum ıyı guzel hos kadın ama sureklı gorusmemıze gerek yok ozledıgım zaman gorusuruz de kı goruselım dıye ısrar etmesın

onun huyu o degısmeyecegı ıcın fazla gorusmemek gerekıyor gercekten yorucu bırsey cocugu bırakıp anneye laf anlatırken buluyorsun kendını dımı aynı benımde oyle cunku

Annenize soyleyin ,bunaliyorum yapma diyin ,cocugun gayet iyi boyu kilosu ,doktor oyle soyledi diyin neden bu kadar derdinizi soylemekten cekiniyorsunuz

Kimseyi karıştırma. Annen bile olsa. Ayrıca fazla kemik suyu iyi değildir, kemikleri güçlendirse bile bir yerden sonra daha kolay kırılır hale gelebiliyor.

klasik geldi ben bir sorun göremedim

yemek acıymış neden acı demiyorsunuz ki gayet açık anne acı bu bebeğe göre değil deyip alternatif yedirmek daha makul

anneanne gitmiş çorba yapmış yani makul davranmış acı diye yemediğini düşünüp

1,5 yaşındaki çocuk zaten az yer sık yer iki üç kaşık yediyse gönlü olsun diye yeter

he deyin geçin

ben size bir anımı anlatayım

oğlum küçük dışardaydık kv ye yakın bir yerlerde eşim buradan da annemlere gidelim dedi ok gidelim

çocuk acıkır dedi arayayım kıyma kavursun, makarna yapsın dedi tamam zira seçici zaten kolay kolay bir şey yemez paşa

aradı söyledi yap dedi hemen başla biz geldiğimizde şu saate hazır olsun dedi

neyse gittik bir iki saat sonra tabii ortada yemek yok ben yapayım az birşey hemen yedireyim dedim

ben yapacağım herkese dedi

bekledik makarna pişti kıymayı baharat atılmadan zor kurtardım

yedirmeye başladım

birazdan bir tabak daha makarna geldi kıymalı vs ben bana geldiğini düşündüm

aldım bir lokma ağzıma acıdan kavruldum su vs içtim

kv geldi, X e neden bundan yedirmiyorsun, çocuğa kuru kuru yediriyorsun dedi

acı dedim, yok canım ne acısı dedi

bu arada içeriden eşim görümcem kp falan amma acı olmuş ya diyorlardı

eşim gelip bırak deyip zor gönderdi yani annen en azından acı olduğunu anlayınca alternatifini yapmak istiyor

bizimki acı olmayanı varken bile acısını yedir diye tutturuyor

Eşime anlatamam ki bunlari az çok tanıyorlar birbirlerini ama annem eşimin huyunu bilir ona eleştirel davranmaz ama bana gelince maşallah dibine kadar. Tabi ki savuşturuyorum bazen,bu hafta gitmeleyelim diye bu kez kızım tutturuyor anneanneme gidelim diye. Arada kalıyorum.
Ne güzel derdiniz varmış demek geldi içimden
Bunların tamamı sevgiden ama yani bunu bilmiyor olamazsınız
Biliyorum tabi ki.
Annenize soyleyin ,bunaliyorum yapma diyin ,cocugun gayet iyi boyu kilosu ,doktor oyle soyledi diyin neden bu kadar derdinizi soylemekten cekiniyorsunuz
Söylüyorum zaten konumda da yazdım ama vazgeçmiyor,tatmin olmuyor maalesef.
Kimseyi karıştırma. Annen bile olsa. Ayrıca fazla kemik suyu iyi değildir, kemikleri güçlendirse bile bir yerden sonra daha kolay kırılır hale gelebiliyor.
Kilo alsın da nasıl olursa olsun. Annemin mantiği bu şu anda.
Veriyorum kemik suyu bende ama belli bir sıralama yaptim menüsünde,et vermeyeceksem ekliyorum sadece.

Aşıri alıngan damdan.
Çok cabuk kırılıyor.
Bu acı anne neden acı yaptın dersin dimi normalde ama anneme diyemezsin küser.
Bak ben akşam yemeği yemiyorum ,2 ögün yiyorum baya uzun zaman oldu ama anneme anlatamadım bunu,ona gidilecekse mecbur orda yiyorum ikinci öğünü zira anlatamadım ben. Yemeğimi mi beğenmiyorsun vs vs diye darlıyor.
Hatta küser kendi kendine haberin olmaz.
Tabi ki söylenir ama anneme konuşurken seçiyorum kelimelerimi hep.

Bence bir kerecik olsa da tersleyin. Doktora gittik cok sağlıklıymış sen karışma anne deyin. Anne de olsa insanlarin asiri müdahale etmesi sinie bozucu
Sagolun. Bu kezde küsecek yine gündemim annem olacak.
Doktora onu da götürdüm denk getirip gel kontrole gideceğim diyerek,kadın dedi kilosu iyi hatta fazla ama yakar artık hareketlendi diye,boyu da uzundu zaten güzel uzamış diye ama annem tatmin olmadı doktordan duymasına rağmen saka gibi.
Bunaldim,bir süre gitmemeyi planlıyorum bakalım. Bugün aramadım annemi,icimden gelmedi. Bakalım o ne kadar sabredecek.

Anneniz siz ona hayir deyince neden kussun ki.

Cok klasiktir bu konu,
cocuk sahibi olan neredeyse herkes annesi / kayinvalidesi ile buna benzer sorunlar yasiyor.
Tabi kayinvalide olunca yorumlarins ertligi degisiyor ama aslinda konu ayni.

Herkesin bir dogrusu var, onu yaptirabildigine yaptirmaya calisiyor.
yetiskin, bilincli bir annesiniz, elbette bildiginizi yapacaksiniz.
Anneniz de size kusmeyecek, su an sadece sansini deniyor, ve siz izin verdikce bunu yapmaya devam edecek.

benim annem bilir asla yapmayacagimi,
o yuzden mesela farkli taktikler kullanir

Benim anneme de emzirme sürem dert olmuştu.. Anlayabiliyorum sizi :) Ben en sonunda anneme, anne doğrularımız ve yöntemlerimiz farklı. Sen beni kendi bildiğin gibi büyütmüşsün, bence güzel de olmuşum ama bu çocuk benim, kendi bildiğim gibi yapacağım dedim. Konu kapandı :)

Siz de sizi yoran ve annenizin zaten duymadığı uzun açıklamalar yerine, ya tamam deyip bildiğinizi okuyun ya da bu tarz genel bir açıklama yapıp konuyu kapatın.

Hayır dememe küsmez tabi ki. Güzellikle söylüyorum ama terslersem küser.
Terslemek istemiyorum da açıkçası,bu kez üzülüyorum üç günlük dünya,ya birşey olursa diye. Babamı kaybetmek bana bunu sağlam yerleştirdi maalesef. Annemde yaşı itibariyle alıngan.
İzin vermekten ziyade sorun şu ki annem scud füzesi misali hedefine kitlendiği için asla vazgeçmiyor.
Ben o çorbayı zorla içirmediğim için tatmin olmadı o gün,bir sonraki gün onun için aradı. Şayet zorlasaydım oğlumu,mevzu uzamayacaktı.

o zaman ona devsetseniz,
yani hayir ben bu dedigini yapmayacagim, cunku gereksiz/ mantiksiz/ ise yaramayacak. Ama sen bu corbayi yiyecegini dusunuyorsan, al buyur sen kendin yedir bakalim.

Kayinvalidem cok israrcidir, ben onda bu taktigi kullaniyorum, ise yariyor.

Haklısınız sanırım.
Yanımda değilken tamam diyorum zaten.
Mesela parka götürdüm oğlumu,tam bir salıncak hastası,oturur saatlerce sallasam inmek istemez. Annem aradı ne yapıyorsun parktayız sallıyorum dedim demez olaydım. O kadar sallama üşür dedi ,uzattı da uzattı. Daha önce görmüştü oğlumun parkta salıncaktan inmediğini,unutmamış o zaman nasıl olduysa müdahale etmemiş ya,ilk fırsatta müdahil oldu sağolsun. Anne tamam eve gidiyorum görüşürüz sonra deyip kapatmak zorunda kaldım. Tabi ki parkta kalmaya devam ettim.

Siz anneniz küsecek diye idare ediyorsunuz, sınır çekemiyorsunuz. Çok sıkıntıdaysanız açık ve kibar bir dille anne bu şekilde sürekli bana öneride bulunman beni üzüyor, yetersiz hissetmeme neden oluyor vs diyerek anlatın.

Denedim onu da ,baştan dedim tok ama sen yedir istersen diye,al kızım sen yedir ben oyalarım dedi.
Benimde kayinvalidem hic karışmaz. Yemesin acıkınca yer,uyumasın bosver uykusu gelince uyur. Hatta o da fazla rahattır.

Yaşlılarda çocuk doyurma içgüdüsü varmış bende öğrendiğimde çok şaşırmıştım ellerinde değil yani... Hepsi böyle...
Beni bile doyurmak derdinde.
Bir kez ikinci ögünü yiyip gittim,anne yiyemem ac değilim dedim de,ölürsün kızım bu ne ac geziyorsun dedi. Ha bire teklif etti,onu yemezsen bunu ye,salata ye, börek ye.Yemedim,giderken elime tutuşturdu börekleri yarın ye diye.
Tabi aradı sonraki gün,ac gezme bayılırsın şu bu diye.
Kötü niyetli de değil ki.
Off ama ben çok yoruldum. Çocuklarla mücadele yetmiyormuş gibi birde annem cephesinde savaşmaktan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…