Daha Az ile Daha Fazlası

Ben bu t.y nin bi kaç mağazası var onların ürünlerinden geçen sene çok alıyordum, elbiseler tshirtler falan ama inanılmaz kalitesizler, hem ter kokusu yapıyor ve rahatsız ediyorlar, hem kumaşları kötü. Sonra dolabımda yığıntı olduğunu gördüm. Ve 3.4. giymemde o ürünleri giymeyi gerçekten istemiyorum. O yüzden bilindik markaların pamuklu ürünlerine yöneldim. Gerçekten daha uzun ömürlü oluyor.
Oğluma zaten pamuksuz bir şey asla giydirmem.
Insta da bazı butikleri bende seviyorum. Hem çok şık ürünler oluyor hem de daha az bilinir olduklarından mıdır nedir daha kaliteli oluyor ürünler.
Birde şu yurtdışı mağazası vardı oradan da ürün sipariş etmiştim daha yeni geldi.. 20 günden fazla sürüyor. o kadar beklemekten de hoşlanmadım. :-)
Terlettiğine göre demek ki naylon 🙁 ondan rahatsız ediyor

onu hiç uygulamasından takip etmedim ben cidden fiyat fark ediyor mu ?
Biz şuan ebebek modundayız birde H&M bebek koleksiyon çıkartmış ama ürünleri görmedim pamukmu bilmiyorum.

Terlettiğine göre demek ki naylon 🙁 ondan rahatsız ediyor
Kesinlikle, işte cahillik mi ne bileyim ucuza alıyosun çeşit çeşit alıyosun algısı vardı.. sonra onlardan nefret etmeye başladım çünkü giydiğimde rahatsız ediyor, terletiyor, çabuk tüyleniyor ama misal mudodan bir tshirt aldım 3 yıldır aynı dokuda sadece renk solması oldu yıkanmaktan..

Ama ben hala şu t.y. den motorsiklet alımına tutuldum biz çıngırak bakalım el kızı motorsiklet alsın taksitle =) kimin aklına gelir..

Kesinlikle, işte cahillik mi ne bileyim ucuza alıyosun çeşit çeşit alıyosun algısı vardı.. sonra onlardan nefret etmeye başladım çünkü giydiğimde rahatsız ediyor, terletiyor, çabuk tüyleniyor ama misal mudodan bir tshirt aldım 3 yıldır aynı dokuda sadece renk solması oldu yıkanmaktan..
Ben hiç kullanamıyorum öyle şeyler maalesef çünkü o kumaşlar terletmenin dışında bana kötü enerji veriyor gibi geliyor ya

Ama ben hala şu t.y. den motorsiklet alımına tutuldum biz çıngırak bakalım el kızı motorsiklet alsın taksitle =) kimin aklına gelir..
Hahahahah 🤣🤣🤣 biz şuan oturduğumuz evin tüm tadilatı kendimiz yaptık ya herşeyi oradan aldım o kadar çok alışveriş yaptım ki anlatamam

Tünaydın dün markette 300 tl harcadım 💐 bugün salçam bitti hiç hazır salça yiyemeyiz bizde ona bir çözüm bulacağım
Bizim salçamızı allahtan annem yapıyor anneme kapya biber alacağım biber salçası için,
Bugün oğlumun göz muayenesi vardı doktora gittik gitmişken bende göz muayenemi oldum derecem değişmiş gözlük masrafı çıktı birde..
Çamaşırları yıkayamadım, birazdan çalıştıracağım
Nohutu dün akşam bitirdik bugünde biber dolmasından yedik, turşu çıkardım yanına yoğurtun üzerine toplanan suyu ile ayran yaptım malum suyunda kalsiyum potasyum ve magnezyum var oğluma çorba ve meyve püresi yedirdim.. bulaşıkları kaldırdım öğlen babamlar uğradı allahtan yemeğim vardı.. oğlumu yıkadım birazdan uyursa etajerdeki dağınıklığı kaldıracağım..

Bizim salçamızı allahtan annem yapıyor anneme kapya biber alacağım biber salçası için,
Bugün oğlumun göz muayenesi vardı doktora gittik gitmişken bende göz muayenemi oldum derecem değişmiş gözlük masrafı çıktı birde..
Çamaşırları yıkayamadım, birazdan çalıştıracağım
Nohutu dün akşam bitirdik bugünde biber dolmasından yedik, turşu çıkardım yanına yoğurtun üzerine toplanan suyu ile ayran yaptım malum suyunda kalsiyum potasyum ve magnezyum var oğluma çorba ve meyve püresi yedirdim.. bulaşıkları kaldırdım öğlen babamlar uğradı allahtan yemeğim vardı.. oğlumu yıkadım birazdan uyursa etajerdeki dağınıklığı kaldıracağım..
Benimde kv yapıyordu bende ondan alıyordum : fakat bence cıvık kaynatıyor ve bu yüzden ben çok fazla salça kullanmak zorunda kalıyorum kırmızı yemek seviyoruz o yüzden . Eee böyle olunca çabuk tükeniyor o yüzden artık kendi başımın çaresine bakacağım ondan almak istemiyorum . Şimdilik marketten aldım . Trendyolda bi Hatay firması buldum 1 kg domates 1 kg biber salçası sipariş edeceğim beğenirsem 5 kg olarak alırım .

İnstada sebostan diye bir kadın girişimci var ürünleri güvenilir doğal herşeyin yapımınıda gösterİyor onada bakabilirsiniz
Ty den altın aldınızmı hiç

Bugün Trendyol kargomu açtım kedimin maması gelmişti tamamen böcekli çıktı mama . Hayvan mamasız kaldı çok sinirliyim ona

Merhaba hanımlar sabah kahvaltımızı yaptık oğlanı futbol kursuna biraktik pazara uğradım
2 kg barbunya 3 kg bamya aldım posetleyip dolaba atacağım
6 tane süt mısır aldım aksam yeriz
Yemek olarak da bamya pilav yaparım
Nedense bamya takıntısı var bende normal değil biliyorum çevremde tüm yaşlılar diz problemleri yasiyorlar platin taktiriyorlar bamya tohumu çok iyi geliyormus o yüzden özellikle biraz daha büyük cekirdeklenmis olanları tercih ediyorum halbuki öyle hastalık hastası insan filan da değilim sanırım yaşlıligima bilinçaltım hazırlık yaptiriyor
Kızıma iki minnak karpuz aldım
Toplamda ne kadar harcadım bilmiyorum ihtiyaç dışı birşey almadım ama harcadigim meblağı öğrenmek istemiyorum nedense moralim bozulmasın diye
Kahvaltılık zeytin domates salatalık aldım ayrica

Üzüldüm kuzucuga tabi iade sürecini baslatmissinizdir
Aynen hemen iade oluşturdum yerine de başka bir mama satın aldım pazartesi akşama teslim olacak . Bugün için maması vardı dün içinde . Pazar pazartesi içinde sokak hayvanlarını beslediğim mamadan vereceğim mecbur biraz da yaş mama yer artık ☺️

Merhabalar Herkese,
Hafta sonunu yoğun keyifsizlik ile geçirdim, 3 paket sigara aldım başkada bir yere gitmediğim için bir şey almadım,
bebek bezini eşim aldı.
Bebeğin aşısı vardı cumartesi 1650 TL aşıya harcadım..
Yüksek para harcama duygusu ile yüklüyüm T.Y nin uygulamayı silsem anca kurtarırım gibi..
Hafta sonu çamaşırlar yıkandı, çamaşır mak ve bulaşık mak içleri temizlendi. Yağmurdan dolayı teras çamur olmuştu terası yıkadım. Dün akşam buzlukta yaprak sarma vardı onu çıkardım pişirdim, etli kemik vardı bebek içinde kemik suyu olur diye onu çıkartıp düdüklüye koyduk. Yarım şişeye yakın süt vardı bozulmasın diye onu da sütlaç olsun diye kaynattık..
Alışveriş listesi hazırlamam lazım,
Zeytin, Yeşil biber bitmiş diğer bitenleri yada bitmeye yaklaşanları akşam çıkartayım da alayım.

Ha birde bir şeyleri atma dürtüm depreşti yine yoğun stres gelince bana böyle oluyor. Eşyalar üzerime geliyor ve bir şeyleri attığım zaman rahatlıyorum.
Neyse giriş ayna önündeki çekmecede bir kaç çiçek paketlemesi var saklamışım ambalaj güzel diye sanırım onu atılacaklara ayırmam lazım kafamda dönüp duruyor.

Merhabalar Herkese,
Hafta sonunu yoğun keyifsizlik ile geçirdim, 3 paket sigara aldım başkada bir yere gitmediğim için bir şey almadım,
bebek bezini eşim aldı.
Bebeğin aşısı vardı cumartesi 1650 TL aşıya harcadım..
Yüksek para harcama duygusu ile yüklüyüm T.Y nin uygulamayı silsem anca kurtarırım gibi..
Hafta sonu çamaşırlar yıkandı, çamaşır mak ve bulaşık mak içleri temizlendi. Yağmurdan dolayı teras çamur olmuştu terası yıkadım. Dün akşam buzlukta yaprak sarma vardı onu çıkardım pişirdim, etli kemik vardı bebek içinde kemik suyu olur diye onu çıkartıp düdüklüye koyduk. Yarım şişeye yakın süt vardı bozulmasın diye onu da sütlaç olsun diye kaynattık..
Alışveriş listesi hazırlamam lazım,
Zeytin, Yeşil biber bitmiş diğer bitenleri yada bitmeye yaklaşanları akşam çıkartayım da alayım.

Ha birde bir şeyleri atma dürtüm depreşti yine yoğun stres gelince bana böyle oluyor. Eşyalar üzerime geliyor ve bir şeyleri attığım zaman rahatlıyorum.
Neyse giriş ayna önündeki çekmecede bir kaç çiçek paketlemesi var saklamışım ambalaj güzel diye sanırım onu atılacaklara ayırmam lazım kafamda dönüp duruyor.
Bende yoğun stres yaşadığım zamanlar evden eşya atma duygum artıyor . Şu an olduğu gibi

Yine bir birikim felsefesi net olarak diyor ki kazancınızın %30 unu birikime koyup kalan %70 ile yaşamayı öğrenin ve hatta mümkünse %70 içerisinden %10'unu ihtiyacı olanlara yardım olarak verin çünkü evren size gönderecek.
bu benim 10 yillik mottom
paramin yuzde otuzunu (bazen daha az bazen daha cok) dövize altina falan ayiririm.
ha zengin oldum mu? olmadim:)) genelde donemsel islerde / proje bazli islerde falan calisiyorum, o yuzden issiz kaldigim bir surec oluyor. paramin bir kismini o donemde eritiyorum. ozellikle calismiyorsam hazir vaktim cok diye bol bol geziyorum (son 8 yilda 30a yakin ulke, son 15 yilda trde 50ye yakin sehir gezdim coguna tek basima)
ama yine de kenarda kosede bugun dunya turuna ciksam ilk sene idare edecek kadar param var (bu parayla iyi bir araba alamam ama yine de guvence iste).
yuzde onunu iyilige harcamiyorum:) her iki ayda bir 15 kg kedi mamasi aliyorum, bizim sokaktakilerin günlük beslenmesi icin. yuklu miktarda doviz vs aldiysam bereketlensin diye guvendigim bir dernege makul bir miktar gönderiyorum (neseli gunler dernegi). zaten kendim gönüllü olarak cok yerde calistigim icin bana yeterli geliyor.
less is more felsefesine de inaniyorum. ne kadar cok esya o kadar esyanin kölesi olmak bence. mesela ben cocukken annem cok kaliteli bir ithal magazadan yemek takimi almisti. aklimiz cikardi bir tabak kirilacak da takim bozulacak diye:)) oysa simdi kullandigimiz kahvalti takimi keramikadan, tatli ama uygun bir sey. kirildi mi? "canin sagolsun bir tane benim icin kir" modundayiz:))
ya da cok kaliteli telefonu olanlarin bir caldirma panigi olur. bende hic yok mesela. kim ne yapsin benim telefonumu:) bir kere parkta bankta unutmuşum, farkedince döndüm buldum koydugum yerde:)))
4,5 sene once telefon alacakken is arkadaslarimin neredeyse hepsi 10-12 bin liralık iphone almisti. o dönem daha uyguna getiren biri vardi tanidik. ben 1400 liraya xiaomi almistim. tasarruf ettigim parayla da kendimi mutlu etmek icin balkanlara bilet aldim. sonra pandemi cikti biletim yandi, ben de doviz yapip kenara ayırdım, pandemiden sonra gittim:) hatta bu butceden ayirdigim para bitmedi sonra baska iki bolgeye daha gittim:)
aradan 4-5 sene gecti, en guzelini alanlarinki de bozuldu benimki de bozuldu:)
- tabii herkesin hayattaki onceligi farklidir. kimi icin guzel fotoğraflar cekip biriktirmek onemlidir, kimi en cok vakit gecirdigi sey olan telefonundan tam memnuniyet bekler. ben alo desin yeter modunda oldugum icin bundan tasarruf etmeyi seçtim-
simdi de sevgilimle ev yerlestirme dönemindeyiz. bir sure sonra ben de taşınacagim o eve. beyaz esyalarimizi guzel bir markanin ikinci elinden sectik. geze geze en uygun icimize sinecek bir seyler ariyoruz. aslinda istesek evi boydan asagi sifir ve markalarla doseriz, euro biriktirip geldi. ama neden yani, neden 6ya halledecegimiz seye 32 verelim ki? tasarruf ettigimiz parayla da asyaya, güney amerikaya falan gitmeyi planliyoruz.
bana dogrusu bu gibi geliyor.
tabii gücü ve hevesi olan herseyin en guzelini, en kalitelisini yapsin ama maddi gücü olmayan insanlarin her seyin en kalitelisini almak icin gelmediği, gormedigi, doya doya yiyip icemedigi kalitesiz bir hayat yasamalari bana sacma geliyor.
benim less is more anlayisim da bu:)

bu benim 10 yillik mottom
paramin yuzde otuzunu (bazen daha az bazen daha cok) dövize altina falan ayiririm.
ha zengin oldum mu? olmadim:)) genelde donemsel islerde / proje bazli islerde falan calisiyorum, o yuzden issiz kaldigim bir surec oluyor. paramin bir kismini o donemde eritiyorum. ozellikle calismiyorsam hazir vaktim cok diye bol bol geziyorum (son 8 yilda 30a yakin ulke, son 15 yilda trde 50ye yakin sehir gezdim coguna tek basima)
ama yine de kenarda kosede bugun dunya turuna ciksam ilk sene idare edecek kadar param var (bu parayla iyi bir araba alamam ama yine de guvence iste).
yuzde onunu iyilige harcamiyorum:) her iki ayda bir 15 kg kedi mamasi aliyorum, bizim sokaktakilerin günlük beslenmesi icin. yuklu miktarda doviz vs aldiysam bereketlensin diye guvendigim bir dernege makul bir miktar gönderiyorum (neseli gunler dernegi). zaten kendim gönüllü olarak cok yerde calistigim icin bana yeterli geliyor.
less is more felsefesine de inaniyorum. ne kadar cok esya o kadar esyanin kölesi olmak bence. mesela ben cocukken annem cok kaliteli bir ithal magazadan yemek takimi almisti. aklimiz cikardi bir tabak kirilacak da takim bozulacak diye:)) oysa simdi kullandigimiz kahvalti takimi keramikadan, tatli ama uygun bir sey. kirildi mi? "canin sagolsun bir tane benim icin kir" modundayiz:))
ya da cok kaliteli telefonu olanlarin bir caldirma panigi olur. bende hic yok mesela. kim ne yapsin benim telefonumu:) bir kere parkta bankta unutmuşum, farkedince döndüm buldum koydugum yerde:)))
4,5 sene once telefon alacakken is arkadaslarimin neredeyse hepsi 10-12 bin liralık iphone almisti. o dönem daha uyguna getiren biri vardi tanidik. ben 1400 liraya xiaomi almistim. tasarruf ettigim parayla da kendimi mutlu etmek icin balkanlara bilet aldim. sonra pandemi cikti biletim yandi, ben de doviz yapip kenara ayırdım, pandemiden sonra gittim:) hatta bu butceden ayirdigim para bitmedi sonra baska iki bolgeye daha gittim:)
aradan 4-5 sene gecti, en guzelini alanlarinki de bozuldu benimki de bozuldu:)
- tabii herkesin hayattaki onceligi farklidir. kimi icin guzel fotoğraflar cekip biriktirmek onemlidir, kimi en cok vakit gecirdigi sey olan telefonundan tam memnuniyet bekler. ben alo desin yeter modunda oldugum icin bundan tasarruf etmeyi seçtim-
simdi de sevgilimle ev yerlestirme dönemindeyiz. bir sure sonra ben de taşınacagim o eve. beyaz esyalarimizi guzel bir markanin ikinci elinden sectik. geze geze en uygun icimize sinecek bir seyler ariyoruz. aslinda istesek evi boydan asagi sifir ve markalarla doseriz, euro biriktirip geldi. ama neden yani, neden 6ya halledecegimiz seye 32 verelim ki? tasarruf ettigimiz parayla da asyaya, güney amerikaya falan gitmeyi planliyoruz.
bana dogrusu bu gibi geliyor.
tabii gücü ve hevesi olan herseyin en guzelini, en kalitelisini yapsin ama maddi gücü olmayan insanlarin her seyin en kalitelisini almak icin gelmediği, gormedigi, doya doya yiyip icemedigi kalitesiz bir hayat yasamalari bana sacma geliyor.
benim less is more anlayisim da bu:)
seni diğer topikten de biliyorum birikiminle yurtdışı gezileri yaptığını işsiz kaldığın dönemde birikiminin işe yaradığını hatırlıyorum
birikim tabiki illa zengin olmak için değil geleceğimizi garanti altına almak ya da kaza bela gibi durumlarda elimize gelmesi için de yapılır.inşallah rabbim kaza bela göstermez de ağız tadıyla harcatmak nasip eder

evden fazlalık attığım zaman benim de modum yükseliyor derler ya fazla eşya evin enerjisini alıyor çok katılıyorum
benim annemin de duvardan duvara olan vitrini vardı aman Allahım sürekli toz al toz al içindekileri yerleştir hayır bir işe yaradığı da yok.biblolar yapay çiçekler...
ben de yiyecek ve deterjan harici şeyleri fiyat performans ürünü almayı seviyorum

X