Daha Az ile Daha Fazlası

İyi akşamlar, bugün öğleden sonra eşim iç teras dış teras detaylı temizledi. Banyo duşa kabin silikonları küflenmişti onları söktü duş küvetini söktü altını ve etrafını detaylı yıkadı.
Oğluma sebze çorbası yaptım. Onunkini ayırdım robottan çektim. Bizimkine tuz kattım bir kasede içtim oh miss.. kahvemi içtim oğlumu gezeirdim. Bir makina çamaşır yıkadım ikinci makineyi attım.
Sabah banyoda eskimiş diş fırçasını bitmiş diş macununu attım. Yenilerini koydum.
Oğlumun küçük gelen zıbınlarını pantolonlarını ayırdım ihtiyacı olanlara vereceğim.
İdrar tahlilini yeniden verdik dönüşte ebebeğe uğradık, 1 tane ayakkabı 5 tane askılı ve kısa kollu zıbın aldım. 20li bebek suyu aldım. Hepsine 1000 lira verdim..
Kendiminde bir kaç tane şort ve T-shirt vardı eskiyen onlarıda atılacak grubuna ayırdım.
Oğlumu uyuttum.. yemek yiyeceğim inşallah

Tünaydınlar,
Pazar sabahı kahvaltımızı eşim hazırladı ben oğlumu oynattım, daha sonra oğlumun odasını süpürdüm sildim, terasa su açtık oğlumla oynadık,

elektrikli süpürgeyi ve viledayı temizleyip yerine kaldırdım.
Robot süpürgenin aksamlarını temizledim. Bulaşık makinesini çalıştırdım kahvaltı sofrasını kaldırdım. Oğlumun oyuncaklarını yıkadım.
Dolapta atıl duran bir kaç ıvır zıvırı baza altına kaldırdım. Müsait bir günde baza altı temizliği yapmam gerekiyor.
Oğlumun bisküvilerini ambalajından çıkardım, dolapta yarım meyve suyunun ambalajını boşalttım, bebek bezi poşeti, pamuk poşeti, ıvır zıvırlar toplandı çöpe atılacakların içine atıldı. Oğlumu gezdirmeye çıkardım.
akşam annemler geldi. Babam köyde yağ peynir almış onları poşetledim ve buzluğa yerleştirdim. Eşimde bamyalarımızı getirdi buzluktan deepfreze yerleştirdim.

Diğer topiklere yazınca buraya yazmayı unutmuşum,
İnsan kendi topiğini unutur mu ? Unutur vallahi =))

Neyse Terasta bir mama sandalyemiz vardı, oğlum yok ölsen oturmuyor. Olacak gibi değil dedim eşime sen bunu sat yada at, satarsan parasını hayra veririz,
Eşimde onu çok ağır olduğu için taşımak istemedi apartmanı aşağıya zor indirdi. İnşallah ihtiyacı olan birisi alır ya..

Sokak kedilerine 2 kg mama sipariş ettim gelmiş; 288 TL
Ty dan tayt sipariş vermiştim iki tane taytlarım iadeye gitmiş. Birde sütyen vermiştim, inanılmaz beğendim. Valla pentinin bazı modellerinden daha rahat çıktı, diğer renklerini de favorime ekledim.
Hafta sonu tezgah üstü deterjan dolabı içini temizledim, içinde az kalanları kutularına boşaltıp fazla ambalajları çöpe ayırdım. Eşimin tshirtlerini ayırdım verilecekleri ayırdım. Giymediklerini kışın atlet niyetine giyecekmiş. Kışı da geçirsin onları da ayırırım. Kendi sütyenlerimin deforme olanlarını hiç düşünmeden attım valla çöpe. Kıyamıyordum ama giyince de rahatsız oluyorum. Sürekli kıyafetimin dışından görünüyormuş hissi veriyordu.
bu ay 4 gr altın ve 17.000 Tl fonda aldım.
sma'lı sevgi %100 oldu şimdi Bekiri takip ediyorum. Onunda kampanyası %98 oldu.
İkinci el uygulamasına komşunun verdiği ikiz bebek arabasını çok uygun fiyata koydum. Satılırsa eğer onuda Bekirin kampanyasına göndereceğim. Tüm bebeklere çok üzülüyorum ama önceliği kampanyası bitmeye yakın olanlara veriyorum. Diğerlerini asla onlardan ayırdığım için değil sadece diyorum en azından bir yerden para gelene kadar daha kampanyası devam eder yani çabucak biter inşallah ama ülke koşullarında malesef bitmiyorlar..

Günaydın herkese 😍 kayınvalidemler vardı gelemedim buraya hiç oturamadım ya 🤦🏻‍♀️ okul açıldı biraz önce oğlumu bıraktım eve geldim ağladım ya 🥹çok hüzünlüyüm

Günaydın herkese 😍 kayınvalidemler vardı gelemedim buraya hiç oturamadım ya 🤦🏻‍♀️ okul açıldı biraz önce oğlumu bıraktım eve geldim ağladım ya 🥹çok hüzünlüyüm
Hayır olsun neden ağladınız sabah sabah.. güne düşük enerjiyle başlamayın.. moral yükseltecek birşeyler yapın isterseniz..

merhaba kızlar böyle konulara bayılırım tüm yorumları okudum bir çırpıda :)
çalışan beyaz yakalı 2 oğlan çocuğu annesiyim .
hemen yazayım bende :)
her ay bes ödüyorum iş veren katkısıyla 5 bine yakın 9. sene bitti seneye bozup tekrart girerim :)
bu ay prim ayıydı 5 gr altın 1 yarım 1 çeyrek aldım ayrıca :)

Merhabalar hoş geldiniz aramıza :KK49:
birikimleriniz bereketli olsun..

İsterseniz birikim tablosu da ekleyebilirim ilk mesaja diğer konularda bakıyorum öyle :KK45:

Ay sonunda yada ay başında Herkes final birikimini yazar aylık tabloya ekleriz neyse şimdilik bir düşünce olarak kalsın.. :KK45:

kızlar peki ev işlerinizi yemeklerinizi nasıl yapıyorsunuz :KK70:
özellikle çalışan anneler
açıkçası 2 oğlumuda kreşe veriyorum,yüklü bir kreş ödemesi,araba yakıtı,ev kredisi( gerçi enflasyondan dolayı kuş gibi kaldı),giyimdir kıyafettir harcanıyor.
Yemek kartımı markette kullanıyorum.
tatil dönüşü 1 aydan fazla her öğlen yemeği dışardan yedim öğlen araları sanki bereketi gitti,üstelikte kilolarımda cabası
4 kilo filan aldım
evde yemek olmasada peynir zeytin getirdim vallahi
artık harcadığım paradan değil ama 200-300 ödeyin 1 tabak yemek yiyorsun ve dolu doluda doymuyorsun yazık yani
2 gün dışardan yemesen,1 kilo et alacak para artıyor
üf ben hiç böyle değildim ama,cimrilik ediyorum gibide gelmiyor açıkçası

Şuanda yüksek enflasyondan sebep herşey çok pahalı ve gelirlerimiz düşük kalıyor. Malesef cimri olmak zorunda bırakıldık durum bu...

Ay tamam anladım oğlunuz okula yeni başladı sanırım :KK49:
🤣aslında geçen sene başladı 4 yaştan 3 ay küçüktü şimdi artık anaokuluna başladı bu sene . İnsan ilk birkaç gün bozuluyor ya 🤣 bi hüzün kapanıyor içiniz . Çünkü çocuk sizden bağımsız bir birey herşeyi okulda yanlız yapıyor vs . Bende zaten hassasım iyice fena oluyorum 🤣 birkaç gün sonra geçiyor bu hisler . Geçen sene de bıraktım arabaya bindim ağladım bu sene en azından eve gelince ağladım gelişme var

Bu arada kayınvalidemler gelmeden önce ( geleceklerini bilmiyordum ) okul açılmadan evi ayrıntılı temizledim Oda oda dolap dolap . Tüm vermek istediğim eşyaları kıyafetleri vs kayınvalideyle yolladım ihtiyaç sahiplerine arındım resmen

Merhabalar
Bu sayfaya bayıldım , baştan sona okudum . çok motive edici olmuş gerçekten. Ben de bu aralar harcamalarımı yoluna koyup biraz da olsa birikim yapmak istiyorum .
Bu ay maaşımla;
1. 53500 tl kredi kartı ödemem var . Mercburen asgari ödeme yapacağım. Diğer aya kadar nakit harcama yapıp kartımı hafifletmek istiyorum.
2.Oğlumun futbol ödemesi 2500 tl
3.Bateri kursu 2000 tl
4.Okul taksiti 28000 tl
5.Araç kredisi 27000 tl

Ev düzeni için bir yardımcı bulamıyorum maalesef. Çok denedim ama yarım yamalak yapılan işlere verdiğim ücretler canımı sıkıyor. Haftasonuna bırakmayacak şekilde hergün bir yeri yapmak şimdilik beni idare ediyor. Robot süpürge en büyük yardımcım .Pazar akşamından 2 çeşit sulu yemek bizi hafta içi idare ediyor. Yanına salata-çorba ile destekliyorum.

Alışveriş yapmayı -özellikle de giyim - seviyorum. Ama artık ülkemizde herşey gibi kıyafette aşırı derece de pahalı. Az ve öz almaya yöneliyorum. Sezon başında alışveriş yaptığım markaları geziyorum . Online bir favori listesi oluşturuyorum. Önce gerçekten ihtiyacım olanları alıyorum . Sonraki aşama da indirim dönemine denk getirip beğendiklerime geçiyorum .

Ev düzeninde de oldukça sadeleştim . Sadece 1 yemek takımı , 1 tencere-tava seti ve ihtiyacımız kadar bardak -cam malzeme ile yola devam ediyorum . İşime yaramayan eşyaları el altından kaldırıyorum . Eğer 2-3 ay içerisinde ihtiyaç olmadıysa bahçe evine götürüyorum .

Yoğun bir tempoda çalışan anneyim. Eşim işi dolayısıyla sürekli şehir dışında oluyor. 1 oğlum var. Bu süreçte kendime vakit ayırmaya gerçekten çok ihtiyacım oluyor. Çok zorda olsa spor yapmaya çalışıyorum . Resmen kendimi sürükleyerek götürüyorum ama en azından kendime bir iyilik etmiş oluyorum .

Merhabalar
Bu sayfaya bayıldım , baştan sona okudum . çok motive edici olmuş gerçekten. Ben de bu aralar harcamalarımı yoluna koyup biraz da olsa birikim yapmak istiyorum .
Bu ay maaşımla;
1. 53500 tl kredi kartı ödemem var . Mercburen asgari ödeme yapacağım. Diğer aya kadar nakit harcama yapıp kartımı hafifletmek istiyorum.
2.Oğlumun futbol ödemesi 2500 tl
3.Bateri kursu 2000 tl
4.Okul taksiti 28000 tl
5.Araç kredisi 27000 tl

Ev düzeni için bir yardımcı bulamıyorum maalesef. Çok denedim ama yarım yamalak yapılan işlere verdiğim ücretler canımı sıkıyor. Haftasonuna bırakmayacak şekilde hergün bir yeri yapmak şimdilik beni idare ediyor. Robot süpürge en büyük yardımcım .Pazar akşamından 2 çeşit sulu yemek bizi hafta içi idare ediyor. Yanına salata-çorba ile destekliyorum.

Alışveriş yapmayı -özellikle de giyim - seviyorum. Ama artık ülkemizde herşey gibi kıyafette aşırı derece de pahalı. Az ve öz almaya yöneliyorum. Sezon başında alışveriş yaptığım markaları geziyorum . Online bir favori listesi oluşturuyorum. Önce gerçekten ihtiyacım olanları alıyorum . Sonraki aşama da indirim dönemine denk getirip beğendiklerime geçiyorum .

Ev düzeninde de oldukça sadeleştim . Sadece 1 yemek takımı , 1 tencere-tava seti ve ihtiyacımız kadar bardak -cam malzeme ile yola devam ediyorum . İşime yaramayan eşyaları el altından kaldırıyorum . Eğer 2-3 ay içerisinde ihtiyaç olmadıysa bahçe evine götürüyorum .

Yoğun bir tempoda çalışan anneyim. Eşim işi dolayısıyla sürekli şehir dışında oluyor. 1 oğlum var. Bu süreçte kendime vakit ayırmaya gerçekten çok ihtiyacım oluyor. Çok zorda olsa spor yapmaya çalışıyorum . Resmen kendimi sürükleyerek götürüyorum ama en azından kendime bir iyilik etmiş oluyorum .
Merhabalar N nurofen11 topiğimize hoş geldiniz.
Ev düzeni için bende 1 defa dışardan yardımcı aldım ve evimde başkalarının olması fikrinden hoşlanmadım. Tüm günümü öldürüp başını beklemeyi de sevmedim. İş yapsam bir dert yapmasam başını beklesem suçluluk duyuyorum.
Sonra dedim ki yani düzene koymak ne kadar zor olabilir. Gücüm kuvvetim yerinde çok şükür. Eşimde yardımcı oluyor hakkını yiyemem. Onun çalışma saatleri benden çok olduğu için düzeni ben oluşturdum arada yardımını istiyorum.
Hem evliyim hem çocuklu hem de çalışıyorum. Oluyor ama yani..
Birde tasarrufun kadından geçtiğine inanıyorum. Bir erkek evdeki ihtiyaçları tam olarak anlayamıyor ve o tasarruf yapmaya çalıştığında olay pintiliğe gidebiliyor. Ama kadın ihtiyaçları ve sıralamasını düzeni kurarsa tasarrufta yapıyor.. Evi eksiksizde bırakmıyor.
Örneğin benim eşim yemek yapamaz değil yemek yapabilir ama dolapta yemek varken gider kafasına göre yemek yapar.. dolaptaki israf olur yada buzlukta et varken gider et alır.. 250 gr kıymayla yapılacak bir şeyi yarım kiloyla yapabilir.
Önemli olan işleri parçalı yapmak, müsait olduğumuz zaman dilimlerde küçük parçaları bitirmek böylece büyük temizliğe büyük iş kalmamasını sağlamak..
Mesela ben ocağımı her zaman yemekten sonra bulaşık yıkarken silerim. Hiçbir zaman ocağı silmek için ayrıca bir zaman harcamam..
Bir günümü çamaşır yıkama günü olarak ayırmam çamaşırları evde olduğum bir günde atarım o zaten 1 saatte yıkarken ben işlerime bakarım bitince asarım, bazen akşam tv izlerken atar yıkarım yani..
Salondaki tozları tv izlerken elim boş ise alırım, böyle olunca ev tozlanmıyor da..

Bugün öğlen dünden yaptığım mantar soteyi yedik, akşama 2 tavuk but vardı onu çıkardım hem suyuyla oğluma çorba da yaparım. Öğlen oğlumu yıkadık kirlileri de hemen bir toparlayıverdim. Dünden etajer üzerinde ıvır zıvır vardı onları da oğlumu kucağımda gezdirirken pıt pıt toplayıverdim.
Akşama kavunda keseriz. Birde turşu çıkartayım da şu dolaptaki turşu şişesi de boşa çıksın. Banyoda kulak çöpü kutusunda 1 tane kalmıştı, yenisini açtım eskiyi de çöpe attım.
tuvalet kağıtları boşalmış akşam onları dolduracağım, yüzümü serumlayacağım.
Dün çok yorgun hissettiğimden sadece yemeği zor yapmıştım. Bu akşam yatak odası aynaları silerim. Gardrop içindeki rafları silerim.

🤣aslında geçen sene başladı 4 yaştan 3 ay küçüktü şimdi artık anaokuluna başladı bu sene . İnsan ilk birkaç gün bozuluyor ya 🤣 bi hüzün kapanıyor içiniz . Çünkü çocuk sizden bağımsız bir birey herşeyi okulda yanlız yapıyor vs . Bende zaten hassasım iyice fena oluyorum 🤣 birkaç gün sonra geçiyor bu hisler . Geçen sene de bıraktım arabaya bindim ağladım bu sene en azından eve gelince ağladım gelişme var
Ayy oğlum okula başladığımda ben ne hissedeceğim acaba :anne:

X