Çözüm bulamıyorum evliliğimize

amelie01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2017
3.342
2.814
Herkese merhaba. 5 yıllık evliyiz. 2 buçuk yaşında oğlumuz var. Eşim polis ve ben öğretmenim. Günlerdir düşünüyorum ama kendi kendime.
Çözüm bulamıyorum. Çünkü eşimle konuşmayı da deniyorum başaramadım. Biraz uzun olabilir kusura bakmayın.
Sorun1- eşimin evde hiçbir işe yardım etmemesi. Yapsa da söyleniyor. Şunu yapmak 5 dk, 10 dk vb.
Sorun2- birlikte sadece akşam yemeği yeyip, ardına çay çekirdek atıştırma. En son ne zaman bir film izledik inanın hatırlamıyorum. Geçen oğlum erken uyumuştu, salona geldim film izleyelim mi dedim? Survivor izleyeceğim dedi..
Uzun zamandır salonda uyuyordu, bir tartışma yaşadık ve bana hak verdi sanırım ben sadece ima etmeme rağmen o günden sonra yanımda uyumaya başlamıştı ama bir korona süreci karantinaya girdik. Çıkmadık çok şükür ama ben biraz grip gibi oldum öyle hasta olunca tekrar salona geçti ve iyileşmeme rağmen geri gelmedi. Oruç tutuyor. Gece rahatsız etmeyeyim falan dedi ben rahatsız olmam dedim ama yine salonda şu anda.
Düzenli olarak yaptığı şeyler, çöpleri kapının önünden alıp çöpe atmak, oyuncakları toparlamak, oğlumuzla da oyun oynar. Ama oyun bittiği an elinde telefon ya iddia ya satranç oynuyor. Geçen gün mesela ben mutfağı toparlıyorum salona geldim ki oğlum sulu boya fırçasını suyuna batırıp ağzına alıyor, niçin dikkat etmiyorsun diye kızdım :KK43:
Cinsellik konusunda da tembeliz gibi bir şey. Yani ramazan öncesinde de mesela ayda 2-3 defa oluyor ortalama.
Bulaşık, çamaşır, yemek, oğlumu banyo yaptırma, yedirme uyutma hepsi bende. Son zamanlarda birkaç kez gece uyanınca alıp uyutmaya çalıştı.
Bu arada yunus polis, bir gün işte diğer gün evde oluyor.
Konuşamadıkça arada laf vuruyorum elimde olmadan bu da hoş olmuyor . Bugün gel otur biraz konuşalım dedim, ne konuşacağız dedi, salona geçti, ben mutfakta oturuyordum, gel dedim salondan sesleniyor dinliyorum seni diyor. Ama dinlemiyor yani. Daha ne yapayım diyo fakat yaptığı bir şey yok nerdeyse. Bazen kahvaltı hazırlıyor, özel günlerde mutlaka çiçek veya hediye alıyor. Senede 1 kez 3-4 gün de olsa her şey dahil otele gidiyoruz. Aileme karşı hep naziktir, her fırsatta beni götürür memleketime. Uzun kalsam da sorun etmiyor (kendi bu arada annesinde kalıyor), arabayı da bana bırakıyor
Ama gel gelelim ki ben yardım bekliyorum. Çünkü günüm canlı ders, bitince oğlumu uyut, o uyurken yemek yap. Çamaşır uyandı yedir oynat akşam da geç uyuyor gündüz uyuduğundan, sonrasında yine bir etraf toparlama oluyor ve saat gece 12 yi geçiyor. Kendime hiçbir şekilde vakit ayıramıyorum... Yanımda yatması konusunda Ramazan bitince dedi...
Çok uzun oldu hakkınızı helal edin.
Çözüm için ben ne yapabilirim? Bu şekilde devam edersek sevgim bitecek diye korkuyorum. Ya da ben mi abartıyorum, haksızlık mı ediyorum ona?

Geçimsizlik yok anladığım kadarıyla. Sizin alttan almanız sayesinde.
Eşiniz tembel ve ilgisiz.

Evliliğinizin ilk zamanlarında, henüz çocuk yokken bütün evin yükünü sırtınıza aldıysanız, eşinize hiçbir şey yaptırmadıysanız ... buna alışmıştır.

Eşiniz geçimsiz gelmedi bana. Yani bazı erkekler geçimsiz olur. Sizin lehinize olan hiçbir şeye rıza göstermez. Yaptırmak isteseniz de yapmaz. Bağırış çağırış yapar. Böyle bir adamı alistiramazsiniz zaten

Ama sizin eşiniz daha ılımlı gibi. Yaptırmanıza itiraz etse bile direnip zamanla yaptırabilirsiniz.

Bence alın karsiniza ciddiyetle konusun. Sizinle ilgilenmesi gerektiği konusunda ciddiyetler uyarın. Olmazsa ısrar edin,tekrar konuşun.

O da olmazsa aile terapistine başvurun.

Çünkü bu yolun sonu güzel bir yere gitmiyor. Hakim karşısında dert anlatmak,telefonda satranç oynamaya benzemez

Siz abartmıyorsunuz aslında haklısınız, sorumluluklarınız ve meşguliyetleriniz sizi yormuş eşinizden normal olarak destek bekliyorsunuz. Problem şu ki eşiniz bu zamana kadar, yani evliliğinizi başından beri herşeyi sizin işletmenize alışmış ve destek olmadan hepsine yetişebileceginizi düşünüyor. Siz ona bu durumdan memnun olmadığınızı söylemeden de farkedecek gibi görünmüyor. Uygun bir dille beklentinizi, onun yardımına ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Hem anne hem çalışan kadın hem eş olmak hiç kolay değil, bunun farkına varıp yardımcı olmalı size.

Siz ona değil o size haksızlık ediyor. Yaptığı şey bencillik. Yemek yapmayın, çamaşır yıkamayın. Kendi işini kendi yapsın. Niye hepsini siz yapıyorsunuz? Siz de çalışıyorsunuz. Ne üstünlüğü var da o yayılıp otururken her işi siz yapıyorsunuz?
Bugün babası gelecekti mesela saatlerce salondaydı ben yazlık kışlık kıyafetleri ayırdım, yemekleri yaptım. Kendisi son anda kalktı bir etrafı toparladı. Yani mutfağı toparlayabilirdi diyorum içimden ki iki üç tabak bardak vardı lavaboda :KK43:

Baştan sona haklısınız.
Çift terapistine gitmeye ikna olur mu? Kendisinin gitmesi lazım bana göre(yatak ayırma,cinsellik bir şeyleri çözemediğini gösteriyor gibi geldi.)
Eğer gitmem derse, temizliği azaltın belki o zaman farkeder

Aileden ne görmüşse o şekilde yaşıyor. Değişmek ve gelişmekte istemiyor.. Olduğu gibi kabul etmelisiniz yapacak birşey yok malesef benim eşimde aynı dilerim çok kısa bir zamanda değişirler işimiz Allahlık...

Bugün babası gelecekti mesela saatlerce salondaydı ben yazlık kışlık kıyafetleri ayırdım, yemekleri yaptım. Kendisi son anda kalktı bir etrafı toparladı. Yani mutfağı toparlayabilirdi diyorum içimden ki iki üç tabak bardak vardı lavaboda :KK43:
Söyleseydiniz. Hayatım mutfağı toplar msn deseydibiz ne derdi mesela?

Geçimsizlik yok anladığım kadarıyla. Eşiniz tembel ve ilgisiz.

Evliliğinizin ilk zamanlarında, henüz çocuk yokken bütün evin yükünü sırtınıza aldıysanız, eşinize hiçbir şey yaptırmadıysanız ... buna alışmıştır.

Eşiniz geçimsiz gelmedi bana. Yani bazı erkekler geçimsiz olur. Sizin lehinize olan hiçbir şeye rıza göstermez. Yaptırmak isteseniz de yapmaz. Bağırış çağırış yapar. Böyle bir adamı alistiramazsiniz zaten

Ama sizin eşiniz daha ılımlı gibi. Yaptırmanıza itiraz etse bile direnip zamanla yaptırabilirsiniz.

Bence alın karsiniza ciddiyetle konusun. Sizinle ilgilenmesi gerektiği konusunda ciddiyetler uyarın. Olmazsa ısrar edin,tekrar konuşun.

O da olmazsa aile terapistine başvurun.

Çünkü bu yolun sonu güzel bir yere gitmiyor. Hakim karşısında dert anlatmak,telefonda satranç oynamaya benzemez
Evet şöyle ki çocuk yokken ilk evlendiğimizde okuldan gelirdim bulaşık makinesi yoktu biz doğudayken, bulaşıkları yıkamış. Kıyma almış fırına köfte atmış, salata yapmış olurdu. veya tavuk alır haşlardı. Ben temizliği yapıyordum orda çok ağır koşullardaydı çünkü.
Şimdi batıdayız. Burda da temizliği yine hep ben yaptım. Ama hamilelikte erken doğum riski, ilk başta da düşük riski olunca hep o yaptı. Ben paso yattım. Çamaşırı makineye atıyordum o yıkanınca asıyordu. evi temizliyordu da hem de baştan sona avizeleri bile silerdi.. Terapist aklımda bu arada, çok teşekkürler .

Herkese merhaba. 5 yıllık evliyiz. 2 buçuk yaşında oğlumuz var. Eşim polis ve ben öğretmenim. Günlerdir düşünüyorum ama kendi kendime.
Çözüm bulamıyorum. Çünkü eşimle konuşmayı da deniyorum başaramadım. Biraz uzun olabilir kusura bakmayın.
Sorun1- eşimin evde hiçbir işe yardım etmemesi. Yapsa da söyleniyor. Şunu yapmak 5 dk, 10 dk vb.
Sorun2- birlikte sadece akşam yemeği yeyip, ardına çay çekirdek atıştırma. En son ne zaman bir film izledik inanın hatırlamıyorum. Geçen oğlum erken uyumuştu, salona geldim film izleyelim mi dedim? Survivor izleyeceğim dedi..
Uzun zamandır salonda uyuyordu, bir tartışma yaşadık ve bana hak verdi sanırım ben sadece ima etmeme rağmen o günden sonra yanımda uyumaya başlamıştı ama bir korona süreci karantinaya girdik. Çıkmadık çok şükür ama ben biraz grip gibi oldum öyle hasta olunca tekrar salona geçti ve iyileşmeme rağmen geri gelmedi. Oruç tutuyor. Gece rahatsız etmeyeyim falan dedi ben rahatsız olmam dedim ama yine salonda şu anda.
Düzenli olarak yaptığı şeyler, çöpleri kapının önünden alıp çöpe atmak, oyuncakları toparlamak, oğlumuzla da oyun oynar. Ama oyun bittiği an elinde telefon ya iddia ya satranç oynuyor. Geçen gün mesela ben mutfağı toparlıyorum salona geldim ki oğlum sulu boya fırçasını suyuna batırıp ağzına alıyor, niçin dikkat etmiyorsun diye kızdım :KK43:
Cinsellik konusunda da tembeliz gibi bir şey. Yani ramazan öncesinde de mesela ayda 2-3 defa oluyor ortalama.
Bulaşık, çamaşır, yemek, oğlumu banyo yaptırma, yedirme uyutma hepsi bende. Son zamanlarda birkaç kez gece uyanınca alıp uyutmaya çalıştı.
Bu arada yunus polis, bir gün işte diğer gün evde oluyor.
Konuşamadıkça arada laf vuruyorum elimde olmadan bu da hoş olmuyor . Bugün gel otur biraz konuşalım dedim, ne konuşacağız dedi, salona geçti, ben mutfakta oturuyordum, gel dedim salondan sesleniyor dinliyorum seni diyor. Ama dinlemiyor yani. Daha ne yapayım diyo fakat yaptığı bir şey yok nerdeyse. Bazen kahvaltı hazırlıyor, özel günlerde mutlaka çiçek veya hediye alıyor. Senede 1 kez 3-4 gün de olsa her şey dahil otele gidiyoruz. Aileme karşı hep naziktir, her fırsatta beni götürür memleketime. Uzun kalsam da sorun etmiyor (kendi bu arada annesinde kalıyor), arabayı da bana bırakıyor
Ama gel gelelim ki ben yardım bekliyorum. Çünkü günüm canlı ders, bitince oğlumu uyut, o uyurken yemek yap. Çamaşır uyandı yedir oynat akşam da geç uyuyor gündüz uyuduğundan, sonrasında yine bir etraf toparlama oluyor ve saat gece 12 yi geçiyor. Kendime hiçbir şekilde vakit ayıramıyorum... Yanımda yatması konusunda Ramazan bitince dedi...
Çok uzun oldu hakkınızı helal edin.
Çözüm için ben ne yapabilirim? Bu şekilde devam edersek sevgim bitecek diye korkuyorum. Ya da ben mi abartıyorum, haksızlık mı ediyorum ona?
Ben burada bunalmış bıkmış bir kadın görüyorum , eşinizin mesleği biraz erkeği evde tembelleştiren bir meslek ( meslek hastalığı gibi düşün) etrafımda, ailemde polis bireyler var ve tam da sizin eşiniz gibi eve gelince yığılıp kalıyorlar ve eşlerine gereken ilgiyi gösteremiyorlar genelde eşleri sizin gibi şikayetçi çünkü evde Çok pasif ve uyuşuk oluyorlar, konuşmayı deneyin ama bişey değişmez çünkü eve gelince pilleri bitmiş gibi davranıyorlar ve aman kimse bana dokunmasın diyorlar, ailemde çok fazla var o yüzden her zaman diyorum asker, polis ile evlenirken bir daha düşünün, bence bir öğretmeni en iyi öğretmen eş anlıyor bunu kendi evliliğimde görmüş bir insan olarak söylüyorm, esimde bende meslektasiz genelde şikayet ettiğimiz şeyler, mutlu olduğumuz şeyler, beklentilerimiz aynı, defalarca polis meslekli kişileri reddettim çünkü kendi ailemde hallerini görüyordum, size diyeceğim şu ya susup idare edeceksiniz ya da bırakacaksınız, umarım faydalı olabilmişimdir 🙃

Haksızlık yapmadığınızı düşünüyorum öncelikle sorduğunuz için 😊.
Ne kadar çok şeyi tek başınıza sırtladığınızı okuyunca üzüldüm de bir nebze. Çalışan kadınlarla eşleri her şeyi paylaşmalı. Hem evde hem işte yoruluyorsunuz bebek de var.. ben düşününce yoruldum..
konuşmak sohbet etmek dertleşmek.. bunları yapmazsak nasıl hayat arkadaşı oluruz ki..
Ama bence düzelemeyecek şeyler değil. Zira okuduğuma göre ilk başlarda belli süre, hamilelikte vs üzerine düşeni yapmış bir eş olarak. Terapist yardımcı olacaktır bence. Halledersiniz inşallah 😊

Siz abartmıyorsunuz aslında haklısınız, sorumluluklarınız ve meşguliyetleriniz sizi yormuş eşinizden normal olarak destek bekliyorsunuz. Problem şu ki eşiniz bu zamana kadar, yani evliliğinizi başından beri herşeyi sizin işletmenize alışmış ve destek olmadan hepsine yetişebileceginizi düşünüyor. Siz ona bu durumdan memnun olmadığınızı söylemeden de farkedecek gibi görünmüyor. Uygun bir dille beklentinizi, onun yardımına ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Hem anne hem çalışan kadın hem eş olmak hiç kolay değil, bunun farkına varıp yardımcı olmalı size.
Sürekli söylüyorum ve laf vuruyorum ama bu kez de dırdır eden kadın oluyorum. Bu arada öğretmen olmam ona göre çalışmıyorum gibi bir şey. Anlatamıyorum hiçbir şekilde işimin yorucu yanlarını. Bir kavgamızda çok net konuştum ondan sonra açmadı konusunu ama içinden biliyorum mesleğim ona göre basit ve yorucu asla değil.

Baştan sona haklısınız.
Çift terapistine gitmeye ikna olur mu? Kendisinin gitmesi lazım bana göre(yatak ayırma,cinsellik bir şeyleri çözemediğini gösteriyor gibi geldi.)
Eğer gitmem derse, temizliği azaltın belki o zaman farkeder
Olur bence. Ramazan sonrasında bu şekilde devam edersek kesinlikle gideriz. Ben bazen benden soğudu mu, çekici mi gelmiyorum diye düşünüyorum ister istemez. durumlar böyle olunca. Bu düşünceler de beni aşırı üzüyor ağlıyorum ve böyle bir şey varsa ayrılmak isterim. Çünkü benim için evlilik tek başına hizmetçilik değil. İşim gücüm var Allah'a şükür. Ailem onu çok seviyor ama ben mutsuzsam bir şey demez kesinlikle ki deseler de umrumda olmaz. Bazen diyorum yani o yok gibi.
Kendi kendime yaşıyorum oğluma da kendim bakıyorum.

Aslında pandemiden dolayı evlere kapandık kaldık. Hepimizin psikolojisi bozuldu. Daha önce beraber hiç olmamış boş zaman kadar zamanımız oldu.
O yüzden insanlar birbirini daha iyi gözlemledi tanıdı. Bizimde bu aralar sizle durumumuz aynı neredeyse. Sadece sabır diyorum ötesi elimden gelmiyor. Bayramdan sonra ikimizde inşallah çalışmaya başlicaz. Aynı işte olabilir farklı işte olabilir bilmiyorum kısmet kızımda var 7 yaşında. Bakalım o zaman ne olucak. Umarım duzelirler. Gerçekten karantina yüzünden boşanmalar daha da artmış. İnsanlar evde anlaşamıyor. Kimse pencereden bakınca hangi çatının altında hangi sorun dert var göremiyor.
Allah yardımcımız olsun ne diyeyim ki. Huzur sağlık bereket eksik olmasın evlerimizden inşallah 🙏😊🌸

Bence yardım konusunda beklentilerinizi ya dile getirin ya da minimuma indirin.Eşim de ben de öğretmeniz aynı şekilde çalışıyoruz. Benim eşim de ev işlerine karışmaz, herşey bende. Ama şu an sıkıntı yapmıyorum gücüm kuvvetim yerinde çok şükür. Ama ihtiyacım olduğunda yapmasını isterim sizin gibi düşük riski vs olursa. Bunu da konuştuk zaten. Sizin eşiniz de O zamanlar yapmış. Bence en güzeli minimuma indirmek. Diğer mesleklerde öğretmenliğe çok rahat meslek algısı olduğu için senin yapmanı doğru buluyordur belki.
Sizin asıl sorununuz cinsellik bence. Yardım etmemesinden ziyade temel sorununuz olan bu probleme yönelmeniz mantıklı. Açık açık konuşup terapiste gidebilirsiniz.

Aileden ne görmüşse o şekilde yaşıyor. Değişmek ve gelişmekte istemiyor.. Olduğu gibi kabul etmelisiniz yapacak birşey yok malesef benim eşimde aynı dilerim çok kısa bir zamanda değişirler işimiz Allahlık...
Annesi her şeyi dört dörtlük yapan üstüne de işe giden bir kadın. Hala da hiç durmaz, görümcemin evini temizler ütüsünü hep yapar, yemek yapar gönderir öyle bir yemek de değil 2 çeşit yanına pasta bile yapar.. Arada bize de yemek yapar.
Ama eşim ilk evlendiğimizde tamamen böyle değildi...

Olur bence. Ramazan sonrasında bu şekilde devam edersek kesinlikle gideriz. Ben bazen benden soğudu mu, çekici mi gelmiyorum diye düşünüyorum ister istemez. durumlar böyle olunca. Bu düşünceler de beni aşırı üzüyor ağlıyorum ve böyle bir şey varsa ayrılmak isterim. Çünkü benim için evlilik tek başına hizmetçilik değil. İşim gücüm var Allah'a şükür. Ailem onu çok seviyor ama ben mutsuzsam bir şey demez kesinlikle ki deseler de umrumda olmaz. Bazen diyorum yani o yok gibi.
Kendi kendime yaşıyorum oğluma da kendim bakıyorum.
Elbette önemli olan sizsiniz🙏🏼
uzun zamandır mı böyle?
Eğer değilse dediğim gibi psikolojik olarak kötü bir dönemde olabilir ya da siz konuşmadığınız için yaptıklarının/yapmadıklarının farkında olmayabilir.
Ben sizden uzaklaşmak için değil de içsel sıkıntılar olduğunu düşündüm nedense, umarım her şey yoluna girer☺️

X