Çöpçü Balıklarım Yukardan Aşağıya İnmiyor-Yardım

ZARACI

Guru
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2007
1.297
5
arkadaşlar bugün akvaryum aldık 20 25 kadar balık var.5 tane çöpçü var.benim bildiğim çöpçüler aşağılarda gezerler bunlar hiç aşağı inmiyor ve hiç kımıldamadan suyun yüzünde duruyorlar hatta ters.bilgisi olan varmı?acaba neden böyleler

arkadaşlar bugün akvaryum aldık 20 25 kadar balık var.5 tane çöpçü var.benim bildiğim çöpçüler aşağılarda gezerler bunlar hiç aşağı inmiyor ve hiç kımıldamadan suyun yüzünde duruyorlar hatta ters.bilgisi olan varmı?acaba neden böyleler

Selamlar, balıkların yaşadığına eminsin değil mi? ters ve ya yan duruyorsa korkarım ölmek üzerelerdir.
Zannedersem sorun sudaki oksijenle ilgili.
acaba akvaryumunun havalandırması nasıl? yani sudaki oksijen durumu nedir? Eğer suda az oksijen varsa balıklar yüzeye çıkar. 20-25 kadar balık demişsin akvaryumun ve balıkların büyüklüğü nedir bu çok önemli.

Akvaryumunun içinde denizden alınmış istiridye midye taş vs. / metal süs ve ya metalle temas eden bir yer ve ya suyu zehirleyebilecek herhangi birşey varmı? Denizden alınmış taşlar midyeler vs suyun alkalisini bozar. Dipte bu tip maddeler birikim yapmış olabilir.

canım teşekkür edrimz ters yüzenler sabaha çıkmadı zaten.3 tanesi öldü.suyunu değiştirdik biraz daha iyiler.balıkların en büyüğü 6_7 cmlik guramiler.lepistes ve balon balıkları var.onlar küçük.akvaryum yeni canım metal süs midye falan yok zaten sadece beyaz kum ve kahverengi iri iri taşlar var.sanırım sudan etkilendiler.bir hevesle aldık ama hevesim 3 günde geçti su bulanık ve pis kokuyor.değiştirmekte kolay değil ve beklemiş su gerek.bakalım umarım kalanlar sağlıklı yaşar.

Balıkların için üzüldüm canım. Çok nazik hayvanlar bakımları da zor bu yüzden böyle şeyler malesef olabiliyor. Su bulanık demişsin, akvaryumun suyu için nasıl bir su kullandınız? Direk musluk suyu koymamalısın, musluk suyunda hem klor oluyor hem de basınçlı olduğundan sudaki erimiş oksijen miktarı fazla olur bu da balıklar için kötü. İçme suları da uygun değildir. Akvaryum için en iyisi açık bir kapta 48 saat dinlendirilmiş sudur.

Suyun bulanık olmasının sebebi fazla yemleme ve ya akvaryum temizliğini yapmama gibi şeylerden kaynaklanabilir. Bulanık ve kirli suyun alkali seviyesi yüksek olduğundan balıklar zehirlenebilir parazit vb üreyebilir. Akvaryum diplerini temizlemek için süpürge diye adlandırılan bir alet var ondan kullanabilirsin. Plastik bir boru bir ucunda torba file gibi birşey var elektriğe takıp çaliştiriyorsun.

Akvaryumda su filtresi var mı? büyük akvaryumda o da suyu temizlemesi ve suyun içinde yeterli oksijen olması açısından çok önemli.

Şu kahverengi taşları dikkatlice bir incele istersen. Zararlı olmasın.
Piyasada balıklarla ilgili kitapları okuyabilirsin, internette de bilgiler vardır eminim. Buna göre sizin satın almış olduğunuz akvaryuma kaçtane balık sığacağını hesaplayabilirsin, her balığın boyuna göre ihtiyacı olan bir akvaryum hacmi var.

Ben yıllarca balık baktım yakında 1-2 tane alıp evde fanus akvaryumda beslesemmi beslemesemmi diye düşünüyorum :) sevgiler.

ilgilendiğin için sağol canım ya.dış filtre gerçekten önemliymiş internetten sipariş verdik bakalım daha gelmedi inşallah onu takınca bulanıklık yok olur.o süpürgeyi görmüştüm ama nasıl kullanıldığını anlamamıştık.sanırım filtreyi takınca ona gerek kalmaz.kalanlar canlı ama ölüm devam ederse taşları falan tekrar temizliycez.suyunuda önce dinlenmiş çeşme suyu koyduk o zarar verdi diye düşünerek 3\2 sini değiştirdik damacana suyla.birazdaha canlandılar.bende fanusta bikaçtane japon istedim ama eşim akvaryuma taktı işte bakımıda zor omasa.en iyi yemi veriyoruz su daha çok bulanıyor .fazla vermeyelim dedik baktık aç kaldılar birbirlerine saldırıyorlar tekrar çoğalttık.acemiyiz ya tutturamadık gitti.

haklisin canım acemilik dönemi yaşamadan birşey ögrenilmiyor o arada da bazı balıklar malesef telef oluyorlar. Damacana suyu balıklara iyi gelmez çünkü ph derecesi balıklar için yumuşak kalıyor diye biliyorum. Musluk suyunu dinlendirip koymak en iyisi.
Filtre gelse bile o süpürge ile dipleri temizlemek gerekiyor filtre suyu süzüyor ama dipteki tüm artıkları almaz. süpürgenin kullanımı çok basit fişe takıyorsun üstten borunun açık ucunu başparmağınla kapatıyorsun ve dipte yavaşca gezdiriyorsun. Bu arada dip ne kadar temizlenirse temizlensin 6 ayda 1 suyu tamamen değiştirmek gerek aklında olsun.
Suyun bulanık olmasına gelince, yemlerin son kullanma tarihi geçmemiş değil mi? Su fazla yemlemeden bulanır bir de o kahverengi taşları çıkartıp bakın bakalım. Ayrıca su bulanıksa 3/2 değil de tümden değiştirmeniz iyi olur.

canım sen bu işi çözmüşsün ya.akvaryumcular hiç anlamıyor anlasada çoğu sallıyor.2 gündür filtre çalışıyor.yine bulanık su.taşları çok iyi yıkadıkta koyduk sanıyorum yem bulandırıyor.petshop en iyi yem diye vermiş.ama çok pis kokuyor.kahverngi granül gibi bişey.balıkların rengini canlandırır demiş.son kullanma tarihi geçmemiş canım.birde süpürgeyi araştıralım bakalım umarım işe yarar.filtre gerçekten dipteki pislikleri temizlemiyor ve okadar paraya çok ilkel bir alet.neyse işe yarasa içim yanmayacak.şöyle cam gibi berrak suyumuz olsun daha bişey istemiyorum.canım nvşehirlimisin bu arada??

Sağol canım evet uzun bir zaman balık baktım hatta ailede de balık ve kuş merakı vardır aynı merak bende de devam ediyor :) elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalişiyorum işe yarıyorsa ne mutlu bana. Ne de olsa onlar da can :)
Fitreler dediğin gibi pahalı, herhalde elekrikli olduğu için. Dipteki artıkları temizlemez ama suyu süzmesi ve havalandırması açısından çok önemli.

Kahverengi granül gibi yem demişsin, küçük silindirlere mi benziyor? Hiç öyle balık yemi görmedim. Hatta bana kaplumbağa yemlerini çağrıştırdı, normalde balık yemleri pul gibi ve kırmızı, yeşil, kahverengi gibi çeşitli renklerde olur ve yosun gibi kokar kaliteli yemin kokusu da iyi olur (iyi bir yosun kokusu -tamam koku kötü ama sağlıklı bir koku olması lazım anlatması biraz zor :)) büyük pul tanelerini ufalayıp öyle atmak gerek, yoksa hepsini yiyemiyorlar ağızlarından düşüyor dipte birikiyor ve suda kirlilik yapıyor. Acaba böyle birşey olmuş olabilir mi?

Bence ilk etapta suyun bulanıklığını yok etmelisiniz parazit falan üremesin. Balıkların hepsini ve suyu bir temiz bir kaba koyun sonra kalan tüm suyu boşaltıp akvaryumu ve taşları sudan geçirin sonra yeni su koyun zaten filtre de var, o yemden kullanmayın yeni normal yem alın bakalım bulanma olacak mı gene. İnşallah sorun hallolur.

Bu arada evet Nevşehirdeyiz canım :) Sen de Sivastasın sanırım, yakın sayılırız :)

konu cok zaman önce acilmis ama bilgilerimi sizinle paylasmak istedim
1. Akvaryum suyu degistirilmez daha cok buharlasan suyun üzerine eklenir eger cok gerekliyse direk musluk suyu konulmaz dinlendirillmis su konmasi gerekiyor
2. Baliklara gereginden fazla yem verilmez cok yem verildiginde baliklar siserek ölür günde iki defa cok az yem verilir
3.Motorlu temizleyici ve hava pompasi gerekiyor
4.her balik yana yana durmaz o yüzden uyumlu balik almak gerekiyor.
5.Hastaliga karsi bazi ilaclar kullanilmasi gerekiyor

X