Çocuklarına kardeşinin eskilerini giydiriyorsun

Evet güya çocuklara bakan adam kakalı bezle oturtmuştu çocuğu. İğreniyordu. Daha kakalı bezden iğrenen adam da ne bakar ne bakar. Kocamın çalışmakta gözü yok diyemeyen de çocuklara bakıyor diyor 😄
Evet bende ona şaşırıyorum. Çocuklara bakıyor dedi ya. Adam bez bile değiştirmiyordu nasıl bakmaksa o. Başlarında duruyordu sadece.
Bilmiyorum da Nihal'in eşine sinir oluyorum ben. Anlattıkları çok sinirime dokunmuştu,çok aklımda kalmaz genelde konular,kişiler ama aklımda kaldı zira yok artık daha kötü ne olabilir ki diyebileceğimiz herşey var adamda.
Asla elle tutulur bir yani yok adamın.
Konu sahibi de bence boşanacak eninde sonunda,uzatmaları oynuyorlar.
Kadın,erkek farketmeksizin bir evlilikte kimse bir diğerini sonsuza dek sırtında taşımaz,illaki bir noktada yeter be bu kadarı da fazla der. Aksi durumda zaten stockholm sendromu falan vardır.

Sizi tanimam etmem buradaki yorumlari az cok okumaya calistim ve disaridan bi gozle yorum yapacagim. Anneniz her ne olursa olsun evladina onun cocuklarinin eskileriyle gibi bi yorumda bulunmamaliydi. Bi anne oz evladina asla boyle yaklasmamali. Sanirim sinirlenince saglikli dusunemiyor. Asi olusunuzdan bahsetmissiniz. 32 yasindayim ve 18 yasindayken sevgilim olsaydi benim babam da annem de kizardi bi tokat atardi. Ailelerimiz bizim kadar bilincli degiller. Babaniz sizi dovdu diye careyi 20 yasinda evlenmekte bulmak istemeniz yanlis bi karar olmus. 20 yasinda ders calisiyor olmaniz lazimdi. Zaten saglikli karar verecek yasta olmadiginiz icin o evliliginiz bitmis 2.evliligi yapmissiniz. Sanirim onda da dogru insani bulamamissiniz. Tembel kari parasina muhtac bir adam. Hayat musterek elbette biriniz calisiyorken digeriniz cocuklara bakar. Bunun erkegi kadini yok. Kimin geliri daha iyiyse digeri evde cocuklarla ilgilenir ya da iki kiside calisir bakici tutulur. Ama sizin esiniz cocuklara bakmayi da becerememis.
Simdi tum bunlar benim evladimin basina gelse inanin ben de esimin tirnaklariyla edindigi mallari saglikli kararlar alamayan cocuguma ve tembel esine yedirmek istemezdim. Ki aileniz size hicbir sey vermiyor degil. Teklifte bulunduklari seyler varmis ama siz komple hersey satilsin istiyorsunuz. Bakin anneannemden kalma gecekondu bi ev var. Anisi var diye annemler, dayimlar hala satmaya kiyamazlar. Bence biraz manevi dusunun. Size verileni kabul edin ve o esiniz olacak tembel adama paranizi yedirmeyin. Cocuklarinizin egitimine harcayin.

Burada o kadar, kadınlar kocalarının aileleri bir laf edince "ben kocamın parasını harcadım diye laf ediliyor çalışmamı bekliyorlar" diye konu açınca "ama artık o senin kocan siz ailesiniz paranız ortak" diye sayfa sayfa yazılıyorsa, aynı şey durugüzel in evliliği için geçerli.

Benim teyzem evlenirken ev aldı, kocasına daha sonra araba aldı. Çocukların eğitimi hariç her şeyi teyzem üstleniyor. Şimdi kim diyebilir sen babanın paralarını kocana yedirdin diye. Evlilikte, aile olmuş insanlara böyle hesap sorulmamalı.

Adi ustunde kocamin parasi/karimin parasi...
Yani kendi calisip kazanan herkes istedigine para harcayabilir, isterse sokaga sacar.
Miras yoluyla edinilen mallarda eşler hak sahibi bile degil. Bana gore babasinin, annesinin parasini yedirmek oluyor ha bunu tercih eden de edebilir beni hic ilgilendirmez ama baba benim babam olsa ve hak sahiplerinden biri olsam ilgilendirirdi. 🙄 O bakimdan bir tik hak verdim.

Dedeme babama uzun ömür diliyorum.
Tabi ki evliyken miras bile olsa ayri ayri olmaz. Ev alinir birlikte oturulur, araba alinir birlikte kullanilir(evliyken) AMA kocamin üzerine ev almam, kocamin üzerine araba almam, kocama iş kurmazdim babamin parasiyla. Ya da babamin parasiyla calismadan evde yatamazdi(issizlik disinda)

Her yorumu okudukça daha çok kafam karıştı. Ama sanırım ben konu sahibine hak verdim. Neden diyiceksiniz. Anne diyor ki al hazır yapılmış evi arsayı sürekli kazandıran fabrika otelden elini çek. Niye? Belli ki beceremiyorlarda zaten. Ne gerek var? Bi yorumunda anlatmış önemli bazı önerilere resmen konu sahibi öneriyor diye hayır demişler. Bir de hani çok mal arsa veriyorlar diye işletmeden men etmeye hakları yok. Hukuki olarak mal dengesi bozulur. Mesela o verilecek taşınmaz maldan diğer kardeşlere benzerleri kalacak mı? Yoksa tüm taşınmazı veriyolarda işletmeden mi men ediyorlar? Anne farkındaysanız konu sahibi aracılığıyla aldatıldığını öğreniyor. Kabahat annesi mesaja bak dedi diye bakan konu sahibinin oluyor. Böyle saçmalık mı olur? Yabi benim de eşimle ablası arasında bazı mal sorunlsrı var az çok bu sıkıntıları görüyorum ve dedesi ölse iyice büyüyecek başka mallara başka ortaklar çıkacak ablasıyla birlikte. Bu kaos bizi de bekliyor.
Ya her şeyi geçtim. Bir anne olarak asla ama asla kardeşi tarafından kafasında telefon kırılan kızıma hastaneye gitme diyemem nasıl bi vicdan Allah aşkına aklınız nasıl alıyo? En küçük olan kardeş anneyi dolduruyor belli ki anne de güzel gaza geliyor maşallah. Bi kere anne konu sahibine boşan demiyor ki açıkça konu kocan demiyorlar. Dese belki konu sahibi ailesini seçerdi. Ama önceden de zaten sorun varmış belli ki baba aradaki dengeyi kuruyomuş. Annenin kocaya mal yedirmek istemesini anladım diyelim ama hiçbir yorum fikir bana annenin bu haksız tavrını gaddarlığını anlatamaz. Belki de konu sahibi durumu farketmedi ama asıl yılanın başı küçük kardeş. Belki her şeyi anneye yaptırıyor? Anne de nasılsa ona eğilmeye meyilli. Çok zor ya valla konu sahibi. Bence avukatınızı değiştirin. En azından başka avukattan görüş alın. Bi de haklarınızı vermediklerine dair dava açardım ben yerinizde olsam çoktan. Geç kalmışsınız buna. Anlaşma olmuyor neyi bekliyosunuz?

Mune hanım, bize kalanlar bir telefonla, bir arabayla, bir tatille bitecek şeyler değil. Annem bana hiçbir şey vermiyor da değil. İşletmeleri vermiyor. Diğer 2 çocuğuna kalsın istiyor. Ankara Yapracık’ta arsa, Bilkent’te Villa, Söğütözünde Ofis, kasadaki paranın büyük miktarını sen al. Çık diyor. Ben buna razı gelmiyorum. Kocam para yesin derdinde olsam 6 aydır parasızlıkla mücadele etmem. Buna razı gelirdim zaten.
Niye 6 aydır parasızlıkla mücadele ediyorsunuz? Kocanız ne güne duruyor?

Ki aileniz size hicbir sey vermiyor degil. Teklifte bulunduklari seyler varmis ama siz komple hersey satilsin istiyorsunuz.
Bir yatırım kar amacıyla yapılır. Otel bayır aşağı gidiyor. Kendini amorti etmiyor. Ben profesyoneller yönetsin, biz onlara hesap soralım dedim kabul etmediler. Babamın arkadaşına bilancoları yollamışlar. Anneme “siz bu işi beceremiyorsunuz. Kiraya verin” demiş. Yanaşmamışlar. Ben illa otel satılsın da demedim. O zaman fabrikayı bana verin dedim. Çankırı’da. Kimsenin gitmediği bir yer. Ustabaşlarına kaldı. Onu da sana vermeyiz diyorlar. Fabrikada benim ve ilk eşimin çok emeği var. Şu an satılan ürünü biz bulduk. Geliştirdik.
Ben kararımı verdim. Bir hukuk mücadelesine girdim. Geri adım atmayacağım. Zaten ben ortaklığın giderilmesi davası açarsam onlar benle uzlaşmak zorunda kalacak. Hesaplara tedbir konuluyor. Ticaret yapamıyorlar. Kayyum atanıyor. En sonunda izaleyi suya gidiliyor ve mallar ihale yoluyla satılıyor.

Peki neden hala eşinizden boşanmiyorsunuz???
Şu an sadece tek cephede savaşacağım. Ben 2 çocuğu eşime güvenerek yapmadım. Bana babamdan miras kalacak, o da çocuklarıma yeter diye düşünerek haraket ettim. Bu konuyu bir yola hale koymadan evliliğimle alakalı eksikleri gündemime almayacağım. Enerjimi sadece bu konuya vereceğim.

Sizin yasal yollardan hakkinizi aramaktan baska sansiniz yok. Esiniz ile ilgili bir fikrim yok. Ama miras sizin hakkiniz ailenizin hosuna gitmesede

Adi ustunde kocamin parasi/karimin parasi...
Yani kendi calisip kazanan herkes istedigine para harcayabilir, isterse sokaga sacar.
Miras yoluyla edinilen mallarda eşler hak sahibi bile degil. Bana gore babasinin, annesinin parasini yedirmek oluyor ha bunu tercih eden de edebilir beni hic ilgilendirmez ama baba benim babam olsa ve hak sahiplerinden biri olsam ilgilendirirdi. 🙄 O bakimdan bir tik hak verdim.

Dedeme babama uzun ömür diliyorum.
Tabi ki evliyken miras bile olsa ayri ayri olmaz. Ev alinir birlikte oturulur, araba alinir birlikte kullanilir(evliyken) AMA kocamin üzerine ev almam, kocamin üzerine araba almam, kocama iş kurmazdim babamin parasiyla. Ya da babamin parasiyla calismadan evde yatamazdi(issizlik disinda)

Kadının ortalama bir kişiden çok daha fazla parası var. Babasından kendisine kalan hakkı harcıyor, diğer hak sahiplerinin parasını harcamıyor. Sıradan çalışan karı kocanın çocuğu değil konu sahibi.

Her ilişkinin düzeni farklı. Benim teyzem kocasına araba aldı. Diğer teyzem kendisine düşen mirasla ev aldı, ama ev kocasının üstüne oldu. Şimdi kimse karışamaz bu insanlara neden babanın sana bıraktığı mirası böyle harcadın diye.

Bu arada ısrarla konuyu açan kişiyi kocasından vurmak çok yanlış. Belki adamın evdeki varlığı bile şuan iki küçük çocuğu olan kadına iyi geliyor. En azından evde biri var diyor. Her ilişkide her evlilikte sorumluluklar sanki kuralmış gibi yerine getirilmiyor, her ilişkinin düzeni dinamiği farklı. Her evlilik/ilişki sanıldığı gibi ütopyadaymış gibi ilerlemiyor. Kimi insanlar ilişkilerinde kaos kavga gürültü seviyor.

Zaten hem çocuklara bakıp hem ailesiyle uğraşıyor. Birde boşanma işiyle uğraşsa iyice işinden çıkamaz hayatının. Yarın mesela şak boşansa, hangi bakıcıya nasıl para verecek? Bakıcıya nasıl güvenecek? Şimdi en azından adam gözümün önünde iyi kötü duruyor diyordur. Eve gidiyor konuşacak birisi var. Arada çocuğa baktırıyordur.

Anca çocukların ikisi okul çağına gelir, 5-6 yaş olurlar, gün içersinde kendisine zamanı kalır, kafasını toplar, adamdan memmun kalmaz, o zaman boşanır. Şuan için boşanacak bir ortamı var gibi durmuyor.

Böyle babanın vefatı sonrasında dağılanan aileler asla toparlanmıyor. Asla düzelmeyecek araları. Kadın boşansın yine kavga edecek bir şeyleri olacak. Aralarında sevgi ve saygı yok bu ailenin. Olay sadece para, miras, babasından kalan parayı harcaması değil.

Kadının ortalama bir kişiden çok daha fazla parası var. Babasından kendisine kalan hakkı harcıyor, diğer hak sahiplerinin parasını harcamıyor. Sıradan çalışan karı kocanın çocuğu değil konu sahibi.

Her ilişkinin düzeni farklı. Benim teyzem kocasına araba aldı. Diğer teyzem kendisine düşen mirasla ev aldı, ama ev kocasının üstüne oldu. Şimdi kimse karışamaz bu insanlara neden babanın sana bıraktığı mirası böyle harcadın diye.

Siradan olsun olmasin ben bunu paranin miktarina göre yazmiyorum ki, hak sahibi de olsa insanin babasinin parasinin elin adamina harcanmasi zorunda gidebilir bunu diyorum.
Yine yaziyorum yoldan gecen insana ben de babanin parasini kime harcadin sormam ama eger bir kardesim olsaydi ve boyle yapsaydi hic bisey yapamasam da arami bozardim o saatten sonra beni bulamazdi.
Paranin cok olmasi gokten yagdigi anlamina gelmiyor emek var.

Bir yatırım kar amacıyla yapılır. Otel bayır aşağı gidiyor. Kendini amorti etmiyor. Ben profesyoneller yönetsin, biz onlara hesap soralım dedim kabul etmediler. Babamın arkadaşına bilancoları yollamışlar. Anneme “siz bu işi beceremiyorsunuz. Kiraya verin” demiş. Yanaşmamışlar. Ben illa otel satılsın da demedim. O zaman fabrikayı bana verin dedim. Çankırı’da. Kimsenin gitmediği bir yer. Ustabaşlarına kaldı. Onu da sana vermeyiz diyorlar. Fabrikada benim ve ilk eşimin çok emeği var. Şu an satılan ürünü biz bulduk. Geliştirdik.
Ben kararımı verdim. Bir hukuk mücadelesine girdim. Geri adım atmayacağım. Zaten ben ortaklığın giderilmesi davası açarsam onlar benle uzlaşmak zorunda kalacak. Hesaplara tedbir konuluyor. Ticaret yapamıyorlar. Kayyum atanıyor. En sonunda izaleyi suya gidiliyor ve mallar ihale yoluyla satılıyor.
Hakkinizda hayirlisi olsun. Yasal haklarinizi arayin tabi. Ama 2 cocukla avukata para odemekten cok zor gecim saglayacaksiniz ben bu durumunuza bi kadin bi anne olarak uzuldum. Akli basinda ama bi o kadar da safsiniz bence. Allah kalbinize gore versin ama lutfen annenizi ezip gecmeyin. Anneniz size yanlis davransa bile siz ona davranmayin.

İyi günler arkadaşlar.
Bazılarınız biliyor. Bilmeyenler için tekrardan belirteyim. Babamın vefatından beri miras yüzünden ailemle sorun yaşıyorum. Annemde bu süreçte en başından beri kardeşlerimle birlik oldu ve beni dışladı. Bana psikolojik ve ekonomik şiddet uyguluyorlar.
En son yaşadığım bir olay oldukça canımı sıktı. Bunun için konu açtım. Geçen hafta annemle karşılaştık. 6 aydan beri görüşmüyorduk. Beni engelledi. Sahip olduğumuz otele gittiğimde resepsiyondaki adam bana oda veremeyeceğini söyledi. Aramızda tartışma yaşandı. “Benim patronum sen değilsin. Bana oda ver derlerse veririm” dedi. Akabininde de annem geldi. Aylardır bastırmış olduğum duygularında patlamasıyla annemle de tartıştık.
Tartışma sırasında bana bir şey söyledi. Çok ağırıma gitti. Kardeşim ara bulucuya “hiçbir konuda uzlaşmayacaklarını, burnumun sürtmesini” söylemiş. Ben de bunu anneme söylediğim de “Sen kardeşine laf edebilecek insan mısın. Çocuklarına onun eskilerini giydiriyorsun” dedi. Kardeşim küçülenlerini annemin evine koymuştu. Benim çocuğum olunca da annem onları bana verdi.
Şimdi sizce ne yapayım ben. Evde kardeşime ait ne var, ne yoksa iade mi edeyim. Yoksa hiçbir şey olmamış gibi sineye mi çekeyim?
Vakit ayırıp cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim. 🙏🏻
Dava açın
Mahkemeyle hakkınızı alın

O değil de bu tarz evlat kayıran özellikle de miras olaylarında haksızlıklara göz yuman büyükler muhtaç duruma geldikleri anda o kayırdıkları evlatları tarafından terk ediliyorlar. Genelde bu durum hiç sekmiyor. Eğer öyle bir durumda "annemdir, insanlık bende kalsın, elinden tutarım, bakarım" diyebilecek misiniz? Asıl cezalandırılması gereken zamanda eğer tüm yaptıklarını unutup arkama atarım diyorsanız bırakın istediği kötülüğü yapsın. Netice de şimdi siz suratına o kıyafetleri çarpsanız da onunla ağız dalaşına girseniz de kadına vız gelip tırıs gidecek. Boşu boşuna onla daha fazla muhattap olarak kendinizin ve ailenizin huzurunu bozacaksınız. Bırakın haklarınızı avukatınız savunsun, kendinizi anlatmaya çalışmakla yormayın çünkü onu anlayabilecek tarzda insanlar yok karşınızda.

Ah ah ayni durum bizde de var. Ben kendimi cok kotu hissediyorum. Esim tek erkek. Damatlardan biri konu sahibinin esinin aynisi. Digeri calisir ama calistigini da har vurup harman savurur. 1 ekmegi bile getirden siparis verir. K.peder herseyi esimin adina yapiyor ki ölüp gittiginde damatlara kalmasin. Kizlara oturmalari icin ev verdi. Ama bu sefer arada olan bana oluyor. Gorumceler beni sevmiyor. Rahat yasamama deliriyorlar ki universite bittikten sonra 22 yasimdan beri calisiyorum. Kendi ailem de varlikli sayilir. Cocugum 6 aylikken isime geri dondum. Yalan yok maasima neredeyse hic karismam hep birikim yaparim. Ama kim icin ne icin ? Evladim icin. K.ailemde bununla gurur duyar. Iyi bi anne iyi bi essin derler. Biliyolar ki benim onceligim onlarin torunlari. Ama vicdanim rahat degil. Ileride kizlari uzerimize cok gelecekler. Babamizin mali diyecekler. Adam boyle uygun goruyor ben ne yapayim ?
Damatlar yemesin ama gelin yesin..Kesinlikle adil değil,çıkar bir yerlerden ..o baba o malları yaparken kızlarda yeri geldi babasız kaldı,stresini çekti,gerginliğini çekti ee gelin sefa sürsün kızlar sürünsün hiçç adil değil

Bizde vasiyet olmadığı için 3 kız kardeşiz hepimize 1\4 olarak intikal etti. Annem ilk orda zaten sinirlendi. “Tüm kahrını ben çektim. Beni sizle aynı mı tutmuş” dedi. Daha sonrasında zaten iki kardeşimle bir olup her konuda “biz üçüz sen teksin. Senin bize karşı ne hükmün var” dedi.
vasiyete gerek yok yasal olarak bu şekilde bölünüyor zaten de anneniz o konuda haklı sanirim

Damatlar yemesin ama gelin yesin..Kesinlikle adil değil,çıkar bir yerlerden ..o baba o malları yaparken kızlarda yeri geldi babasız kaldı,stresini çekti,gerginliğini çekti ee gelin sefa sürsün kızlar sürünsün hiçç adil değil
Bu benim tercihim degil. Zaten bu durumdan rahatsizim. Bayramda bile bu rahatsizligimi dile getirdim. Oglunu ayri tuttugun icin bize bakis acisi hos degil, ben uzuluyorum dedim. Verdigi cevap ben damadim car cur etsin diye emek vermedim. Kizim da kocasina yapma etme demez. Oglum ilkokuldan beri islerime kosturdu, ortaokulda kucucuk cocukken 2 otobus degisip vergi dairesinde sira beklerdi. Kizlara evde bulasik dahi yikatmadik. Okuttuk evlendirdik ev verdik evine kadar dizdik bundan sonrasi gelin gittigi ailede gibi gibi seyler siraladi. Ama benim icim rahat degil. Ileride cok sıkıntı olacak. O yuzden kendi isimde gucumdeyim.

Bu arada ısrarla konuyu açan kişiyi kocasından vurmak çok yanlış. Belki adamın evdeki varlığı bile şuan iki küçük çocuğu olan kadına iyi geliyor. En azından evde biri var diyor. Her ilişkide her evlilikte sorumluluklar sanki kuralmış gibi yerine getirilmiyor, her ilişkinin düzeni dinamiği farklı. Her evlilik/ilişki sanıldığı gibi ütopyadaymış gibi ilerlemiyor. Kimi insanlar ilişkilerinde kaos kavga gürültü seviyor.

Zaten hem çocuklara bakıp hem ailesiyle uğraşıyor. Birde boşanma işiyle uğraşsa iyice işinden çıkamaz hayatının. Yarın mesela şak boşansa, hangi bakıcıya nasıl para verecek? Bakıcıya nasıl güvenecek? Şimdi en azından adam gözümün önünde iyi kötü duruyor diyordur. Eve gidiyor konuşacak birisi var. Arada çocuğa baktırıyordur.

Anca çocukların ikisi okul çağına gelir, 5-6 yaş olurlar, gün içersinde kendisine zamanı kalır, kafasını toplar, adamdan memmun kalmaz, o zaman boşanır. Şuan için boşanacak bir ortamı var gibi durmuyor.

Böyle babanın vefatı sonrasında dağılanan aileler asla toparlanmıyor. Asla düzelmeyecek araları. Kadın boşansın yine kavga edecek bir şeyleri olacak. Aralarında sevgi ve saygı yok bu ailenin. Olay sadece para, miras, babasından kalan parayı harcaması değil.
Sağolasın karamel 🙏🏻
Konu epey dağıldı ama benim işime yarayacak yorumlarda geldi. Genel olarak konuşulan şeyler benim çoktan üstünü örttüğüm, kendi içimde bitirdiğim şeylerdi. Tespitin doğru bizim ailemizde sevgi, saygı yoktu. Bizi bir arada tutan babamdı. Babamdı adaleti dağıtan. Ablam ekmeğin ucunu yedim diye kavga çıkarırdı. Köpeğim öldü. “Köpek için ağlanır mı. Allah sana evlat acısı yaşatsın da gör” dedi. Babam o zaman araya girmişti. “O da köpeğini evladı yerine koymuş. Sen ne karışıyorsun” dedi. İşte babamdan sonra bu dengeyi kuran olmadı. Kardeşimin benim çocuklarıma beddua ettiği bir mail var. Annem bir kere “ablandan özür dile” demedi. Benim için bittiler zaten. Artık toparlayabileceğimiz durumu geçtik. Ben sadece haklarımı almanın peşindeyim. Bu süreçte de psikolojimi nasıl koruyabilirim onu düşünüyorum.
Teşekkür ederim mesajın için 🙏🏻

X