Çocukların ahlakı bozulur diye çok üzülüyorum…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben gidiyorum, saygılar, hürmetler, make love, not War
Gitmeee güzel güzel yazışın işte.

Bence konuya yorumumu yinelemem gerekirse çocuk büyütüyorsanız eğer çevre etkendir ama bir yere kadar, aslolan ebeveynlerin nasıl çocuk yetiştirdiğidir.
Örneğin yaşadığım yerde genelde 2 tip çocuk profili var, birinci tip çocuk profili daha 6-7 yaşında küfür etmeyi öğrenmiş, ortaokula başlarken sigara içmeye başlamış, sokaktaki evcillere uygunsuz şeyler yapmayı öğrenmiş, diğer tip çocuk profili de küfürbaz, sigara içen, gayriahlaki hareketleri olan çocuklar arasında yetişmiş olmasına rağmen belli görgü kurallarını bilen, konuşmasıyla tavrıyla iyi bir aile eğitiminden geçtiği anlaşılan çocuklar.

Hemen anlıyorsunuz, aile profilini bile kavrayabiliyorsunuz.
Velhasıl aile çocuğa örnektir, rolmodeldir, aile içinde sevgi, saygı, huzur, baskı aracı olarak kullanılmayan ama mutlak olması gereken kurallarla yetişmiş çocuğu görebileceği hiçbir manzara bozmaz, ki Müge Anlı denmiş sanırım, seyretmiyorum ama konsepti biliyorum, size benim için çok daha garip bir örnek vereyim, herkesin seyrettiği belli başlı tv kanallarındaki dizilere toplum ahlakını bozuyorlar diye söyleniliyor ya, valla günlük dizi çekilen bir kanal var, oradaki yerli günlük dizileri inceledim, Türk aile yapısına, çocukların ahlaki değerlerine uygun dizi çekiliyor sözde, öpüşme yok ama kadına iftira var, kadını sürekli kocasına namusunu açıklamak zorunda bırakma var, sürekli ezik gözüken ağlayan kadın profili var, evli kadına başka adamın göz koyması var ve bunların hepsinin senaryosunu yazan da bir kadınmış.

Yine çoook uzattım, çocukların ahlakı veya toplum ahlakı eğer bir insan ailesi tarafından iyi yetiştirilmiş ise, yetiştirilen kişi baskıcı veya saldım çayıra modunda bir aile yaşantısı içinde büyümemişse, ne gördüğünden, ne izlediğinden, ne de ailelerin korkulu rüyası sosyal medyadan etkilenir.

Güzel güzel yazisayim ama konu sahibi ilk mesajinda çıplaklık=ahlaksızlık diyince o formata uymayan, belki de bundan rahatsız olmayan herkes( başta ben ) ahlaksız oluyo. Bana ayıp oluyo bence.

Bence düşünce tarzınızda sorun var. Ahlak mini etek giymek veya ortak üst değiştirmek değildir. Ahlak çok başka bişey. Siz sadece fiziksel boyutunda kalıp aşamamışsınız bişeyleri.
Yahu kadın mini etek dememiş ki !

Anadan üryan soyunuyorlar buna takılıyor, mini eteğe takılacak olsa ne işi var yurt dışında ?

Hamama gitseydiniz denk gelirdiniz. Ayrıca cem yılmazın son şovunda bile var bu konu spor salonundaki çıplaklık

"Yerine göre giyinmeyi severim," yazmışsınız. Yerine göre giyinmek bulunulan ortama adapte olmak demek değil mi?

Yapabileceğiniz bir şey yok. Yaşadığınız toplum çocuklarınızı öyle veya böyle etkileyecektir. En fazla mahrem eğitimi verebilirsiniz, sınırlarını öğretebilirsiniz. Gerisi çocuklarınızın büyürken neyi özümseyip neyi garipseyeceğine kalmış.

Onlar için ahlaksızlık çıplaklık değildir. Ben çocukların havuz aktivitelerinde yardımcı anne olarak çok bulundum. Kızlar ve erkek çocukları için ayrı büyük kabinler olur. Çocuklar zaten utandıkları için o kadar hızlı giyiniyorlar ki birbirlerini görmüyorlar. Fakat duş alma yerlerinde kadınlar gayet rahat çıplak duş alırlar. Ama çocuklar dikkat etmiyorlar onlar için normal gibi. Kendi çocuklarım bile neden diye sormamıştır. Bende dile getirmediğim için sanırım sorun olmadı. Evde çıplak dolaşılmıyorsa biz yapmayız gibi bir gibi algı oluşuyor sanırım çocuklarda da. Bizde olmaz , yasak gibi kelimeleri kullanmakdan ziyade kendi davranışlarımız örnek oluyor çocuklara. Evde dans günah diye öğretilen kız çocuğu rahat olduğu bir ortamda dans ederken bu yapdığım dans günah o yüzden kimseye söylemeyin diye bizi tembihlemişdi.

Milleti birbirine nasıl kırdırırım adlı çalışmam Hem pastam dursun hem karnım doysun, gidin bir arap ülkesine burkalı kadınların arasında güzel ahlak edinsin bari yavrucağızlar. Ne diyelim şimdi?
Ps; kurulu düzenimiz olmasa dönerdik ülkemize diyorlar ya sokak röportajlarında o döndü kafamda konuyu okurken, sürekli.

Anadan üryan soyunuyorlar buna takılıyor, mini eteğe takılacak olsa ne işi var yurt dışında ?
Tamam da burda da olan şeyler hamamlar spor salonlarında gibi sanki burda yokmuş gibi davranıyor herkes ha bide sahillerde sex bile başladı hey yavrum hey

Bizim burda aile kabinleri var. Hem rahat cocuklarin üstünü degistirebiliyorsunuz hem kendiniz giyinebiliyorsunuz. Bez degistirme yeri de var icinde. En rahat onlar. Dus yerlerinde de ayri yerleri var kullanmak isteyenlere

Ben sizi çok iyi anladım
Bazen derdimizi anlatabilmek için keskin kelimeler kullanmak durumunda kalıyoruz insanlarda neyin ne olduğunu anladıkları halde bu açığımızdan alıp yürüyorlar bilinçli bir kanırtma gibi….neyse ben sizin ahlak anlayışı tabirinizden ne demek istediğinizi samimiyetle anlıyorum ve kaygılarınıza hak veriyorum
Çocuklarınızı kendi ahlak anlayışınıza göre özenle yetiştirmeye çalışıyorsunuz, biz bu kültürde doğup büyüyüp yaşamamıza çevremizde aşağı yukarı aynı yapıda olmasına rağmen çocuk yetiştirirken sıkıntılar yaşayabiliyoruz sizin gibi kaygılanabiliyoruz
Tamamen farklı bir kültür farklı aile yapısı farklı mahremiyet algısı farklı özgürlük bilinci farklı inanç…..esas olan sizin evlatlarınıza verdikleriniz, iletişimde sıkıntı çekmiyorsanız doğru şekilde ve yaşlarına bilinçlerine uygun şekilde onlara neyin ne olduğunu anlatabilir ve bunu siz yaşayarak gösterir bunlarıda panik yapmadan ekmek yer su içer gibi sıradan hayatın parçası gibi lanse ederseniz problem yaşayacağınızı sanmıyorum
Mutlaka ergenlikte gençlikte bir takım gel gitler olacaktır ama ben her çocuğun aslına döneceğine inanıyorum, hani bir laf vardır mayası sağlam diye hah işte siz o sağlam temeli bugün atabilirseniz yarın biraz sarsılsada dimdik ayakta durur
Geçen gün bir arkadaşı oğlumla dalga geçmiş, oğlum hem çok öfkeli hem de çok üzgündü…arkadaşın seninle dalga geçince sende bir değişiklik oldu mu dedim hayır ama çok sinirlendim dedi, bende onun yaptığı yanlış onu ilgilendirir senin yaptığın doğru herkesi etkiler dedim, arkadaşın dalga geçerek çok yanlış ve kalp kırıcı birşey yapmış şimdi sinirden sende onunla dalga geçersen ondan ne farkın kalır diye sordum, insanlar istediği gibi yaşasın bizi ilgilendirmez biz kendi doğrularımıza uygun yaşamaya çalışalım iyi insan olmak için uğraşalım dedim, bu tarz konuşmalar sık sık yaparız, gece uyumadan önce onu rahatlattığım için teşekkür etti arkadaşını affettiğini ama onun kendine uygun olmadığını bu yüzden diğer arkadaşlarıyla oynayıp dalga geçenle sadece merhabalaşmaya karar verdiğini söyledi….
Tam durumunuzun karşılığı değil ama yeni yaşadığımız bir olaydı belki faydası olur diye anlatmak istedim

Tamam da burda da olan şeyler hamamlar spor salonlarında gibi sanki burda yokmuş gibi davranıyor herkes ha bide sahillerde sex bile başladı hey yavrum hey
orada kadın erkek karışık diyor o sıkıntı işte

Benim komşum da şort giydiğim için beni kibarca uyardı, devam edince selamı kesti. Yüzüme söylemedi ama arkamdan ahlaksız dediğine eminim. Kendisinin babasından kalan maaşı almak için kocasıyla boşanıp imam nikahiyla yaşıyor ve çocuklarının yıllardır düzenli olarak bizim aracımızı çizip, ayakkabilarimizi çalıyor olmaları dışında sorun yok...Soyunma odasında çıplak giyinip soyunmakla, sokakta sıcakta şort giymek aynı şey bence... Şehir merkezinde sokakta üryan dolaşıp havuza eşortmanla girmek her kültürde yadirganir elbette bu normaldir ama amacın soyunmak giyinmek olduğu bir yerdeki çıplaklığı ahlaksızlık olarak tanımlamak tuhaftan da öte bence...

Siz zaten kendinizi rol model gösterek kızlara bazı değerleri aşılamışsınız.onların bu noktada cok asimile olup kültür kayması karmaşası yaşamasını sanmıyorum.Turkiyede de farklı uçlar, tarzlar var biraz da insanın içiyle alakalı.Ailesi baskı yapmayan mutaassıp bi ailede yetisen kızlar bunları benimseip öyle yaşarken bi noktada belki de kendini iyi tanımaya başlayınca yasam tarzını değişebiliyo ya da tam tersi büyümüş biri bi vesileyle bambaşka bi hayata başlıyor.

Bence pdr desteği falan düşünmem ben. Her ortami görsün bilsin ki görüyorlarmış zaten tercihlerini kendileri yapsınlar.

Biz ne kadar çocuğu ahlakî, bedensel zihinsel yetiştirmeye çalissak da herkes kendi doğrularını bulup o doğrultuda yaşıyor

şort giydiğiniz için uyarılmak mı ayyy çok sinir bozucu sen kim köpek demelik

Çocukların başka çocuklar içinde soyunmasina izin verin yoksa medeniyetsiz bir insan olursunuz mazallah insanlar neden giyinmeyi bulmuş ki çok medeniyetsiz bir eylem

Konu sahibi endişenizi anlıyorum ve haklı da buluyorum çünkü bu insanın mahrem anlayışıdır. Açıkçası küçük kızınızın hocasına çok şaşırdım bence kızlarınız zaten alışkın oldukları düzene devam edeceklerdir . Onemli olan sizin açık bir iletişim kurup çok sıkmamanix

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…